درمان کشیدگی منیسک زانو

درمان کشیدگی منیسک زانو

درمان کشیدگی منیسک زانو

یافتن راه حل مناسب برای درمان کشیدگی منیسک زانو دغدغه ی بسیاری از ورزشکاران می باشد. آیا شما می دانید بهترین راه برای درمان کشیدگی و یا پارگی منیسک زانو چیست؟

در ادامه ی این مطلب به علل موثر در کشیدگی و پارگی منیسک زانو و راهکارهای موثر در درمان این عارضه می پردازیم با ما همراه باشید.

کشیدگی مینیسک زانو

درمان پارگی مینیسک زانو

عوامل موثر در پارگی منیسک

علل عمده ی کشیدگی و یا پارگی منیسک زانو عبارتند از:

پیچ خوردن و یا خم شدن ناگهانی مفصل زانو، اعمال فشار زیاد و مستقیم به مفصل زانو، انجام برخی فعالیت های ورزشی مانند تکل رفتن روی زانو و ...

  • در ورزش هایی مانند: فوتبال، تنیس، بسکتبال و... احتمال چرخش زانو و آسیب دیدگی این مفصل بیشتر می باشد.

علاوه بر موارد فوق الذکر؛ افزایش سن می تواند مفصل زانو را دستخوش تغییرات زیادی از جمله آرتروز نماید. این تغییرات باعث کاهش استحکام منیسک زانو می شوند که این امر آسیب پذیری این بافت را افزایش می دهد.

علائم پارگی منیسک

در اغلب موارد نشانه هایی مانند: محدود شدن فعالیت مفصل زانوی آسیب دیده و زانو درد از جمله علائم مشهود پارگی منیسک می باشند.

سایر علائم به شرح زیر می باشند:

  • التهاب و تورم مفصل زانو (احساس سفتی در زانو)
  • احساس درد (مخصوصا هنگام چرخاندن زانو)
  • بیمار نمی تواند زانوی خود را صاف نگه دارد
  • قفل شدن زانو هنگام حرکت کردن
 

تشخیص پارگی منیسک

متخصص ارتوپدی با انجام معاینات لازم تا حد زیادی می تواند این عارضه را به درستی تشخیص دهد. با این حال استفاده از گرافی های تشخیصی مانند: ام آر آی نیز می تواند اطلاعات دقیق تری از آسیب های احتمالی مفصل زانو در اختیار پزشک متخصص قرار دهد.

دکتر سید علیرضا امین جواهری، جراح و متخصص ارتوپد در تهران، آگاه به دانش روز دنیا، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق شماره های زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره های تماس:  09334131004 -  71062400

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

درمان پارگی منیسک زانو

روش های مورد استفاده برای درمان این عارضه بسته به نوع پارگی، محل پارگی، شدت پارگی و شرح حال بیمار متفاوت می باشد.

روش های درمانی از ساده تا پیشرفته متغیر می باشند. به گونه ای که اگر پارگی منیسک منجر به محدود شدن دامنه ی حرکتی مفصل زانو نشده باشد؛ معمولا فیکساسیون مفصل و استفاده از روش های ساده ی زیر می توان عارضه ی موجود را برطرف ساخت:

  • استراحت دادن به مفصل آسیب دیده

از انجام فعالیت هایی که می توانند شدت آسیب دیدگی را افزایش دهند (مانند چرخیدن، دویدن و...) اجتناب کنید. برای احتیاط از لوازم کمکی مانند عصا و یا واکر برای راه رفتن استفاده نمایید.

  • سرد کردن مفصل آسیب دیده

استفاده از کمپرس سرد در محل آسیب دیدگی می تواند عوارضی مانند التهاب و تورم را کاهش دهد. (مدت زمان استفاده از این روش بسته به شدت آسیب دیدگی متفاوت می باشد.)

  • دارو درمانی

داروهای تجویز شده توسط متخصص ارتوپدی را در زمان معین، به طور منظم مصرف نمایید.

  • فیزیوتراپی

انجام فعالیت های ورزشی مخصوص می تواند دامنه ی حرکتی مفصل آسیب دیده را تقویت نماید و به روند بهبود بیمار کمک کند.

جراحی منیسک زانو

همانطور که در مطلب فوق بیان شد؛ انتخاب روش درمانی متناسب با شدت آسیب دیدگی صورت می پذیرد. حال فردی را در نظر بگیرید که نتیجه ی مناسبی از روش های ساده ی درمانی کسب نکرده است!

معمولا شدت آسیب دیدگی در این افراد به قدری می باشد که روش های ساده ی مذکور گزینه ی درمانی مناسبی نمی باشند.

در این حالت بهترین جراح ارتوپد در تهران، استفاده از روش های کم تهاجمی و یا تهاجمی را برای برطرف ساختن آسیب های موجود و جبران عملکرد مفصل زانو پیشنهاد می دهد.

  • جراحی منیسک زانو با روش آرتروسکوپی

یکی از درمان های رایج برای درمان پارگی منیسک، آرتروسکوپی زانو می باشد. در این عمل؛ جراح با استفاده از آرتروسکوپ به درون مفصل آسیب دیده ورود می نماید و آسیب های موجود را ترمیم می نماید.

 

پیشنهاد ویژه: تمام اطلاعات مورد نیاز از جمله؛ معایب و مزایای این روش درمانی را می توانید در مبحث آرتروسکوپی زانو مطالعه نمایید.

سایر مقالات مرتبط:

پارگی رباط صلیبی زانو در فوتبال

بورسیت زانو

دررفتگی زانو

شکستگی کشکک زانو

درمان کیست زانو


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس