دکتر سید علیرضا امین جواهری

دکتر سید علیرضا امین جواهری

متخصص زانو و ران

نحوه صحیح راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل لگن

نحوه صحیح راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل لگن

چه مدت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن می توان راه رفت؟

بعد از عمل جراحی لگن چه موقع می توانم راه بروم؟ آیا بعد از جراحی حتما باید از عصا استفاه کنم؟ تا چه مدت می توانم از عصا یا واکر در هنگام راه رفتن استفاده کنم؟ این ها سوالاتی هستند که اغلب بیماران بعد از جراحی از جراح ارتوپد خود سوال می کنند.

به طور قطع می توان گفت راه رفتن بعد ازعمل تعویض مفصل لگن یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه بسیار داشت.

بیمار یکروز پس از جراحی تعویض مفصل لگن می تواند راه برود و اغلب پزشکان توصیه می کند پس از اینکه بیمار از حالت بی حسی و بیهوشی خارج شد و تعادل خود را به دست آورد می تواند راه برود البته به کمک واکر.

البته این موضوع در افراد مختلف متفاوت است و شاید برخی افراد به دلیل کهولت سن و قدرت بدنی پایین نتوانند شروع به راه رفتن بکنند.

با اینکه پیشنهاد می شود بعد از جراحی بیمار شروع به راه رفتن بکند اما متاسفانه برخی از افراد بعد از جراحی قادر نیستند به درستی پای خود را حرکت دهند و به راحتی راه بروند؛ بروز چنین عارضه ای کاملا طبیعی است و دلیل آن بخاطر تهاجمی بودن جراحی و برداشتن بخش هایی از لگن است.

پس اگر بعد از جراحی نتوانستید به درستی راه بروید به هیچ عنوان نگران نباشید؛ شما نیاز به یک دوره توانبخشی دارید تا بتوانند قدرت و توانایی خود را بعد از جراحی لگن بدست بیاورند.

تعویض مفصل لگن

عمل تعویض مفصل لگن

چه مدت بعد از عمل تعویض مفصل لگن می توان از پله ها استفاده کرد؟

بعد از جراحی لگن، زمانی می توانید از پله ها استفاده کنید که توانایی و قدرت لازم در هنگام راه رفتن را بدست بیاورید.

به طور کلی پیشنهاد می شود تا چندین ماه بعد از جراحی، تا حدامکان از بالا و پایین رفتن از پله ها خودداری کنید اما در صورتی که مجبور شدید از پله ها استفاده کنید باید به چند نکته ای که اشاره شد توجه ویژه ای داشته باشید:

-حتما در هفته های اول بعد از جراحی هنگام استفاده از پله ها حتما از حفاظ های کنار پله ها استفاده کنید و پله ها را به آرامی و یکی یکی بالا و پایین بروید.

-در هنگام بالا رفتن از پله ها بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ ابتدا پای سالم خود را برروی زمین بگذارید. و سپس پایی که تحت جراحی قرار گرفته است.

-از بالا رفتن از پله هایی که بیشتر از 15سانت ارتفاع دارند؛ خودداری کنید و پس از اینکه چندین پله را بالا رفتید کنار دیوار بایستید و دوباره به راه رفتن خود ادامه دهید.

راه رفتن از پله ها بعد از جراحی لگن

بالا و پایین رفتن از پله ها بعد از عمل تعویض مفصل لگن

نحوه راه رفتن با واکر و عصا بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

واکر یک وسیله مهم بعد از جراحی تعویض مفصل لگن است که به راه رفتن کمک زیادی می کند. واکر به گونه ای طراحی شده است که بیمار اجازه گذاشتن وزن برروی یک پا را نداشته باشد.

با اینکه توصیه می شود بعد از جراحی بیماران شروع به راه رفتن بکنند اما از آنجایی که اغلب افراد قدرت عضلانی آنها کاهش یافته و نمی توانند به درستی راه بروند از این رو جراح ارتوپد پیشنهاد می کند حتما از واکر و پس از آن از عصا استفاده کنند.

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا استفاده از واکر نیاز به آموزش دارد که این آموزش ها توسط پزشک متخصص صورت می گیرد. مدت زمان استفاده از واکر بعد از جراحی بستگی به نظر جراح ارتوپد دارد اما عموما بعد از جراحی تعویض مفصل لگن بیمار باید به مدت دو هفته از عصا یا واکر در هنگام راه رفتن استفاده ردد. در هنگام استفاده از واکر به چنین نکاتی توجه داشته باشید:

-در هنگام استفاده از واکر، ابتدا واکر را با دستان خود بلند و آن را قدری جلوتر بر روی زمین قرار دهید. واکر باید به قدری جلو قرار بگیرد که پایه های عقبی آن با پنجه های پا در ارتباط باشد.

-قبل از راه رفتن با واکر توجه نماید هر چهار پایه واکر کاملا برروی زمین قرار گرفته باشد.

- در حالیکه با هر دو دست خود محکم دسته های واکر را به پایین فشار میدهید پای سالم را بلند کرده و آن را در کنار پای دیگر قرار دهید. به هیچ عنوان نباید پای که عمل شده به زمین فشار دهید و باید از دست ها برای راه رفتن کمک بگیرد.

-دقت کنید هنگام گذاشتن پا به زمین ابتد پاشنه پا را به زمین بگذارید.

-در هنگام راه رفتن با واکر توجه نماید صاف بایستید و کمر خود را خم نکنید.

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن تا چندین هفته اول لازم است از واکر استفاده کنید؛ تا فشاری بر محل جراحی وارد نشود. پس از اینکه قدرت و تعادل لازم را در هنگام راه رفتن بدست آوردید حالا برای بهبودی کامل می تواند به جای واکر از عصا زیر بغل استفاده کنید.

هدف از تجویز عصا بعد از جراحی تعویض مفصل لگن، پیشگیری از وارد شدن فشار وزن به روی پاها و لگن است

استفاده از واکر بعد از تعویض مفصل لگن

راه رفتن با واکر بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

در هنگام راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن یا هیپ به چنین نکاتی توجه داشته باشید

بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ بیمار باید تحت مراقبت های خاصی قرار بگیرد تا نتایج جراحی نتیجه بخش شده و بهبودی سریعتر حاصل شود.

در کنار تمام مراقبت های بعد از جراحی نظیر مراقبت از زخم ها، کنترل درد، راه رفتن و حرکت کردن یکی از اصلی ترین اقدامات پس از جراحی است که نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

 

پس کسانی که به تازگی عمل جراحی تعویض مفصل لگن را پشت سر گذاشته اند، پیشنهاد می شود در هنگام راه رفتن به چنین نکاتی توجه ویژه ای داشته باشند؛ از جمله مهم ترین محدودیت ها پس از جراحی تعویض مفصل لگن شامل:

 1-قبل از راه رفتن حتما نظر پزشک و جراح ارتوپد خود را جویا شوید.

 2-حتما به مدت دو هفته بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ باید از واکر و عصا کنید

 3-تا زمانی که احساس می کنید ممکن است در هنگام راه رفتن زمین بخورید پیشنهاد می شود همچنان از عصا و واکر استفاده کنید.

 4-در هنگام استفاده از عصا زیر بغل از وارد کردن فشار اضافی به پای عمل شده خودداری کنید. به هیچ عنوان بدون واکر یا عصا شروع به راه رفتن نکنید.

 5-از استراحت کردن و نشستن طولانی مدت امتناع کنید توجه نماید هر یک ساعت یکبار بلند شده و راه بروید.

 6-به هیچ عنوان در راه رفتن عجله نداشته باشید و خیلی آرام شروع به راه رفتن بکنید.

 7-در روزهای اول بعد از جراحی لگن از راه رفتن طولانی مدت خودداری کنید و کم کم بر میزان مسافت راه رفتن خود بیفزاید.

 8-به دوره های توانبخشی خود توجه کافی داشته باشد زیرا برای راه رفتن درست بعد از جراحی نیاز به یک تمرین مداوم و درست دارد.

 9-از بالا و پایین رفتن بیش از پله ها خودداری کنید

 10- و نکته آخر اینکه در هنگام راه رفتن به آرامی راه بروید و از وارد کردن فشار به پا بپرهیزد.

بهبودی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

چه مدت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن می توان به راحتی راه رفت؟

اینکه بعد از جراحی تعویض مفصل لگن چه مدت زمان می برد تا به بهبودی کامل دست یابیم و به راحتی بتوانیم بدون هیچ کمکی شروع به راه رفتن بکنیم بستگی به عوامل مختلفی دارد که این عوامل شامل:

سن بیمار

بیماران با سن پایین سریعتر به بهبودی کامل دست می یابند از این رو زودتر از سایرین می تواند شروع به راه رفتن بکنند زیرا یک فرد جوان از قدرت بدنی بالاتری نسبت به یک فرد پیر برخوردار است.

شرایط بدنی بیمار

برخی بیماری های زمینه از قبیل دیابت و پوکی استخوان، روند بهبودی و ترمیم زخم ها به تاخیر می اندازد؛ از این رو بیمارانی که به این نوع اختلالات دچار هستند دیر به بهبودی دست می یابند.

نوع جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل هیپ به دو صورت جراحی قدامی با کمترین برش و روش خلفی انجام می شود. در صورتی که بیمار تحت جراحی تعویض مفصل قدامی قرار بگیرد دوره نقاهت کوتاهتری را سپری می کند و سریعتر به بهبودی دست می یابد.

رعایت کردن مراقبت های بعد از جراحی

رعایت کردن مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل لگن در پیشگیری از ایجاد عوارض نامطلوب بعد از جراحی و بهبودی سریعتر بسیار موثر است.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس