شكستگی لگنلگن

شكستگی لگن

شكستگی لگن

شکستگی لگن یک آسیب جدی است که عوارض آن ، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. خطر شکستگی لگن با افزایش سن افزایش می یابد.

در این مقاله به شکستگی لگن ، عوارض ناشی از شکستگی لگن و راه های درمان آن می پردازیم.

استخوان لگن یک ساختمان حلقوی است ، که در بالا به ستون فقرات متصل شده و در پایین به استخوان های ران مفصل می شود. وظیفه لگن ؛ در واقع انتقال نیروی وزن از تنه به هر دو اندام های تحتانی است.

در لگن اعضای گوارشی و تولید مثل قرار گرفته است . همچنین عروق و بافتهای عصبی مهمی برای رسیدن به اندام پایین بدن از لگن عبور می کنند.
مفصل ران که مردم به آن مفصل لگن هم می گویند و در بین پزشکان به مفصل هیپ Hip joint معروف است. هیپ بزرگترین مفصل بدن بوده و شکل گوی و کاسه ای دارد. قسمت گوی آن سر استخوان ران است و قسمت کاسه ی آن ، قسمتی از استخوان لگن است که به آن استابولوم Acetabulum می گویند.

دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

کانال  اینستاگرام  

  

شکستگی لگن در سنین بالا به علت پوکی استخوان و در نتیجه ضعیف شدن استخوان، به راحتی و با ضربه کمی و معمولا بدنبال زمین خوردن ایجاد می شود. شکستگی لگن در جوان ها ، معمولا بدنبال ضربات شدید تر مانند: تصادف اتومبیل و یا سقوط از ارتفاع ایجاد می شود.

شکستگی لگن

شکستگی لگن

 

انواع شکستگی لگن

شکستگی لگن را میتوان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

1- شکستگی حلقه لگن

شکستگی در استخوان های ساکروم، ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس را شكستگي حلقه لگن می گويند و به دو دسته پايدار و ناپايدار تقسيم می شود.

 • شکستگی های پایدار

در نواحی برجستگی های حلقه در ورزشكاران ، بدنبال ضربه مستقيم به لگن و يا در افراد مسن ، بدنبال زمین افتادن اتفاق مي افتد.

 • شکستگی های ناپایدار

غالبا بدنبال ضربه بسيار شديد ، در هنگام سقوط از ارتفاع و سوانح جاده ای اتفاق

می افتد و قطعات شكستگی به راحتی جابجا می شود.

2- شکستگی استابولوم

این نوع شکستگی لگن از این جهت اهمیت دارد که باید به دقت جا اندازی شود.

اگر بعد از جا اندازی شکستگی های استابولوم ، کوچکترین جابجایی در بین قطعات شکسته شده باقی بماند ؛موجب می شود مفصل ران در عرض چند ماه كامل تخریب شده و یا در عرض چند سال دچار آرتروز و ساییدگی خواهد شد.

شکستگی استابولوم اكثرا همراه با دررفتگی مفصل ران است. اين نوع شكستگي معمولا بدنبال تصادفات جاده ای اتفاق مي افتد و ممکن است و سر استخوان ران از حفره استابولوم که حالا شکسته شده است ، خارج شود که به آن دررفتگی مفصل ران می گویند.

3- شکستگی اطراف مفصل ران

اين نوع شكستگي در قسمت بالایی استخوان ران یعنی در اطراف محلی که استخوان ران با لگن مفصل میشود، بوجود می آیند.

شکستگی "سر استخوان ران" نیز معمولا همراه با دررفتگی مفصل ران ایجاد میشود. شایع ترین مکانیسم ایجاد دررفتگی مفصل ران ، تصادف اتومبیل و عدم استفاده از کمربند ایمنی است. شکستگی "گردن استخوان ران" بیشتر در افراد مسن شایع می باشد و علت آن پوکی استخوانی است .

علائم شکستگی لگن

علائم شکستگی لگن بسته به نوع شکستگی، شدت شکستگی و اینکه چه تعداد استخوان شکسته شده است؛ متغییر است. از شایع ترین علائم شکستگی لگن می توان به:

1. درد و التهاب در ناحیه کشاله ران، لگن، کمر، باسن یا لگن ( این درد بسته به نوع شکستگی متفاوت است و در بخش های مختلفی مشاهده می شود )

2. کبودی و تورم در ناحیه استخوان‌های لگنی

3. بی‌حسی یا گزگز و سوزن‌ سوزن شدن در ناحیه دستگاه تناسلی یا بالای ران

4. شدید شدن درد در هنگام نشستن و اجابت مزاج و بلند شدن

5. کبودی در ناحیه کشاله ران و پوست استخوان‌های لگن

6. کبودی در ناحیه ستون فقرات قسمت کمر

7. خون‌ریزی واژینال در زنان و کبودی بیضه در مردان

8. مشاهده خون در ادرار یا عبور آن از پشت

9. در موراد حاد شکستگی لگن درد بیماری به قدری شدید است که بیمار قادر به بلند شدن و راه رفتن نمی باشد و به درد و شوک شدید در لگن دچار می شود.

فاكتورهای خطر شكستگی لگن

1. سن بالای 65 سال

با افزایش سن، تراکم استخوان ها کاهش می یابد و افراد مسن به دلیل مشکلات بینایی و اختلال در تعادل، بیشتر در معرض ابتلا به شکستگی لگن قرار می گیرند.

2. جنسیت : در زنان 2 تا 3 برابر شایع تر از  مردان

احتمال شکستگی لگن در زنان مسن بیشتر از مردان سالمند است زیرا استخوان ها در زنان نسبت به مردان، زودتر پوک و ضعیف می شوند. کاهش هورمون استروژن که در هنگام یائسگی در زنان رخ می دهد، کاهش توده استخوانی و شکستگی لگن را بیشتر می کند.

3. بیماری های زمینه ای

پوکی استخوان یکی از مهم ترین عوامل خطر شکستگی لگن می باشد، اما سایر بیماری ها نیز ممکن است باعث شکنندگی استخوان گردند. این بیماری ها عبارتند از: اختلالات غدد درون ریز مثل پرکاری تیروئید، و اختلالات روده ای که باعث کاهش جذب ویتامین D و کلسیم می شود.

4. مشکلات و اختلالات تغذیه ای

افرادی که در جوانی به میزان کافی از غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین دی استفاده نکرده اند؛ بیشتر در معرض خطر شکستگی قرار دارد زیرا کلسیم و ویتامین دی دو عنصر مهم در تقویت عضلات و استخوان است.

5. بی تحرکی و عدم فعالیت

افراد بی تحرک و غیرفعال از نظر بدنی به دلیل قوی نبودن استخوان ها و عضلات کمتر در معرض خطر شکستگی لگن قرار دارند. با انجام ورزش هایی همچون پیاده روی به قوی شدن عضلات و استخوان های خود کمک کنید.

6. سیگار و استعمال دخانیات

سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی باعث تداخل در مراحل تولید و ساخت استخوان سازی و ترمیم آن می شود و در نتیجه منجر به از دست دادن استخوان ها می گردد.

7. مصرف داروهایی که موجب ضعف و یا گیجی می شوند.

 

چرا شکستگی لگن کشنده است؟

خطرناک و کشنده بودن شکستگی لگن بستگی به شدت شکستگی و سن بیمار دارد. اما از آنجایی که لگن دارنده اجزای مهمی همچون دستگاه تناسلی و ادرای است به دنبال این نوع شکستگی ها ممکن است عوارض متعددی بیمار را تهدید کند.

البته خطر مرگ ناشی از شکستگی لگن بیشتر سالمندان را تهدید می کند. عموما یک فرد جوان به دلیل داشتن قوای بدنی قوی در مقایسه با یک فرد پیر کمتر متحمل چنین عوارضی می شود.

از جمله شایع ترین عوارض شکستگی لگن که مشلات متعددی را برای بیمار به همراه دارد شامل:

 • آسیب دیدن عصب ها اطراف مفصل لگن از جمله عصب سیاتیک
 • سیاه شدن سر استخوان ران به دنبال اختلال در خونرسانی و عروق خونی اطراف مفصل
 • تشکیل خارهای استخوانی یا استخوان اضافی در ناحیه اطراف مفصل
 • ساییدگی و آرتروز لگن به دنبال آسیب دیدگی غضروف اطراف مفصل
 • بدجوش خوردن شکستگی و ناتوانی و زمین گیر شدن بیمار
 • آسیب دیدن رگ های خونی و ظهور خونریزی داخلی
 • آسیب دیدن دستگاه تناسلی، ادرای و مثانه و ظهور درد های شکمی و لنگی در بیمار

تشخيص شكستگی لگن

 

اولین اقدام برای تشخیص شکستگی های لگن ؛از طریق عکسبرداری (اشعه ایکس) از ناحیه لگن و استخوان لگن صورت می گیرد.
عکسبرداری ام آر آی برای تشخيص شکستگی های پنهان استفاده می شود. از سی تی اسكن هم برای تشخيص شكستگی لگن استفاده می شود.

 

عوارض شكستگی لگن

 1. زخم بستر
 2. عفونت ریوی، عفونت ادراری و لخته شدن خون در ساق و احتمال انتقال این لخته به ریه
 3. نکروز آوسكولار یا سیاه شدن سر استخوان ران
 4. جوش نخوردن شکستگی
 5. جابجا شدن پیچ و پلاك
 6. آسيب های عصبی

 

درمان شکستگی لگن

1. درمان غيرجراحي
شکستگی های پايدار،  که در آنها استخوان از جای خود حرکت نکرده است (جا به جا نشده است) ممکن است برای درمان، نیازی به عمل جراحی نداشته باشند.
2. درمان جراحي
نوع عمل جراحی مورد استفاده برای بیمار،  بستگی به موقعیت و شدت شکستگی ایجاد شده ، محل قرارگیری نامناسب استخوان شکسته شده (شکستگی خارج از محل) ، و سن بیمار و شرایط سلامتی عمومی، در نظر گرفته مي شود و شامل:
فيكساسيون داخلی ، همی آرتروپلاستی و تعويض كامل مفصل لگن ، می باشد.

روش فيكساسيون داخلی

بیشتر برای شکستگی های خارج از حفره مفصل لگن ، شکستگی های داخل حفره مفصل لگن ، که با ثبات بوده و تغییرات زیاد ندارد، انجام مي شود.اگر شکستگی در گردن فمور رخ دهد و يا شکستگی لگن در زیر گردن فمور باشد كه به آن شکستگی اینترتروکانتریک می‌گوییم ؛ جراح برای درمان شکستگی لگن از طریق پین گذاری ، استخوان را در محل صحیح ثابت می‌كند.

شکستگی لگن در سالمندان با زمین خوردن

زمین خوردن اصلی ترین علت شکستگی لگن در سالمندان

 

همی آرتروپلاستی

جایگزینی سر استخوان ران با یک عضو مصنوعی است. عمل جراحی تعويض كامل مفصل ، برای بیمارانی در نظر گرفته شود که مفاصل آنها درمعرض خطر ابتلا به آرتروز باشد و يا بسيارملتهب باشد. 

پس از جراحی شکستگی لگن

فیزیوتراپ به بیمار در حرکت دادن ناحیه عمل شده کمک می‌کند و تمرینات ورزشی مناسبی برای تقویت این ناحیه به بیمار آموزش می‌دهد.
در افراد مسن باید برای درمان شکستگی لگن ، عمل جراحی انجام شود. در غیر این صورت برای زندگی فرد خطرات جدی به دنبال داشته و بیمار دچار ضعف شدید حرکتی می شود.

بهبودی و توانبخشی بعد از درمان شکستگی لگن

معمولا برای بهبود و درمان شکستگی لگن، نیاز است که بیمار برای 6 تا 8 هفته، وزن خود را بر روی پای شکسته نیاندازد و یا با عصا راه برود تا استخوان های لگن زمان لازم برای بهبود را داشته باشند.

در تمام دوره شکستگی لگن، فیزیوتراپیست شما می تواند برنامه ی تمرینی کاملی را برای آنکه شما قدرت از دست رفته عضلاتتان را در قسمت های پایین کمر، لگن و باسن دوباره بدست آورید، طراحی کند.

فیزیوتراپی شکستگی لگن در فرآیند بهبودی و درمان شکستگی لگن کاملا مفید است و به جوش خوردی سریع تر استخوان لگن می انجامد.

راه رفتن بعد از شکستگی لگن

یکی از شایع ترین سوالاتی که اغلب بیماران پس از شکستگی لگن از پزشک موردنظر خود سوال می کنند؛ این است که چه موقع می توانم به راحتی و بدون عصا راه بروم. باید گفت زمان آغاز راه رفتن بعد از درمان شکستگی لگن بستگی به عوامل مختلفی نظیر:

نوع و شدت شکستگی لگن

سن بیمار ( افراد مسن دیرتر از جوانان قادر به راه رفتن خواهند بود )

نوع روش درمانی و نوع روش جراحی

دارد. برای مثال در صورتی که شدت شکستگی به قدری حاد باشد که پزشک مجبور به انجام جراحی تعویض مفصل لگن بکند؛ مسلما بیمار به زمان بیشتری احتیاج دارد تا شکستگی بهبود یابد و شروع به راه رفتن بکند.

از آنجایی که از بین رفتن درد نشانه جوش خوردن شکستگی نیست به همین جهت بیماران عزیز باید توجه داشته باشند که چنین مراحلی را بگذارند تا قادر به راه رفتن باشند. این مراحل شامل:

در مراحل ابتدایی جوش خوردن شکستگی، به همراهان بیمار توصیه می شود که برای جابجا شدن فقط از صندلی چرخدار استفاده کنند و حداقل امکان پای خود را به زمین نگذارند.

در هفته اول بعد از جراحی شکستگی لگن به بیمار توصیه می شود که با واکر با عصا شروع به راه رفتن بکنند و به هیچ عنوان پای آسیب دیده را بر زمین نگذارند.

پس از چندین هفته و زیرنظر پزشک متخصص، به بیمار اجازه داده می شود که هر دو پا خود را بر روی زمین بگذارند در این مدت بیماران می توانند برای حفظ تعادل خود از عصا یا واکر استفاده کنند. البته راه رفتن به کمک و آموزش متخصص فیزیوتراپ انجام بگیرد تا مشکلی بیمار را تهدید نکند.

راه رفتن پیش از موعد عمل جراحی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود زیرا مشکلات و عوارض متعددی را برای بیمار بوجود می آورد که این عوارض شامل:

جوش نخوردن درست شکستگی لگن

دررفتگی و جابه جایی مفصل تعویض شده

شل شدن پیچ و پلاک ها کار گذاشته شده در لگن


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس