از علت تا درمان درد بعد از تعویض مفصل زانو

از علت تا درمان درد بعد از تعویض مفصل زانو

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو

آنچه بیماران را به تعویض مفصل زانو ترغیب می کند انتظار بهوبدی درد های زانو است. در حال حاضر شمار بسیاری از مبتلایان به درد مفصل زانو، جراحی تعویض مفصل را انجام داده اند. مفصل زانو به عنوان یکی از مفاصل مهم بدن اگر دچار آسیب شود می تواند کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اما ممکن است فرد پس از انجام جراحی آرتروپلاستی مفصل زانو همچنان برخی دردها را در این ناحیه تجربه کند، شاید بتوان گفت رویای افرادی که جراحی تعویض مفصل انجام می دهند، رسیدن به لحظه ای است که دیگر دردی را در این نواحی احساس نکنند. در این خصوص اغلب جراحان ارتوپدی داشتن جراحی موفقیت آمیز را در گرو برخورداری از یک برنامه مدون توانبخشی می دانند.

در ادامه این نوشتار علت درد بعد از جراحی مفصل زانو را خواهید خواهند و در ضمن آن به درمان آن نیز اشاره خواهد شد.

درد بعد از تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

ممکن است فردی بر اثر سانحه و تصادف و یا بر علت ساییدگی در ناحیه مفصل زانو دچار درد در این نواحی شده و راه رفتن برایش مشکل باشد.

زمانی که بیمار برای تشخیص علت درد های رانو به پزشک مراجعه می کند وی با بررسی سلامت عمومی بیمار ممکن است از دارو درمانی برای تسکین درد های وی استفاده کند اما زمانی که دارو درمانی نتواند بهوبدی بیمار را در پی داشته داشته باشد، ناچارا جراح اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو خواهد کرد.

 
 • در این جراحی وی با قرار دادن مفصل مصنوعی موجب سهولت حرکات پا و در آینده کاهش درد های مفصلی بیمار خواهد شد.
 • اغلب پروتز هایی که در این جراحی برای بیماران قرار داده می شود عمری حدود 15 تا 20 سال خواهد داشت. لذا از بین رفتن این مفاصل مصنوعی نیز در آینده امکان پذیر خواهد بود و فرد نیازمند جراحی مجدد خواهد شد.

با این حال در برخی مواقع ممکن است جراحی تعویض مفصل زانو برای بیماران ایجاد عوارض نیز کند. در این صورت گاها بیماران با شکایت از درد های ناشی از جراحی به جراحان مراجعه می کنند.

اما راه چاره چیست؟ اگر بیمار با وجود جراحی تعویض مفصل، مجدد دردهای مفصلی را تجربه کند چگونه می توان از الزام این جراحی ها دفاع کرد؟

عوارض ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو

در ابتدا بهتر است به عوارض احتمال ناشی از این جراحی به صورت فهرست وار اشاره کنیم:

 • بروز عفونت بعد از تعویض زانو
 • احتمال لخته شدن خون در پا
 • تغییر طول اندام تحتانی
 • ایجاد محدودیت در حرکات زانو
 • بروز آسیب عروقی
 • از بین رفتن مفصل مصنوعی
 • آسیب به استخوان های اطراف مفصل
 • نشستن سخت
 • ماندگاری درد بعد از تعوض مفصل زانو

در ادامه به مورد آخر از عوارض جراحی تعویض مفصل زانو بیشتر پراخته خواهد شد.

 

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو

قبلا از اقدام به جراحی؛ جراح باید لزوم انجام جراحی مفصل را برای بیمار کاملا روشن کند، چراکه این دست جراحی با هدف کاهش درد و بهبود عملکرد بیمار صورت خواهد گرفت.

برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی جراح اقدامات توانبخشی را به بیمار توصیه خواهد کرد. در این خصوص جراح برنامه توانبخشی را در اخیتار بیمار قرار می دهد، به این صورت که بیمار بعد از جراحی باید تا مدت زمان مشخصی بتواند زانو را در درجه معینی حرکت دهد و در هفته های بعد تر نیز این حرکات را با کیفیت بیشتری انجام شود.

با وجود این برنامه سرعت بهبودی بیماران بنا بر شرایط جسمانی بیمار، بیماری زمینه ای او و انجام مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو متفاوت خواهد بود.

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو

علت درد بعد از عمل تعویض مفصل

 

 • ممکن است بیماران از 6 ماه تا 1 سال از درد خفیف ناشی از جراحی رنج برند که در این صورت ممکن است کانون درد در ناحیه زانو و یا به علت درد عضلات و رباط ها و یا حتی درد در ناحیه ستون فقرات باشد.
 • بیماران توجه داشته باشند برای تشخیص علت درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل می بایست به جراح ارتوپد مراجعه کنند.
 • علاوه بر این جراحان نیز باید توجه داشته باشند که بیماران را از نتیجه جراحی آگاه کنند تا آنان نیز با انتظار معقول از جراحی به انجام آن اقدام کنند.

در حال حاضر با پیشرفت علوم پزشکی برای جلوگیری از بروز درد های ناشی از جراحی مفصل زانو از دارو درمانی قبل از جراحی و تزریقات دارویی جهت تسکین درد بعد از جراحی استفاده می شود.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید آنچه که می تواند یک جراحی تعویض مفصل را موفیقت آمیز کند، مراجعه به بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران است.

در مرحله بعد این بیمار است که با توجه به نکات بعد از جراحی و توصیه های پزشک و همچنین انجام دقیق مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می تواند احتمال بروز عوارض بعد از جراحی مانند درد را به حداقل برساند.

بنابراین توصیه می شود بیماران قبل از انجام جراحی حتما با جراح با تجربه در این حیطه مشورت کرده و درباره نتیجه جراحی صحبت کنند. بازگشت به زندگی عادی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو دور از ذهن نبوده، اما نیازمند سپری شدن دوره کامل بهبودی است.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس