استئوآرتریت زانو چیست و چه فرقی با آرتروز زانو دارد؟زانو

استئوآرتریت زانو چیست و چه فرقی با آرتروز زانو دارد؟

استئوآرتریت چیست؟

استئوآریت زانو یکی از شایع ترین انواع بیماری آرتریت است که به آرتریت یا آرتروز سایشی و فرسایشی معروف است. بیماری است که در آن غضروف مفصلی دچار آسیب شده در نتیجه استخوان های زانو به راحتی برروی یکدیگر می لغزند و با یکدیگر تماس دارند.

غضروف که ماده نرم و انعطاف پذیر است در ناحیه انتهایی استخوان قرار دارد و به گونه ای با قرار گرفتن در این ناحیه نقش ضربه گیری را برعهده دارد.

این غضروف ها همواره در طی سال های زندگی در برابر انواع آسیب ها مقاوم هستند و مفصل زانو را در برابر آسیب مصون می دارد اما زمانی که آسیب بیشتر باشد؛ غضروف ها شروع به فرسوده شدن می کنند و به خوبی نمی توانند ضربه ها را بگیرند و همین عامل موجب می شود در زمان راه رفتن و خم و راست کردن زانو، درد شدید در این ناحیه ظاهر شود.

چاقی و اضافه وزن، استعداد ژنتیکی و آسیب دیدگی زانو در حین تصادفات رانندگی یا زمین خوردن از جمله عواملی هستند که به واسطه این عوامل غضروف زانو در معرض خطر ابتلا به آستئوآریت قرار می گیرد.

عارضه استئوآرتریت زانو به تدریج و طی ماه ها و سالها ایجاد می شود و در اغلب موراد در اثر استفاده بیش از حد از مفصل زانو رخ می دهد.

استئوآرتریت زانو

علت و علائم استئوآرتریت زانو در سالمندان

استئوآرتریت چیست؟

به ملتهب شدن مفصل، آرتریت می گویند. زمانی که مفصلی دچار التهاب می شود با محدودیت در حرکت و ورم و درد همراه است.

در بروز این التهاب عوامل مختلفی نظیر عامل عفونی، عامل سایشی و... دخیل هستند؛ در صورتی که در بروز این عارضه عامل عفونی دخیل باشد در این صورت گفته می شود فرد به آرتریت عفونی دچار شده است اما در صورتی که در بروز این عارضه عامل سایشی همچون افزایش وزن دخیل باشد در این صورت گفته می شود فرد به آرتروز یا استئوآرتریت دچار شده است.

استئوآرتریت که به آرتریت فرسایشی معروف است؛ یکی از شایع ترین انواع آرتریت و بیماری های مزمن مفصلی است و زمانی رخ می دهد که مفصل ها در معرض استفاده بیش از حد دچار ساییدگی و فرسودگی شوند.

 به طور کلی عارضه آرتروز یا استئوآرتریت بیماری مربوط به غضروف هاست و در اثر تخریب شدن غضروف ها رخ می دهد. با از بین رفتن غضروف و تحلیل رفتن نقش ضربه گیری آنها، استخوان ها نیز در معرض آسیب دیدگی و فشار قرار می گیرند و به راحتی برروی یکدیگر سابیده می شوند.

عارضه آستئوآتریت عموما در مفصل هایی که فشار زیادی از وزن بدن برروی آنها قرار دارد؛ رخ می دهد. مفصل زانو، مفصل ران و ستون فقرات از جمله این موراد می باشند.

عوامل زیادی در بروز این عارضه دخیل است که از شایع ترین دلایل آن میتوان به:

  -بالا رفتن سن

  - چاق بودن یا بالا بودن وزن بدن

  -ورزشکار بودن

  -آسیب دیدن مفصل زانو در حین حوادثی همچون رانندگی

  -مشغول بودن به مشاغل سخت و سنگین

  -نشستن های طولانی و بی تحرکی

ساییدگی مفصل زانو

پیشرفت استئوآرتریت زانو

شایع ترین علائم استئوآرتریت زانو

در مفصل زانو نیز همچون دیگر مفصل های بدن، برای اینکه دو استخوان به راحتی بتوانند در کنار یکدیگر حرکت کنند؛ غضروفی در انتهای استخوان این مفصل قرار دارد.

غضروف در مفصل زانو نیز نقش ضربه گیری را برعهده دارد و باعث می شود استخوان ها با کمترین اصطلاک در کنار یکدیگر حرکت کنند و بدین طریق از مفصل در برابر فشار های فیزیکی وارده بر مفصل محافطت می کند. اما در اثر وارد شدن آسیب و ضربه مکرر به مفصل زانو، غضروف دچار ساییدگی شده و به مرور زمان از بین می رود.

با اینکه بیماری استئوآریت اغلب به عنوان بیماری ساییدگی مفصل ها شناخته می شود و اختلالی است که به دنبال تخریب غضروف ها رخ می دهد. اما با تخریب شدن غضروف تمامی سطح مفصل زانو درگیر می شود.

پس به همین منظور آسیب دیدن غضروف ها به همین جا ختم نمی شود و علائم و مشکلات بیماران عموما بعد از این اتفاق رخ میدهد. زیرا با سابیده شدن غضروف ها، استخوان ها در تماس با یکدیگر قرار می گیرند و همین عامل موجب می شود فرد به درد و ناراحتی در حرکت دادن زانو دچار شود.

از جمله علائمی که نشان دهنده عارضه استئوآرتریت زانو است. شامل:

درد شدید و دردناک در ناحیه زانو

اختلال در بلند کردن و حرکت دادن درست پاها و زانوها

اختلال در نشستن و خم کردن زانو ها

گرم بودن و متورم بودن مفصل زانو در هنگام دست زدن به آن

سفت بودن و خشک بودن مفصل زانو خصوصا بعد از بیدار شدن از خواب

گرفتگی عضلات مفصل زانو در زمان راه رفتن

حساس بودن به لمس، هنگام فشار دادن مفصل عموما بیمار به دردی شدید دچار می شود.

درد ها و علائم استئوآرتریت زانو

علائم استئوآرتریت زانو در سالمندان

تشخیص استئوآرتریت زانو

بیماری استئوآرتریت زانو یک بیماری پیشرونده است و در صورت کنترل نشدن در طول زمان ممکن است بدتر شود.

دردها و علائم حاصل از بیماری به قدری شدید و دردناک است که فرد را از انجام کارهای روزمره خود مختل می سازد. به همین جهت تشخیص به موقع این عارضه بسیار اهمیت دارد و در بهبودی سریعتر علائم بسیار موثر است.

با اینکه به کمک علائم این بیماری می توان تا حدودی به وجود این بیماری مشکوک شد اما تشخیص قطعی بیماری استئوآرتریت برعهده پزشک و جراح ارتوپد می باشد. پزشک پس از بررسی علائم بیماری مفصل را از لحاظ حساسیت به لمس، تورم، قرمزی و انعطاف پذیری بررسی می نماید. همچنین ممکن است پزشک برای داشتن تصاویری از مفصل از روش هایی همچون:

تصویربرداری از اشعه ایکس

با اینکه به کمک اشعه ایکس، غضروف ها نمایش داده نمی شوند اما پزشک برای بررسی این موضوع، به ارزیابی فضای بین استخوان های مفصل می پردازد.

هچنین در مورادی که به دلیل عارضه ساییدگی غضروف ها، خارهای استخوانی در محل غضروف تشکیل شده باشد؛ به کمک تصاویر اشعه ایکس این زاوئد استخوانی کاملا مشخص می گردد.

تصویربرداری ام آر آی

با اینکه در اغلب موارد برای تشخیص استئوآرتریت نیازی به انجام ام آر آی نیست اما در برخی موارد جهت کسب اطاعات دقیق تر ممکن است از این روش نیز کمک گرفت.

در روش تصویربرداری ام آر آی از امواج رادیویی یا میدان مغناطیسی قوی جهت دست یابی به تصاویری از بافت های استخوانی خصوصا غضروف استفاده می شود.

رمان استئوآرتریت زانو

مراحل درمان استئوآرتریت

راه های درمان استئوآرتریت زانو

شاید شنیدن این جمله کمی دردناک و نگران کننده باشد اما بیماری استئوآرتریت زانو جزو اختلالاتی است که درمان قطعی ندارند. اما علائم و دردهای این بیماری را میتوان به کمک روش های درمانی و تغییر سبک زندگی کنترل کرد. از جمله روش های درمان استئوآرتریت شامل:

دارودرمانی

داروهایی که برای بیماری استئوآرتریت تجویز می شوند شامل داروهای ضد درد، ضد التهاب می باشد که این دارو ها در مدیریت درد و تسکین درد بسیار موثر هستند. قبل از مراجعه به متخصص ارتوپد می توانید با مصرف داروهای بی نیاز از تجویز پزشک همچون استامینوفن به تسکین درد خود بپردازید.

پزشک عموما داروهای قوی تر و بهتری را تجویز می کند که از رایج ترین داروهای ضد التهابی می توان به داروهای غیراستروئیدی اشاره کرد. همچنین در مواردی ممکن است پزشک در کنار تجویز داروهای خوراکی به تجویز داروهای تزریقی که مستقیما به درون مفصل تزریق می شود استفاده کند.

درمانی فیزیکی

برای انجام این روش درمانی بهتر است از یک فیزیوتراپ متخصص کمک بگیرید.

یک فیزیوتراپ با تخصصی که در این زمینه دارد به شما کمک می کند تا به تقویت عضلات اطراف مفصل بپردازید تا از این طریق انعطاف پذیری مفصل زانوی شما را افزایش دهد. ورزش های مخصوصی که برای استئوآریت ارائه می شود در صورتی که به صورت منظم و مداوم انجام شود تاثیر بسیار خوبی در کاهش درد شما خواهد داشت.

درمان استئوآرتریت زانو با تزریق

درمان استئوآرتریت زانو با تزریق کورتیزول

تزریق

تزریق کورتون، ترزق ژل اسید هیالورونیک و تزریق پی آر پی از جمله روش های تزریق هستند که درد مفصل را کاهش می دهند.

هر یک از این روش ها بنا به دلایلی تزریق می شوند و بسته به درد شما از این داروها برای تسکین درد استفاده می شود. عموما از داروی کورتون در مواردی که بیمار به درد شدید دچار است استفاده می شود و برعکس ها آن یعنی در روش تزریق اسید هیالورونیک، این تزریق به منظور شبیه سازی غضروف در محل مفصل استفاده می شود و تاثیری در تسکین درد بیمار ندارد.

در روش پی آر پی که کمی متفاوت تر از دیگر روش هاست؛ از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و نوسازی بافت های آسیب دیده در مناطق زانو استفاده می کند.

در طی این روش های درمانی پزشک ناحیه اطراف مفصل را بی حس می کند، سپس سوزن را در فضای داخل مفصل وارد می کند و دارو را تزریق می نماید. به طور کلی در طی سال سه یا چهار تزریق می توانید داشته باشید. زیرا تزریق بیش از حد دارو می تواند در طول زمان آسیب مفصلی را تشدید کند.

جراحی

جراحی برای درمان استئوآرتریت زانو به دو صورت جراحی استئوتومی و جراحی تعویض مفصل زانو انجام می شود. در مورادی که بیماری استئوآرتریت یک طرف زانو را نسبت به طرف دیگر بیشتر آسیب رسانده باشد در این صورت از جراحی استئوتومی استفاده می شود.

از روش جراحی تعویض مفصل زانو که در موارد شدید و پیشرفته بیماری استئوآرتریت بکار می رود؛ جراح ارتوپد سطوح مفصلی آسیب دیده را حذف و آنها را با قطعات پلاستیکی و فلزی جایگزین می کند.

درمان استئوآرتریت زانو با جراحی

درمان استئوآرتریت زانو با جراحی تعویض مفصل زانو

از جمله کارهایی که باید برای تغییر سبک زندگی انجام داد تا از این طریق جلوی پیشرفت بیماری استئوآرتریت را گرفت. شامل:

ورزش کردن

ورزش کردن قدرت بدنی شما را افزایش می دهد و در تقویت عضلات اطراف مفصل زانو بسیار موثر است. با تقویت کردن این عضلات می تواند از بدتر شدن شرایط و پیشرفت کردن بیماری جلوگیری کنید. در هنگام ورزش توجه نمایید اگر دردی را احساس کردید به هیچ عنوان ورزش را ادامه ندهید.

کم کردن وزن

توجه به وزن در مدیریت و کنترل بیماری استئوآرتریت بسیار موثر است.

زیرا وزن اضافی، فشار و استرس زیادی را به مفصل زانو وارد می کند و اگر می خواهید بیماری شما روند پیشرونده نداشته باشد و به راحتی پیشرفت نکند بهتر است فکری برای کم کردن وزن داشته باشید.

استفاده از موادغذایی مفید استئوآرتریت

استفاده از مکمل های غذایی حاوی ویتامین دی و امگا3 از جمله موادی هستند که در درمان و کنترل درد بیماری استئوآرتریت پیشنهاد می شوند.

این مکمل ها با خاصیت ضد التهابی که دارند سرعت پیشرفت بیماری را کمتر کرده و از این طریق به درمان بیماری آرتروز یا استئوآریت می پردازند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس