آیا عفونت استخوان خطرناک است؟؟

آیا عفونت استخوان خطرناک است؟؟

عفونت استخوان و مفاصل

آیا راهی برای درمان عفونت استخوان و مفاصل وجود دارد؟

علائم عفونت استخوان چیست؟

عفونت استخوان و مفاصل (ارگانیسم های چرکزا) استئومیلیت نامیده می شود. این عفونت به دو شکل حاد و مزمن ایجاد می گردد. در ادامه ی مطلب به انواع عفونت استخوان و مفاصل می پردازیم. با ما همراه باشید.

استئومیلیت حاد استخوان

دو نوع کاملا متمایز از عفونت حاد و چرکزای استخوان را باید مد نظر قرار داد.

  • استئومیلیت خونزاد که عمدتا در کودکان رخ می دهد و ارگانیسم های عفونت زا از طریق جریان خون به استخوان می رسند.
  • استئومیلیت به دنبال شکستگی های باز یا اعمال جراحی که در این نوع؛ ارگانیسم های عفونت زا مستقیما از محل زخم وارد بدن بیمار می شوند.

عفونت استخوان

استئومیلیت یا عفونت استخوان

 

  1. استئومیلیت خونزاد

استئومیلیت حاد خونزاد از بیماری های مهم دوران کودکی محسوب می شود. تنها 5% از موارد این بیماری در بزرگسالان دیده می شود. تشخیص زودرس این بیماری حائز اهمیت می باشد، زیرا جهت دستیابی به نتایج رضایت بخش در این عفونت به درمان سریع و کارآمد نیاز می باشد.

علت عفونت استخوان چیست

این بیماری به علت عفونت استخوان با ارگانیسم های چرکزا (استافیلوکوک طلایی) رخ می دهد. یک آسیب جزئی به استخوان ممکن است آن را نسبت به ایجاد عفونت توسط ارگانیسم های موجود در جریان خون، حساس و آسیب پذیر سازد.

به خاطر داشته باشید میکروارگانیسم های عفونت زا، از یک کانون عفونی در هرجای بدن، مثلا از راه یک جوش چرکی در پوست وارد جریان خون فرد می شوند و از این طریق می توانند به بافت استخوانی او راه پیدا کنند. در موارد نادری در انواع آتیپیک عفونت در بالغین، ارگانیسم ها از یک ضایعه عفونی داخل لگن از طریق شبکه وریدی به فقرات و مهره ها می رسند و آن را درگیر می سازند.

2. استئومیلیت به دنبال شکستگی باز یا عمل جراحی

هنگامی که استئومیلیت حاد به دنبال شکستگی باز یا اعمال جراحی روی می دهد. ارگانیسم ها مستقیما از محل زخم به استخوان وارد می شوند.

بسته به محل آسیب، هر قسمت استخوان ممکن است دچار عفونت گردد. مثل: استئومیلیت خونزاد، تولید چرک و نکروز استخوان (مانند سیاه شدن سر استخوان ران)

عفونت استخوان زانو

عفونت استخوان ناشی از زخم باز یا جراحی 

علائم استئومیلیت استخوان

  • تب

دمای بدن بیمار به دنبال درمان عفونت اولیه کاهش نمی یابد یا چند روز بعد از درمان مجدد افزایش می یابد.

  • ترشحات چرکی از زخم

از آنجا که چرک تحت فشار تجمع نمی یابد، درد علامت بارز این عفونت نمی باشد. در معاینه زخم های باز، شاهد ترشحات چرکی خواهیم بود.

استئومیلیت مزمن

استئومیلیت مزمن تقریبا همیشه عارضه ی به وجود آمده از استئومیلیت حاد می باشد. گاهی عفونت استخوان و مفاصل از ابتدا به صورت تحت حاد یا مزمن آغاز می شود.

 علت استئومیلیت مزمن همانند عفونت حاد استخوان، میکروارگانیسم استافیلوکوک می باشد. اگرچه استرپتوکوک ها، پنوموکوک ها، باسیل های تیفوئید، یا سایر باکتری ها نیز ممکن است عامل ایجاد این نوع عفونت باشند.

درمان عفونت استخوان و مفاصل

بسته به نوع استئومیلیت انتخاب راهکار درمانی نیز متفاوت می باشد. متخصص ارتوپدی شرایط شما را مورد بررسی های دقیق قرار می دهد و با مشخص شدن علت عفونت استخوان بهترین روش درمانی را انتخاب می نماید.

با تشکر از توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکتر علیرضا امین جواهری، جراح و متخصص ارتوپد

راه های برقراری ارتباط با ما:

شماره های تماس: 09334131004 - 71062400

صفحه اینستاگرام


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس