شکستگی استخوان ران در سالمندان چگونه درمان می شود؟استخوانران

شکستگی استخوان ران در سالمندان چگونه درمان می شود؟

شکستگی استخوان ران چیست و چگونه ایجاد می شود؟

استخوان ران یا فمور یکی از مستحکم ترین استخوان های بدن است که شکسته شدن آن مستلزم نیروی زیادی است به همین جهت این عارضه بیشتر در حین حوادث رانندگی و سقوط از ارتفاع رخ می دهد.

این نوع شکستگی یکی از شایع ترین و جدی ترین آسیب های مرتبط در میان سالمندان محسوب می شود که در برخی از آنها با کوچکترین زمین خوردن اتفاق می افتد.

شکستگی استخوان ران و لگن از مهم ترین و دردناکترین آسیب های بدن است که به دنبال وارد شدن ضربه شدید به استخوان ران ایجاد می شود. شکستگی استخوان ران در افراد مسن می تواند به اشکال مختلفی ظاهر شود و با شدت ضعف همراه باشد.

گاهی شکستگی بسیار مشخص و واضح است زیرا در این حالت ضربه موجب شده استخوان به دو یا چند تکه کاملا جدا از هم تبدیل شود. گاهی مواقع شدت ضربه به قدری شدید است که موجب خرد شدن استخوان می شود.

شکسستن ران

انواع شکستگی سر استخوان ران

انواع شکستگی استخوان ران در سالمندان

استخوان ران جزو بزرگترین و در عین حال حجیم ترین استخوان های بدن است که از بخش های مختلفی تشکیل شده، این استخوان از بالا به حفره استابولیوم استخوان لگن در ارتباط است و از پایین با مفصل زانو و استخوان درشت نی ساق پا در ارتباط می باشد. از این رو شکستگی استخوان ران به انواع مختلفی تقسیم می شود که شامل:

شکستگی گردن استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران یکی از شایع ترین شکستگی ها در افراد مسن خصوصا خانم ها است که به دنبال جدا شدن استخوان ران از تنه ایجاد می شد. در این نوع شکستگی استخوان ران، فرد در ناحیه لگن و کشاله ران درد شدیدی را احساس می کند که این دردها در زمان راه رفتن تشدید می یابد.

  • بیشتر بخوانید:

علت کوتاهی پا بعد از شکستگی لگن چیست؟

شگستگی سر استخوان ران

این نوع شکستگی را نباید با شکستگی گردن استخوان ران اشتباه گرفت زیرا در این نوع آسیب دیدگی سر استخوان ران درست از ناحیه گردن سر جدا می شود. این نوع شکستگی معمولا همراه با دررفتگی مفصل لگن و ران ایجاد می شود.

شکستگی تنه استخوان ران

شکستگی تنه استخوان ران از معمول ترین شکستگی ها در استخوان است که به دنبال ضربه شدید ایجاد می شود با اینکه استخوان ران از جمله محکم ترین استخوان های بدن است از این رو این شکستگی به دنبال ضربه خیلی شدید ایجاد می شود. این نوع شکستگی با درد شدید در قسمت کشاله ران همراه است.

شکستگی استخوان ران

شکستگی تنه استخوان ران

علائم شکستگی استخوان ران در افراد مسن

شکستگی استخوان ران در سالمندان شوک بسیار سنگینی را به کل بدن وارد می کند اما علائم آن بسته به شدت شکستگی، محل شکستگی متفاوت است از شایع ترین علائم آن می توان :

-درد شدید در قسمت ران پا، لگن و نواحی پشت

-شدید شدن درد در زمان حرکت دادن اندام تحتانی

-شدید شدن درد لگن در هنگام نشستن

-ناتوانی در حرکت دادن اندام های تحتانی و ایستادن

-کوتاه شدن اندام تحتانی

-متورم شدن و کبود شدن ران

-دردناک بودن مفصل ران در هنگام لمس کردن

در صورتی که شکستگی ران در نزدیکی مفصل ران اتفاق بیفتد در این صورت اندام های اداری و تناسلی که در درون لگن قرار دارد؛ تحت تاثیر قرار می گیرند و بیمار به علائمی نظیر:

شکستگی در سالمندان

شکستگی استخوان ران در سالمندان با یک زمین خوردن ساده ایجاد می شود

-پارگی مثانه

-وجود خون در ادرار

-خونریزی داخلی

در صورتی که خودتان یا یکی از عزیزانتان به چنین علائمی دچار هستید و فکر می کنید که به شکستگی استخوان ران دچار شده اید؛ بدون هیچ نگرانی پیشنهاد می شود این کارها را انجام دهید:

1-آرامشتان را حفظ کنید و تنها مصدوم به پشت بخوانید تا حرکت نکند.

2-توجه نمایید فرد آسیب دیده در وضعیت راحتی قرار دارد برای انجام این کار می توانید یک تکه پارچه و جسم نرم را در زیر زانوها قرار دهید.

3-به جای حرکت دادن بیمار سریعا با اورژانس تماس بگیرد.

4-به هیچ عنوان فرد آسیب دیده را تکان ندهید زیرا شکستگی ران ممکن است مشکلات زیادی را بوجود بیاورد.

درمان انواع شکستگی ران

انواع روش های درمان شکستگی استخوان ران

درمان شکستگی استخوان ران در افراد مسن

جراح ارتوپد با هدف ثابت کردن شکستگی ران، راه افتادن سریع بیماری و محدود شدن عوارض جانبی ناشی از بی تحرکی بهترین روش درمانی برای شکستکی استخوان ران در افراد سالمند انتخاب می کند.

تصمیم گیری برای انتخاب روش درمانی بسته به نوع شکستگی متفاوت است. اما در اغلب موراد درمان قطعی شکستگی مفصل ران در سالمندان تنها به وسیله جراحی انجام می گردد. بدین صورت که جراح ارتوپد ابتدا استخوان شکسته را جااندازی می کند و سپس به کمک روش های جراحی به تثبیت شکستگی می پردازد. از جمله روش های جراحی برای درمان شکستگی استخوان می توان به:

  • بیشتر بخوانید:

برای درمان سریع شکستگی لگن چه باید کرد؟

جااندازی بسته شکستگی ران

اولین مرحله درمان هر شکستگی جااندازی آن است که در آن قطعات شکسته شده از وضعیت اولیه خود جابه جا می شود و در محل مناسب قرار می گیرند. به بیان ساده می توان گفت به کمک این روش قطعات جدا شده استخوان ران در کنار هم قرار می گیرند.

جراح ارتوپد در این روش بدون اینکه محل شکستگی را باز کند یا ببیند سعی در قرار دادن قطعات شکسته شده در کنار هم می کند. پزشکان همیشه سعی دارد شکستگی استخوان ران در افراد مسن را به روش بسته جااندازی کنند.

جااندازی باز شکستگی استخوان ران

در صورتی که جراح ارتوپد تشخیص دهد که قطعات شکسته شده با کمک جااندازی بسته امکان نیست در این صورت از روش جراحی باز استفاده می کند.

در روش جااندازی باز شکستگی ران، پزشک معالج پس از بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی بیمار، پوست و در صورت نیاز عضلات و دیگر بافت ها را شکاف میدهد تا بتواند قطعات شکسته شده استخوان را ببیند سپس آنها را با وسایلی گرفته و در کنار یکدیگر قرار میدهد.

روش های جراحی تثبیت شکستگی استخوان ران شامل:

فیکساتور خارجی

پس از اینکه جراح ارتوپد شکستگی را جااندازی کرده حال به کمک روش جراحی تثبیت مانع از جابه جا شدن مجدد آنها می شود. بی حرکت ماندن قطعات شکسته شده سبب جوش خوردن سریعتر مفصل می شود که یکی از ابزارهایی که بدین منظور انجام می شود فیکساتور خارجی یا اکسترنال فیکساتور است.

اکسترنال فیکساتور یا فیکساتور خارجی وسیله ای است که در خارج از بدن قرار گرفته و قطعات شکسته شده را در جایشان بیحرکت نگه میدارد.

ثابت کردن استخوان ران شکسته

ثابت کردن شکستگی استخوان ران بوسیله پیچ و پلاک

پیچ و پلاک کردن استخوان شکسته شده ران

در برخی شکستگی ها که به صورت بسته جااندازی نشوند و برای ثابت کردن مفصل نتوان از فیکساتور استفاده کرد در اینصورت جراح ارتوپد پس از جااندازی باز شکستگی ران، برای بی حرکت کردن نیاز به قطعات فلزی دارند که از رایج ترین ابزار های ارتوپدی می توان به استفاده از پیچ و پلاک اشاره کرد.

زمانی که پلاتین به استخوان مفصل ران متصل میشود؛ نیروهایی که در حین حرکت استخوان به آن وارد میشوند بیش از آنکه به استخوان وارد شوند توسط پلاتین جذب شده و تحمل میشوند.

عوارض شکستگی استخوان ران در سالمندان

شکستگی استخوان ران مشکلات متعددی را برای سالمندان و افراد مسن بوجود می آورد؛ در برخی مواقع این مشکلات پس از درمان شدن شکستگی نیز باقی می ماند. به همین جهت عوارض شکستگی استخوان ران به دو دسته عوارض کوتاه مدت و عوارض بلند مدت تقسیم می کنند که شامل:

عوارض کوتاه مدت شکستگی استخوان ران

خونریزی و بروز شوک هموراژیک

پارگی عروق اطراف مفصل ران

ورود بافت چربی به درون جریان خون( آمبولی چربی)

سیاه شدن استخوان ران

لخته شدن خون یا آمبولی وریدی

ملتهب شدن مفصل ران

آرتروز از عوارض درمان نشدن شکستگی استخوان ران

عوارض بلند مدت شکستگی استخوان ران

دیر جوش خوردن استخوان شکسته شده

جوش نخوردن استخوان شکسته شده ران

بدجوش خوردن استخوان شکسته شدن ران

محدود شدن حرکت مفصل لگن و زانو

آرتروز مفصل ران


سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس