شایع ترین دلایل عفونت استخوان بعد از شکستگیاستخوان

شایع ترین دلایل عفونت استخوان بعد از شکستگی

علت عفونت استخوان بعد از شکستگی چیست؟

عفونت استخوان بعد از شکستگی از شایع ترین عوارض شکستگی استخوان است که بیشتر در آسیب دیدگی های باز استخوان اتفاق می افتد.

شکستگی استخوان حالتی است که در آن پیوستگی استخوان به طور کامل از بین می رود و استخوان دچار شکستگی می شود.

اغلب شکستگی های استخوان به دنبال وارد شدن یک نیروی مضاعف یا شدید به استخوان اتفاق می افتد و یا در مورادی ممکن است در اثر ضعیف شدن استخوان در اثر بیماری هایی همچون پوکی استخوان و برخی سرطان ها ایجاد شود که به این نوع شکستگی، شکستگی پاتولوژیک می گویند.

عفونت بعد از شکستگی زمانی اتفاق می افتد که با آسیب دیدن استخوان زخمی در محل آسیب دیدگی ایجاد شود؛ زیرا در این حالت احتمال ورود میکروب به بدن راحت تر است. و در صورتی که شرایط مساعدی برای رشد و فعالیت میکروب ها بوجود آید عفونت ایجاد می شود.

در شکستگی بسته استخوان احتمال بروز عفونت بسیار پایین می باشد مگر در مورادی که پزشک متخصص از روش جراحی برای درمان این عارضه استفاده کند.

برخی جراحی ها و تزریق مواد به اطراف استخوان از دیگر عواملی هستند که احتمال عفونت استخوان بعد از شکستگی را تا چندین برابر افزایش می دهند زیرا در این حالت باکتری ها راحتر می توانند خود را به استخوان برسانند و عفونت استخوان را تشکیل دهند.

شکستگی استخوان

علائم و نشانه های عفونت استخوان بعد از شکستگی

علائم و نشانه های عفونت استخوان با توجه به اینکه کدام یک از استخوان ها را درگیر کرده است؛ متغییر می باشد همچنین شدت این علائم بسته به سن، سلامت عمومی بیمار بسیار متفاوت است. اما با این حال اغلب عفونت ها بعد از شکستگی با چنین علائمی ظاهر می شود:

ورم استخوان آسیب دیده

تب و بالا رفتن دمای بدن

تورم و التهاب مفصل

احساس گرما و قرمزی در محل مفصل

بروز درد و شدید شدن آن با لمس استخوان آسیب دیده

اختلال در حرکت دادن استخوان شکسته شده

لنگین در هنگام راه رفتن

در موارد شدید عفونت استخوان بعد از شکستگی با چنین علائمی ظاهر می شوند که شامل:

تشکیل آبسه پوستی و خرج چرک از طریق آبسه

 تب و لرز شدید در افراد مبتلا به عفونت

عفونت استخوان بعد از شکستگی

چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت بعد از شکستگی قرار دارند؟

با اینکه عفونت استخوان بعد از شکستگی ممکن است در هر شخصی اتفاق بیفتد اما با این وجود برخی عوامل و شرایط هستند که بروز چنین عارضه ای در برخی افراد شایع تر است. این افراد شامل:

افراد با سیستم ایمنی ضعیف

سیستم ایمنی بدن متشکل از ساختارها و فرآیند های بیولوژیکی است. زمانی که این سیستم به درستی عمل کند به از بین بردن میکروب ها یا ارگانیسم های مضر عامل بیماری و عفونت کمک می کند.

اما در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف این فرآیند به درستی انجام نمی شود و بدن در برابر میکروب ها و باکتری هایی که روزانه با آنها در تماس است بی دفاع می ماند و موجب می شود در برابر بیماری ها آسیب پذیر شود.

 

افراد با سابقه قبلی ابتلا به عفونت استخوان

مسلما افرادی که قبلا سابقه ابتلا به عفونت استخوان را داشتند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت استخوان بعد از شکستگی قرار دارند زیرا بدن این افراد مستعد ابتلا به عفونت قرار دارد.

افراد سیگاری و کسانی که اعتیاد به مصرف الکل و مواد مخدر را دارند

وقتی دود سیگار وارد بدن می شود؛ همراه با آن به بدن موادی وارد می شود که این مواد برای بدن بسیار مضر است. سیگار و مواد مخدر با تاثیری که در لایه محافظ مابین شبکه و عروق خونی دارد؛ منجر به کاهش خونرسانی، تحریک و ایجاد بافت اسکار زخمی و در نهایت عفونت می شود.

افراد دیابتی

متاسفانه شیوع عفونت در افراد دیابتی یک امر شایع است چرا که این بیماری بخش های مختلف سیستم ایمنی را درگیر می کند و باعث اختلال در روند سیستم ایمنی می شود.

عفونت لگن بعد از شکستگی

آیا راهی برای پیشگیری از عفونت استخوان بعد از شکستگی وجود دارد؟

عفونت استخوان بعد از شکستگی مشکلات زیادی را برای بدن بوجود می آورد. از این رو پیشگیری از بروز چنین عارضه ای می تواند بسیار موثر باشد. از جمله مهم ترین اقدامات به منظور پیشگیری از بروز عفونت شامل:

مراقبت از پانسمان

برخی از شکستگی ها نظیر شکستگی های باز نیاز به مراقبت هایی دارد تا روند بهبودی خود را با سرعت بیشتری طی کند. پانسمان زخم و شستسوی زخم یکی از راه های جلوگیری از ایجاد عفونت در زخم ها می باشد که این امر نقش مهمی در ترمیم و بهبود سریعتر زخم ها دارد.

با مراقبت درست از پانسمان ها باید تمام سعی خود را بکنیم تا از ورود و گسترش میکروب در محل شکستگی جلوگیری کنیم. از جمله کارهای مهم جهت مراقبت از پانسمان ها شامل:

طبق دستور پزشک روزانه و یا چند روز یکبار پانسمان را عوض کنید

هر روز محل جراحی را بررسی کنید تا ورم یا چرک نکرده باشد.

پانسمان ها را خشک نگه دارید و در هنگام حمام رفتن از لیف زدن محل جراحی بپرهیزد.

پیشگیری از تجمع خون در مفصل یا هماتوم

عموما بعد از جراحی شکستگی استخوان، در بافت های عمقی خونریزی ایجاد می شود که این تجمع خون که به آن هماتوم گفته می شود محل خوبی برای پرورش و رشد میکروب هاست.

با اینکه اغلب پزشکان تمام تمرکز و حواس خود را می گذارند تا از تجمع خون در محل مفصل پیشگیری کنند اما با این حال ممکن است مقدار خون در محل مفصل باقی بماند. به همین جهت پس از عمل جراحی پزشک لوله پلاستیکی را داخل زخم باقی می گذارد تا خونریزی های ایجاد شده به بیرون هدایت شوند.

استفاده منظم از داروهای آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها با عفونت های باکتریایی مبارزه می کنند؛ و به کشتن و متوقف کردن رشد آنها کمک می کند. از این رو اغلب پزشکان برای پیشگیری از بروز علائم عفونت و پیشگیری از وقوع آن برای مدتی به بیمار آنتی بیوتیک می دهند.

برای درمان عفونت استخوان بعد از شکستگی چه باید کرد؟

درمان عفونت استخوان بعد از شکستگی بستگی به شدت عفونت و محل شکستگی دارد. برای مثال در صورتی که عفونت به یک شکل مزمن تبدیل شود و مدت زمان طولانی طول بکشد درمان این بیماری مشکلتر است.

از جمله روش های درمان عفونت استخوان بعد از شکستگی شامل:

دارو درمانی

متداول ترین راه برای درمان عفونت استخوان، مصرف آنتی بیوتیک است که این داروها عموما از طریق ورید بازو و برای مدت 4الی 6هفته تجویز می شود. البته هر آنتی بیوتیکی نمی تواند میکروب ها را از بین ببرد زیرا هر میکروبی به یکسری آنتی بیوتیک حساس است.

به همین جهت پزشک معالج برای اینکه بداند چه میکروبی موجب عفونت شده است تا بتواند نوع آنتی بیوتیک متناسب با آن را تجویز کند. مقداری از میکروب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا کشت شود.

جراحی

در صورتی که عفونت به عمق استخوان سرایت کرده باشد و موجب تخریب استخوان شود در این صورت جراح ارتوپد به منظور خارج کردن ترشحات چرکی اقدام و ترمیم استخوان آسیب دیده اقدام  به جراحی خواهد کرد. در حین عمل جراحی که برای درمان عفونت استفاده می شود متخصص ارتوپد تمامیه بافت های مرده و ترشحات چرکی را از محل جراحی خارج می کند.

بعد از جراحی نیز بیمار باید مدت زمان معینی از داروهای آنتی بیوتیک استفاده نماید البته همان طور که اشاره شد انتخاب نوع آنتی بیوتیک بستگی به نوع میکروب دارد.


سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس