شکستگی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو در واقع به شکستگی استخوان کوچک قسمت جلویی زانو (patella) اطلاق می شود. استخوان پاتلا همانند عایقی محافظ از آسیب دیدگی مفصل زانو در هنگام زمین خوردن و یا اعمال ضربه ی مستقیم به زانو، جلوگیری بعمل می آورد.

استخوان کشکک زانو یا همان پاتلا در تقاطع استخوان فمور و استخوان ساق پا، قرار گرفته است. علاوه بر نقش دفاعی و محافظتی پاتلا می توان به، برقراری ارتباط بین ماهیچه های ران و ساق پا توسط این استخوان اشاره کرد.

-  همچنین بافت غضروفی موجود در پشت استخوان پاتلا باعث تسهیل راه رفتن و حرکت دادن زانو می شود.

شکستگی کشکک زانو

آناتومی مفصل زانو

عوامل موثر در شکستگی کشکک زانو

علل مختلفی ممکن است باعث شکستگی استخوان پاتلا در مفصل زانو شوند. از مهم ترین این عوامل می توان به مواردی همچون:

-         افتادن روی زانو (اعمال فشار و ضربه ی مستقیم به مفصل زانو)

-         در مواقعی نیز ممکن است شکستگی در اثر ضربات غیر مستقیم (مانند اعمال فشار یا ضربه به عضلات چهار سر ران) ایجاد شود. زیرا ضربات وارد شده به عضلات مذکور می تواند باعث کشیدگی بیش از اندازه ی استخوان پاتلا و در نهایت شکستگی آن شود.

انواع شکستگی زانو

شکستگی استخوان پاتلا ممکن است به صورت دو تکه یا چند تکه اتفاق بیافتد. همچنین نوع شکستگی از نظر مرکز شکستگی نیز متفاوت می باشد، به صورتی که ممکن است مرکز شکستگی در بالا، وسط یا پایین استخوان کشکک زانو ایجاد شود.

-         در مواقعی ممکن است شدت آسیب به حدی باشد که کشکک زانو از چند نقطه دچار شکستگی شود.

شکستگی کشکک زانو

علائم در رفتگی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو می تواند عوارض نامطلوبی را برای فرد ایجاد کند، به طور مثال: امکان راه رفتن و یا صاف شدن زانو از بین می رود و فرد دچار آسیب های جدی و شدیدی می شود.

احساس درد، تورم و کبودی نیز می تواند از علائم مشهود در شکستگی های شدید استخوان پاتلا باشد. توصیه می شود هرگاه بعد از زمین خوردن یا تصادف، احساس درد شدید در مفصل زانوی خود پیدا کردید و در هنگام راه رفتن به مشکل برخوردید، سریعا به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا شرایط جسمانی شما مورد بررسی های پزشکی قرار گیرد و اقدامات درمانی مورد نیاز برای شما انجام پذیرد.

جوش خوردن کشکک زانو

شکستگی های خفیف کشکک زانو را می توان با راهکارهای ساده ای مانند پوشیدن اسپلینت، درمان کرد. اما اگر شکستگی شدید باشد و تکه های شکسته شده جابجا شوند، نیاز است از راهکارهای پیچیده ای مانند عمل جراحی، کمک گرفت تا توانایی مفصل زانو تقویت شود.

مدت زمان درمان شکستگی کشکک زانو

متخصص ارتوپدی با تجویز تصویر برداری های تشخیصی به بررسی های دقیق تر شکستگی کشکک زانو و سایر عوارض احتمالی می پردازد. بعد از انجام معاینات لازم، پزشک مربوطه بهترین راهکار درمانی را متناسب با؛

-         نوع شکستگی

-         شدت شکستگی

-         عوارض ناشی از شکستگی

-         سن بیمار

-         وضعیت جسمانی بیمار و... انتخاب می نماید.

معمولا بسته به شدت شکستگی کشکک زانو، آسیب های ناشی از آن و همچنین شرایط جسمانی و سن بیمار، طول دوره ی درمان در هر فرد متفاوت است. همچنین دوره ی نقاهت و بهبودی فرد بسته به نوع درمان انتخابی، متفاوت می باشد.

چکیده مطلب

بسته به نوع شکستگی کشکک زانو از روش های مختلفی اعم از: روش های غیر تهاجمی و روش های تهاجمی استفاده می شود. لازم به ذکر است تشخیص صحیح نوع شکستگی کشکک زانو عامل بسیار مهم و موثری در انتخاب روش درمانی مناسب می باشد.

در مواقعی که شکستگی کشکک زانو شدید باشد، ممکن است پزشک انجام جراحی تعویض مفصل زانو را برای درمان شکستگی و عوارض ناشی از آن تجویز نماید.

به خاطر داشته باشید زانو عضو بسیار مهمی در حرکت کردن و راه رفتن می باشد و هرگونه اعمال جراحی در این مفصل نیازمند تبحر و تجربه ی بالا دارد، بنابراین توصیه می شود با دقت زیاد به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران باشید تا عمل جراحی رضایت بخش و موفقیت آمیزی داشته باشید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس