جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و ران به چه دلایلی انجام انجام می شود؟لگن

جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و ران به چه دلایلی انجام انجام می شود؟

کاربرد جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و ران

جراحی تعویض مفصل لگن یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای درمان دردهای طولانی لگن است که با تعبیه یک مفصل مصنوعی در قسمت لگن انجام می شود.

با اینکه آمارها نشان دهنده این است که عمل تعویض مفصل لگن یکی از موفقیت آمیزترین عمل های جراحی است اما گاها ممکن است بنا به دلایلی بعد از جراحی مشکلاتی برای مفصل مصنوعی بروز کند که در این صورت انجام جراحی مجدد تعویض مفصل لگن ضرورت می یابد.

عوامل و علت های مختلفی وجود دارند که باعث خراب شدن مفصل لگن می شوند که از مهم ترین آنها می توان به:

لق شدن مفصل مصنوعی

لق شدن مفصل مصنوعی یکی از شایع ترین دلایل خراب شدن مفصل مصنوعی و کاهش طول عمر مفصل است. در حین جراحی تعویض مفصل لگن، تمامیه اجزای مفصل مصنوعی با استفاده از چسب های مخصوص که به آن سیمان استخوانی گفته می شود به مفصل لگن متصل می شود.

اما در برخی مواقع با وجود تمام این اقدامات، باز هم بعد از مدتی اتصال میان مفصل لگن و مفصل مصنوعی شل شده و در اصطلاح گفته می شود مفصل مصنوعی لق شده است.

لق شدن مفصل لگن

عفونت مفصل مصنوعی

عفونت مفصل مصنوعی از رایج ترین عوارض جراحی تعویض مفصل است که به علت فعالیت باکتری های موجود  در محل جراحی بوجود می آید. عوامل و دلایل مختلفی در عفونی شدن مفصل مصنوعی دخیل هستند اما این باکتری ها می توانند در حین جراحی و یا بعد از جراحی خود را به محل جراحی برسانند.

تورم در محل جراحی، قرمزی و گرمی پوست در محل جراحی، ترشح موادی از زخم و تب و لزر از مهم ترین علائم عفونت مصنوعی بعد از جراحی است که در موارد شدید عفونت مفصل بیمار حتما نیاز به جراحی خواهد داشت.

دررفتگی مفصل مصنوعی

دررفتگی مفصل مصنوعی لگن بعد از لق شدن شایع ترین عاملی است که به خاطر آن بیماران نیاز به تکرار جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و ران را پیدا می کنند. دررفتگی مفصل مصنوعی به دو نوع دررفتگی زودرس و دررفتگی دیررس تقسیم می شود.

دررفتگی زودرس، در شش هفته اول بعد از جراحی ایجاد می شود و در صورتی که دررفتگی بعد از شش هفته ایجاد شود؛ دررفتگی دیررس می گویند.

دررفتگی مفصل لگن موجب می شود بیمار در ناحیه لگن و ران خود درد شدیدی را احساس کند که همین درد موجب اختلال در راه رفتن و لنگش بیمار در هنگام راه رفتن می شود.

مفصل مصنوعی لگن

ساییدگی مفصل مصنوعی

ساییدگی مفصل مصنوعی بعد از 10الی 15 سال امری طبیعی است زیرا با گذشت زمان تمام مفصل به تدریج دچار ساییدگی می شود.

فلز و پلی اتیلن از رایج ترین سطوح متحرکی هستند که در مفصل مصنوعی بکار گرفته می شوند. در محلی که این سطوح قرار دارند اصطکاک وجود دارد که این اصطحکاک موجب سابیده شدن و خوردگی مفصل مصنوعی می شود.

در صورت سابیده شدن لازم است قسمت های ساییده شده با جراحی مجدد تعویض مفصل لگن و ران، تعویض گردد.

شکستگی استخوان اطراف مفصل مصنوعی

با اینکه شکستگی اطراف مفصل مصنوعی یک عارضه نادر است اما در صورتی که این عارضه اتفاق بیفتد برای درمان آن نیاز به عمل جراحی داریم.

اغلب شکستگی اطراف مفصل مصنوعی در ناحیه استخوان ران و در حین جایگذاری مفصل مصنوعی ایجاد می شود. بیماری پوکی استخوان در بروز این عارضه بسیار دخیل است زیرا زمین خوردن و وارد شدن ضربه شدید به مفصل نیز از دیگر دلایل شکستگی استخوان اطراف مفصل است که احتمال شکستگی را تا چندین برابر افزایش می دهد.

درد بعد از جراحی تعویض مفصل لگن و ران

جراحی تعویض مفصل لگن و ران چگونه انجام می شود؟

فرآیند جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و ران مشابه جراحی اولیه تعویض لگن می باشد اما با این تفاوت که این جراحی کمی پیچیده تر است و مدت زمان بیشتر طول می کشد. این جراحی بدین صورت انجام می گیرد:

در مرحله اول جراح تعویض مفصل لگن، ابتدا اقدام به برداشتن قطعات مفصل مصنوعی یا پروتز می کند و بدین طریق کل مفصل قدیمی از ناحیه استخوان ران جدا می کند. برای خارج کردن مفصل مصنوعی، بیمار به مدت چندین ماه تحت درمان آنتی بیوتیک قرار می گیرد.

در مرحله بعدی استخوان یا بافت های آسیب دیده از ناحیه مفصل لگن برداشته می شود و جراح محل را برای جایگزین کردن پروتز جدید آماده می کند.

البته در مورادی که قسمت های از این مفصل کاملا به استخوان بیمار چسبیده باشد در این صورت برای خارج کردن آنها از تکنیک ها و ابزارهای به خصوصی استفاده می شود.

همچنین برخی مواقع ممکن است برای خارج کردن قسمت از مفصل مصنوعی قسمتی از استخوان بیمار شکسته شود تا پروتز جدید به طور کامل در محل اصلی خود فیکس شود.

در نهایت جراح تعویض مفصل لگن پس از آماده شدن محل تعبیه پروتز، مفصل مصنوعی را در محل اصلی خود قرار می دهد.

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن و ران

عوارض و مشکلات جراحی تعویض مفصل لگن و ران

متاسفانه باید گفت احتمال بروز عفونت و مشکلات بعد از جراحی مجدد تعویض مفصل لگن و ران بیشتر است؛ زیرا فرآیند انجام آن از تعویض اولیه مفصل پیچیده تر می باشد. از شایع ترین عوارض جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و ران شامل:

دررفتگی مجدد مفصل مصنوعی

عفونت محل جراحی

لق شدن مفصل مصنوعی

خرد شدن استخوان های اطراف مفصل مصنوعی

ساییده شدن مفصل مصنوعی

لخته شدن خون و ایجاد آمبولی

شدید گرفتن درد و انتشار آن به ستون فقرات

تصویر رادیوگرافی مفصل لگن

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

همان طور که اشاره شد احتمال ایجاد عوارض بعد از جراحی مجدد تعویض مفصل لگن بیشتر است از این رو برای پیشگیری از ایجاد عارضه های نامطلوب در بیمار باید یکسری مراقبت ها و اصول را رعایت نمود که این مراقبت ها شامل:

- مراقبت از بخیه ها و زخم های جراحی با خشک نگه داشتن زخم و نرساندن آب و رطوب به محل زخم

- مصرف مقدار کافی از  آب و مایعات و داشتن رزیم غذایی متعادل

- انجام فعالیت های سبک ورزشی ( البته طبق نظر متخصص ارتوپد )

- جلوگیری از زمین خوردن

برای اینکه بیمار بعد از جراحی راحتر بتواند کارهای خود را در منزل انجام دهد؛ لازم است یکسری تغییرات در محل زندگی ایجاد که این تغییرات شامل:

- داخل حمام از یک صندلی ثابت و ایمن استفاده کنید تا بدین طریق خطر زمین خوردن خود را به حداقل برسانید.

- تا چندین هفته از خم شدن بپرهیزید. به همین منظور برای پوشیدن کفش‌ها باید بر روی صندلی مناسب نشسته و از یک پاشنه کش بلند استفاده کنید.

- برای گرفتن وسیله‌هایی که در کابینت‌های بالایی و قسمت بالایی کمد قرار گرفته‌اند می‌توانید از قلاب یا میله‌های بلند استفاده کنید.

- توجه نماید در هنگام نشستن زانو باید پایین‌تر از مفصل ران قرار گرفته باشد، برای این کار می‌توانید از یک کوسن یا بالش استفاده کنید.

همراهان بیمار باید توجه داشته باشند فرش حتما باید بر روی زمین ثابت باشد، اگر سطح زیرین فرش لیز باشد بسیار خطر آفرین خواهد بود. بنابراین فرش‌ها را حدالامکان جمع کنید تا موجب زمین خوردن بیمار شما نشود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس