اصلی ترین دلایل ورم مفصل ران و راهکارهای درمان آنران

اصلی ترین دلایل ورم مفصل ران و راهکارهای درمان آن

ورم مفصل ران چگونه ایجاد می شود؟

مفاصل بدن برای اینکه به فعالیت خود ادامه دهند و بهتر بتوانند حرکت کنند. علاوه بر غضروف، رباط، تاندون و ... به اجزای دیگری نظیر کپسول و مایع مفصلی احتیاج دارند.

شاید این دو عضو در ظاهر اجزای مهمی به نظر نرسند اما برای اینکه استخوان ها و مفصل ها راحتر حرکت کنند به این اجزا احتیاج دارند. همان طور که می دانید حدود شصت درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد؛ این مایعات به طور مساوی در تمام اجزای بدن انتشار دارد؛ وجود آب در درون مفاصل بدن نیز ضروری است که به مایعات موجود در مفصل ها مایع مفصلی می گویند.

مایع مفصلی یک مایع لزج و چسبناک است که علاوه بر به حرکت در آوردن مفصل در تغذیه کردن بافت های غضروف نیز کاربرد دارد. این مایع از درون کپسول مفصلی ترشح می شوند و با راه رفتن به سمت بافت استخوان و مفصل فعالیت خود را آغاز می کند.

  • بیشتر بخوانید:

سریعترین روش درمان ورم زانو

پس درون همه مفاصل بدن بطور طبیعی مایعی وجود دارد ؛ولی مقدار آن کم و اندک است. اما برخی بیماری ها و یا آسیب های وارد به مفصل هستند که مقدار مایع مفصلی را افزایش می دهند. ورم مفصل ران عارضه ایی است که به دنبال افزایش حجم مایع مفصل ران ایجاد می شود. با بالا رفتن مقدار حجم مایع یا آب مفصلی، مقدار حجم مفصل نیز افزایش می یابد.

تشریح مفصل ران

آناتومی مفصل ران

چه بیماری هایی سبب ورم مفصل ران می شود؟

مفصل ران یکی از بزرگترین مفصل های بدن است که در انتقال وزن بدن از بالاتنه به اندام های تحتانی نقش اساسی ایفا می کنند. مفصل ران از جمله مفصل هایی است که تحرک بالایی دارد و باعث می شود استخوان پا آزادانه به هر طرف حرکت کند.

این مفصل ها فعالیت های خود را مدیون کپسول مفصلی است که نقش تولید مایع مفصلی را برعهده دارد. یعنی بدین معنا که استخوان ها و مفاصل بدن نیز برای اینکه راحتر بتواند در کنار یکدیگر حرکت کنند به آب یا مایع احتیاج دارند؛ البته به مقدار اندک و محدود.

ورم مفصل ران عارضه ای است که به دنبال افزایش مایع درون مفصل یا ورم مفصل ران ایجاد می شود. البته این عارضه خود به خود و ناگهانی رخ نمی دهد بلکه در بروز آن برخی عوامل و علت ها دخیل هستند که از شایع ترین آن می توان به:

تومورهای لگن

زمانی که فرآیند رشد و تقسیم سلول ها دچار مشکل شود؛ در این صورت سلول ها به صورت غیر قابل کنترلی رشد می کنند و نتیجه آن تشکیل توده های درون استخوان ها است که به این توده های اضافی در مفصل، تومورهای استخوانی می گویند.

تومور های لگن باعث ترشح مایع مفصلی بیشتر در بخش مفصل می شود از این رو بیمار در کنار درد و علائم در ناحیه لگن به ورم مفصل ران نیز دچار می شود.

شکستگی ران

شکستگی مفصل ران

شکستگی مفصل ران

شکستگی مفصل ران که به آن شکستگی هیپ نیز می گویند به دسته ای از شکستگی ها گفته می شود که در آن قسمت بالایی استخوان ران یعنی محلی که استخوان ران با لگن چفت می شود؛ شکستگی رخ دهد. شکسته شدن مفصل باعث خونریزی و پارگی رباط ها و اجزای ران می شود که همین مسئله بیمار را در معرض ورم مفصل ران قرار می دهد.

آرتریت مفصل ران

به التهاب مفصل ران، بیماری آرتریت می گویند. مهم ترین علامت آرتریت، بروز درد و خشکی مفصل به همراه ورم مفصل ران است که این عارضه با بالا رفتن سن شدیدتر می شود. بیماری آرتریت به انواع مختلفی تقسیم می شود که در تمام علائم انواع آن، ورم مفصل ران مشاهده می شود. از دیگر انواع بیماری آرتریت می توان به آرتریت عفونی، نقرس، روماتیسم اشاره کرد.

آرتروز مفصل ران

در بیماری آرتروز مفصل ران، غضروف قرار گرفته در ناحیه بین مفصل لگن و ران به دلیل وارد شدن ضربه شدید به مفصل یا افزایش سن فرسوده می شود. با تخریب شدن غضروف، سیستم ایمنی بدن برای مقابله با این عارضه به کپسول مفصل دستور می دهد تا مایع بیشتری را تولید کند و همین موضوع موجب ورم کردن مفصل ران می شود.

متلهب شدن مفصل ران

التهاب و آرتریت مفصل ران

آرتریت یا التهاب مفصل ران اصلی ترین علت ورم مفصل

به ملتهب شدن مفصل، آرتریت می گویند. بیماری آرتریت یکی از رایج ترین دلایل بروز درد در ناحیه ران و لگن که عموما با ورم مفصل ران همراه است. برخی بیماری آرتریت را با آرتروز مفصل اشتباه می گیرند و گمان می کنند این دو بیماری یک بیماری مشترک هستند.

اما بهتر است بدانید انواع گوناگونی از بیماری آرتریت وجود دارد که بیماری آرتروز، شایع ترین نوع آرتریت است که به آن آرتریت استخوانی می گویند. آرتریت اختلالی است که مربوط به یک بیماری واحد نیست یعنی بدین معنا که نمی توان گفت یک علت مشخص در بروز این بیماری دخیل است. بیماری آرتریت به چهار نوع اصلی تقسیم می شود که شامل:

عوامل متعددی در بروز آرتریت یا التهاب مفصل ران دخیل هستند که از شایع ترین آن ها می توان به:

آسیب های مفصلی

عوامل ژنتیکی

اختلال در سیستم ایمنی بدن

بروز عفونت در محل مفصل

در صورتی که مفصل ران به هر علتی به آرتریت دچار شود؛ بافت درون کپسول مفصل ملتهب می شود و مایع زیادی را ترشح می کند. با بالا رفتن مقدار ترشح مایع مفصلی، مفصل دچار تورم شده و شکل و حجم مایع تغییر می کند.

 استراحت کردن

درمان خانگی مفصل ران با استراحت

درمان خانگی ورم مفصل ران

درمان ورم مفصل ران بستگی به علت آن دارد؛ یعنی پزشک متخصص ارتوپد ابتدا باید علت ورم مفصل را بداند تا بتواند بر اساس آن بهترین روش درمانی را پیشنهاد دهد. درمان خانگی یکی از راه هایی است که شما می توانید برای بهبودی موقتی و خلاصی از ورم مفصل امتحان کنید.

البته این روش در درمان ورم هایی که به دلیل یک آسیب خفیف ایجاد شده است بسیار موثر واقع می شود. از جمله روش های خانگی که می توانید برای درمان ورم مفصل ران استفاده کنید شامل:

استراحت کردن و کاهش فعالیت های روزمره

زمانی که ناحیه آسیب دیده دچار تورم و درد می شود؛ لازم نیست کار خاصی بکنید فقط برای چندین ساعت که شده استراحت کنید و دست از فعالیت بکشید. استراحت یکی از موثرترین روش ها در تسکین درد و تورم است. استراحت کردن به بدن کمک می کند تا به مقابله با التهاب و ورم برود.

نوشیدن آب کافی

با نوشیدن آب کافی می توانید کمک زیادی به کاهش التهاب مفصل بکنید با این کار مانع از تجمع بیش از حد مایع در مفصل و بروز درد می شوید.

یخ درمانی محل ورم مفصل

استفاده از یخ و یخ درمانی راه حل موثر برای درمان ورم مفصل ران ناشی از آسیب دیدگی است. یخ درد را درمان کرده و التهاب مفصل را کاهش می دهد و همین مسئله سرعت بهبودی را افزایش می دهد.

استفاده از موادغذایی ضد التهاب و ورم

با مصرف مواد غذایی حاوی خوراکی های ضد التهابی می تواند به کاهش التهاب حاصل از ورم مفصل ران کمک کنید. بادام، کلم بروکلی، حبوبات روغن زیتون و اغلب سبزیجات و میوه ها دارای خاصیت ضد التهابی هستند و ورم حاصل از آسیب دیدگی مفصل ران را تا حدودی کاهش می دهند.

درد ران

درد و ورم مفصل ران

 

انواع روش های درمان ورم مفصل ران

برای درمان قطعی ورم مفصل ران ابتدا باید جراح ارتوپد علت عارضه را به طور دقیق تشخیص دهد. در صورتی که روش های خانگی برای درمان ورم مفصل ران موثر نباشند و یا ورم مفصل ران به دلیل یک مشکلی جدی ایجاد شده باشد در این صورت پزشک از روش ها و درمان های تهاجمی استفاده می کند. این روش ها شامل:

بیرون کشیدن آب مفصل

از این روش زمانی استفاده می شود که مایع مفصل به حدی رسیده باشد که بتوان آن را با سرنگ خارج کرد. در این روش پزشک آب اضافی مفصل ران را با سرنگی از مفصل ران خارج می شود تا از وارد شدن آسیب جدی به مفصل جلوگیری شود.

تزریق کورتیزون

کورتیزون یا کورتون ها از جمله داروهای قوی ضد التهابی هستند که استفاده از آنها حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد. از تزریق درون بافتی این داروها تنها در مواردی استفاده میشود که درمان های معمولی و کم خطرتر نتوانسته اند مشکل بیمار را مرتفع کنند و هیچگاه نباید از آنها به عنوان اولین روش برای درمان ورم مفصل ران استفاده کرد.

جراحی سینوویکتومی

سینووکتومی به معنای تراشیدن لایه مخاطی داخلی کپسول مفاصل می باشد که این کار هم می تواند به شیوه جراحی باز و هم به شیوه جراحی بسته آرتروسکوپی انجام بگیرد. از روش جراحی سینووکتومی برای درمان آرتریت ناشی از روماتیسم حاد و یا مزمن، عفونت های مفصلی که باعث ورم مفصل ران می شود؛ استفاده می گردد.


سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس