10تمرین ورزشی ساده برای کاهش زانو دردزانو

10تمرین ورزشی ساده برای کاهش زانو درد

بهترین ورزش ها برای درمان زانو درد

زانو درد از جمله دردهایی است که امروزه پیر و جوان نمی شناسد و بسیاری از افراد جامعه را درگیر کرده است. ورزش زانو درد یکی از راه های تسکین این درد شایع است و در صورتی که ادامه دار باشد می تواند با تاثیری که در تقویت عضلات دارد باعث بهبودی کامل زانو درد شما شود.

اگر شما برای درمان این عارضه نزد پزشک ارتوپد بروید؛ این پزشکان در کنار تجویز دارو و درمان های طبی، ورزش درمانی را نیز توصیه می کنند.

ورزش زانو درد شامل:

ورزش زانو درد

انواع حرکت ورزشی مناسب زانو درد

1-بالا آوردن مستقیم پا

بالا آوردن مستقیم پا یکی از بهترین و موثرترین ورزش هایی است که برای درمان زانو درد انجام می شوند.

این نوع ورزش زانو درد با تاثیری که در تقویت عضلات چهار سر ران دارد باعث کم شدن درد و علائم بیماری می گردد. به هیچ عنوان نگران نباشید انجام این حرکت هیچ گونه فشاری را به زانو و عضلات اطراف آن وارد نمی کند و حتی افراد مسن نیز می توانید به انجام این حرکت بپردازند. نحوه انجام این ورزش بدین صورت می باشد:

برای شروع حرکت بر روی زمین یا سطح صاف دراز بکشید

سپس یکی از زانو ها را خم کرده و بروی زمین بگذارید.

حالا پای دیگری را صاف کنید و بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

این حرکت ورزشی زانو را می توانید در سه ست، 10الی 15تایی انجام دهید.

ورزش زانو درد به کمک فیزیوتراپ

آموزش حرکات ورزشی زانو درد توسط متخصص فیزیوتراپ

2- بالا بردن مستقم پا در حالت دمر

انجام این حرکت همچون حرکت قبلی انجام می شود اما با این تفاوت که در این تمرین وضعیت بدن کمی متفاوت است. برای انجام این حرکت کافی است رو به شکم یا به اصلاح در حالت دمر بخوابید؛ سپس پاهای خود را به مدت 5ثانیه بالا نگه دارید. این حرکت بین ده الی 15بار ادامه دهید و با هر دو پای خود تکرار کنید.

این تمرین برای تقویت عضلات همسترینگ و باسن بسیار موثر است و بدین طریق باعث تسکین درد بیمار می شود. البته در هنگام انجام این حرکت توجه نماید به هیچ عنوان نباید در ناحیه پشتی زانو خود دردی را احساس کنید.

3-حرکات ورزشی عضله همسترینگ

شاید برخی با شنیدن این ورزش زانو درد تعجب کنند! و با خود بگویند که تمرین کششی عضله همسترینگ چه تاثیری در کاهش زانو درد دارد.؟

همسترینگ یکی از بزرگترین عضلات بدن است که از سه ماهیچه تشکیل شده. این ماهیچه ها که در کنار یکدیگر در ناحیه پشتی استخوان ران قرار دارند وظیفه خم‌کردن و انعطاف‌دادن به مفصل زانو را برعهده دارند.

همچنین عضله همسترینگ یکی از تاندون های برجسته و کاربردی در پشت زانو است که تقویت این عضله در کاهش درد زانو بسیار موثر است. برای تقویت این عضله و درمان زانودرد می توانید این تمرین ها به چندین صورت انجام دهید که شامل:

حرکت اول

به پشت دراز بکشید؛ یکی از پاها را دراز کرده و پای دیگری را بالا بگیرد و دستانتان را دور ران خود حلقه کنید و پا را به سمت خود بکشید.

حرکت دوم

حرکت دیگر تقویت عضلات همسترینگ برای ورزش زانو درد به صورت ایستاده انجام می شود. برای انجام این حرکت می توانید از یک صندلی کمک بگیرید بدین صورت که دست ها را برروی صندلی قرار داده و شروع به بلند کردن پاها بکنید.

ورزش چمباتمه زدن برای درمان زانو درد

حرکت چمباتمه زدن کنار دیوار برای درد زانو

4-چمباتمه زدن کنار دیوار

این حرکت با تاثیری که در تقویت عضلات چهار سر ران دارد؛ تاثیر بسیار خوبی در کاهش درد زانو دارد.

 برای انجام این تمرین باید مماس با دیوار قرار بگیرد و پشت خود را به دیوار خم کنید. حالا پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و سپس به مرور کمر خود را خم کرده و به حالت نیمه نشسته در بیایید تا جایی که رانها و زمین با هم موازی شوند.

این وضعیت را برای مدت 20 تا 60 ثانیه حفظ کنید، سپس 30 ثانیه استراحت کرده و تمرین را مجدد ادامه دهید. توجه نماید ورزش برای درمان زانو درد نباید باعث درد و احساس سوزش در زانو شود.

5-ایستادن بر روی پنچه پا

این ورزش باعث افزایش تعادل و انعطاف پذیری زانو بسیار موثر است. برای حفظ تعادل خود در انجام این حرکت می توانید دست ها برروی یک صندلی یا نرده ای استفاده کنید. حالا پس از حفط تعادل به آرامی پاشنه ها را تا جایی که می توانید بلند کنید و سپس پایین بیاورید. این حرکت را تا حدامکان بین ده الی پانزده مرتبه می توانید انجام دهید.

حرکت استپ آب برای درمان زانو درد

حرکت ورزشی استپ آپ برای درمان زانو درد

6-حرکت استپ آپ یا پله

در صورتی که فرد بی تحرکی هستید و به تازگی برای درمان زانو درد می خواهید شروع به ورزش کردن بکنید؛ پیشنهاد می کنم کار خود با این حرکت ورزشی زانو درد آغاز کنید. برای انجام این حرکت نیاز به یک چهار پایه کوچک یا پله احتیاج دارید.

این حرکت بدین صورت انجام می شود که:

برای انجام این حرکت می توانید یکی از پا هارا بر روی یک میز با ارتفاع کوتاه قرار دهید و لگن را صاف نگه دارید.

سپس زانوی خود را خم کنید و به آرامی پای دیگر را به سطح زمین برسانید.

به آرامی با پنچه پا، کف زمین را لمس کنید و دوباره پای تان را بالا بیاورید.

این حرکت را بین ده الی  بار تکرار کنید و با هر دو پای خود انجام دهید.

ورزش زانو درد

حرکت ورزشی بلند کردن پا به طرفین برای زانودرد

7-بلند کردن پا از طرفین

برای انجام این حرکت به یک سمت بدن دراز بکشید. بدین صورت که یکی از دست ها را زیر سر و دست دیگری را برای حفظ تعادل جلو بدن بگذارید. حالا پای زیرین را برای پیشتیبانی از پای دیگر خم کنید و سپس پای بالایی را صاف کنید و بالا آورید.

این حرکت را بین ده تا پانزده بار انجام دهید و با هر دو پای خود انجام دهید. بدین صورت که بر پهلوی دیگری بخوابید و این حرکت را با پای دیگری انجام دهید.

8-حرکت کششی ساق پا

بهترین تمرینات و ورزش ها برای درمان زانو درد، حرکت کششی هستند که با تاثیری که در افزایش انعطاف پذیری بدن دارد باعث کاهش درد و صدمات انجام می شود. یکی از ورزش های درمانی برای زانو درد حرکات کششی ساق پا است که بدین صورت انجام می شود:

برای انجام این حرکت می توانید از دیوار کمک بگیرد بدین صورت که دست هایتان را روی دیوار قرار دهید؛

سپس پای سمت راستتان را جلوی دیوار قرار داده و پای چپ را به طرف عقب بکشید؛

تا حدی که به طرف دیوار خم شوید که کشش عضلات پشت پا را کاملا حس کنید؛

در صورت امکان می توانید سی ثانیه در همین حالت باقی بمانید.

ورزش زانو درد در آب

ورزش برای زانو درد در آب 

9-ورزش زانو درد با تمرین در آب

آب درمانی یکی از موثرترین روش هایی است که در درمان زانو درد بسیار موثر است. اما منظور از ورزش در آب تنها شنا کردن نیست و بسیاری از ورزش های مفید و مناسب هستند که حتی افراد سالمند نیز می توانند به راحتی آن را انجام دهند.

از جمله مهم ترین فواید آب درمانی در درمان زانو درد شامل:

کاهش گرفتگی عضلات زانو

تقویت عضلات زانو

افزایش تعادل و هماهنگی زانو

بازیایی توانایی حرکتی بیمار

تسکین درد بیمار

چند تمرین مناسب در آب برای درمان درد زانو شامل:

قدم برداشتن رو به جلو و عقب در آب

قدم برداشتن به پهلو در آب

انجام حرکات کششی در آب

انجام تمرینات کششی پشت ران

ورزش زانو درد با بالش

تصویر ورزش زانو درد با بالش

10-ورزش برای زانو درد با فشردن بالشی در میان پاها

افراد مسنی که دچار زانو درد هستند معمولا قادر نیستند به درستی حرکت ورزشی و تمرینات توانبخشی خود را ادامه دهند و عموما به دنبال تمریناتی هستند که قادر به انجام آن باشند. فشردن بالش در میان زانو ها یکی از تمریناتی است که هر شخصی با هر قدرت بدنی قادر به انجام آن است.

این ورزش زانو درد در قوی شدن عضلات داخل پا بسیار موثر هستند. انجام این حرکت بدین صورت انجام می شود:

به پشت دراز بکشید و یا به حالت دراز کشیده بر روی صندلی بنشنید.

حالا یک بالش را بین زانوها قرار دهید و در این حالت بین 5الی 10ثانیه بمانید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس