چه افرادی برای تعویض مفصل زانو مناسب هستند؟زانو

چه افرادی برای تعویض مفصل زانو مناسب هستند؟

سن مناسب برای تعویض مفصل زانو

چه کسانی برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو مناسب هستند؟

جراحی تعویض مفصل زانو در چه سنی انجام می شود؟

چه مواردی تعیین کننده ی سن مناسب برای تعویض مفصل زانو می باشد؟

در این مقاله مواردی که باعث می شوند فرد کاندید مناسبی برای جراحی تعویض مفصل زانو شود را بررسی می نماییم.

عوارض آرتروز زانو

همانطور که در مقاله آرتروز زانو ذکر شد، با تحلیل رفتن غضروف مفصلی ساییدگی و آسیب دیدگی مفصل بیشتر می شود.

هر زمان که فرد برای انجام دادن فعالیت های روزمره خود (مانند: بالا و پایین رفتن از پله، نشستن روی صندلی و سوار شدن به ماشین و ...) دچار مشکل شود باید به متخصص ارتوپدی مراجعه نماید و علت این امر را بررسی کند تا اقدامات درمانی مناسب برای این رفع این عوارض انجام شوند.

دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید ، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري ،  از راه های زیر با دکتر جواهری ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس:   71062400 /  09334131004   و  کانال  اینستاگرام

    

هنگامی که غضروف مفصلی بنا به هر دلیلی تحلیل رود، دامنه ی حرکتی مفصل محدود و حرکت دادن آن مفصل توام با احساس درد می باشد. در این حالت مفصل حالت خشک به خود می گیرد و عملکرد طبیعی مفصل مورد نظر مختل می گردد.

چه زمان فرد انتخاب مناسبی برای انجام عمل تعویض مفصل زانو می باشد؟

 • در مواردی که درد در مفصل زانو حتی در هنگام استراحت نیز وجود داشته باشد.
 • زمانی که از انجام اقدامات اولیه ی درمانی مانند دارودرمانی و ... نتیجه ای حاصل نشود.
 • حتی در مواردی فیزیوتراپی نیز نمی تواند عملکرد طبیعی مفصل را بازگرداند و احساس درد و محدود بودن دامنه ی حرکتی مفصل ادامه می یابد.

در این حالت ممکن است جراح ارتوپد بعد از معاینات و بررسی های لازم، به منظور رفع درد و بازگشت عملکرد طبیعی مفصل، جراحی تعویض مفصل زانو را پیشنهاد دهد.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

هدف از جراحی تعویض مفصل زانو

با کمی تامل می توان به فواید جراحی تعویض مفصل زانو پی برد. اگر فردی دچار ساییدگی شدید مفصلی شده باشد و تمامی عملکرد های طبیعی مفصل زانوی این فرد مختل شده باشد و نتیجه ای از دارودرمانی حاصل نشده باشد، به نظر شما چه تکنیک درمانی می تواند عوارض موجود را برطرف سازد؟

 • جراحی تعویض مفصل زانو بسته به میزان آسیب دیدگی مفصل زانو ممکن است در سنین پایین نیز انجام بپذیرد.
 • با انجام عمل تعویض مفصل زانو، درد ناشی از ساییدگی، روماتیسم و یا تخریب مفصلی از بین می رود و مفصل عملکرد طبیعی و دامنه ی حرکتی مناسب خود را بدست می آورد.
 • دفرمگی های ناشی از تخریب مفصلی با جراحی تعویض مفصل برطرف می شود.
 • جراحی تعویض مفصل زانو یک تکنیک کاربردی به منظور تقویت دامنه ی حرکتی مفصل و بازگشت عملکرد طبیعی در آن می باشد.
 • همچنین با انجام این جراحی درد مفصلی نیز برطرف می شود.
 

نکات مهمی که در تعویض مفصل زانو باید در نظر داشت

 1. طول عمر پروتزهای مصنوعی زانو، در حالت ایده آل حدود 15 تا 20 سال می باشد. بعد از گذشت این زمان، پروتز جدیدی را جایگزین پروتز قدیمی می کنند. (لازم به ذکر است که جراحی مجدد تعویض مفصل زانو، دشوارتر و نیازمند دقت و مهارت بالاتری می باشد.)
 2. با توجه به نکته ی فوق، توصیه می شود این جراحی در سنین 60 تا 65 سالگی انجام شود. با این حال ممکن است فردی با داشتن درد و تخریب شدید مفصلی ناچار به انجام این جراحی در سنین پایین تر باشد.
 3. پوکی استخوان از جمله دلایل شایعی می باشد که احتمال بروز آرتروز زانو را در زنان افزایش دهد.
 4. وزن بالا علاوه بر اینکه می تواند بستری مناسب برای آسیب دیدگی مفصل طبیعی زانو را فراهم سازد، تاثیرات سویی در مفصل مصنوعی نیز برجای می گذارد.
 5. حال جراحی تعویض مفصل زانو در فردی که دارای اضافه وزن و مبتلا به بیماری هایی نظیر: دیابت کنترل نشده و فشار خون باشد، ریسک محسوب می شود.

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو و جایگذاری پروتز در مفصل زانو معمولا جراحی ایمن و بدون عارضه ای می باشد. بطوری که بعد از انجام این جراحی فرد می تواند فعالیت های روزمره ی خود را از سر گیرد.

عوارض تعویض مفصل زانو

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو 

در مواقعی ممکن است عوارض احتمالی مانند: 

1- عفونت مفصل تعویض شده (عفونت پروتز زانو)

احتمال ایجاد عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض، کمتر از 2% می باشد.. با این حال برای جلوگیری از ایجاد این عارضه ی دردسر ساز، اقدامات مهمی صورت می گیرد تا مفصل تعویض شده دچار عفونت نگردد.

 • احتمال عفونی شدن مفصل تعویض شده در افرادی که: عفونت ادراری، عفونت تنفسی، زخم های پوستی و روماتیسم دارند و نیز در افراد دیابتی که بیماری آن ها کنترل نشده است، بیشتر می باشد.
 • افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبدی، کلیوی، سرطان و ... بیشتر در معرض عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، قرار می گیرند.

2- لخته شدن خون در عروق اندام های تحتانی بدن

یکی دیگر از عوارض نامطلوب که می تواند خطرساز نیز باشد، لخته شدن خون در عروق تحتانی بدن و مفصل لگن می باشد.

 • احتمال ایجاد این عارضه همانند سایر جراحی های بزرگی که در ارگان های تحتانی بدن انجام می شود، بالا می باشد.
 • در هنگام لختگی خون در اندام های تحتانی، بازگشت خون به ریه (آمبولی ریه) و قلب مختل می گردد که در این حال عملکرد قلب مختل و فرد متحمل عوارض جدی می شود.
 • مصرف داروهای خاصی می توانند از لخته شدن خون در عروق اندام های تحتانی جلوگیری کنند.

3- سفتی زانو بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

انتظار می رود مفصل زانو بعد از عمل تعویض مفصل؛ حدود 110 درجه خم شود. اما گاها به دلیل چسبندگی بافت های نرم پیرامون زانو و ... باعث می شود زانو این محدوده از خم شدن را بعد از عمل تعویض مفصل نداشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی سفتی زانو بعد از جراحی تعویض مفصل زانو مراجعه نمایید

نتیجه گیری

تشخیص نهایی به منظور تعیین سن مناسب برای تعویض مفصل زانو به عهده ی متخصص ارتوپد حاذق و مجرب می باشد. جراح ارتوپد بعد از جلسات معاینه و بررسی مفصل زانو و میزان آسیب دیدگی های این مفصل راهکار مناسب درمانی را انتخاب می کند.

جراحی تعویض مفصل زانو نیازمند مهارت و دانش بالای جراح می باشد تا این جراحی بدون عارضه و با موفقیت انجام پذیرد. بنابراین در انتخاب جراح ارتوپد نهایت دقت را مد نظر قرار دهید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس