علت درد استخوان ساق پا چیست؟استخوانساق پا

علت درد استخوان ساق پا چیست؟

درد ساق پا

درد ساق پا به دردی اطلاق می شود که در قسمت جلوی ساق و یا درقسمت داخلی ساق پا بروز می کند و اغلب ناشی از تمرینات ورزشی بوده و به همین دلیل در ورزشکاران شیوع بیشتری دارد. درد ساق پا معمولا در ناحیه استخوان تیبیا شکل می گیرد.

درد پا از ناحیه زانو به پایین ممکن است علت های مختلفی داشته باشد و یکی از این دلایل می تواند پیاده روی در مسافت های طولانی ، دویدن و رقصیدن باشد. حتی یک ورزشکار حرفه ای در ورزش دو میدانی نیز ممکن است وقتی که تغییری در ورزش روتین خود ایجاد می کند درد ساق پا را تجریه کند. مثلا سرعت خود را افزایش دهد یا میزان مسافتی که می دود را زیاد کند و یا کفش ورزشی خود را عوض کند.

علت درد استخوان پا

علت درد پشت ساق پا به دنبال آسیب دیدگی استخوان

علت درد استخوان ساق پا

درد ساق پا ( زانو به پایین پا ) ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد و همچنین ممکن است در قسمت جلو یا پشت استخوان پا بروز کند که در ادامه مطلب به آن ها می پردازیم .

درد جلوی ساق پا

درد جلوی ساق پا به دردی گفته می شود که در قسمت جلوی پا به وجود می آید و هنگامی تشدید می شود که فرد در حالی که پاشنه پایش روی زمین ثابت قرار دارد انگشتان خود را بالا می برد که این درد ناشی از وجود مشکل در جلوی ساق پا می باشد.

درد پشت ساق پا

اگر درد بیشتر در قسمت داخلی و کناره استخوان ساق پا باشد به احتمال زیاد فرد به اسپلینت ساق عقبی که به آن سندروم فشار تیبالی نیز گفته می شود، مبتلا می باشد.

درد ساق پا یک عارضه رایج میان افراد است و یکی از دلایل آن به کار گیری بیش از حد عضلات می باشد. همچنین ممکن است در اثر دویدن و یا انجام فعالیت های سنگین طولانی مدت و یا عدم گرم کردن بدن قبل از شروع فعالیت های ورزشی رخ دهد.

درد ساق پا در دونده ها، کارکنان ارتش، رقاص ها و افرادی که فعالیت های ورزشی مانند تنیس را انجام می دهند شیوع بیشتری دارد. 

از مهم ترین دلایل درد استخون ساق پا می توان به:

علت در استخوان ساق پا به دنبال مشکلات عروقی

علت درد استخوان ساق پا به دنبال مشکلات عروقی

- تشکیل لخته خون در پا یا ترومبوز وریدی عمقی ( DVT )

به تشکیل لخته خون در رگ های عمیق پا، ترومبوز وریدی عمقی می گویند.این عارضه گاهی در حین پروازهای طولانی و یا یکجا نشستن به مدت زیاد رخ می دهد.

- ناراحتی و مشکلات عروقی

مشکلات عروقی در بدن را نباید نادیده گرفت. زیراممکن است به یک مشکل جدی و خطرناک تبدیل شود. شریان محیطی و حتی ترومبوز وریدی عمقی ممکن است در ابتدا بدون علائم ظاهر شوند و در مرحله پیشرفته خود را بروز دهند که این امر تهدیدی برای سلامتی فرد محسوب می شود. بنابراین افرادی که در خانواده خود سابقه مشکلات عروقی دارند باید به کوچک ترین علائم احتمالی توجه داشته باشند و ساده از کنار آن نگذرند.

به عنوان نمونه برخی شکستگی های زانو که در اثر فشار زیاد رخ می دهد خیلی زود علائم کبودی و ورم را از خود بروز می دهد و بنابراین به سرعت می توان نسبت به درمان آن اقدام کرد و مشکل را رفع کرد.

اما شکستگی های کوچک ناشی از فشارهای جزئی و پرتکرار هنگام انجام فعالیت های ورزشی به وجود می آید و معمولا وقتی شدت فعالیت افزایش پیدا می کند خود را بروز می دهد.

- سندرم مفاصل

وقتی یک ضربه یا فشار به پا باعث مصدومیت و تورم در ناحیه ساق پا می شود این عارضه می تواند منجر به  بروز مشکل مزمن در پا تحت عنوان سندروم مفاصل شود.

- آسیب عصب سیاتیک

هنگامی که فشار روی یک رشته عصب موجود در ستون فقرات وارد شود باعث بروز درد از ناحیه پا تا باسن می شود که به طور کامل این ناحیه را در بر می گیرد که به آن درد عصب سیاتیک می گویند.

این عارضه زمانی رخ می دهد که یکی از رشته های عصبی در اثر گرفتگی عضله  و یا به دلیل بیرون زدگی دیسک تحت فشار قرار می گیرد و تاثیرات بلند مدت این مشکل باعث کشیدگی نواحی دیگر بدن شده و حتی ممکن است موجب تغییر الگوی راه رفتن فرد نیز بشود.

درد ماهیچه ساق پا

علت درد ماهیچه ساق پا

علائم درد در ناحیه استخوان ساق پا

گرفتگی پا یک رویداد چند دقیقه ای می باشد که در این حالت عضله پا و معمولا قسمت زانو به پایین پا در قسمت پشت سفت شده و دچار اسپاسم می گردد. گرفتگی پا اکثرا در طول شب اتفاق می افتد و میان افراد مسن شیوع بیشتری دارد. از مخهم ترین علائم آن می توان به:

درد پا از زانو به پایین

این نوع درد در هنگام دویدن فرد در سرازیری رخ می دهد و ممکن است در اثر التهاب تاندون پاپلیتیس باشد که وظیفه ثبات زانو را برعهده دارد و در صورت ملتهب شدن ممکن است فرد احساس کمی ناپایداری در زانوی خود داشته باشد.

درد ساق پا در حین پیاده روی

هنگام پیاده روی فشار زیادی روی عضلات و تاندون ها اعمال می شود که باعث افزایش درد و حساسیت در ناحیه ساق پا می گردد.

کشیدگی تاندون ها

ضربه و برخوردهای ناگهانی به پا می تواند باعث پیچ خوردگی و کشیدگی عضلات و تاندون ها شود. پیچ خوردگی بر اثر مشکلات پارگی و کشیدگی عضلات به وجود می آید. اما با این وجود کشیدگی نوعی آسیب عضلانی و تاندونی به شمار می رود.

این گونه عوارض و کشش همسترینگ اغلب در هنگام دویدن رخ می دهد و ممکن است به عضلات جلوی زانو نیز صدمه زده و این درد معمولا ناشی از پارگی یکی از اجزاء زانو می باشد.

پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها معمولا هنگام انجام حرکات کششی در اثر کشش ناکافی یا بیش از حد و یا عدم گرم کردن قبل ازشروع فعالیت های ورزشی اتفاق می افتد. در این حالت ادامه دادن تمرین احتمال بروز مصدومیت را بالا می برد.

علت درد استخوان ساق پا

درد استخوان ساق پا به دنبال آسیب های ورزشی

تورم و کبود شدن پا

تورم و کبودی پا باعث وارد آمدن فشار زیادی در ناحیه ساق پا می شود و باعث توقف جریان خون در پا شده و در نتیجه اکسیژن کافی به عضلات پا نمی رسد و همین عامل موجب بروز درد در ساق پا می شود.

شدت درد به میزان و نوع مصدومیت بستگی دارد. گاهی این درد می تواند آن قدر شدید باشد که با بی حسی و فلج شدن عضله همراه باشد و نوعی آسیب دائمی برای عضله نیز به شمار رود.

لرزش متناوب پا

لرزش متناوب و مداوم پا منجر به کاهش منابع خونی عضلات پا می شود که در نتیجه این کمبود درد به وجود می آید. لرزش متناوب پا شامل موارد زیر است :

دردی مشابه گرفتگی عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی و کارهای سنگین

احساس درد درناحیه باسن، ساق پا و پا

احساس درد هنگام راه رفتن و بالا رفتن از پله ها

علت درد استخوان ساق پا

علت درد استخوان ساق پا در هنگام خواب

علت درد ساق پا هنگام خواب چیست؟

درد ساق پا در هنگام خواب می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که از مهم ترین آنها می توان به:

- گرفتگی شریان ها

گردش خون در بدن برخی افراد ضعیف است و به همین دلیل آن ها هنگام راه رفتن احساس درد دارند. اما برخی مواقع بدون راه رفتن  و هنگام شب این درد بروز می کند و در حالت استراحت نیزتشدید می شود. افرادی که گردش خون آن ها ضعیف است هنگامی که ایستادهه اند دردی احساس نمی کنند.

اما وقتی دراز می کشند جاذبه زمین دیگر به یاری گردش خون نمی آید و فرد احساس درد در پاها می کند. در حقیقت می توان گفت مقدار اکسیژن پای بیمار کم است.

اضافه وزن و تغییرات آب و هوایی نیز می تواند روی گردش خون انسان تاثیر گذاشته و منجر به بروز درد در پاها شود.

- اسپاسم عضلانی

یک نوع از اسپاسم عضلانی فقط شب ها بروز می کند و وقتی فرد در خواب عمیق است این درد شروع می شود که دلایل مختلفی نیز دارد. عضله همسترینگ یا ساق پای برخی افراد کوچک می باشد که انجام تمرینات کششی کمک بسیاری به این دسته از افراد می کند.

علت دیگر آن کم آبی بدن می باشد که باید مصرف روزانه آب را افزایش داد تا عضلات از آب کافی برخوردار شوند.

- درد اعصاب

این نوع درد نیز اغلب شب ها حس می شود. زیرا مغز انسان در طول روز درگیر مسائل مختلف است و تمرکزی روی پاها نیست و هنگام شب که همه چیز آرام است این درد بروز می کند. درد اعصاب عموما به صورت سوزش و تیر تیر است و می تواند به حدی شدید باشد که مانع از خوابیدن فرد شود. در افراد دیابتی این نوع درد شیوع بیشتری دارد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس