برای اصلاح و درمان پای پرانتزی چکار باید بکنیم؟زانو

برای اصلاح و درمان پای پرانتزی چکار باید بکنیم؟

درمان پای پرانتزی خفیف

پای پرانتزی حالتی است که در آن پاهای فرد به صورت خمیده به نظر می رسد، بدین صورت که وقتی که مچ پاها به هم نزدیک باشد، زانوی های فرد به هم نمی رسد. از پای پرانتزی تحت عنوان ژنو وارم یاد می‌شود که می‌تواند گاهی اوقات علامت یک بیماری از بین نرمی استخوان یا بیماری بلانت باشد که در صورت عدم درمان می تواند در آیند باعث بروز آرتروز زانو و ران شود.

به طور کلی پای پرانتزی در نوزادان شیرخوار کاملا طبیعی است؛ نوزادان معمولاً به دلیل وضعیت قرارگیری بدنشان در رحم مادر با پاهایی پرانتزی متولد می‌شوند.

وقتی کودکتان شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کند، ممکن است قوس پاهایش آشکارتر شود اما معمولاً پاها به‌ تدریج راست می‌شوند. تا سه سالگی معمولاً بیشتر کودکان دیگر پاپرانتزی به نظر نمی‌رسند و تا هفت یا هشت سالگی، پاهای بیشتر کودکان به زاویه‌ای رسیده است که تا بزرگسالی به همان شکلی که هست باقی می‌ماند.

اما در صورتی که بعد از سه سالگی فرم غیرطبیعی پاها تغییر نکرد در این صورت کودک باید حتما تحت معاینه پزشک قرار بگیرد. معمولا پای پرانتزی در کودکان جزو موارد خفیف است و زمانی که در همین مرحله از زندگیشان اصلاح شود مشکلی برای بیمار ایجاد نمی شود.

در اغلب موارد درمان پای پرانتزی هم در کودکان و هم در بزرگسالان با فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی انجام می شود. شما را به خواندن ادامه این مقاله دعوت می نمایم تا با انواع روش های درمان پای پرانتزی خفیف و حاد بیشتر آشنا شوید.

پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در نوزادان تا سن 18ماهگی یک حالت کاملا طبیعی است

درمان پای پرانتزی با فیزیوتراپی و ورزش

اگر شما در سن نوجوانی و بزرگسالی قرار دارید و زانوی شما پرانتزی شده است باید بدانید که این وضعیت می‌‌تواند ریسک بروز درد زانو، آرتروز و آسیب دیدگی‌های مرتبط با ورزش کردن را افزایش دهد. متخصص فیزیوتراپی با آموزش انواع تمرینات ورزشی و تقویت کننده زانو می تواند از بروز چنین عوارضی در شما جلوگیری کند.

حرکات اصلاحی و ورزش یکی از موثرترین روش های درمان پای پرانتزی است که نتایج قابل قبولی را به دنبال دارد. تمرینات کششی و تقویتی برای افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات زانو بسیار موثر هستند و بدین ترتیب تاثیرات خوبی در اصلاح وضعیت بدن و صاف کردن پاهای پرانتزی خواهند داشت.

از جمله تمرینات کششی و تقویتی برای درمان پای پرانتزی:

1- تمرین اول ( تقویت بخش میانی عضله چهار سر ران)

روی صندلی یا تخت بنشینید؛ به‌گونه‌ای که پاهایتان از زانو حالت آویزان داشته باشد. ابتدا یکی از پاها را به طرف بالا حرکت دهید 10 ثانیه در این حالت بمانید و سپس آرام پا را پایین بیاورید. دو دقیقه استراحت کنید و بار دیگر این حرکت را با پای دیگر انجام دهید. این حرکت باید 10 بار تکرار شود.

2- تمرین دوم (تقویت عضلات داخل ران):

یک حوله یا توپ والیبال را بین دو زانو بگذارید. 10 ثانیه حداکثر فشار باید وارد ‌شود. این حرکت را باید در سه مرحله و آن هم 10 بار تکرار کنید.

درمان پای پرانتزی

درمان پای پرانتزی با تقویت عضلات داخلی ران

3- تمرین سوم ( تقویت عضلات پشت ران):

حوله یا ملحفه‌ای را زیر ران بگذارید. 10 ثانیه با رانتان به ملحفه یا حوله فشار وارد کنید.

4- تمرین چهارم (حرکت اسکات در انگشتان پا):

برای انجام این تمرین، با زانوهای جدا از هم خود بایستید (سه اینچ از هم فاصله داشته باشند) و سپس انگشتان خود را به داخل خم کنید تا در کنار هم قرار بگیرند. تا زمانی که انگشت های بزرگتان با هم برخورد کنند ادامه دهید و سپس آهسته و تا جایی که ممکن است اسکات بزنید. بازوهایتان را به جلو بکشید تا کمی تعادل برقرار کنید و تکرار کنید.

5-تمرین پنجم ( تمرین تقویتی پا ):

شما باید هنگام خم کردن زانوها، روی یک تشک یا نیمکت دراز بکشید. بعد از این موقعیت، کمی وزنه (تقریبا 10 پوندی) بین پاهای خود قرار دهید و سپس پاهایتان را خم کنید تا ته باسن خود را احساس کنید.

این کار را با باز کردن پاها و تکرارش برای چند بار درروز دنبال کنید. شما می توانید وزنه ها را اضافه کنید تا سنگین تر شوند و روزانه تکرار کنید.با گذشت زمان تغییراتی را خواهید دید.

حرکت اصلاحی پای پرانتزی

حرکت اصلاحی مخصوص برای درمان پای پرانتزی

روش جدید درمان پای پرانتزی

اگر در سنین پایین‌تر برای  درمان پای پرانتزی اقدام کنید، زودتر و راحت‌تر به نتیجه خواهید رسید؛ تا این‌که بخواهید این مشکل را به سنین بالاتر موکول کنید.

بسیاری از خانواده‌ها به اشتباه تصور می‌کنند پای پرانتزی کودکشان با گذر زمان اصلاح خواهد شد.

اگر بعد از سه سالگی، هنوز هم این ناهنجاری ادامه پیدا کند، نیاز به اصلاح و درمان این عارضه خواهد داشت.

روش های درمان پای پرانتزی بسته به عواملی همچون:

سن، سلامت عمومی و سابقه پزشکی بیمار

میزان گستردگی بیماری

علت ابتلا به بیماری پای پرانتزی

میزان تحمل بیمار برای مصرف برخی داروها یا قرار گرفتن تحت برخی عمل‌ها و درمان‌ها

درمان پای پرانتزی به دو دسته درمان بدون جراحی و غیرجراحی تقسیم می شود که از مهم ترین آنها می توان به:

جدیدترین روش های درمان بدون جراحی پای پرانتزی :

1- استفاده از کفش ها یا کفی های طبی

2- کاهش وزن و لاغری ( زیرا اضافه وزن فشار زیادی را به زانو وارد می کند و همین عامل موجب انحراف در زانوها می شود)

3- درمان بیماری زمینه‌ای (درمان نرمی استخوان با تجویز مکمل ها و ویتامین هایی نظیر ویتامین دی)

4- رژیم غذایی غنی از ویتامین‌های ضروری برای استخوان

5- تصحیح عادات رفتاری غلط و همین‌طور پرهیز از چهار زانو نشستن

6- ورزش (بدنسازی، یوگا، پیلاتس، ماساژ) و حرکات اصلاحی و تقویت عضلات ضعیف

جراحی استئوتوم برای درمان پای پرانتزی

جراحی استئوتومی؛ جدیدترین روش جراحی پای پرانتزی

درمان پای پرانتزی با جراحی

جدیدترین روش جراحی که برای درمان پای پرانتزی استفاده می شود؛ جراحی استئوتومی است که در این روش جراحی، جراح بعد از برش پوست، استخوان درشت نی را با وسایلی مخصوصی در قسمت های بالای آن بطور کاملاٌ کنترل شده میشکند و سپس دو قطعه بالا و پایین را در امتداد مناسب قرار میدهد.

بطوریکه در امتداد جدید، استخوان های ران و ساق تقریباٌ در یک امتداد قرار بگیرند. سپس استخوان ها باید مدتی در این وضعیت بمانند تا به هم جوش بخورند.

روش دیگری که امروز بیشتر از آن استفاده میشود فیکس کردن قطعات به توسط پیچ و پلاک است. در این روش نیازی به گچ گیری بعد از جراحی نیست. البته ممکن است لازم شود تا بعد از چند سال پیچ و پلاک ها خارج شوند.

عمل جراحی استئوتومی بالای درشت نی ممکن است به دو شکل انجام شود. در یک نوع، یک قسمت مثلثی شکل از استخوان را از قسمتهای خارجی استخوان درشت نی خارج میکنند و سپس قسمت های باقیمانده را به هم نزدیک میکنند.

در نوع دیگر یک برش در قسمت داخلی استخوان درشت نی داده و استخوان های بالا و پایین را در قسمت داخل از هم دور میکنند. بعد از هر کدام از این اعمال جراحی ممکن است جراح ارتوپد، دو قطعه بالایی و پایینی استخوان را به توسط پیچ یا پلاک به یکدیگر متصل کند تا راحتتر جوش بخورند.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس