علت قفل کردن زانو چیست و چگونه درمان می شود؟زانو

علت قفل کردن زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

قفل شدن زانو چیست؟

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که در جایی نشسته اید و به یکباره می خواهید از جای خود بلند شوید اما متاسفانه قادر به حرکت دادن زانو خود نیستید؛ بروز چنین نشانه ای علامت قفل شدن زانو است که در آن بیمار در هنگام خم و راست کردن زانو دردی را در زانوی خود احساس درد می کند.

اگر به آناتومی مفصل زانو دقت کرده باشید؛ زانوی انسان همچون لولای درب عمل می کند بدین صورت که اگر در لولای درب وسیله ای گذاشته شود و یا اینکه لولا خراب شود در این صورت درب دیگر به راحتی حرکت نمی کند و در هنگام حرکت کردن صداهایی از آن خارج می شود.

پس همان طور که اشاره شد در صورتی که چیزی جلوی حرکت زانو را بگیرد یا زانو خراب شود؛ دیگر زانو همچون گذشته نمی تواند حرکت کند و به اصلاح می گویند زانو قفل کرده است.

قفل شدن زانو به دو نوع اصلی قفل شدن واقعی و قفل شدن کاذب تقسیم میکنند:

قفل شدن زانو پس از ورزش

قفل شدن زانو پس از ورزش های سنگین

قفل شدن واقعی زانو:

حالتی که در آن به دلیل قرار داشتن چیزی در مفصل زانو جلوی حرکت آن گرفته می شود و نمی گذارد زانو به راحتی حرکت کند. ظاهر شدن خارهای استخوانی یا استئوفیت که به دنبال ساییدگی مفصل زانو ایجاد می شود از جمله عواملی است که باعث قفل شدن واقعی زانو می گردد. این نوع قفل شدن عموما نادر است و در موارد محدود ایجاد می شود.

قفل شدن کاذب زانو:

در قفل شدن کاذب زانو که شایع ترین علت قفل کردن زانو است؛ حالتی است که در آن به دنبال ضربه یا جراحت فرد دیگر نمی تواند به راحتی زانوی خود حرکت دهد. این نوع قفل شدگی واکنشی نسبت به درد است که وجود درد در مفصل نمی گذارد مفصل زانو به راحتی حرکت کند.

دلایل و علل قفل شدن زانو

قفل شدن زانو عارضه ای است که خود به خود ایجاد نمی شود پس عواملی هستند که باعث بوجود آمدن این درد و علامت می شوند که از مهم ترین آنها می توان به:

آرتروز زانو

به طور کلی ساییدگی و آرتروز احتمال قفل شدگی زانو را افزایش می دهد؛ اما آرتروز زانو زمانی موجب قفل شدن زانو می گردد که به دلیل از بین رفتن غضروف ها التهاب شدیدی در مفصل رخ دهد در این صورت به دلیل درد شدید بیمار قادر نیست به درستی زانو را حرکت دهد.

کشیده شدن ماهیچه های ران

همیشه علت قفل کردن زانو، مشکلات مربوط به خود مفصل زانو نیست زیرا ممکن است در برخی مواقع این عارضه به دنبال آسیب دیدگی و آسیب دیدگی ماهیچه ها و عضلات اطراف زانو نیز ایجاد شود که کشیدگی ماهیچه های ران یکی از عواملی است که ممکن است باعث قفل شدن زانو نیز شود.

آسیب دیدگی و پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی یکی از شایع ترین علت های قفل شدن زانو است. رباط ها در مفصل زانو نقش مهمی در به حرکت در آوردن زانو ایفا می کنند از این رو در صورتی این عضو مهم زانو دچار کشیدگی یا آسیب دیدگی های شود در این صورت زانو ناپایدار می شود و بیمار در هنگام به حرکت در آوردن زانو احساس درد و قفل شدگی می کند.

پارگی رباط صلیبی

قفل شدن زانو به دنبال پارگی رباط زانو

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو زمانی موجب قفل کردن زانو می گردد که تکه ای از استخوان مینیسک پاره شده در مفصل گیر کند در این صورت زانو قفل می شود و بیمار در هنگام حرکت دادن آن دردی را احساس می کند.

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو که در اصلاح پزشکی به آن کندرومالاسی نیز از آن یاد می شود زمانی بوجود می آید که غضروف های موجود بر روی سطح کشکک نرم شود از این رو در صورتی که غضروف های کشکک آسیب ببنند؛ کشکک که در مفصل زانو نقش اهرمی برای عضله چهار سر ران را بر عهده دارد و عملکرد زانو را بهبود می بخشد نمی تواند به راحتی مفصل زانو به حرکت در بیاورد.

از دیگر دلایل و علت های قفل شدن زانو که کمتر شایع است می توان به:

شکستگی استخوان فیبولا یا نازک نی

عوارض ناشی از جراحی زانو

متلاشی شدن بخش های مختلف زانو در مفصل

عفونی و ملتهب شدن مفصل زانو

دررفتگی استخوان کشکک زانو

عارضه استنوکندریت دیسکان

البته همیشه بیماری و آسیب دیدگی زانو عامل قفل شدن زانو نیست. بلکه زمان هایی هم هست که فرد مدت زمان طولانی نشسته است بعد از چندین ساعت نمی تواند سریعا زانوی خود را خم کند و گمان می کند مشکلی در زانوی وی ایجاد شده است.

آیا قفل شدن زانو خطرناک است؟

قفل شدن زانو زمانی خطرناک است که با چنین علائمی همراه باشد :

درد شدید در هنگام صاف کردن مفصل زانو

محدودیت در حرکت های مفصل

متورم بودن مفصل زانو و بروز درد و ناراحتی در هنگام لمس کردن زانو

اختلال در ایستادن بر روی پای آسیب دیده

مشاهده شدن صداهایی همچون خرد شدن یا اصطکاک از زانو

بالا بودن تب بدن ( این علامت نشان دهنده عفونت مفصل زانو است)

زانوی قفل شده عموما بیشتر از زاویه 45درجه حرکت نمی کند

زیرا در این صورت نشان می دهد که اختلال و عارضه ای در زانو وجود دارد. که چنین علائمی ظاهر شده است.

درمان قفل شدن زانو با زانوبند

درمان قفل شدن زانو با بستن زانوبند

برای قفل شدن زانو چه باید کرد؟

درمان قفل شدن زانو بستگی به علت آن دارد و جراح ارتوپد بر این اساس بهترین روش درمانی را انتخاب می کند. اما به طور کلی یک پزشک ارتوپد برای درمان قفل کردن زانو، چنین روش هایی را پیشنهاد می دهد:

درمان خانگی قفل شدگی زانو

شما می توانید قفل شدن زانو را به صورت موقتی با استراحت کردن برطرف کنید؛ اما پس از  بهبودی به این فکر نکنید که درد شما کاملا درمان شده است و باید برای درمان قطعی مشکل خود یک فکر جدی بکنید. همچنین می توانید در کنار این روش از دارو های ضدالتهاب و مسکن بدون نسخه پزشک نیز برای کاهش درد و التهاب خود استفاده کنید.

گرما و سرما درمانی

گرما و سرما درمانی از جمله روش هایی است در درمان قفل شدن زانو بسیار موثرند؛ شما می توانید به راحتی در خانه این روش ها را امتحان کنید. گرما درمانی سفتی ناشی از قفل کردن زانو را برطرف می کند و سرما درمانی نیز برای تسکین دردهای ناشی از قفل شدن بسیار موثر است.

درمان قفل شدن زانو با ورزش

تمرینات ورزشی یکی از مهم ترین راه های درمان و همچنین پیشگیری از قفل شدن زانو است. شما می توانید با تقویت کردن عضلات و رباط ها زانو از بروز این عارضه پیشگیری کنید و هم اینکه به درمان آن بپردازید.

این تمرینات توسط متخصص فیزیوتراپ آموزش داده می شود و به گونه ای طراحی شده است که تمامیه عضلات چهار سر ران، عضلات همسترینگ تقویت شود.

فیزیوتراپی

متخصص فیزیوتراپ برای درمان قفل شدن زانو از تمرین ها و روش های درمانی زیادی استفاده می کند از مهم ترین آن ها می توان به:

آموزش و طراحی حرکات کششی و ورزشی مخصوص زانو

ماساژ درمانی

تجویز زانوبند مخصوص

مگنت تراپی

درمان قفل شدن زانو با فیزیوتراپی

درمان قفل شدن زانو با فیزیوتراپی

تزریق کورتیوزون

تزریق درمانی یکی از روش های است که در کاهش فوری ناراحتی و درد بیمار بسیار موثر است. جراح ارتوپد برای انجام این کار، یک داروی بی حسی را به کمک داروی کورتیزول که یک داروی ضدالتهاب قوی است به مفصل زانو وارد می کند.

همچنین در صورتی که علت قفل شدن زانوی شما بیماری آرتروز باشد در این صورت ممکن است پزشک ارتوپد تزریق ژل یا هیالورونیک اسید را تجویز می کند.

جراحی زانو

در صورتی که علت قفل شدن زانو، وجود جسم فیزیکی در مفصل باشد در این صورت جراح ارتوپد برای برداشتن قطعات اضافی از زانو اقدام به عمل جراحی خواهد کرد. اینگونه عارضه ها باید به موقع درمان شوند زیرا ممکن است در آینده مشکلات بدتری را برای زانو بوجود بیاورند.

از جمله روش های جراحی زانو برای درمان قفل شدن زانو می توان به:

جراحی آرتروسکوپی زانو برای خارج کردن قطعات شکسته شده استخوان یا یک قطعه جدا شده رباط، غضروف از زانو

جراحی مینیسکتومی به منظور برداشتن قطعاتی از مینیسک زانو

جراحی ترمیم مینیسک

جراحی پیوند مینیسک زانو

جراحی تعویض مینیسک زانو


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس