جدیدترین راه های درمان شکستگی لگن

جدیدترین راه های درمان شکستگی لگن

شکستگی لگن چیست ؟ و چگونه رخ می دهد؟

شکستگی لگن در سنین بالا عموما به علت پوکی استخوان و در نتیجه ضعیف شدن استخوان ها، به راحتی و با وارد شدن کوچکترین ضربه به استخوان ایجاد می شود. البته امکان شکستگی لگن در افراد جوان نیز وجود دارد و این عارضه در جوانان بیشتر به دنبال ضربات شدید همچون تصادفات رانندگی یا سقوط از ارتفاه ایجاد می شود.

از آنجایی که لگن در نزدیکی رگها و اندام های خونی قرار دارد؛ امکان اینکه شکستگی لگن باعث خونریزی وسیع در لگن شود؛ وجود دارد و چنین عاملی زندگی بیمار را به خطر می اندازد.

شکستگی لگن انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به:

شکستگی پایدار و ناپایدار لگن

شکستگی های ناپایدار زمانی رخ می دهد که دو یا چند شکستگی در حلقه لگن بوجود بیاد. در این نوع شکستگی انتهای استخوان شکسته از هم جدا می شود که چنین صدماتی امکان خونریزی را فراهم می آورد.

شکستگی بسته لگن

در این نوع شکستگی لگن، پوست روی محل شکستگی سالم است و زخم به محل شکستگی راه ندارد. احتمال عفونت در این شکستگیها کم است و اگر هم خونریزی در محل شکستگی ایجاد شود در محل میماند و از بدن خارج نمیشود.

شکستگی باز

شکستگی باز لگن به دسته ای از شکستگی ها میگویند که در آنها بر اثر زخمی که ایجاد شده، محل شکستگی به فضای بیرون راه پیدا می کند. شکستگی های باز بسیار خطرناکتر و جدی تر از شکستگی های بسته هستند زیرا امکان ابتدا به عفونت و شکستگی پس از این نوع آسیب دیدگی بسیار بالاست.

شکستگی لگن در سالمندان

درمان شگستگی لگن در سالمندان

از کجا بفهم دچار شکستگی لگن شده ام؟

شکستگی لگن ، زمانی رخ می دهد که نیروی زیادی به لگن وارد شود و منجر به ایجاد شکستگی در یک استخوان یا بیشتر گردد به همین جهت علائم شکستگی لگن بسته به شدت آسیب دیدگی و محل شکستگی متفاوت است.

اما در صورتی که هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید پیشنهاد می کنم هر چه سریعتر با یک متخصص ارتوپد مشورت کنید:

حساسیت یا درد شدید در هر نقطه از اطراف لگن و دشواری بسیار در چرخیدن در تختخواب یا تحمل وزن روی یک پا یا هردو پا پس از آسیب دیدن لگن

درد در هنگام نشستن، ایستادن، راه رفتن یا استفاده از پله ها

درد، بی حسی یا سوزش در کشاله ران یا ران ها، که با تغییرات عادت های مثانه مرتبط باشد

دردی که فرد را در شب، بیدار نگه می دارد.

تشخییص شکستگی لگن

ظاهر و مشخصات لگن

درمان سریع شکستگی لگن

درمان شکستگی لگن بستگی به نوع و محل شکستگی دارد اما آنجایی که بعد از شکستگی بیمار در معرض خطر است و دچار درد و ناراحتی شدید در ناحیه مفصل می شود. باید قبل از شروع دوره درمانی جدی یکسری اقدامات را انجام دهد تا حدودی از این نوع درد ها خلاص شوند و کمتر در معرض خطر و آسیب دیدگی قرار بگیرند.

سریعترین راه درمان شکستگی لگن، کنترل دردها، ناراحتی و عواملی است که جان بیمار را در معرض خطر قرار می دهد.

از جمله کارهایی که برای کنترل درد و کنترل عواملی که جان بیمار را به خطر می اندازد می توان استفاده کرد:

1-برای مدیریت درد شما می توانید از داروهای مختلفی همچون مخدرها، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) و بی‌حس‌کننده‌های موضعی استفاده کنید. فقط توجه نماید از این دارو در موعد مقرر استفاده نماید.

2-از خم شدن به جلو در زمان نشستن در رخت خواب و راست نگه داشتن پاها خودداری کنید.

3-پس از شکستگی لگن، متخصص ارتوپد به شما توصیه می کند که از قرار دادن وزن خود بر روی لگن آسیب دیده به مدت شش هفته یا بیشتر اجتناب کنید. این کار امکان ترمیم استخوان را فراهم می‌سازد.

4-همچنین در این دوران پیشنهاد می شود برای جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد مفصل لگن از عضای زیر بغل، واکر، عضای دستی و یا صندلی چرخدار استفاده نماید.

5- شکستگی لگن خطر لخته شدن خون را افزایش میدهد؛ از این رو اغلب پزشکان برای کاهش خطر لخته شدن خون در رگ های پا و لگن از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند.

درمان شکستگی لگن با فیزیوتراپی

درمان شکستگی لگن با فیزیوتراپی

درمان شکستگی لگن با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از موثرترین و پرکاربردترین روش ها در درمان شکستگی های پایدار و بسته لگن است که متخصص فیزیوتراپ بسته به شرایط بیمار برنامه ویژه ای را طراحی می نماید. فیزیوتراپی با تاثیری که در تقویت ماهیچه ها و افزایش عملکرد استخوان ها دارد به درمان شکستگی لگن کمک می کند.

فیزیوتراپی می تواند با انجام چنین کارهایی به بهبود سریعتر شکستگی شما کمک کند:

- کاهش میزان درد استخوان لگن

- تقویت حرکت لگن، ستون فقرات و پاها

- افزایش قدرت بدنی

- افزایش انعطاف پذیری بدن

-افزایش سرعت بهبودی

-بازگشت سریع تر به فعالیت های عادی روزانه و ورزش

تکنیک های مورد استفاده فیزیوتراپیست ها برای درمان شکستگی لگن شامل:

- برنامه توانبخشی مناسب به منظور تقویت عضلات لگن و تحریک مفاصل ران

- افزایش حرکت مفصل لگن با ورزش و حرکات اصلاحی

- مگنت درمانی ( این روش با ایجاد تعادل یونی و مغناطیسی سرعت جوش خوردن استخوان لگن را بالاتر می برد و منجر به جوش خوردن استخوان لگن می شود.)

- لیزرهای پرتوان ( افزایش انرژی و سرعت ترمیم بافت تا چندین برابر )

- اولتراسوند ( افزایش گردش خون و بهبود ترمیم )

- الکتروتراپی

شکستگی لگن

درمان شکستگی با جابه جایی لگن

درمان شکستگی لگن در سالمندان با جراحی

اولین مرحله درمان شکستگی لگن جااندازی آن است. بعضی از شکستگی ها نیاز به جااندازی دارند ولی بعضی از آنها نیازی به این اقدام ندارند.

مسلما شکستگی هایی که جابجایی ندارند نیازی هم به جاانداختن ندارند. از این رو برای درمان شکستگی پایدار نیازی به جراحی نخواهیم داشت بیمار با استراحت و مصرف مسکن های تجویز شده بهبود می یابد.

از روش جراحی برای درمان شکستگی های با جابه جایی و شکستگی خارج مفصلی لگن یا باز استفاده می شود.

جراحی برای درمان شکستگی های بدون جابه جایی

معمولاً اگر شخصی دچار شکستگی داخل مفصلی بدون جابجایی شده باشد ، برای اتصال و کنار هم نگه داشتن قطعات استخوان شکسته لگن جراحی برای فرد انجام خواهد شد.

این جراحی با عنوان جراحی تثبیت داخلی شناخته می‌شود. از وسایل مختلفی از جمله پیچ ، میخ، میله و صفحات فلزی می‌توان برای ثابت کردن قطعات استخوان استفاده کرد. جراحی تثبیت داخلی باعث می‌شود که استخوان شکسته لگن سریعتر بهبود یافته و هر چه زودتر بتواند به فعالیت های خود بپردازد.

البته در مورادی ممکن است به دلیل شرایط بدنی بیمار و آماده نبودن وی برای جراحی، شکستگی‌های بدون جابجایی لگن با روش‌های محافظه‌کارانه درمان شود. منظور از روش محافظه کارانه بدان معناست که هیچ جراحی انجام نشده و استخوان لگن را به حال خود رها شود تا خود به خود به طور طبیعی بهبود یابد.

البته در اکثر موارد چنین روشی پیشنهاد نمی شود زیرا در این شرایط بیمار باید مدت بیشتری در بیمارستان بستری بماند و این خطر وجود دارد که قطعات استخوان به نحوی حرکت کنند که شکستگی لگن جابجا شود.

جراحی برای درمان شکستگی با جابه جایی قطعات استخوان

اگر شخصی دچار شکستگی درون مفصلی لگن شده باشد و قطعات استخوان نیز جا به جا شده باشند ، برای درمان جابه جایی قطعات استخوان از روش جراحی استفاده می شود. بهترین روش جراحی برای این نوع شکستگی، جراحی تعویض مفصل لگن یا آرتروپلاستی لگن است.

جراحی برای درمان شکستگی خارج مفصلی لگن

برای درمان شکستگی‎های خارج مفصلی لگن لازم است جراحی انجام شود. طی این جراحی برای نگه داشتن قطعات استخوان معمولا پیچ مخصوصی به نام پیچ دینامیک لگن در محل شکستگی نصب می‌شود. گاهی به جای این پیچ از میخ مخصوصی به نام میخ درون استخوانی استفاده می‌شود.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس