پای پرانتزی در بزرگسالان چه عوارضی را به همراه دارد؟زانو

پای پرانتزی در بزرگسالان چه عوارضی را به همراه دارد؟

پای پرانتزی در بزرگسالان

پای پرانتزی در بزرگسالان از شایع ترین انواع انحراف زانو است که در آن زانو ها از یکدیگر فاصله می گیرند و مچ پاها به یکدیگر نزدیک می شوند. در اصطلاح پزشکی به این عارضه ژن واروم نیز می گویند.

با اینکه عارضه پای پرانتزی در کودکان زیر هجده سال شایع است اما خطر و عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان بیشتر از کودکان و نوجوان است و می تواند مشکلات زیادی را برای فرد به همراه بیاورد.

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان کمی مشکل تر از کودکان و خردسالان می باشد؛ زیرا فرم دهی پا در این سن با استفاده از بریس و فیزیوتراپی راحتر است. اما در صورتی که این عارضه در سنین کودکی درمان نشود در این صورت اصلاح پای پرانتزی در بزرگسالان تنها به وسیله عمل جراحی انجام می شود.

پای سالم و پای پرانتزی در بزرگسالان

مقایسه پای سالم با پای پرانتزی در بزرگسالان

علائم و نشانه های پای پرانتزی در بزرگسالان

پای پرانتزی حالتی است که در آن پاها به سمت بیرون خم می شود و نوعی انحنای کمان مانند در پاها شکل می گیرد. شما به راحتی می توانید در خانه این بیماری را تشخیص دهید بدین صورت که کنار دیوار بایستید؛ سپس قوزک پای خود را به هم نزدیک کنید حالا اگر به پاهای خود دقت کنید انحنای زانو خود را مشاهده می کنید.

از مهم ترین علائم پای پرانتزی در بزرگسالان می توان به:

راه رفتن ناخوشایند و غیرهماهنگ

انحراف پاها یا داخل بودن پا به سمت داخل

البته تشخیص بیماری پای پرانتزی برعهده جراح ارتوپد است؛  زیرا عارضه پای پرانتزی به سه دسته زانوی پرانتزی خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

برای تشخیص دقیق عارضه پای پرانتزی جراح متخصص ارتوپد شما را تحت معاینه قرار می دهد. در ابتدا پزشک به دقت وضعیت پاها را در حالت ایستاده بررسی می کند تا قوس میان پاها را متوجه شود.

تشخیص پای پرانتزی به کمک روش های تصویربرداری و آزمایشات نیز برای برررسی علت پرانتزی شدن پاها انجام می شود.

پای پرانتزی در نوزادان

پای پرانتزی در نوزدان

دلایل وجود آمدن پای پرانتزی در بزرگسالان

پرانتزی بودن پاها در میان خردسالان و کودکان کم سن و سال بسیار شایع است و دلیل آن بخاطر شکل رحم مادر است که باعث می شود این کودکان به صورت مادرزادی، پا پرانتزی دنیا بیایند.

این مشکل در نوزادان عموما خود به خود درمان می شود و عوارض خاصی را برای کودک به همراه ندارد اما عارضه پای پرانتزی در بزرگسالان یک مشکل جدی است که عموما به دنبال چنین اختلالتی ایجاد می شود:

بیماری بلانت

بیماری بلانت یک اختلال رشد است که بر استخوان‌های ساق پا اثر می‌گذارد و موجب می‌شود که پاها به سمت بیرون، انحنا پیدا کنند. بیماری بلانت یکی از شایع ترین اختلالی است که خطر ابتدا به پای پرانتزی در بزرگسالی را افزایش می دهد.

در صورتی که بیماری بلانت در خردسالی به موقع تشخیص داده نشود در این حالت با بالا رفتن سن حالت پرانتزی بودنن پا به تدریج شدید تر می شود.

اختلالات استخوانی

برخی اختلالات استخوانی نظیر کیست زانو، کیست های استخوانی و بیماری دیسپالازی فیبروزی هستند که با درگیر کردن استخوان های بدن موجب پرانتزی شدن پاها می شوند. در صورتی که علت پای پرانتزی در بزرگسالان به این خاطر باشد باید بیمار تحت جراحی پای پرانتزی قرار بگیرد.

بیماری روماتیسم

روماتیسم زمینه را برای ایجاد پای پرانتزی در بزرگسالان فراهم می کند و دلیل آن بخاطر داروهایی است که این افراد استفاده می کنند. افرادی که روماتیسم دارند به علت استفاده ی زیاد از داروی کورتون، دچار پوکی استخوان می شوند و پوکی استخوان زمینه ای برای پای پرانتزی است.

بیماری ریکتز یا نرمی استخوان

بیماری نرمی استخوان یا راشتیسم یک بیماری استخوانی در کودکان است که به دلیل نبود کلسیم، فسفر و ویتامین دی به اندازه کافی در استخوان ها ایجاد می شود. بیماری راشتیسم بیمار را در معرض ضعیف شدن استخوان ها و ابتدای کودک به پای پرانتزی در بزرگسالی قرار می دهد.

شکستگی استخوان پا

شکستگسی استخوان یکی از شایع ترین عواملی است که در بزرگسالان باعث پای پرانتزی می شود. در صورتی که استخوان پای شکسته شده به موقع جوش نخوید و یا بسیار دیر جوش بخورد در این صورت به مرور زمان موجب بدشکلی پاها به صورت دائمی می شود.

تومورهای استخوانی

تومورهای استخوانی، توده های اضافی در درون بافت های استخوانی هستند که به صورت غیرطبیعی تکثیر می شوند. بروز اینگونه توده ها در استخوان باعث بروز پای پرانتزی در بزرگسالان می شود.

پای پرانتزی

تشخیص درجه پای پرانتزی در بزرگسالان

پای پرانتزی در بزرگسالان چه عوارضی را به همراه دارد؟

در صورتی که عارضه پای پرانتزی به موقع درمان نشود و پاها به حالت خمیده باقی بمانند؛ در این صورت مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می شود که از شایع ترین عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان می توان به:

 

وارد شدن فشار مضاعف به زانو

غیر طبیعی بودن فرم پاها، فشار زیادی به مفصل زانو وارد می کند که با گذشت زمان این فشار افزایش می یابد و باعث بروز آسیب هایی نظیر آرتروز زانو، پارگی و آسیب دیدگی مینیسک زانو و ناپایداری مفصل زانو می شود.

التهاب مچ پا

مچ پا و ساق پاها به علت تاثیر گرانش زمین بر مایعات بدن، محل های رایج ادم و تورم در بدن هستند. اما  با این حال، احتباس مایع ناشی از گرانش، تنها علت تورم مچ پا یا ساق پا نیست. برخی فشار ها و صدمات وارده به پاها نیز عامل احتباس مایعات و ورم پا هستند که عارضه پای پرانتزی در بزرگسالان یکی از عواملی است که باعث بروز چنین اختلالی در پاها می شود.

بروز درد و ناراحتی در ران پا

با اینکه عارضه پای پرانتزی عموما دردی را به همراه ندارد؛ اما طولانی شدن حالت پرانتزی در بزرگسالان می تواند باعث ناراحتی و دردهایی در مفصل ران شود.

درد ران پا از عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان

درد ران پا از شایع ترین عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان

ورم مفصل زانو

ورم مفصل به معنای بزرگ شدن و افزایش حجم جایی است که مفصل در آن قرار گرفته است. زمانی که مفصل زانو به دلیل بیماری پای پرانتزی تغییر شکل پیدا کند در این صورت فشار زیادی به مفصل زانو وارد می شود و مفصل زانو برای مقابله با این عارضه میزان مایع درون مفصل را افزایش می دهد.

بروز درد و ناراحتی در هنگام راه رفتن

لنگش و اختلال در راه رفتن یکی از شایع ترین عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان است که به دنبال تغییر شکل پیدا کردن مفصل زانو ایجاد می شود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس