عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی چیست؟

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی چیست؟

ممکن است در میان دوستان، اطرافیان و یا حتی مراکزعمومی با افرادی مواجه شده باشید که صورت بسیار زیبا و جذاب، هیکل ورزیده اما پاهایی دور از هم و پرانتزی داشته باشند.

 

شاید شما از آن دسته افرادی باشید دارای پاهای پرانتزی هستند و بارها وبارها به خاطر این ناهنجاری مفصلی مسخره شده اید، یا حتی اعضای خانواده و دوستانتان از وجود این مشکل در شکل ظاهری پاهایشان پیش شما شکایت کرده باشند.

ممکن است به علت شکل ظاهری پاهایتان از پوشیدن لباس مورد علاقه تان صرف نظر کنید. اما واقعا پای پرانتزی چیست؟ چه عواملی موجب به وجود آمدن پاهای پرانتزی می شوند؟

آیا درمانی برای این عارضه وجود دارد؟ این عارضه چه تاثیری در فعالیت های روزمره افراد می گذارد و اگر در درمان آن سهل‌انگاری شود چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت؟

پای پرانتزی در بین تمام ناهنجاری های مربوط به مفاصل شیوع بیشتری دارد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این مشکل مفصلی شایع آشنا کنیم.

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان

زانوی پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی در بزرگسالان

تغییر وانحراف پاها از محور مستقیم استخوان پا موجب به وجود آمدن مشکلاتی درپاها می شود، درصورتی که این انحراف به سمت خارج باشد زانو پرانتزی است و اگر این انحراف به سمت داخل باشد زانو ضربدری است.

یک زانوی طبیعی دارای 3 تا 6 درجه قوس به سمت خارج می باشد حتی اگر این قوس در زانو صفر درجه باشد باز هم نشانه ی ناهنجاری در مفصل می باشد و شکل ظاهری مناسبی نخواهد داشت.

افرادی که گوشه ی کفششان بیشتر دچار ساییدگی می شود کم کم دچار پای پرانتزی می شوند و به تدریج دچار انحراف زانوها می شوند.

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی

آیا از عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی مطلع هستید؟

درجات پای پرانتزی

انواع پای پرانتزی بر اساس شدت در دفرمه شدن فرم پا متفاوت است. پای معمولی انحنایی بین 3 تا 6 درجه به سمت خارج دارد اما برخی مواقع این انحنا دارای قوسی تا 20 درجه به سمت خارج می شود که موجب به وجود آمدن عارضه ی پا پرانتزی می شود.

علائم و نشانه های پای پرانتزی

برای تشخیص پای پرانتزی، می توانیم به روش قدیمی و سنتی اقدام کنیم به این صورت که که کنار یک دیوار صاف بایستیم، قوزک پا را به هم نزدیک کنیم، و انحنای موجود در میان زانوها را مشاهده کنیم. به طورقطع وجود یک انحنایی به صورت مختصر، طبیعی است و انحنای غیرطبیعی کاملا قابل تشخیص است.

اما برای تشخیص دقیق و قابل اعتماد به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص ارتوپد شما را معاینه می کند، به این صورت که در ابتدا فاصله ی مشخص تا 4 سانتی متر، 4 تا 8 سانتی متر، 8 تا 12 سانتیمتر اندازه گرفته می شود، که شما باید در حالت ایستاده قرار بگیرید.

سپس  این فاصله ها رو اندازه می زنند و تقسیم بندی می کنند. هر سه مفصل لگن، زانو و مچ پا باید در داخل یک کلیشه قرار بگیرد. هدف از گرفتن عکس این است که محورهای افقی ران و محورهای افقی زانو را بتوانیم اندازه بگیریم و زاویه مناسب برای آن ها را مشخص کنیم.

از داخل مفاصل زانو به صورت نیم رخ عکسبرداری انجام می شود تا بتوان میزان آسیب و ساییدگی را بررسی کرد و تشخیص داد که آیا عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی باعث ساییدگی مفصل زانو شده است یا خیر.

عوارض پای پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی

علت به وجود آمدن پای پرانتزی

علت پرانتزی شدن پاها می تواند متفاوت باشد. ما به اختصار به تعدادی از این علل اشاره می کنیم:

 • شرایط زندگی افراد
 • تروماها و صدمات و آسیب ها به زانو
 • عفونت تومورهای داخل استخوان
 • تخریب صفحات رشد
 • در برخی نژادها این ناهنجاری بیشتر است
 • در خانوم ها بیش از آقایان پای پرانتزی دیده می شود
 • پوکی استخوان

طبق آمار سازمان بهداشت و سلامت، متاسفانه پوکی استخوان در ایران به خصوص در خانم های یائسه رو به افزایش است. پوکی استخوان در آقایان در سن 50 تا 60 سال به بالا اتفاق می افتد که به دلیل کاهش جذب ویتامین دی و کلسیم در این سنین می باشد.

 • ژنتیک و مادرزادی بودن

این ناهنجاری ممکن است از بدو تولد با شخص همراه باشد. ممکن است در دوران جنینی فرد، مایع داخل رحم در اطراف جنین کم باشد و به داخل پاها فشار بیاورد و در نهایت موجب انحراف پاها شود. در مجموع زمانی که فرد متولد می شود ممکن است مقداری پاها حالت پرانتزی داشته باشد که در این صورت تا سن 18 ماهگی به تدریج برطرف می شود.

ارتباط ویتامین دی و پای پرانتزی

تحقیقات علمی ثابت کرده است که بین کمبود برخی ویتامین ها و پای پرانتزی ارتباط وجود دارد. کمبود ویتامین دی در دراز مدت باعث پوکی استخوان می شود و پوکی استخوان یکی از عوامل موثر در ایجاد فرم پرانتزی پاها است. دریافت ویتامین دی از طریق آفتاب در شرایطی اتفاق می افتد که آفتاب در تماس مستقیم با پوست فرد قرار بگیرد.

برای استفاده از ویتامین دی آفتاب، روزانه ده دقیقه بدون هیچ مانعی، در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، به خصوص قسمت بالای بازوها را بدون ضدآفتاب، در معرض نور خورشید قرار دهید، پس از آن ویتامین دی در بدن ساخته می شود.

سن ابتلا به پای پرانتزی

به طور کلی پای پرانتزی از زمانی که نوزاد متولد می شود تا سنین بزرگسالی، میانسالی و پیری وجود دارد.

اگر افرادی در سنین پیری دچار پوکی استخوان شوند، به صورت اکتسابی بیشتر در معرض پای پرانتزی قرار می گیرند. برای درمان پای پرانتزی، این افراد شکستن استخوان و صاف کردن آن به تنهایی کافی نیست و نیازمند تعویض مفصل زانو هستند.

عوارض و مشکلات پای پرانتزی در ورزشکاران

عوارض پای پرانتزی در ورزشکاران

 

عوارض و مشکلات پای پرانتزی

پس از تشخیص پای پرانتزی، این سوال مطرح می شود که چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر؟ درواقع، پای پرانتزی یک عارضه ی شناخته شده است اما اگر شما احساس درد و نارضایتی از دردهای مفصلی ندارید لازم نیست برای درمان اقدام کنید، کمااینکه ورزشکاران و اکثر فوتبالیست ها دارای پاهای پرانتزی هستند، حتی این مساله یک مزیت برای آن ها محسوب می شود زیرا فوتبالیست های با پای پرانتزی می توانند تکنیک های فوتبالی را بهتر اجرا کنند.

وجود عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی موجب می شود فشار وزن به داخل زانو و ساق بیشتر شود. این معضل اگر به مرور زمان و افزایش سن، درمان نشود این افراد دچار آرتروزهای قسمت های داخلی زانو می شوند. چون بیشترین وزن به قسمت داخلی زانو وارد می شود و دچار ساییدگی و مشکلات مفاصل می شوند.

(پیشنهاد مطلب: همه چیز در مورد آرتروز زانو)

برخی عوارض و مشکلات پای پرانتزی عبارتند از:

 • آسیب های غضروف
 • آسیب های مینیسک
 • در برخی مواقع فرد دچار ناپایداری های زانو می شود

درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان

در برخی موارد پای پرانتزی بدون علامت و نشانه است و فرد به علت دردی که در زانو با آن مواجه می شود به پزشک مراجعه می کند. پس از تشخیص پای پرانتزی، و تهیه رادیوگرافی از پاها، انحراف زانوها با درجه مشخص می شود و در نهایت تصمیم گیری می شود که آیا اقدام خاصی برای درمان انجام شود یا خیر.

 

درمان پای پرانتزی برای دو گروه از افراد متفاوت است:

 • افراد نابالغ

درمان پای پرانتزی برای کسانی که صفحات رشد آنها بسته نشده باشد، با دارو و فیزیوتراپی امکان پذیر است. استفاده از برخی کفی های کفش و فعالیت های ورزشی در درمان این آفراد موثر است.

 • افراد بالغ

تنها گزینه درمان برای افراد بالغ با پای پرانتزی، عمل جراحی است. برای درمان افرادی که صفحات رشد آنها بسته شده باشد، ابتدا استخوان ها شکسته می شود و استخوان را صاف می کنند و در نهایت این ناهنجاری اصلاح می شود.

در این روش، درمان به صورت قطعی است و پس از جراحی 1 تا 1.5 سانتیمتر قد فرد بلندتر می شود. افرادی که کاندیدای درمان پای پرانتزی با جراحی هستند افرادی هستند که با احساس درد در مفاصل به پزشک مراجعه می کنند.

برخی مواقع فرد احساس درد ندارد اما از شکل دفرمه شده ی پاهای خود شکایت دارد و به پزشک مراجعه می کند. در این افراد هم  با روش درمانی جراحی اقدام به اصلاح بد فرمی پاها می کنند که علاوه بر درمان بدشکلی پاها، از ساییدگی پاها و مفاصل پیشگیری می شود.

جراحی به دو صورت است:

به این صورت که در قسمت داخل پا و یا خارج پا یک وج، برش مثلثی شکل ایجاد می شود که وقتی پا باز می شود مشکل انحنا برطرف می گردد.

در این قسمت فیلمی از جدید ترین روش جراحی پای پرانتزی، توسط دکتر علیرضا امین جواهری را مشاهده می کنید:

برای کسی که پای پرانتزی دارند و دچار درد در ناحیه ی مفاصل شده اند، فیزیوتراپی و کاردرمانی تنها می تواند مقداری درد را التیام بخشد اما درمان صورت نمی گیرد.

کفش های طبی فریب های تبلیغاتی یا واقعیت

تولیدکنندگان کفش های طبی، اقدام به تبلیغات گسترده ای برای فروش کالاهای خود با نام محصولات طبی و درمانی می کنند.

اما آیا کفشی به نام کفش طبی وجود دارد یا خیر؟ زمانی که پزشک برای برطرف کردن برخی ناهنجاری های مفصلی جزیی، اقدام به تجویز کفی یا کفش هایی با قابلیت های خاص، برای این افراد می کند کفش طبی توسط کفاش تولید می شود.

به طور مثال اگر کف پای صافی دارید پزشک متخصص ارتوپد به شما کفشی پیشنهاد می دهد که تا حد ممکن مشکلات مفصلی را برطرف کند، اما کفش هایی که در فروشگاه ها با نام های تجاری طبی به فروش می رسد هیچ قابلیت درمانی برای اصلاح مشکلات مفصلی ندارند.

سوالات متداول در مورد پای پرانتزی

آیا ارتباطی بین اضافه وزن و پای پرانتزی وجود دارد؟

هر یک کیلوگرمی که فرد اضافه وزن داشته باشد، 50 برابر بیشتر به مفاصل به خصوص مفصل زانو فشار وارد می کند و در درازمدت منجر به تخریب زانو و پای پرانتزی می شود. این مساله در سنین 50 تا 60 سالگی به بعد، بسیار دیده می شود.

آیا چهارزانو نشستن می تواند ایجاد پای پرانتزی کند ؟

چهارزانو نشستن برای کسانی که نرمی استخوان دارند و کسانی که به بلوغ نرسیده اند، می تواند به صورت جزیی باعث به وجود آمدن فرم پرانتزی شود.

آیا امکان دارد فردی به زانوی پرانتزی مبتلا باشد و خودش اطلاعی نداشته باشد؟

به طور کلی زمانی که انحنای موجود در پاها غیرطبیعی باشد، اگربا درد زانو و مفاصل همراه نباشد، افراد به پزشک مراجعه نمی کنند. در چنین شرایطی اغلب اطرافیان ممکن است به او بگویند که پاهای وی زاویه ای به سمت خارج دارد.

آیا شیوع پای پرانتزی در گروه جنسی وگروه سنی مختلف، متفاوت است؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که شیوع این بیماری در بین دو گروه تقریبا یکسان است، اما گفته می شود این ناهنجاری در خانوم ها بیشتردیده می شود و مختص به گروه سنی مشخصی نیست.

آیا ارتباط خاصی بین روماتیسم و پای پرانتزی وجو دارد؟

روماتیسم زمینه ای برای ایجاد پای پرانتزی است. افرادی که روماتیسم دارند به علت استفاده ی زیاد از داروی کورتون، دچار پوکی استخوان می شوند و پوکی استخوان زمینه ای برای پای پرانتزی است.

یکی ازمهم ترین سوالات در مورد پرانتزی بودن زانو این است که انحنای ایجاد شده در ناحیه استخوان ران یا استخوان ساق اتفاق می افتد و یا در قسمت مفصل ایجاد می شود؟

این ناهنجاری می تواند از هر سه ناحیه اتفاق بیفتد. انحراف از قسمت ناحیه ران می تواند وجوداشته باشد یا این مشکل می تواند در قسمت ران نزدیک به سطح مفصلی باشد و یا حتی قسمت مفصلی زانو که به دلیل شکستگی هایی که ممکن است اتفاق بیفتد، ایجاد شود و یا در قسمت ساق پا به وجود آید.

آیا پای پرانتزی برای انجام فعالیت های روزانه محدودیت ایجاد می کند؟

خیر. عارضه ی پای پرانتزی ممانعتی جهت انجام فعالیت روزانه ندارد البته تنها تا زمانی که دچار درد نشوید که در این صورت به بهترین پزشک متخصص ارتوپدی شهر خود مراجعه کنید.

کلام آخر

آن چیزی که واضح و مبرهن است پای پرانتزی شکل ظاهری ناخوشایندی دارد که به مرور به ساییدگی و آسیب مفصلی منجر می شود.

اگر پای پرانتزی دارید حتما دردهای مفصلی خود را جدی بگیرید و به پزشک بهترین متخصص ارتوپدی که در زمینه ی درمان پای پرانتزی صاحب تجربه است مراجعه کنید.

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی به مرور زمان، موجب تخریب زانو در قسمت داخلی زانو می شود، اما اگر این تخریب ادامه پیدا کند به سمت خارج هم کشیده می شود که اگر در چنین شرایطی تحت درمان قرار بگیرید، دیگر شکستن استخوان و صاف کردن آن به تنهایی برای درمان پای پرانتزی کافی نیست.

در این حالت نیازمند درمان های پیچیده تری می باشد که روند درمان را کندتر و زندگی را کمی سخت تر می کند. پس این مساله را جدی بگیرید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس