علائم و نشانه هایی که خبر از ساییدگی مفصل لگن می دهند

علائم و نشانه هایی که خبر از ساییدگی مفصل لگن می دهند

ساییدگی مفصل لگن یا آرتروز ران

ساییدگی مفصل لگن یا آرتروز لگن یکی از شایع ترین علت درد و نارحتی در افراد مسن است که به دنبال تخریب غضروف های مفصل لگن ایجاد می شود. غضروف لایه نرم و کاملا ارتجاعی است که سطح استخوان لگن را می پوشاند و باعث تسهیل حرکت استخوان بر روی یکدیگر می شود.

غضروف های قرار گرفته در ساختمان مفصل ها از جمله غضروف های شفاف هستند که این نوع غضروف ها خصوصا در مفصل لگن  از استقامت و خاصیت ارتجاعی بالایی برخوردارند و مفصل را از فشار و ضربات وارده محافظت می کنند.

در کودکان غضروف بیشترین ضخامت را دارد. با افزایش سن بتدریج ضخامت غضروف کم میشود و غضروف خواص خود را از دست میدهد.

ریش ریش شدن، ناصاف و نازک شدن سطح غضروف و از بین رفتن قسمتی از سطح مفصلی استخوان به دلیل نبود بخش هایی از غضروف از مهم ترین نتایج فرسوده شدن غضروف است که به این روند استئوآرتریت یا آرتروز یا ساییدگی مفصل لگن میگویند.

ساییدگی لگن

ساییدگی مفصل لگن به دنبال از بین رفتن غضروف مفصل

اصلی ترین دلایل و علت های ساییدگی مفصل لگن

علاوه بر افزایش سن، عوامل و بیماری های زیادی هستند که باعث ساییدگی مفصل لگن می شود که عبارتند از:

دررفتگی مفصل لگن

توزیع نشدن درست نیروی وزن در مفصل ران از مهم ترین دلایل ابتدا بیمار به آرتروز یا ساییدگی لگن است. زیرا در عارضه دررفتگی مفصل لگن استخوان لگن به درستی در ناحیه بالای سر استخوان ران جای نمی گیرد و آنرا نمی پوشاند و نتیجه آن تخریب غضروف های مفصل لگن و ابتلای فرد به ساییدگی مفصل لگن است.

بدجوش خوردن شکستگی های استخوان ران

در صورتی که بعد از شکستگی استخوان ، استخوان ران به درستی در محل اصلی خود جوش نخورد؛ سطح بین حفره لگن و ران صاف و یکنواخت می شود و از بین می رود. با سایش این دو سطح ناهموار مفصل، فرد در معرض ساییدگی مفصل لگن یا آرتروز ران قرار می گیرد.

سیاه شدن سر استخوان ران

با سیاه شدن سر استخوان ران، استخوان به تدریج نرم می شود و قدرت و استقامت خود را از دست می دهد و دیگر قادر نیست فشار نیروی وزن بالاتنه را تحمل کند. در نتیجه به تدریج تغییر شکل می دهد و هماهنگی خود را از دست می کند.

بدنبال تغییر شکل یافتن استخوان ران، مفصل لگن و ران برروی یکدیگر سایش پیدا می کنند و بیماری آرتروز لگن شکل می گیرد.

سیاه شدن مفصل لگن

سیاه شدن سر استخوان ران یکی از دلایل ساییدگی مفصل لگن

آسیب دیدگی مفصل ران

بعد از افزایش سن و پیری، آسیب دیدن مفصل ران یا لگن به دنبال حوادث ناگواری از جمله سقوط از ارتفاع یا تصادفات رانندگی مهم ترین علت ساییدگی مفصل لگن هستند. زیرا به دنبال وارد شدن ضربه شدید به مفصل ران اولین محلی که تحت فشار و ضربه قرار می گیرد؛ غضروف است.

با آسیب دیدن غضروف مفصل، سطح بین دو استخوان از بین می رود و استخوان برروی یکدیگر ساییده می شوند.

عفونت مفصل ران

عفونت یکی دیگر از دلایلی که باعث آرتروز مفصل و بروز علائم ساییدگی مفصل لگن می شود زیرا عامل عفونی به طور مستقیم به غضروف ها تاثیر می گذارد و باعث تخریب غضروف ها می شود.

شایع ترین علائم ساییدگی مفصل لگن

علائم ساییدگی مفصل لگن یا آرتروز مفصل ران زمانی آغاز می شود که غضروف قرار گرفته در سطح مفصل به طور کامل از بین برود و استخوان برروی یکدیگر سابیده شوند.

البته شدت و نوع علائم در هر فردی بسته به شرایط بدنی متفاوت است. برای مثال در صورتی که به دنبال تغییرات شدید در غضروف، استخوان های اضافی در لبه مفصل رشد کند در این صورت علائم بیماری شدید تر است و بیمار درد و ناراحتی بیشتری را احساس می کند.

 از رایج ترین علائمی که نشان دهنده ساییدگی مفصل لگن است شامل:

-احساس خشکی و ناراحتی در ناحیه کشاله ران و باسن

-شدید شدن درد و ناراحتی صبح ها بعداز بیدار شدن از خواب

-شدیدشدن درد در هنگام فعالیت بدنی

-تسکین درد باسن و کشاله ران پس از استراحت

-ناتوانی بیمار در خم و راست کردن و چرخش ران

-لنگیدن پاها در هنگام راه رفتن به دلیل محدود شدن حرکت مفصل و کوتاهی اندام

علائم ساییدگی مفصل لگن 

درد و ناراحتی در کشاله ران اولین علائم ساییدگی مفصل لگن

آیا تنها با شناسایی علائم ساییدگی مفصل لگن می توان این بیماری را تشخیص داد؟

با اینکه اولین و موثرترین راه تشخیص بیماری، بررسی علائم ساییدگی مفصل است اما قطعی ترین راه تشخیص نیست و جراح ارتوپد در نهایت برای تشخیص دقیق از روش های تصویر بردای مثل رادیوگرافی استفاده می کند.

برای تشخیص ساییدگی مفصل لگن، پزشک ابتدا با شما در مورد علائم بیماری صحبت می کند و درباره ی زمان و شدت و.. اطلاعاتی از شما می گیرد.

مرحله بعدی تشخیص این بیماری و البته تمام بیماری ها، انجام معاینه بالینی است. پزشک از شما می خواهد که شروع به راه رفتن بکنید یا پاهای خود را خم و راست کنید؛ تا بدین وسیله به شدت درد و محدودیت های موجود در دامنه حرکتی پی ببرد.

مرحله آخر و البته قطعی تشخیص عارضه آرتروز لگن، بررسی تصاویر رادیوگرافی لگن بیمار است. در صورتی که تصاویر رادیوگرافی کمکی به پزشک نکند در این صورت از روش های سی تی اسکن و ام آر آی استفاده می شود.

ساییدگی مفصل زانو

مقایسه مفصل سالم و مفصل مبتلا به آرتروز یا ساییدگی مفصل لگن

راه های خانگی خلاصی از درد ها و علائم ساییدگی مفصل

بیماری ساییدگی مفصل از آن دست بیماری هایی است که روندی غیر قابل بازگشتی دارد؛ بدین معنی که با خراب شدن غضروف، غضروف دیگر قابلیت ترمیم ندارد و بازسازی نمی شوند. از این رو تنها راه درمان این بیماری مدیریت و تسکین درد و علائم ساییدگی مفصل است.

در صورتی که بیماری ساییدگی مفصل لگن در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود می توان با رعایت برخی نکات و انجام برخی اقدامات خانگی از شدید شدن بیماری جلوگیری نمود. با انجام چنین فعالیت هایی می تواند سرعت پیشرفت آرتروز را بگیرد. این فعالیت ها شامل:

کم کردن وزن بدن

اجتناب از انجام فعالیت های ورزشی سنگین

اجتناب از نشستن طولانی مدت و اصلاح نحوه صحیح نشستن و برخاستن

استفاده از توالت فرنگی

استفاده از صندلی بجای زمین نشستن

تقویت کردن عضلات لگن با تمرینات ورزشی

ورزش برای ساییدگی لگن

ورزش برای درمان ساییدگی مفصل لگن

با انجام چنین اقداماتی نیز می تواند درد و علائم ساییدگی مفصل لگن خود را تسکین دهید:

استراحت کردن

استفاده از کمپرس آب گرم

مصرف داروهای مسکن

استفاده از ابزارهای کمکی هنگام راه رفتن

انجام تمرینات ویژه ساییدگی مفصل لگن برای تسکین درد

متاسفانه بیماری ساییدگی مفصل لگن از جمله بیماری هایی است که بسیاری از افراد، چه پیر چه جوان را درگیر خود کرده است. از این رو ما در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه مطالبی در مورد علائم ساییدگی مفصل لگن شما را با این بیماری شایع مفصلی بیشتر آشنا کنیم.

در صورتی که در زمینه ساییدگی مفصل لگن سوالی ذهن شما را مشغول کرده است می توانید سوالات خود از طریق همین سایت از دکتر علیرضا امین جواهری فوق تخصص لگن؛ بپرسید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس