آیا آرتروز درمان قطعی دارد؟

آیا آرتروز درمان قطعی دارد؟

بیماری آرتروز ؛ روش های درمان قطعی آن

آرتروز به معنی التهاب مفاصل است. التهاب یکی از واکنش های طبیعی بدن نسبت به بیماری ها و یا آسیب ها است و با ورم، درد، خشکی و گرفتگی همراه است.  در صورتی که التهاب  برای مدت طولانی باقی بماند و یا به صورت مکرر عود کند می توانند منجر به آسیب دیدن بافت های بدن شود.

برای درک بهتر بیماری آرتروز بهتر است کمی با آناتومی مفصل آشنا شوید. مفصل جایی است که دو یا چند استخوان به هم وصل می شوند.

بخشی از استخوان که در مفصل با استخوان دیگر جفت می شود با ماده ای اسفنجی به نام غضروف پوشیده شده است که باعث می شود استخوان به راحتی و بدون درد حرکت کند.

در مفاصل مایع لغزنده به نام مایع سینوویال ترشح می شود که این ماده مفصل را تغذیه کرده و اصطکاک آن را کم می کند. استخوان ها با بافت های طناب مانند بسیار قوی به نام رباط به هم متصل می شوند.

رباط ها به ثبات استخوان ها کمک می کنند. عضلات و تاندون ها نیز از مفاصل پشتیبانی کرده و باعث می شوند شما بتوانید به راحتی حرکت کنید و مفاصل را به حرکت در آورد.

بیماری آرتروز زمانی که رخ می دهد که به دلیل آسیب دیدن، عفونت یا بیماری، مفصل دچار التهاب شده و غضروف و اجزای تشکیل دهنده آن شروع به تحلیل رفتن بکنند.

آرتروز لگن و راه های درمان آن

علائم و نشانه های آزتروز لگن

علائم آرتروز مفصل معمولا با چنین نشانه هایی آغاز می شود:

احساس ناراحتی و مشکل هنگام انجام فعالیتهای روزانه که در آنها به فشار روی مفصل نیاز است (مانند انجام امور منزل و یا بالا و پایین رفتن از پله)

احساس درد بعد از عدم تحرک زانو برای یک مدت مثلا هنگام بیدار شدن از خواب

احساس ناراحتی و درد در هنگام خم کردن مفصلی که دچار تورم و التهاب شده است

درد شدید به هنگام انجام فعالیت شدید

احساس ضعف در عضلات پا

دردی که به تدریج در حال زیاد شدن است

هدف اصلی درمان آرتروز تسکین درد و افزایش توانایی حرکت و قدرت آن مفصل است. روش ها و تکنیک های مختلفی برای درمان آرتروز زانو وجود دارد که از پرکاربردترین آنها می توان به:

دارو درمانی

درمان های محافظه کارانه و خانگی همچون کیسه آب گرم و سرد

ورزش و حرکات اصلاحی مخصوص آرتروز

و در نهایت عمل جراحی تعویض مفصل لگن

البته در برخی موراد پزشک برای درمان آرتروز، از چندین روش درمانی همراه با هم استفاده می شود.

درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی

درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی

آیا درمان قطعی برای آرتروز وجود دارد؟

در آرتروز، یک یا چند منطقه از یک مفصل ملتهب شده که باعث بروز درد، سفتی و گاها اختلالات حرکتی می شود. برخی از انواع آرتروز ها بر سایر بخش های بدن از جمله پوست و ارگان های داخلی  تاثیر می گذارند.

بیش از 100 نوع آرتروز مختلف وجود دارد. انواع مختلف آرتروز، علائم متفاوتی دارند و این علائم در افراد مختلف شدت های متفاوتی دارد. به طور کلی آرتروز هیچ علائمی را خارج از خود مفصل ایجاد نمی کند. برخی از انواع آرتروز خصوصا آرتروز های از نوع عفونی می توانند باعث احساس خستگی، تب، و علائم التهاب مفصل شوند.

متاسفانه باید گفت درمان قطعی برای آرتروز وجود ندارد؛ اما می توان با روش های درمانی هم از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد و هم اینکه درد های ناشی از این عارضه را به حداقل برسانید. درمان آرتروز با هدف کلی تخفیف علائم مزاحم و بهبود شرایط مکانیکی انجام می شود.

برای درمان آرتروز چکار باید بکنیم؟

از آن جایی که هیچ درمان قطعی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از آرتروز وجود ندارد، بعضی از روش ها به بهبود علائم کمک کرده و کارایی و پویایی را در مفاصل آسیب دیده حفظ می کنند. این اقدامات شامل:

دارو درمانی

افرادی که علائم خفیف تا متوسطی را مشاهده می کنند، با مصرف داروی مسکنی همچون استامینوفن، دردشان کم می شود. البته توجه نماید حتما طبق دستورالعمل های پزشک پیش بروید؛ زیرا استفاده بیش از حد از این دارو، عوارض جانبی به همراه خواهد داشت و با سایر داروها تداخل پیدا خواهد کرد.

در صورتی که با مصرف استامینوفن درد کم نشود، پزشک یک تسکین دهنده قوی تر تجویز می کند که ممکن است شامل: ایبوپروفن، آسپیرین یا دیکلوفناک باشد.

این داروها را می توانید به صورت خوراکی یا موضعی مصرف کنید و یا مستقیما برروی قسمت پوست قرار داد.

فیزیوتراپی

مهم ترین و موثرترین راهکار درمانی و تسکین علائم آرتروز،  بکارگیری تکنیک فیزیوتراپی است. تمرینات کششی و تقویتی فیزیوتراپی می تواند وضعیت عضلات اطراف را بهبود بخشیده و از این طریق به تسکین علائم کمک می کند.

فیزیوتراپی همچنین سبب افزایش تحریک مفصل زانو شده و انعطاف پذیری آن را بهبود می بخشد. از جمله روش هایی که به درمان آرتروز کمک می کنند عبارتند از :

انجام تمرینات کششی و اصلاحی مخصوص

هیدروتراپی یا آب درمانی

اوزون تراپی

تحریک عصبی

اولتراسوند

 درمان قطعی آرتروز با جراحی تعویض مفصل

درمان قطعی آرتروز با جراحی تعویض مفصل

عمل جراحی

در صورتی که بیماری آرتروز شدیدا بر مفاصل بدن اثر بگذارد، عمل جراحی، راهی مناسب است. پزشک تنها در صورتی به فرد می گوید که باید عمل جراحی انجام دهد که روش های دیگر بر روی او بی تاثیر  بوده یا مفصل به شدت آسیب دیده باشد.

انواع مختلفی از جراحی  برای درمان قطعی آرتروز وجود دارد:

عمل جراحی آرتروسکوپی: در این روش غضروف‌های آسیب‌دیده حذف خواهند شد. اثر این روش درمانی کوتاه‌مدت است.

جراحی تعویض مفصل: عمل جراحی تعویض مفصل می‌تواند درد بیمار را کاهش داده و تحرک فیزیکی او را افزایش دهد. این جراحی اثر طولانی‌تری دارد.

تغییر سبک زندگی؛ بهترین و قطعی ترین راه درمان و پیشگیری آرتروز

تغییر سبک زندگی، از اولین و موثرترین روش های درمان آرتروز است که به کمک این روش می توان درد و ناراحتی ناشی از آرتروز را به حداقل رساند. افرادی که برای درمان آرتروز، سبک زندگی خود را تغییر داده اند به خوبی شاهد این هستند که درد مفاصلشان تا حد زیادی کاهش یافته است و قادرند به راحتی همچون گذشته به فعالیت های روزمره بپردازند.

از جمله کارهایی که باید برای مقابله با آرتروز، سبک زندگی خود را تغییر دهیم:

کنترل وزن بدن در حالت تعادل

ورزش کردن و بالا بردن قدرت ماهیچه ها و عضلات

استفاده از وسایل کمکی و تنظیم کننده همچون کفی های طبیعی و عصا و واکر

استفاده از مکمل های غذایی همچون ویتامین دی و کلسیم

کم کردن مصرف مواد غذایی التهاب زانو و مصرف بیشتر موادغذایی ضد التهاب

درمان قطعی آرتروز با ورزش

انواع ورزش ها و حرکات مخصوص برای درمان آرتروز زانو

درمان قطعی آرتروز با ورزش

ورزش کردن و انجام تمرین های منظم می تواند با بهبود شرایط مفصلی و همچنین انتشار مایع مفصلی به تمامی مفصل نقش بسیار مهمی در پیشگیری از آرتروز ایفا نماید. از جمله حرکات اصلاحی برای درمان قطعی آرتروز زانو بکار می رود. شامل:

تمرین اول

برای انجام این حرکت باید پشت صندلی قرار بگیرید سپس به آهستگی زانوهای خود را خم نموده و تا 30درجه در مفصل زانو حرکت را به سمت پایین انجام داده و به آهستگی دوباره به حالت ایستاده برگردید انجام این حرکت می‌تواند به تقویت عضلات چهار سر رانی و همچنین بهبود حرکت مفصل زانو بدون اینکه آسیب رسان باشد کمک کننده باشد.

تمرین دوم

برای انجام این حرکت کافی است  با یک پا روی پله به آهستگی به بالا رفته و سپس پایین بیاید این حرکت تاثیر بسیار خوبی در تقویت عضلات چهار سر ران خواهد داشت. البته توجه نماید  حرکت می‌بایست به آهستگی انجام شود. حرکت را با هر دو پای خود تکرار نمایید. این حرکت ها را می توانید 10 مرتبه و در سه ست انجام دهید.

تمرین سوم

روی صندلی نشسته و به آهستگی زانوی خود را از حالت خم به حالت صاف میبریم این حرکت می‌تواند چندین مرتبه برای دو زانو تکرار شود. این حرکت با تاثیری که در انتقال مایع مفصل و حرکت آن در کل مفصل زانو دارد سبب بهبود تغذیه مفصل زانو می شود.

تمرین چهارم

برای انجام این حرکت کافی با تکیه بر دیوار و زانوی صاف خود را به آهستگی خم نموده و سپس حرکت را مجدداً به زانوی صاف تکرار می نماییم انجام حرکت فوق در موارد محدودیت های حرکتی در زانو و یا کوتاهی در عضلات ران بسیار کمک کننده خواهد بود.

تمرین پنجم

برای انجام این تمرین روی زمین بنشینید و پاهای خود را صاف در مقابل خود دراز کنید. حالا بدون بلند کردن کف پا از زمین به آرامی یکی از زانوهای خود را داخل سینه جمع کنید، تا زمانی که کشیدگی خفیفی را احساس نمایید. برای 5 ثانیه در همین حالت بمانید. پای خود را تا جایی که می‌توانید صاف کنید و برای 5 ثانیه در همین حالت بمانید.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس