سریع ترین روش درمان آرتروز دستدست

سریع ترین روش درمان آرتروز دست

آرتروز دست شایع ترین علت درد در دست ها

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه کارهایی تا به این امروز با دست هایتان انجام داده اید و دست ها چه نقش مهمی در انجام کارهای روزمره شما ایفا می کند. دست ها و انگشتان مهم ترین اعضای بدن هستند که روزانه برای بسیاری از کارها از آن استفاده می کنیم.

اما همین موضوع یعنی پرکاربرد و متحرک بودن مفصل دست در انجام کارهای روزمره باعث آسیب پذیر بودن آنها شده است. بیماری آرتروز دست از شایع ترین دلایل درد دست و آسیب دیدن مفصل دست است که محدود شدن حرکت دست ها می شود.

قبل از معرفی بیماری آرتروز دست و راه های درمان آن بهتر است کمی با ساختار خارق العاده این عضو مهم بدن آشنا شوید.

آناتومی دست

آناتومی دست

دست انسان از ساختارهای پیچیده و در عین حال ظریفی ساخته شده است که از مجموع 27استخوان، 33ماهیچه و مفاصل ساخته شده که در کنار یکدیگر وظیفه انجام حرکات ظریف و ماهرانه را فراهم می کند. همچنین دست ها برای به حرکت در آمدن نیاز به سه عصب مدین، اولنار و رادیان دارند.

در انتهای هر استخوان انگشت و مچ دست غضروف هایی قرار دارد که امکان حرکت راحتر مفصل را فراهم می آورد.

انگشتان دست خود دارای هیچ ماهیچه‌ای نیستند و ماهیچه‌هایی که مفاصل آن‌ها را خم می‌کنند در واقع در کف دست و ساعت قرار دارند. این ماهیچه‌ها از طریق تاندون‌ها به انگشتان متصل شده و امکان حرکت آن‌ها را فراهم می‌کنند.

همان طور که مشاهده کردید دست ها پیچیدگی بالایی برخوردارند و همین موضوع احتمال بروز مشکل نیز افزایش می‌ دهد.

آرتروز دست از شایع اختلالات و بیماری های مربوط به دست است که در پی آن غضروف های قرار گرفته در میان مفصل های بدن دچار فرسودگی می شوند.

آرتروز دست

آرتروز مچ دست

انواع آرتروز دست

آرتروز دست اختلالی است که به دنبال از بین رفتن و فرسایش غضروف های بین مفصل ایجاد می شود. غضروف ها بافت های لغزنده ای هستند که در انتهای استخوان ها قرار دارند و این امکان را فراهم می آورند تا مفصل ها راحتر در کنار یکدیگر حرکت کنند.

با فرسوده شدن غضروف ها، استخوان ها نمی توانند به راحتی حرکت کنند و برروی یکدیگر سابیده می شوند. بیماری آرتروز دست، تنها مربوط به استخوان ها نیست بلکه بر بسیاری از اجزای استخوان و مفصل دست تاثیر می گذارد.

عموما سه نوع آرتروز وجود دارد که بر روی مفصل های دست تاثیر می گذارد. شامل:

استئوآرتریت

استئوآرتریت یا ساییدگی مفصل دست از شایع ترین بیماری های مزمن مفصلی است که بیشتر به دنبال استفاده بیش از حد از مفصل دست و ضربه دیدن انگشتان دست ایجاد می شود. با اینکه استئوآرتریت زانو شایع ترین محل ساییدگی مفصل به حساب می آید اما انگشتان دست نیز بعد از زانو بیشتر در معرض ساییدگی قرار می گیرد.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که جزو بیماری های روماتیسمی نیز شناخته می شود. شیوع این نوع آرتروز در مفصل های کوچک همچون انگشتان دست بیشتر است.

نقرس

نقرس بیماری است که بر اثر افزایش اسید اوریک خون بوجود می آید و به علت تجمع رسوبات اسید اوریک در لایه های مفصل انگشتان دست ایجاد می شود.

دانستن نوع آرتروز درانتخاب روش های درمان آرتروز دست نیز بسیار موثر است. به همین دلیل آرتروز دست را برحسب محل وقوع ساییدگی به دو نوع:

آرتروز انگشتان دست

مفاصل انگشتان دست از مهم ترین مفاصل بدن است که بیماری آرتروز موجب از بین رفتن غضروف ها و باعث ایجاد درد و تغییر شکل دادن انگشتان می شود.

آرتروز مچ دست

مچ دست از پیچیده ترین مفصل های بدن است که این مفصل از کنار هم قرار چندین مفصل ساخته شده استکه ما بتوانیم به راحت دست ها خود را در جهات مختلف حرکت دهید.

عارضه آرتروز مچ دست به دنبال از بین رفتن غضروف های مفصل ایجاد می شود؛ با از بین رفتن غضروف ها، استخوان ها برروی یکدیگر سابیده می شوند و باعث بروز درد و محدود هایی در مچ دست می شود.

آرتروز انگشتان دست

تغییر شکل پیدا کردن دست ها به دنبال آرتروز دست

علائم و نشانه های آرتروز دست

علائم آرتروز دست بسته به نوع آن متفاوت است. برای مثال در عارضه آرتروز انگشتان دستان، تغییر شکل پیدا کردن مفصل مهم ترین نشانه این نوع آرتروز است. اما بروز درد در مفصل دست از مهم ترین علائم آرتروز است که این درد بیشتر محلی مفصلی که گرفتار شده است را درگیر می کند.

علائم بیماری آرتروز دست زمانی آغاز می شود که غضروف ها به دلیل فرسودگی نازک و ناهموار شوند و استخوان ها بر روی یکدیگر سابیده شوند در این صورت شکل مفصل تغییر می کند و بیمار به علائم و دردهای متداولی دچار می شود.

البته انتخاب روش درمان آرتروز دست نیز برحسب علائم آن تعیین می شود؛ بدین صورت که هر چقدر علائم بیماری خفیف تر باشد. درمان آن نیز راحتر است.

با اینکه مهم ترین علامت آرتروز مفصل بروز درد و ناراحتی در مفصل است اما این عارضه با علائمی دیگر همراه است که از مهم ترین آن ها می توان به:

حساس بودن به لمس

شدید شدن درد در هنگام انجام فعالیت های سنگین بدنی

متورم شدن مچ سا انگشتان دست

بروز اختلالات و محدودیت هایی در به حرکت درآوردن مفصل

بروز صداهایی در حین حرکت دست

ضعیف شدن عضلات دست ها و اختلال در انجام کارهای روزمره

تغییر شکل دادن انگشتان دست ( در آرتروز انگشتان دست )

خشک و سفت شدن مفصل دست ها به خصوص صبح ها بعد از بیدار شدن

در موراد شدید حتی درد در هنگام استراحت نیز فرد دچار درد شود

 

درمان آرتروز دست با بریس

درمان آرتروز مچ دست با بریس

راه های درمان آرتروز دست

متاسفانه تا به امروز درمان قطعی برای آرتروز شناخته نشده است و تمامیه درمان های ارائه شده با هدف مدیریت و کنترل بیماری انجام می شود. به همین جهت اصلاح سبک زندگی به عنوان اولین گام در درمان آرتروز شناخته می شود.

البته درمان آرتروز دست برحسب نوع آن متفاوت است. از جمله اقدامات درمانی آرتروز مچ دست می توان به:

اقدامات درمانی آرتروز انگشتان دست شامل:

کم کردن فعالیت های ورزشی و سنگین بدن

انجام دادن درست کارهایی که فشار کمتری به مچ دست وارد می کند

انجام نرمش های مخصوص مچ دست

استفاده از بریس مخصوص مچ دست

گرم کردن مچ دست

استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

تزریق داروی کورتیکواستروئید به درون مچ دست

و در صورتی که درد بیمار به کمک روش های غیرجراحی تسکین نیابد در این صورت جراح ارتوپد روش انجام عمل جراحی خشک کردن مفصل مچ دست یا آرتردز را پیشنهاد می دهد.

درمان آرتروز دست با ورزش

درمان آرتروز دست با تمرین های ورزشی

از جمله مهم ترین اقدامات درمانی برای درمان آرتروز انگشتان دست که باعث کنترل درد بیمار می شود می توان به:

کم کردن فعالیت انگشتان دست

انجام دادن نحوه صحیح کارها به طوری که فشار کمتری به انگشتان دست وارد شود

گرم کردن موضع درد با کمپرس آب گرم

استفاده از بریس های مخصوص انگشتان

جراحی آرتروز دست

جراحی آرتروز دست با خشک کردن مفصل

درمان آرتروز دست با جراحی

همان طور که اشاره شد در صورتیکه اقدامات درمانی غیرجراحی تاثیر در بهبودی حال بیمار نداشته باشد در این صورت جراح ارتوپد، انجام عمل جراحی را به عنوان قطعی ترین راه درمان آرتروز دست پیشنهاد می دهد. از مهم ترین روش های جراحی برای درمان آرتروز دست شامل:

خشک کردن مفصل

زمانی که مفصل دست به طورکامل خراب شود بیمار احساس درد شدیدی می کند که این درد در زمان حرکت کردن مفصل ها بر روی یکدیگر شدیدتر می شود. این شرایط زندگی عادی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد و با مشکلات زیادی همراه می سازد.

از این رو تنها راه خلاصی بیمار از دردهای آرتروز، خشک کردن مفصل است

برای انجام این جراحی پزشك ارتوپد ابتدا باقیمانده غضروف سطوح مفصلی را برمیدارد. سپس استخوان های دو سر مفصل را با اره های مخصوصی شكل میدهد بطوریكه بهتر در كنار هم قرار گیرند. بعد از آن این سطوح را در كنار هم قرار داده و با پیچ و پلاك یا با استفاده از اكسترنال فیكساتور آنها را به هم متصل میكند.

خشک کردن مفصل یا افیوژن نوعی عمل جراحی است که در آن قابلیت حرکت کردن مفصل به طور کلی از بین می رود.

تعویض مفصل دست

در صورتی که آسیب وارده و درد ناشی از ناهنجاری‌های مفصلی در مچ و انگشتان دست شدید باشد به طوری که درمان‌های دارویی، تمرینات توانبخشی و استفاده از مچ‌بندهای طبی پاسخگو نباشد، در این صورت پزشک جراحی تعویض مفصل دست را پیشنهاد می دهد.

از روش جراحی تعویض مفصل دست عموما برای درمان آرتروز دست در افراد مسن بکار گرفته می شود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس