مهم ترین علت درد ران پا چیست و چگونه درمان می شود؟ران

مهم ترین علت درد ران پا چیست و چگونه درمان می شود؟

درد ران پا به علت آسیب دیدن ماهیچه و عضله ران

آسیب دیدن عضلات ران پا اصلی ترین علت درد ران پا است که این درد بیشتر در ناحیه کشاله ران احساس می شود.

در بدن انسان ران عضله ای بسیار قوی و محکم است که مابین لگن و زانو قرار دارد. عضله ران را به سه بخش کلی قدام ران، داخل ران و خلف ران تقسیم می کنند. عضله چهار سر ران از مهم ترین عضلات ران است که این ماهیچه مسئول حرکت دادن مفصل ران و باز و صاف کردن زانو می باشد.

در صورتی که ماهیچه های ران به هر دلیل دچار کشیدگی و یا در موراد شدید تر دچار پارگی شود در این صورت فرد به دردهایی در ماهیچه ران پا دچار می شود که این دردها بیشتر در ناحیه جلویی ران احساس می شوند.

از دلایلی که موجب کشیدگی یا پارگی عضله ران  و بروز درد ران پا می گردد می توان به:

کارکشیدن بیش از حد از عضله ران در هنگام انجام تمرینات ورزشی

وارد شدن ضربه مستقیم به عضله ران

ضعیف بودن عضله و ماهیچه پا

گرم نکردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی

بروز درد ران پا در اثر کشیدگی ماهیچه ها و عضلات ران بیشتر در ورزش هایی همچون بسکتبال، فوتبال، دو با مانع مشاهده می شود.

علت درد ران پا به خاطر آسیبب دیدن ماهیچه

درد ران پا به خاطر آسیب دیدن عضله چهار سر ران

درد ران پا به دنبال مشکلات مفصل ران

در صورتی که مفصل ران به هر دلیلی دچار مشکل شود؛ اولین نشانه این مشکل بروز درد در ناحیه ران پا است. آسیب دیدگی و بروز مشکلاتی در مفصل ران از شایع ترین و اصلی ترین علت درد ران پا است که از رایج ترین آسیب هایی که باعث بروز درد ران پا می شود می توان به:

آرتروز ران

آرتروز ران بیماری است که در آن غضروف موجود در سطح استخوان ران دچار ساییدگی و فرسایش می شود. استخوان ران برای اینکه به راحتی در درون استخوان لگن حرکت کند؛ نیاز به غضروف های مفصلی دارد که در بیماری آرتروز با ساییده شدن غضروف ها، استخوان ها بر روی هم سابیده می شود که این موضوع موجب بروز دردهایی در ران پا می گردد.

 

بیشتر بخوانید

4نمونه از شایع ترین علت های گرفتگی عضلات

 

شکستگی تنه استخوان ران

با وجود استحکام بسیار بالای استخوان ران، اما در صورتی که نیروی زیادی به آن وارد شود این استخوان نیز دچار شکستگی می شود. مهم ترین علامت شکستگی استخوان ران بروز دردهای شدید در ناحیه ران پا است که این درد با حرکت دادن اندام ها بیشتر می شود.

شکستگی لگن

شکستگی لگن اختلالی است که به دنبال وارد شدن ضربه شدید به لگن ایجاد می شود. این شکستگی بیشتر در افراد مسنی که به پوکی استخوان دچار هستند ایجاد می شود. شکستگی لگن به چهار دسته کلی شکستگی حلقه لگن، شکستگی استابولوم، شکستگی اطراف مفصل ران و شکستگی سر استخوان تقسیم می شود که در تمام این شکستگی ها بروز درد  شدید در ناحیه ران پا مهم ترین علامت آن است.

درد ران پا به خاطر شکستگی ران

درد ران پا به خاطر شکستگی استخوان ران

درد ران پا به علت اختلالات خون رسانی به ران

همیشه علت درد ران پا مربوط به مشکلات مفصل ران، ماهیچه ها و اختلالات عصبی نیست؛ بلکه گرفتگی و آسیب دیدن عروق خونی موجب درد در ران نیز ممکن است باعث بروز دردهایی در مفصل ران شود.

زیرا بروز مشکلاتی در عروق ران موجب مختل شدن روند اکسیژن رسانی به مفصل ران شده از این رو فرد در هنگام راه رفتن به دردهایی در قسمت ماهیچه ران دچار می شود. از رایج ترین اختلالات خونی که باعث بروز درد در ناحیه ران پا می گردد می توان به:

تنگ شدن عروق خونی موجود در ران

ایجاد لخته خونی در مسیر رگ های ران پا

بزرگ شدن غدد لنفاوی در کشاله ران

درد ران پا به خاطر سیاتیک

علت درد ران پا به خاطر سیاتیک

درد ران پا به دلیل سیاتیک

عصب سیاتیک  از جمله بزرگترین و طولانی ترین عصب ها در بین اعصاب  بدن است که  از ناحیه تحتانی ستون مهره ها و از مجاورت دیسک های پایینی کمر منشا گرفته و به سمت استخوان لگن و باسن امتداد می یابد و سپس از پشت ران وارد ساق پا می شود. از این رو درگیری این عصب با درد ها و مشکلات زیادی برای فرد ایجاد شود.

یکی از اصلی ترین دلایل و علت های درد ران پا، مربوط به مشکلات فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی می باشد که این بیماری ها با درگیر کردن عصب سیاتیک باعث بروز دردهایی در ناحیه پشت ران می شود.

در صورتی که علت درد ران پا به دلیل سیاتیک باشد در این صورت بیمار به چنین علائمی دچار می شود :

دردی که از ناحیه پشت و باسن آغاز شده و به سمت پا ها و ساق پا در حال حرکت است

احساس ضعف و سوزش و بی حسی در ناحیه ران پا

بدتر شدن درد روی ران پا در هنگام نشستن و برخاستن

درد ران پا در خانم ها

درد ران پا در خانم ها

علت درد ران پا در خانم ها

با اینکه اصلی ترین علت درد ران پا، کشیدگی و صدمه دیدن ساختار درونی و بیرونی ران است اما  از آنجایی که عضله ران در نزدیکی شکم و لگن قرار دارد؛ در صورتی که یک خانم از این درد رنج ببرد می توان به مشکلات هورمونی و بیماری های زنانه مشکوک شد. از رایج ترین دلایل درد ران پا در خانم ها می توان به:

التهاب ناحیه شرمگاهی

استئیت پوبیس یا التهاب غیرعفونی شرمگاهی از جمله اختلالاتی است که در خانم ها ممکن است با درد هایی در ناحیه ران پا همراه باشد. این درد در زمان عطسه کردن و سرفه کردن تشدید می شود و ممکن است باعث اختلال در راه رفتن نیز شود.

عفونت های اداری

 عفونت اداری در زنان بسیار شایع تر از مردان است بدین صورت که حدود 50درصد خانم ها برای یکبار هم که شده عفونت را تجربه می می کنند.

کیست تخمدان

با اینکه عارضه کیست تخمدان در اکثر مواقع هیچ گونه درد و نشانه ای ندارد. اما در صورتی که این عارضه با نشانه هایی همراه باشد یکی از مهم ترین نشانه ها، بروز درد در ماهیچه ران پا که این درد از ناحیه کشاله ران تا پهلو ادامه پیدا می کند.

درد ران پا در بارداری

درد ران پا در زنان باردار

درد ران پا در بارداری

در دوران بارداری با رشد جنین رحم مادر در حال گسترش است که همین فرآیند باعث بروز درد و ناراحتی در لگن و ران می شود. این درد در دوران بارداری در ناحیه کشاله ران احساس می شود و در اواسط سه ماه دوم بارداری شدت می گیرد. مادران باردار برای تسکین چنین دردهایی می توانند از راه های زیر استفاده کنند:

استراحت کردن

استفاده از کمپرس آب گرم

ماساژ دادن ران پا در حمام

انجام نرمش ها و حرکت ورزشی مخصوص برای تقویت و درمان درد ران پا در بارداری


سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس