همه چیز در مورد پیچ خوردگی زانو

همه چیز در مورد پیچ خوردگی زانو

پیچ خوردگی زانو

پیچ خوردگی زانو یکی از آسیب های شایع، مخصوصا در افراد ورزشکار و فوتبالیست ها می باشد. پیچ خوردن مفصل زانو به طبع می تواند عوارض مختلفی را شامل حال فرد کند.در این مبحث قصد بررسی این عارضه، عوارض ناشی از آن و راهکارهای مناسب برای درمان آن را داریم. همراه ما باشید.

پیچ خوردگی زانو چه عوارضی به دنبال دارد؟

آیا راهی برای جلوگیری از پیچ خوردگی زانو وجود دارد؟

در هنگام مواجهه با پیچ خوردگی زانو چه باید کرد؟

 مفهوم پیچ خوردگی مفصل زانو

معمولا پیچ خوردن مفصل زانو با عارضه ی کشیدگی منیسک زانو اشتباه گرفته می شود. در واقع در پیچ خوردگی زانو آسیب به رباط های این مفصل وارد می شود ولی در کشیدگی مفصل تنها عضلات زانو آسیب می بینند.
در آناتومی مفصل زانو 4 رباط اصلی باعث حفظ استحکام و ثبات این مفصل می شوند. علاوه بر این رباط ها یک سری رباط های کوچک تری هم وجود دارند که در هنگام آسیب دیدگی مفصل زانو باعث ایجاد درد در فرد آسیب دیده می شوند.
رباط ها در واقع ساختارهایی هستند که استخوان های مفصل زانو را در کنار یکدیگر ثابت نگه می دارند و امکان حرکت راحت این مفصل را فراهم می کنند.
این رباط ها نقش بسیار موثری در آسان نمودن حرکات مفصل زانو (مثل: خم و راست کردن مفصل و ...) دارند.
این رباط ها علاوه بر استحکام بخشیدن به مفصل زانو وظیفه ی جلوگیری از حرکات اشتباه و چرخش های شدید و آسیب زننده ی این مفصل را دارند.

 

آرتروسکوپی بازسازی رباط صلیبی زانو توسط دکتر علیرضا امین جواهری

 نشانه های پیچ خوردگی مفصل زانو

از جمله علائم و نشانه های شایع پیچ خوردگی مفصل زانو می توان به دو مورد بسیار مهم، درد و التهاب اشاره کرد.
با پیچ خوردن مفصل زانو متقابلا رباط های این مفصل نیز دچار آسیب های جدی می شوند. علائم این عارضه بسته به شدت پیچ خوردگی و میزان آسیب دیدگی رباط های مفصل زانو، در هر فرد متفاوت است.
معمولا این علائم حدود 48 ساعت بعد از آسیب دیدگی به اوج خود رسیده و به مرور کمتر شده و تسکین می یابند. با این حال ممکن است در موارد شدید تر علائم نه تنها کاهش پیدا نکنند بلکه از شدت بیشتری برخوردار شوند.

از سایر علائم و نشانه های این عارضه می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

- تورم مفصل زانو
- احساس خشکی و سفتی در مفصل زانو
- تشدید درد هنگام تکان دادن مفصل زانو

پیچ خوردگی زانو

عکس پیچ خوردگی زانو

علل موثر در پیچ خوردگی مفصل زانو

عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد بستر مناسبی برای پیچ خوردگی و آسیب دیدگی مفصل زانو شوند.
به طور مثال یک سری حرکات ورزشی بدون گرم کردن و آمادگی بدنی، می تواند عامل موثری در آسیب دیدگی های مفصل زانو باشند.
از جمله علل موثر دیگر عبارتند از:
- زمین خوردن
- فرود نامناسب روی پاها
- حرکات ناگهانی و شدید مفصل زانو (بدون داشتن آمادگی جسمانی مناسب) و...
به خاطر داشته باشید عوامل ذکر شده نه تنها ممکن است باعث پیچ خوردگی مفصل زانو شوند بلکه در ایجاد سایر عوارض مثل:
- شکستگی مفصل زانو
- دررفتگی مفصل زانو و... موثر هستند.

 

تشخیص پیچ خوردگی مفصل زانو

  • تشخیص نوع آسیب دیدگی مفصل زانو بسیار مهم است. زیرا ریشه یابی عوارض موجود باعث انتخاب صحیح راهکار درمانی موثر می شود.
  • به همین خاطر لازم است متخصص ارتوپدی نهایت دقت را در انجام معاینات و بررسی های بالینی فرد آسیب دیده داشته باشد.

انجام معاینات دقیق و تشخیص علت عوارض موجود باعث برنامه ریزی درمانی صحیح و موثر می شوند.
یکی از راهکارهای مهم برای تشخیص صحیح پزشک متخصص، تهیه گرافی های تشخیصی می باشد. این گرافی ها باعث افزایش آگاهی پزشک نسبت به وضعیت داخلی مفصل زانو، شدت آسیب دیدگی رباط ها و... می شوند.اشعه ایکس و سی تی اسکن، از جمله روش های موثر برای تهیه گرافی های تشخیصی دقیق هستند و می توانند اطلاعات بسیار مهمی از وضعیت مفصل آسیب دیده در اختیار متخصص ارتوپدی قرار دهند.

  • تشخیص آسیب دیدگی های رباط مفصل زانو بسیار مهم است. زیرا به طور مثال اگر پیچ خوردگی مفصل زانو باعث پارگی رباط صلیبی قدامی شده باشد، فرد نیاز به عمل جراحی پیدا می کند.
  • این عمل جراحی بسته به شدت آسیب دیدگی رباط صلیبی بسته به تجویز بهترین جراح زانو در تهران، به روش های مختلفی از جمله عمل آرتروسکوپی زانو یا جراحی باز صورت می گیرد. 

انواع پیچ خوردگی 

درمان پیچ خوردگی مفصل زانو

بسته به شدت آسیب دیدگی مفصل زانو و رباط ها این مفصل راهکارهای مختلفی برای درمان وجود دارند. برای تسهیل در معرفی راهکارهای درمانی، این عارضه را به درجه های مختلف تقسیم بندی نموده ایم:
- درمان آسیب دیدگی درجه 1:
در این نوع از آسیب دیدگی معمولا عارضه با استراحت فرد آسیب دیده و تغییر و اصلاح عملکرد فیزیکی وی، به مرور بهبود یافته و درمان می شود.
- درمان آسیب دیدگی درجه 2:
در این نوع آسیب دیدگی شاهد پارگی جزئی رباط های مفصل زانو هستیم. در این وضعیت فیکس کردن مفصل زانو و محدود کردن دامنه ی حرکتی آن به مدت زمان مشخصی (بسته به شدت آسیب دیدگی رباط ها و معمولا بین 4 تا 6 هفته) باعث بهبود علائم و درمان عوارض موجود می شود.
- درمان آسیب دیدگی درجه 3:
در این نوع آسیب دیدگی پارگی رباط ها به صورت کامل می باشد. به همین منظور برای درمان پارگی رباط های مفصل زانو نیاز به بریس و یا جراحی می باشد.
همانطور که تا به اینجای متن خوانده اید؛ تشخیص نوع آسیب دیدگی در تعیین روش درمانی بسیار موثر است. به همین دلیل هرگونه سهل انگاری در تشخیص و ریشه یابی دقیق عوارض موجود نه تنها تاثیری در تعیین راهکار درمانی موثر ندارد بلکه می تواند شدت عوارض موجود را افزایش دهد.

 

هزینه درمان پیچ خوردگی مفصل زانو

بسته به انتخاب نوع روش درمانی، هزینه ها متغیر می باشند. پزشک با انجام معاینات و بررسی های دقیق روش درمانی را انتخاب می کند و به دنبال آن هزینه ها را به صورت قطعی به بیمار اطلاع می دهد.
به خاطر داشته باشید هزینه ها از قبل مشخص نیستند و برای تعیین قطعی آن حتما نیاز به معاینه حضوری بیمار توسط پزشک متخصص می باشد.

چکیده کلام

آسیب دیدگی رباط ها از جمله عوارض مشهود و رایج در پیچ خوردگی های مفصل زانو می باشند. پارگی و آسیب دیدگی رباط ها باعث مختل شدن حرکات زانو و کاهش ثبات و استحکام آن می شود.
به همین منظور لازم است این عارضه در زمان مناسب تشخیص داده شود و بهترین راه درمان متناسب با شدت آسیب دیدگی از سوی پزشک متخصص انتخاب شود.
هرگاه با علائم پیچ خوردگی زانو مواجه شدید برای انجام معاینات و بررسی های لازم به متخصص ارتوپدی مراجعه کرده و از اقدامات خودسرانه دوری کنید. زیرا بی توجهی به علائم آسیب دیدگی مفصل زانو و به تعویق انداختن درمان عوارض موجود، می تواند باعث تشدید عوارض شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و مشورت با دکتر سید علیرضا امین جواهری (فلوشیپ جراحی زانو و لگن از زوریخ سوئیس) از راه های زیر اقدام نمایید:

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

شماره تماس های ما : 02129122060 - 09334131004


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس