شکستگی گردن استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران

افراد مسن مخصوصا خانم ها بیشتر در معرض شکستگی گردن استخوان ران قرار می گیرند.

علت شایع و مهم در شکستگی گردن استخوان ران ، بیماری پوکی استخوان و استئوپروز می باشد.

نشانه های شکستگی گردن استخوان ران

معمولا افراد مسن با زمین خوردن دچار اختلالات حرکتی و عدم توانایی در ایستادن ، می شوند. در اغلب موارد علت این امر ، شکستگی گردن استخوان ران می باشد. اگر شکستگی گردن استخوان فمور اتفاق افتاده باشد علائمی مانند موارد زیر در فرد ظاهر می شوند:

    • فرد در ناحیه ی لگن و کشاله ی ران خود احساس درد شدید می کند که این درد با حرکت دادن این نقاط تشدید می شود.

دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید ، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري ،  از راه های زیر با دکتر جواهری ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس:   71062400 /  09334131004   و  کانال  اینستاگرام

    

  • اگر فرد مسنی توانایی راه رفتن و ایستادن خود را به یکباره از دست بدهد ، ممکن است دچار شکستگی گردن استخوان ران شده باشد.
  • اگر فرد مسنی که مبتلا به آلزایمر شده باشد و قوای ذهنی آن تحلیل رفته باشد ، دچار ناتوانی در راه رفتن و ایستادن شده باشد ، احتمال خیلی زیاد دچار شکستگی گردن استخوان لگن شده است.

تشخیص شکستگی گردن استخوان ران

یکی از راهکارهای ساده به منظور تشخیص این نوع شکستگی ، رادیوگرافی می باشد. زیرا در اکثر افرادی که به این عارضه مبتلا شده اند، شکستگی توام با جابجایی صورت می گیرد. اگر شکستگی با جابجایی جزئی اتفاق افتاده باشد ، ممکن است مشاهده ی خط شکستگی در تصاویر بدست آمده از رادیوگرافی مشکل باشد.

در این حالت برای تشخیص قطعی شکستگی از سایر روش های تشخیصی نیز استفاده می شود.

شکستگی لگن

 

درمان شکستگی گردن استخوان ران در سالمندان

مهم ترین روش درمانی برای اصلاح شکستگی گردن استخوان ران ، عمل جراحی می باشد.

انتخاب شیوه ی جراحی به پارامترهای مهمی نظیر : تشخیص جراح ، شدت جابجا شدن استخوان در اثر شکستگی و سن بیمار بستگی دارد.

اگر شکستگی گردن استخوان ران بدون جابجایی صورت گرفته باشد معمولا جراحی از طریق فیکس کردن قطعات شکسته شده به منظور جوش خوردن و جبران شکستگی صورت می گیرد. این فیکساسیون از طریق سه عدد پیچ انجام می پذیرد.

  • اگر بیماری که دچار شکستگی شده است، کمتر از 60 سال سن داشته باشد معمولا جراحی بصورت جاانداختن شکستگی توام با فیکس کردن قطعات شکسته شده با پیچ DHS Dynamic Hip Screw انجام می شود. 
  • حال اگر بیمار بالای 60 سال ، سن داشت، درمان این شکستگی از طریق خارج کردن سر استخوان ران و جایگزین شدن آن با یک پروتز ( سر فلزی ) صورت می گیرد. به این تکنیک جراحی به منظور جبران شکستگی ، همی آرتروپلاستی Hemiarthroplasty اطلاق می شود.

جراحی همی آرتروپلاستی Hemiarthroplasty

تفاوت این نوع از جراحی با جراحی تعویض مفصل لگن ، در این است که ؛ سر استخوان ران به همراه حفره استابولوم در جراحی تعویض کامل مفصل ران ، با پروتزجایگزین می شوند، اما در جراحی همی آرتروپلاستی ، حفره استابولوم جای خود باقی می ماند و دست نمی خورد.

اگر حفره استابولوم در اثر شکستگی گردن استخوان ران ، ساییدگی زیادی پیدا کرده باشد ، ممکن است جراح از تعویض کامل مفصل ران به منظور درمان شکستگی بهره گیرد.

در حال حاضر متخصص و جراح ارتوپد ، برای درمان نتیجه بخش این نوع شکستگی ، از جراحی همی آرتروپلاستی بجای جا انداختن و فیکساسیون سر استخوان ران ، استفاده می کند.

درمان شکستگی با تعویض مفصل لگن

 

نکات مهم در شکستگی گردن استخوان فمور

به منظور درمان این شکستگی ، عمل جراحی در اولویت قرار دارد. این شکستگی چه در افراد جوان و چه افراد مسن ایجاد شده باشد باید جدی گرفته شود و سریعا اقدامات لازم به جهت جا انداختن این شکستگی صورت گیرد.

زیرا تاخیر در انجام اقدامات لازم برای درمان این شکستگی ، عوارض نامطلوبی مانند : سیاه شدن سر استخوان ران و عدم جوش خوردن مناسب استخوان شکسته شده را به همراه دارد. احتمال موفقیت در جراحی این شکستگی ، معمولا بین 6 تا 12 ساعت ابتدایی بعد از شکستگی ، بیشتر می باشد.

عوارض شکستگی گردن استخوان فمور

از میان عوارض نامطلوب و مهم ناشی از این شکستگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نکروز سر استخوان ران
  • جابجایی پیچ و پلاک های تعبیه شده
  • عدم جوش خوردن مناسب و ...
 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس