در رفتگی زانو و خطر فلج شدن!!!

در رفتگی زانو و خطر فلج شدن!!!

در رفتگی زانو

تا به حال خود و یا اطرافیانتان دچار در رفتگی زانو شده اید؟

به نظرتان چه درمانی برای این عارضه وجود دارد؟

احتمال در رفتن مفصل زانو کم می باشد اما در صورت ایجاد این عارضه لازم است سریعات اقدامات درمانی و مناسب مد نظر قرار گیرد.

به خاطر داشته باشید در رفتگی زانو مقوله ای مهم و خطرناک می باشد و اگر از طریق درست درمان نشود، می تواند عوارض نامطلوب و حتی غیرقابل جبرانی را برای فرد ایجاد سازد.

علت در رفتگی زانو

عوامل مختلفی می توانند باعث در رفتن مفصل زانو شوند. به مثال زیر توجه کنید:

  • اعمال فشار بیش از اندازه به مفصل زانو، می تواند لیگامان های متقاطع و طرفی را تحت فشار قرار داده و به آن ها آسیب برساند. به دنبال پارگی لیگامان های زانو، ثبات و پایداری این مفصل نیز مختل می گردد و دچار در رفتگی می شود. (معمولا این نوع در رفتگی در تصادفات شدید و برخورد زانو به موانع سخت، اتفاق می افتد.)

 دررفتگی کشکک زانو

در رفتگی مفصل زانو

در رفتگی زانو چه علائمی دارد

در اکثر موارد مفصل بعد از در رفتن، به صورت خودبخودی به حالت اولیه ی خود باز می گردد. با این حال تورم مفصل زانو و احساس درد از علائم مشهود در رفتگی زانو می باشد.

در این حالت فرد با تکان دادن زانوی خود دچار درد شدید در ناحیه ی مذکور می شود. از علائم مشهود دیگری که در هنگام در رفتگی مفصل زانو اتفاق می افتد، اختلال در راه رفتن می باشد.

  • به دنبال در رفتگی زانو، فرد نمی تواند روی پای خود بایستد و راه رفتن برای او دشوار می باشد.

حال اگر مفصل زانو بعد از در رفتن، به حالت اولیه ی خود باز نگردد، شاهد دفورمیتی و تغییر شکل زانو می باشیم. (این تغییر شکل کاملا واضح و با چشم غیرمسلح نیز قابل تشخیص می باشد.)

  • توجه داشته باشید؛

هنگام دررفتگی مفصل زانو، احتمال آسیب دیدگی عروق و اعصاب پیرامون این مفصل وجود دارد. در هنگام در رفتن مفصل زانو، این اعصاب و عروق به شدت تحت کشش و فشار قرار می گیرند و دچار آسیب می شوند.

  • اگر آسیب دیدگی عروق مفصل زانو به گونه ای باشد که خونرسانی به ساق پا و اندام های تحتانی قطع شود، ساق پا سیاه و کبود می شود.
  • در مواقعی شدت آسیب دیدگی اعصاب مفصل زانو به حدی زیاد می باشد که این اعصاب کارایی خود را از دست می دهند و به اصطلاح فلج می شوند. در این حالت حس لامسه ی مفصل زانو و همچنین پتانسیل حرکتی آن مختل می گردد.

توصیه ی ما به شما عزیزان این است که؛ با مشاهده ی علائم مربوطه هرچه سریع تر به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا علائم مربوطه مورد بررسی های دقیق قرار بگیرند و با مشخص شدن علت قطعی علائم و نشانه های موجود، پزشک بتواند بهترین راهکار را برای درمان عوارض موجود، انتخاب نماید.

دررفتگی زانو

علائم و نشانه های در رفتگی مفصل زانو

تشخیص در رفتگی مفصل زانو

تنها علائم ظاهری، عامل مناسبی برای تشخیص دقیق در رفتگی مفصل زانو نمی باشد. به طور مثال؛ پزشک به منظور بررسی دقیق در رفتگی مفصل زانو و همچنین برای پی بردن به سایر عوارض و آسیب های ایجاد شده، از گرافی های تشخیصی استفاده می نماید.

  • اگر پزشک به آسیب اعصاب مفصل زانو مشکوک شود، از طریق انجام آنژیوگرافی (تصویر برداری از رگ ها) می تواند احتمال آسیب دیدن عروق و اعصاب پیرامون مفصل زانو را به طور دقیق مورد بررسی و معاینه قرار دهد.

درمان در رفتگی زانو

جا انداختن و درمان دررفتگی زانو بسته به شرایط مفصل و شدت آسیب های موجود در هر فرد متفاوت می باشد.

  • در مواقعی که قطعات جابجایی زیادی نداشته باشد پزشک می تواند بدون نیاز به فشار زیاد و اعمال بی حسی و یا بیهوشی، اقدامات مورد نیاز برای جا اندازی مفصل زانو را انجام دهد.
  • اگر شاهد گیر افتادن بافت در میان قعات جابجا شده ی مفصل زانو باشیم و این در رفتگی به صورت بسته درمان نشود؛ ممکن است جراح ارتوپدی؛ عمل جراحی برای درمان آسیب های موجود انتخاب نماید.
  • همچنین اگر در هنگام در رفتن مفصل زانو؛ شاهد آسیب دیدگی عروق و اعصاب اطراف این مفصل باشیم؛ نیاز است تا با عمل جراحی آسیب های شریانی موجود ترمیم و در رفتن مفصل زانو درمان شود.

مراقبت های بعد از در رفتگی مفصل زانو

در مواردی بعد از جاانداختن زانو؛ نیاز است تا مفصل مربوطه مدتی ثابت و بی حرکت شود. (مدت زمان بی حرکتی زانو، طبق نظر و تجویز پزشک، تعیین می گردد.)

انجام فیزیوتراپی بعد از درمان در رفتگی زانو؛ نقش مهمی در تسریع روند بهبودی، ترمیم آسیب های لیگامان های زانو و تقویت دامنه ی حرکتی مفصل مذکور دارد.

چکیده مطلب

در رفتگی مفصل زانو نیاز به بررسی های دقیق پزشکی دارد. به خاطر داشته باشید اگر در رفتگی مفصل زانو از طریق اصولی و با راهکارهای مناسب، درمان نگردد ممکن است عروق و اعصاب اطراف این مفصل به شدت آسیب ببینند و بیمار متحمل عوارض نامطلوبی مانند بی حس شدن مفصل و از دست رفتن توانایی راه رفتن، شود.

سایر مقالات مرتبط:

آرتروسکوپی زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

شکستگی کشکک زانو

پارگی رباط صلیبی زانو


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس