10 نشانه ابتلا به ساییدگی مفصل لگن

10 نشانه ابتلا به ساییدگی مفصل لگن

ساییدگی مفصل لگن

مفصل ران (هیپ) یکی از بزرگترین مفاصل بدن است که ساختار “گوی و کاسه ای” دارد. قسمت کاسهای آن توسط استابولوم تشکیل شده است که بخشی از استخوان لگن است و قسمت گوی مانند یا سر استخوان ران توسط قسمت انتهای فوقانی استخوان ران تشکیل شده است.

ساییدگی مفصل لگن یکی از شایع ترین بیماری های مفصلی در افراد مسن و سالمند است که باعث خشکی و درد شدید در مفصل می شود.

ساییدگی یا آرتروز مفصل لگن نوعی آرتریت پیشرونده است که بیشتر در افراد 50 ساله و بالاتر اتفاق می افتد، هرچند ممکن است در افراد جوان نیز رخ دهد.

در ساییدگی یا آرتروز مفصل ، غضروف مفصل ران به تدریج با گذشت زمان تحلیل می رود. همانطور که غضروف تحلیل می رود و از ضخامت آن کم می شود و فضای مفصلی محافظ بین استخوان ها کاهش می یابد. این باعث سایش استخوان روی استخوان می شود.

ساییدگی یا آرتروز مفصلن لگن باعث درد و خشکی مفصل می شود که باعث می شود انجام فعالیت های روزمره مانند خم شدن برای پوشیدن کفش، بلند شدن از صندلی یا پیاده روی حتی مسافت کوتاه برای فرد مشکل شود.

آرتروز لگن منجر به درد لگن، ضعف مفصل، بی‌ثباتی مفصل و محدودیت‌های حرکتی می‌شود که بسیاری از کارهای روزمره همچون راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا رانندگی را دچار مشکل می کند.

ساییدگی مفصل لگن و مفصل سالم

مقایسه عکس مفصل سالم با عکسی که در آن غضروف مفصل به دلیل بیماری ساییدگی مفصل لگن از بین رفته است

ساییدگی مفصل لگن با چه علائمی همراه است؟

 علائم ساییدگی مفصل لگن به طور ناگهانی یا به آرامی افزایش یابد و عموما با چنین علائمی ظاهر می شود:

- درد در کشاله ران یا ران که به باسن یا زانوی انتشار می یابد.

- درد که با انجام یگسری فعالیت بدنی شدید آغاز می شود ( عموما افرادی که به ساییدگی مفصل لگن دچار هستند؛ پس از کمی راه رفتن و دویدن دچار درد شدید در ناحیه مفصل لگن می شوند)

- خشکی در مفصل ران  یا لگن که باعث می شود راه رفتن یا خم شدن دشوار باشد.

- قفل کردن و سفتی مفصل لگن خصوصا صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب

- سر و صدای خشن (خراشیدگی) در طی حرکت ناشی از قطعات شل غضروفی و ​​دیگر بافت ها، که حرکت روان مفصل ران را دچار اختلال می کند.

- کاهش دامنه حرکتی در مفصل ران (هیپ)که بر توانایی پیاده روی تاثیر می گذارد و ممکن است باعث ایجاد لنگش شود.

- افزایش درد مفاصل در آب و هوای سرد، بارانی و مرطوب

- حساسیت به لمس که موجب بروز درد های شدید در مفصل می شود.

- ضعف عضلات لگن، مخصوصا در هنگام نشستن و ایستادن، بالا و پایین رفتن از پله ها

مراحل پیشرفت بیماری ساییدگی مفصل لگن

علائم ساییدگی مفصل لگن در مرحله پیشرفته و حاد

مراحل بروز و پیشرفت ساییدگی مفصل لگن و علائم آن

پیشرفت بیماری آرتروز و بروز علائمی حادی که برای آن اشاره شد چندین سال طول می کشد و در چند مرحله پیشرفت می کند. به همین جهت درمان آن کمی سخت است؛ زیرا نشانه ها تا زمانی که به مرحله پیشرفته نرسد، ظاهر نمی شوند.

مراحل پیشرفت بیماری ساییدگی مفصل لگن را به سه مرحله کلی تقسیم می کنند که این مراحل شامل:

مرحله 1شروع ساییدگی مفصل لگن

با بالا رفتن سن یا آسیب دیدن لگن ممکن است تکه های کوچکی از برامدگی های استخوانی به نام استئوفیت ها در ناحیه مفصل لگن رشد کند که این تکه های استخوانی ممکن است آسیب جزئی به غضروف مفصل وارد کند.

در برخی موارد بیمار در چنین مرحله به دردهای خفیفی در ناحیه کشاله ران دچار می شوند که این درد ها با شدید شدن فعالیت بدنی بدتر می شوند.

مرحله 2 -مرحله متوسط

در این مرحله از بیماری نشانه های فرسودگی لگن به طور کامل با اشعه ایکس و دیگر روش های تصویربرداری مفصل لگن مشخص می شود.

در این مرحله فضای بین استخوان ها هنوز طبیعی به نظر می رسد، اما منطقه ای که در آن استخوان ها و بافت ها به هم می رسند، شروع به سفت شدن می کنند. وقتی بافت ها سفت می شوند، این باعث می شود که استخوان متراکم شود.

یک لایه نازک استخوان نیز در زیر غضروف در مفاصل ایجاد خواهد شد. فرد ممکن است سفتی یا درد مفاصل را تجربه کند. ناحیه اطراف مفصل لگن  ممکن است به ویژه پس از نشستن در فرد برای مدت طولانی احساس ناراحتی ایجاد کند.

مرحله 3-مرحله حاد

مرحله حاد بیماری ساییدگی مفصل لگن که بعد از چندین سال رخ می دهد؛ در این مرحله آسیب به غضروف پیشرفت کرده و شکاف بین استخوان ها محدود می شود. به کمک اشعه ایکس می توان از دست رفتن غضروف را به طور کامل مشاهده کرد.

در این مرحله علائم اولیه التهاب مفاصل به طور کامل ظاهر می شود و درد و ناراحتی ممکن است هنگام انجام فعالیت های روزمره مانند دویدن، پیاده روی، زانو زدن و خم شدن رخ دهد. ممکن است

عوارض ساییدگی مفصل لگن

تاثیر ساییدگی مفصل لگن بر زندگی فردی در سالمندان

تاثیر علائم ساییدگی مفصل لگن بر زندگی روزمره

متاسفانه ساییدگی مفصل لگن به دردی شایع در جوامع امروزی تبدیل شده است که پیامدها و عوارض زیادی را برای بیمار به همراه داشته است.

اختلال در انجام کارهای روزمره

آرتروز لگن می‌تواند بر فعالیت‌هایی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها، وارد و خارج شدن از خودرو، نشستن یا برخاستن، انجام کارهای منزل و فعالیت‌های روزانه اثر منفی  بگذارد. این موارد باعث می‌شوند که با تشدید عارضه، بیمار برای انجام فعالیت‌های روزانه به کمک دیگران متکی باشد.

آرتروز لگن می‌تواند تا حدی بر روابط اجتماعی فرد اثر بگذارد که شخص قادر به انجام امور روزمره نیز نباشد. در برخی از بیماران با آرتروز لگن شدید، امکان دارد به سبب دردناک شدن لگن، انجام رابطه جنسی نیز دشوار باشد.

کم شدن انرژی و خستگی مداوم

درد مزمن ناشی از آرتروز لگن در بسیاری از بیماران منجر به خستگی می‌شود. آرتروز لگن بر سوخت و ساز بدن تأثیر ندارد ولی برخی از بیماران، عدم فعالیت ناشی از درد لگن که در اثر آرتروز ایجاد شده است را با افزایش وزن در ارتباط می‌دانند.

آرتروز مانع از خواب راحتر می شود

یکی از اثرات شدید و رایج ناشی از آرتروز، تاثیر آن در خواب بیمار است. دردهای مفصلی تاثیر مخربی روی خواب دارند و افرادی که از این بیماری رنج می برند به سختی به خواب می روند و یا مرتب بیدار می شوند.

این مشکل در 77 درصد مبتلایان به دردهای شدید دیده می شود. از آنجایی که بیخوابی و بد خوابی منبع استرس است، در نتیجه زمینه را برای مشکلات دیگر فراهم می کند.

تغییر کردن شکل ظاهر استخوان اطراف مفصل لگن

آرتروز یا ساییدگی لگن با فشاری که بر استخوان ها و مفاصل لگن وارد می کند باعث تغییر شکل مفصل شده و همین عامل باعث نامساوی شدن طول پاها می‌ گردد.

کنترل دردهای ساییدگی مفصل لگن با فیزیوتراپی

کنترل علائم و دردهای ساییدگی مفصل لگن با مراجعه به متخصص

چگونه می توان علائم ساییدگی مفصل لگن را کنترل کنیم؟

همان طور که اشاره شد آرتروز علایم زیادی دارد، ولی دو علامت آن شایع‌تر و مشخص‌تر هستند. اولی خشکی پس از استراحت است، به این معنی که گاهی اوقات وقتی مفصل به‌مدت طولانی بی‌حرکت مانده باشد و بخواهد فعالیت کند، درد خواهد داشت.

شاید دیده باشید که بیماران مبتلا به آرتروز زانو، صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند به سختی راه می‌روند، اما بعد از مدتی کم‌کم راه رفتنشان به حالت عادی بازمی‌گردد.خشکی مفاصل بعد از یک دوره طولانی عدم ‌فعالیت، بسیار شایع است، ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می‌کشد

دومین علامت کاهش انعطاف پذیری است؛ به‌همین دلیل بیماران مبتلا به آرتروز نمی‌توانند به‌ راحتی مفاصل خود را خم و راست کنند و برای علامت بعدی هم می‌توان به درد در مفصل اشاره کرد.

توصیه می‌شود کسانی که بیشتر از دو هفته چنین علایمی را در مفاصل خود دارند حتما به پزشک مراجعه کنند. از آنجایی که بیماری ساییدگی مفصل لگن درمان قطعی ندارد و غضروف ها به هیچ عنوان مجدد ترمیم نمی شوند و تمامیه روش ها با هدف کاهش درد و التهاب شما تجویز می شوند. از جمله کارهایی که به کنترل درد و التهاب شما کمک می کند شامل:

1- کم کردن فعالیت های بدنی

2- استفاده کمتر از پله و خودداری از راه رفتن در زمین های شیب دارد

3- بلند نکردن اجسام سنگین ( در صورتی که مجبور به بلند کردن یک جسم سنگین هستید آن جسم را به شیوه درستی بلند کنید)

4-انجام نرمش های کششی و تقویتی می تواند تا حد زیادی قابلیت انعطاف مفاصل را حفظ کرده و آنها را قوی نگه دارد. شنا و پیاده روی از نرمش های خوب هستند.

5-کم کردن وزن بدن؛ اگر چاق هستید کم کردن وزن می تواند تا حد زیادی درد ناشی از آرتروز را کم کند. حتی چند کیلو کاهش وزن هم تاثیرات مهمی در کم کردن علائم بیماری دارد.

6-استفاده از وسایل کمکی همچون عصا و کفی های مخصوص کفش

7- گرم نگه داشتن مفصل مبتلا به آرتروز لگن

8-استفاده از داروهای و مسکن های ضد درد و ضد التهاب برای کاهش درد


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس