با ویژگی بهترین جراح زانوی ضربدری بیشتر آشنا شویدزانو

با ویژگی بهترین جراح زانوی ضربدری بیشتر آشنا شوید

بهترین جراح زانوی ضربدری کیست؟

امروز با گسترش زندگی ماشینی و تغییر پیدا کردن سبک زندگی افراد، ناراحتی ها  و امراض مختلفی برای مردم بوجود می آید که بخش عمده ای از این بیماری ها مربوط به استخوان و مفاصل بدن است که لازم است تحت نظر جراح ارتوپد تشخیص و درمان شود.

در این میان دو عارضه پای پرانتزی و زانوی ضربدری به دو عارضه شایع در میان بیماری های استخوان و مفصل تبدیل شده است  که نیاز به اقدام جدی دارد.

با اینکه در اغلب موارد عارضه زانوی ضربدری به کمک روش های غیرجراحی تسکین می یابد اما در برخی مواقع برای اصلاح وضعیت زانو ها و پیشگیری از بدتر شدن شرایط، بیمار باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

زانوی ضربدری

فرم پاها در افراد مبتلا زانوی ضربدری

 

انتخاب یک جراح خوب و متخصص در داشتن یک جراحی موفقیت آمیز و رضایت بخش بسیار تاثیرگذار است زیرا همان طور که می دانید اشتباهات پزشکی خصوصا در حین عمل جراحی می تواند عوارض نامطلوب و حتی غیرقابل جبرانی را برای شما بوجود بیاورد.

بنابراین شما باید قبل از انتخاب بهترین جراح زانوی ضربدری توجه کافی را داشته باشید و اطلاعات کافی را برای موفقیت بیشتر در جراحی بدست آورید.

ابتدا لازم می دانم قبل از معرفی ویژگی بهترین جراح زانوی ضربدری ابتلا شما را با تخصص و دانش این نوع پزشکان بیشتر آشنا کنم.

جراح زانوی ضربدری همان فوق تخصص جراحی زانو است که پس از گذاراندن دوره تخصص ارتوپدی به صورت جداگانه در زمینه جراحی زانو دوره های پیشرفته ای را گذرانده است البته می توان اینگونه هم تعریف کردن جراح زانوی ضربدری یک پزشک ارتوپدی است که تمرکز و تخصص بالایی در درمان و اصلاح مشکلات زانو از جمله ناهنجاری هایی زانو دارد.

اینگونه پزشکان تخصص خود را به یک نقطه از بدن و به بررسی دقیق و ریزبینانه معطوف کرده اند. البته کار جراح زانوی ضربدری تنها انجام عمل جراحی به منظور اصلاح و درمان این نوع ناهنجاری نیست.

بلکه این پزشکان ابتدا به تشخیص دقیق این عارضه می پردازند و سپس بهترین روش درمانی را برای بیمار خود انتخاب می نمایند.این پزشکان از دو روش جراحی و غیرجراحی در کنار یکدیگر استفاده می نمایند.

 انتخاب بهترین جراح زانوی ضربدری

انتخاب بهترین و حاذق ترین جراح زانوی ضربدری

انتخاب بهترین جراح زانوی ضربدری

بهترین جراح زانوی ضربدری پزشکی است که از چنین ویژگی هایی برخوردار باشد:

1-بهترین جراح زانوی ضربدری کسی است که از تخصص کافی برخوردار است و دوره های فوق تخصصی زانو را با موفقیت نیز گذرانده باشد ( برای اطلاع از این موضوع حتما از سایت ها و افراد مطمئن در مورد رزومه این متخصصین سوال کنید)

2-تفاوت زیادی میان فلوشیپ و فوق تخصص وجود دارد؛ حتما به این موضوع نیز توجه ویژه ای داشته باشد زیرا دوره های فلوشیپ دوره های آموزشی کوتاه مدتی هستند که پس از چندین ماه به پایان می رسند. اما جراحان و پزشکانی که فوق تخصص یک رشته را دارند زحمات و تلاش بیشتری برای دست یابی به این تخصص کشیده اند پس مسلما تجربه و دانش آنها بیشتر از پزشکانی است که تنها فلوشیپ یک جراحی را گذارنده اند.

همچنین شرکت در گنکره ها و سخنرانی در کنگره ها، گذراندن دوره های تخصصی در خارج از کشور، از جمله ویژگی هایی هستند که سبب می شود از توان علمی یک جراح و فوق تخصص زانو آگاه شد و با اطمینان درمان انواع بیماری های مفصلی و زانو را به دستان این پزشکان سپرد.

3-البته همیشه نمی توان براساس تخصص و مدرک دانشگاهی یک پزشک به مهارت و حاذق بودن آن پی برد از این رو پیشنهاد می کنم قبل از مراجعه به پزشک حتما از اطرافیان و سایت های معتبر در مورد مهارت جراح مورد نظر خود جستجو کنید.

4- پس از بررسی توان علمی و تخصص های یک جراح زانو که مهم ترین، ویژگی بهترین جراح زانوی ضربدری است. خوش اخلاق بودن و درستکار بودن جراح نیز به همان اندازه بار علمی پزشک اهمیت دارد زیرا بیماران با یک پزشک خوب حس همدری دارند و راحتتر می توانند بیماری خود را برای آن پزشک توضیح دهند. از مهم ترین ویژگی های اخلاقی یک جراح زانوی خوب میتوان به خوش اخلاق بودن و روابط عمومی بالا اشاره کرد.

5-داشتن قدرت تصمیم گیری و تشخیص بالا، از دیگر ویژگی های یک جراح زانوی ضربدری خوب است؛ زیرا در صورتی که تشخیص به درستی صورت نگیرد مطمئنا روش درمانی نیز به درستی انتخاب نمی شود و بیمار با مشکلات بیشتری همراه است.

6-از آنجایی عمل جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی در نظر گرفته می شود از این رو یک جراح زانوی ضربدری خوب کسی است که از جراحی به عنوان آخرین مرحله از درمان و در موارد ضروری استفاده نماید و برای منفعت خود، بیمار را به انجام جراحی بی جا مجبور نکند.

7-همچنین در آخر باید اشاره کرد که یک جراح زانوی خوب کسی است که سلامت بیمار را در اولویت کار خود قرار دهد و هیچ تلاشی را برای بهبودی بیمار خود دریغ نکند.

معاینه زانو توسط جراح زانوی ضربدری

وظایف و ویژگی های بهترین جراح زانوی ضربدری

بهترین جراح زانوی ضربدری را چگونه پیدا کنیم؟

اگر هیچ گونه شناخت و اطلاعی در انتخاب یک پزشک و جراح خوب ندارید می توانید بدین طریق جراح مورد نظر خود را پیدا کنید:

1-اولین جایی که میتوان بدون هزینه و اتلاف وقت جستجو کرد، گوگل است . با سرچ و تحقیق در اینترنت به لیستی از پزشکان متخصص دست می یابید که به دلیل فعالیت های درمانی مختلف ، مورد توجه خبرگزاریها ، سایت ها ، انجمن های گفتگو و کاربران واقع شده اند و لذا نتایج زیادی را به خود اختصاص داده اند.

2-مراجعه به سایت جراح مربوطه و مطالعه سوابق علمی پزشک مورد نظر

3-سوال کردن از بیمارانی که قبلا توسط این پزشک ویزیت شده اند

4-بررسی دانش و تخصص پزشک مورد نظر

وظایف جراح زانوی ضربدری بعد از جراحی

وظایف جراح زانوی ضربدری بعد از جراحی

جراح زانوی ضربدری از چه جراحی هایی برای درمان این عارضه استفاده می کند؟

افرادی که دچار انحنای شدید در مفصل زانوی خود هستند این انحراف می تواند دامنه حرکتی مفصل شما را محدود کند. از این رو انجام سریع جراحی بسیار اهمیت دارد. از جمله جدیدترین و پرکارآمدترین روش های جراحی برای درمان زانوی ضربدری شامل:

جراحی استئوتومی

یکی از جدیدترین و پرکارآمدترین جراحی ها که برای درمان زانوی ضربدری، جراحی استئوتومی است. همچنین از این روش برای درمان و اصلاح پای پرانتزی نیز استفاده می شود.

در روش جراحی استئوتومی جراح بعد از برش پوست، استخوان درشت نی را با ابزار مخصوصی که در قسمت های بالای آن بطور کاملاٌ کنترل شده میشکند و سپس دو قطعه بالا و پایین را در امتداد مناسب قرار میدهد بطوریکه در امتداد جدید، استخوان های ران و ساق تقریباٌ در یک امتداد قرار بگیرند. سپس استخوان ها باید مدتی در این وضعیت بمانند تا به هم جوش بخورند.

پس از عمل جراحی استئوتومی کل اندام تحتانی بیمار را از کف پا تا بالای ران گچ گیری می شود تا مدتی محل شکسته شده بیحرکت بماند و سریعتر جوش بخورد.

همچنین در این روش به علت اینکه زانو مدتی بیحرکت میماند دچار قدری محدودیت حرکتی شده و عضلات ران هم ضعیف میشوند.

بنابراین بیمار بعد از خارج کردن گچ باید مدتی زیر نظر فیزیوتراپ نرمش های خاصی را انجام دهد تا دامنه حرکتی مفصل زانو به حد قبلی بازگردد و عضلات اندام هم قوی شوند.

انتخاب بهترین روش درمان توسط جراح زانوی ضربدری

انتخاب بهترین روش جراحی توسط جراح زانوی ضربدری

جراحی استئوتومی به همراه فیکس کردن قطعات

روش دیگری که امروز بیشتر از آن استفاده میشود فیکس کردن قطعات توسط پیچ و پلاک است. در این روش نیازی به گچ گیری بعد از جراحی نیست. البته ممکن است لازم شود تا بعد از چند سال پیچ و پلاک ها خارج شوند.

عمل جراحی استئوتومی برای اصلاح پای ضربدری به دو شکل مختلف انجام شود. در نوع اول این نوع جراحی همان طور که مشاهده کردید، یک قسمت مثلثی شکل از استخوان را از قسمتهای خارجی استخوان درشت نی خارج میکنند و سپس قسمت های باقیمانده را به هم نزدیک میکنند.

در نوع دیگر این جراحی، برشی در قسمت داخلی استخوان درشت نی داده می شود و استخوان های بالا و پایین را در قسمت داخل از هم دور میکنند. بعد از هر کدام از این اعمال جراحی ممکن است جراح زانوی ضربدری، دو قطعه بالایی و پایینی استخوان را توسط پیچ یا پلاک به یکدیگر متصل کند تا راحتتر جوش بخورند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس