تمام علل و راه های درمان تق تق زانو در جوانانزانو

تمام علل و راه های درمان تق تق زانو در جوانان

تق تق زانو در جوانی

زانو درد مختص به گروه سنی خاصی نیست و ممکن است افراد در تمام سنین را درگیر کند. احتمالا برای شما نیز اتفاق افتاده است که هنگام نشستن و یا برخاستن صدای تق تق از زانوی خود بشنوید و برایتان سوال پیش بیاید که علت آن چیست. طی تحقیقات پزشکان که روی صدای خرت خرت یا تق تق زانو انجام داده اند ، تق تق زانو در دوران جوانی و به صورت مداوم اگر بدون درد هم باشد یکی ازعلائم ابتلا به آرتروز در میانسالی می باشد.

صدای تق تق زانو به دلیل سایش غضروف است و اکثرا در استخوان زیر کشکک زانو شنیده می شود و معمولا با درد همراه است. این صدا معمولا ناشی از ناهنجاری های مفصلی مانند آرتروز می باشد که جهت درمان باید عضلات زانو تقویت شود.

ایجاد هر گونه صدایی از مفصل در حین خم و راست کردن آن حتی اگر همراه با درد نیز نباشد می تواند یک عامل جدی برای آسیب و ابتلا به آرتروز در آینده تلقی شود و نباید به سادگی از کنار آن گذشت و آن را نادیده گرفت.

محققان در حال تحقیق و بررسی در رابطه با علائم اولیه بیماری آرتروز هستند تا بتوانند با تشخیص به موقع از پیشرفت آن جلوگیری کرده و از بروز آن در بزرگسالی نیز پیشگیری کنند. طبق تحقیقات مشخص شده است افراد میانسالی که در گذشته تق تق زانو داشته اند و بدون درد نیز بوده است پس از یک سال به زانو درد مبتلا شده اند و همچنین افرادی که به صورت دائم زانوی آن ها تق تق می کرده است سه برابر بیشتر از افراد دیگر به زانو درد دچار شده اند.

صدای تق تق زانو هنگامی ایجاد می شود که مفصل زانو دچار کشیدگی می شود یا اغلب زمانی که مفصل زانو درمحل مناسب خود قرارندارد. برخی مواقع این صداها با هیچ احساس دردی همراه نیست و فرد هنگام تق تق کردن زانوی خود هیچ گونه احساسی را تجربه نمی کند. با این وجود اگر زانوی شما هر از گاهی صدا تولید می کند این اتفاق طبیعی می باشد. اما اگر این صدا به صورت دائمی است و همراه با درد و تورم نیز می باشد ضوروری است که حتما به پزشک مراجعه شود.

وقتی زانویی که صدا می دهد همراه با درد نیز باشد، ممکن است علامت وجود یک اختلال در کارکرد کشکک زانو، بیماری آرتریت عفونی، آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت باشد.

صدای اصطکاک مفاصل کریپتوس نامیده می شود و معمولا در قسمت مفصل زانو، مچ دست و پا وشانه به گوش می رسد. نمی توان بیان کرد که کریپتوس به طور صد درصدی علامت ابتلا به آرتریت می باشد. اما صدا دادن دائمی مفصل می تواند یکی از نشانه های ابتلا به این بیماری باشد و به همین خاطر باید جدی تلقی شده و توسط پزشک ارزیابی گردد. انجام عکس برداری اشعه ایکس نیزجهت تشخیص بیماری آرتریت در افرادی که از کریپتوس مفاصل خود شاکی هستند ضروری می باشد.

دلایل اصلی صدای تق تق زانو

- وجود بافت های غیر ضروری در اطراف مفصل زانو

ممکن است در حین انجام فعالیت های ورزشی یا پیچ خوردن و زمین خوردن به مفصل زانو اسیب وارد شود و این آسیب ها به مرور باعث درگیری اجزای داخلی مفصل شده و باعث زانو درد شود. وجود برخی آسیب های زانو و عدم درمان آن ها به طرز صحیح باعث به وجود آمدن بافت های اضافی و غیر ضروری در مفصل زانو می شود و همین عامل ممکن است منجر به بروز صدای تق تق از زانوی فرد شود.

- سندرم زانوی دونده

با توجه به این که دویدن برای سلامتی بدن بسیار مفید می باشد اما باید در آن اعتدال را نیز رعایت کرد. اعمال فشار بیش از حد روی استخوان درشت نی باعث بروزعارضه ای تحت عنوان زانوی دونده می شود. در این وضعیت توپک زانو از خط مستقیم خود خارج شده  و درامتداد استخوان ران حرکت نمی کند. استخوان درشت نی و استخوان های قسمت پایین پا وظیفه محافظت از بدن فرد را بر عهده دارند. اما اگر در جای مناسب خود قرار نداشته باشند باعث می شوند زانو در حین حرکت صدا بدهد.

تق تق زانو در جوانی

تق تق زانو در جوانی

- آسیب و پارگی شدید مینیسک

منیسک بافتی غضروفی و مستحکم است که  در بین استخوان های زانو قرار دارد. اگر منیسک آسیب ببیند و به خوبی ترمیم نشود و پارگی در مینیسک زانو باعث اختلال در تعادل زانو شده و ممکن است باعث چرخش زانو نیز بشود.

- آسیب دیدگی و پارگی رباط های ACL و MCL

آسیب و پارگی دو رباط جانبی داخلی و رباط صلیبی قدامی ممکن است باعث صدا دادن مفصل زانو شوند و علاوه برآن ابتلا به این عارضه باعث زانو درد ، سفتی و حساسیت مفصل زانو نیز می شود.

- تورم مفاصل

تورم مفاصل پا باعث التهاب زانوها و عدم هم ترازی آن ها می شود. در نتیجه در حین حرکت صدایی از خود بروز می دهند. جهت جلوگیری از این صدا باید از طریق انجام فعالیت های ورزشی زانوی خود را محکم نگه داشته و از تق تق آن جلوگیری کنید. تقویت عضلات چهار سر و همسترینگ در پیشگیری از صدا دادن مفاصل و یا کاهش آن بسیار تاثیرگذار هستند.

صدا دادن و تق تق مفصل زانو

تق تق مفصل زانو به دنبال پارگی مینیسک

تشخیص دلایل تق تق زانو در جوانان

هنگام مراجعه به پزشک، او جهت تشخیص دلایل تق تق مفاصل بیمار، نواحی که فرد در آن احساس درد می کند را بررسی می کند. علاوه بر آن پرسش هایی نیز در مورد نشانه های بیماری و فعالیت هایی که بیمار اخیرا آن ها را انجام داده است نیز می پرسد.

اگر پزشک حدس بزند که فرد به سندرم درد پاتلوفمورال که باعث درد و تق تق زانوی او شده است مبتلا است سوالات بیشتری درباره فعالیت های ورزشی بیمار خواهد پرسید. بیمار نیز باید با توضیح کامل درد و محل دقیق آن در تشخیص علت بیماری و صدا دادن مفاصل خود، به پزشک کمک نماید. معمولا سندرم درد پاتلوفمورال به وسیله معاینه در مطب تشخیص داده می شود. ولی پزشک جهت اطمینان بیشتر در تشخیص دقیق تر، بیمار را به عکس برداری یا ام آر آی می فرستد.

درمان تق تق زانو و کاهش علائم آن

- یکی از عوامل مهم در بروز آسیب های مفصل زانو چاقی و اضافه وزن می باشد. بنابراین اگر دچار اضافه وزن هستید حتما باید نسبت به کاهش آن اقدام کنید. زیرا وزن متعادل ریسک ابتلا به آسیب های غضروفی و بیماری آرتروز را کاهش می دهد.

- اگر پیش از آسیب زانوی خود به انجام فعالیت های سنگین ورزشی مشغول بودید، اکنون زمان آن رسیده است که برنامه تمرینی خود را کمی تغییر داده و حجم فشار وارده بر زانوی خود را کاهش دهید تا از بروز آسیب های مجدد و تشدید آن پیشگیری کنید. برخی مواقع نیز لازم است ورزش دیگری را انتخاب کنید تا سلامتی شما نیز تضمین شود.

- سعی کنید برای دویدن زمین های مسطح و نرم را انتخاب کنید. زیرا فشار وارده  بر زانو روی زمین های بتونی بسیار بیشتر از زمین های نرم می باشد و احتمال بروز آسیب دیدگی زانو نیز افزایش می یابد.

- ماساژ درمانی نیز در رفع مشکل صدا دادن مفاصل موثر می باشد. زیرا در نتیجه ماساژ حباب های تشکیل شده در داخل زانو تخلیه شده  و صدای تق تق نیز رفع می شود.

- در برخی مواقع نیز تزریق داروهای استروئیدی مانند کورتون درون مفاصل جهت بی حس کردن و کاهش التهاب و تسکین درد بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. اثر این تزریق در بهبود درد بیمار و رفع صدای تق تق مفاصل به صورت دراز مدت می باشد و یک روش سریع در درمان به شمار می رود.

- اوزون درمانی نیز در کاهش علائم درد و صدای مفاصل موثر می باشد.طبق تحقیقات صورت گرفته تزریق گاز اوزون درزانوی بیمار می تواند باعث کاهش درد او شده و باعث ارتقای کیفیت زندگی بیمار شود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس