علت جوش نخوردن شکستگی استخوان چیست و چگونه درمان می شود؟استخوان

علت جوش نخوردن شکستگی استخوان چیست و چگونه درمان می شود؟

مراحل جوش خوردن شکستگی استخوان

شکستگی استخوان زمانی ایجاد می شود که نیروی بیش از حد به استخوان وارد شود. در صورت اعمال نیروی خارجی ابتدا استخوان دچار خمیدگی می شود اما در صورتی که نیروی وارده زیاد باشد در این صورت استخوان خواهد شکست.  

خوشبختانه در اغلب موراد شکستگی استخوان با درمان های رایج بهبود می یابد اما در برخی مواقع بنا به دلایلی جوش خوردگی به تاخیر می افتد که به آن جوش نخوردن شکستگی استخوان یا دیر جوش خوردن می گویند.

برای آگاهی از علت و دلایل جوش نخوردن شکستگی استخوان ابتدا ما به مراحل و نحوه جوش خوردن استخوان می پردازیم. جوش خوردن شکستگی استخوان در پنج مرحله انجام می شود که شامل:

مراحل جوش خورن شکستگی

مراحل جوش خوردن شکستگی استخوان

ایجاد لخته خونی

پس از شکستگی استخوان، بلافاصله لخته های خونی در محل آسیب دیدگی ایجاد می شود. که چنین حالتی با کبودی در ناحیه شکستگی استخوان همراه است.

بروز واکنش های التهابی

این مرحله در همان روز اول بعد از شکستگی استخوان رخ می دهد و عموما تا دو الی سه هفته به طول می انجامد. خونریزی های تشکیل شده در اطراف استخوان، مهم ترین علت بروز التهاب در محل شکستگی است.

تشکیل استخوان نرم

پس از بهبودی التهاب بیمار، استخوان های جدید شروع به ساختن می کنند که این استخوان به طور کامل در تصاویر پرتو نگاری قابل مشاهده هستند. استخوان های جدید 4الی 8هفته پس از آسیب دیدگی شروع به پر شدن در محل شکستگی می کنند.

ترمیم و بازسازی استخوان جدید

ترمیم و بازسازی کامل استخوان پس از شکستگی حدودا یکسال طول می کشد. در این مرحله استخوان کاملا به حالت طبیعی خود باز می گردد.

علت دیر جوش خوردن یا جوش نخوردن شکستگی استخوان چیست؟

دیر جوش خوردن استخوان به حالتی گفته می شود که در آن استخوان با تاخیر جوش می خورد. علت دیر جوش خوردن استخوان با وجود مشکلاتی در استخوان ارتباط مستقیم دارد. از مهم ترین دلایل و علت های جوش نخوردن استخوان می توان به :

خونرسانی ضعیف به محل شکستگی استخوان

استخوان برای جوش خوردن نیاز به خون کافی دارد تا بدین طریق اکسیژن و مواد مورد نیاز استخوان را به محل شکستگی برساند. در صورتی که به هر دلیل اختلالی در روند خونرسانی به محل شکستگی ایجاد شود در این صورت استخوان دیرتر جوش می خورد.

به حرکت در آوردن استخوان شکسته

برای بهبودی شکستگی، استخوان باید در جای خود محکم شود که این کار معمولا توسط گچ گرفتن و در برخی موارد با استفاده از پیچ و پلاک صورت می گیرد. چناچه بخش های شکسته شده به خوبی در محل خود ثابت نشود و استخوان به حرکت در بیاید؛ اجازه متصل شدن استخوان های شکسته شده به هم داده نمی شود.

از جمله عواملی که ریسک جوش نخوردن و دیر جوش خوردن را افزایش می دهند شامل:

  • استعمال دخانیات و نیکوتین
  • عفونت محل مفصل
  • دیابت و کم خونی شدید
  • کهولت سن
  • پوکی استخوان
  • کمبود مواد تغذیه ای
  • کم کاری تیروئید
  • مصرف داروهای همچون داروهای ضدالتهابی و پرودنیزون
  • شکستگی باز استخوان
  • جااندازی نامناسب شکستگی استخوان

انواع جوش نخوردن شکستگی

جوش نخوردن شکستگی استخوان به دو نوع هایپروتروفیک و آتروفیک تقسیم می شود:

هایپروتروفیک

در نوع هایپرتروفیک، دو استخوان در محل شکستگی بزرگ و حجیم می شوند ولی به یکدیگر جوش نمی خورند. این نوع بدجوش خوردن معمولابه علت درست ثابت نشدن و حرکت کردن قطعات شکسته شده ایجاد می شود.

آتروفیک

در نوع آتروفیک دو سر استخوان در محل شکستگی نه تنها بزرگ نشده که حتی نازک هم میشود و به شکل نوک مداد درمیایند. این نوع جوش نخوردگی معمولا به علت خون رسانی ناکافی به محل شکستگی ایجاد میشود. درمان این شکستگی ها معمولا پیوند استخوان است.

علائم جوش خوردن شکستگی استخوان

در جوش نخوردن استخوان، استخوان در مرحله تشکیل جای زخم باقی می ماند و پیوند بین بخش های شکسته شده استخوان به صورت جای زخم باقی می ماند و تبدیل به استخوان محکم نمی شود. دیر جوش خوردن شکستگی زمانی ایجاد می شود که هیچ نشانه ای از ترمیم پس از 3الی 6ماه ظاهر نشود.

در این صورت بیمار به چنین علائمی دچار می شود:

درد شدید در محل شکستگی ( این درد پس از مدتی که فروکش کرده و دوباره ایجاد می شود)

دائمی بودن درد در محل شکستگی

تورم شدید در محل شکستگی

حساسیت به لمس

بدشکل شدن استخوان شکسته شده

عدم توانایی  تحمل وزن بدن

تشخیص دقیق جوش نخوردن شکستگی استخوان با بررسی تصاویر رادیوگرافی انجام می شود که در این تصاویر چنین مواردی مشاهده می شود:

فاصله داشتن بین دو استخوان

مشاهده لبه های سخت شکستگی

وجود کال استخونی در شکستگی که هنوز به طور کامل ثابت نشده است

جوش نخوردن شکستگی استخوان شانه

تشخیص جوش نخوردن شکستگی استخوان شانه با تصاویر رادیوگرافی

خطرات و عوارض دیر جوش خوردن شکستگی استخوان

عوارض و خطرات جوش نخوردن یا دیرجوش خوردن شکستگی استخوان بسته به علت و محل شکستگی و نوع روش درمانی برای درمان شکستگی متفاوت است. از جمله خطرات و مشکلاتی که بیمار را پس از دیرجوش خوردن شکستگی تهدید می کند می توان به:

آسیب دیدن عروق اطراف استخوان شکسته شده

آسیب های احشایی به ساختارها

آسیب دیدن بافت های اطراف اعصاب و پوست

تشکیل زخم های عفونی در محل شکستگی

بروز تاول های به دنبال شکستگی

درمان جوش نخوردن شکستگی استخوان

برای درمان جوش نخوردن شکستگی استخوان ابتدا باید علت آن مشخص شود. در صورتی که علت جوش نخوردن شکستگی، دلایل فیزیولوژیک باشد در این صورت ابتدا باید این دلایل برطرف شود. برای مثال در صورتی که علت جوش نخوردن وجود عفونت در مفصل باشد در این حالت ابتدا باید عفونت برطرف گردد تا شکستگی نیز بهبود یابد.

از جمله روش های درمان جوش نخوردن شکستگی استخوان شامل:

راه های درمان جوش نخوردن شکستگی استخوان

گچ گرفتن مجدد شکستگی های جوش نخورده

درمان غیرجراحی شکستگی استخوان

در مواردی که جوش نخوردن استخوان مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نکند در این صورت می توان به کمک روش های کم تهاجمی به درمان شکستگی استخوان پرداخت. این روش ها شامل:

تغذیه مناسب

تغذیه تاثیر بسیار خوبی در درمان جوش خوردن و جوش نخوردن استخوان ها دارد. کلسیم، فسفر، روی، منیزیم، ویتامین دی و پروتئین از بهترین مواد معدنی برای درمان جوش نخوردن استخوان ها هستند که فرآیند جوش خوردن را بهبود می بخشند.

تحریک الکتریکی

بهبودی شکستگی در افراد مسن زمان گیر است از این رو پس از شکستگی نیاز به تکنیک هایی مختلفی برای سرعت بخشیدن به بهبود استخوان دارند. تحریک الکتریکی یکی از روش های درمان جوش نخوردن استخوان است که با تاثیری که در بهبودی سریع استخوان ها دارد موجب تکثیر استخوان ها می شود.

اولتراسوند

اولتراسوندتراپی یکی از پرکاربردترین روش‌ها در درمان‌های فیزیکی است که با گرما رسانی به ناحیه آسیب دیده باعث سرعت گرفتن روند بهبود و جوش خوردن استخوان ها می شود.

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک روش تزریقی است که با تاثیری که در افزایش جریان خون در مفصل دارد؛ مواد لازم را برای ترمیم بافت های آسیب دیده محیا می سازد. گاز اوزون یک اکسیژن پرانرژی است که به صورت طبیعی در لایه اوزون وجود دارد.

درمان جوش نخوردن شکستگی استخوان با جراحی

در صورتی که روش های درمانی ساده و محافظه کارانه تاثیری در جوش خوردن استخوان یا دیرجوش خوردن استخوان نداشته باشد در این صورت پزشک ارتوپد برای بهبودی سریعتر بیمار از روش های جراحی پیوند استخوان و فیکساتور داخلی استفاده می کند.

 پیوند استخوان

پیوند استخوان یکی از روش های معمول برای جوش نخوردن استخوان است که در آن بافت استخوانی از یک استخوان به استخوان دیگر پیوند زده می شود. اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت از جمله روش های پیوند استخوان های شکسته شده می باشد.


سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس