شایع ترین علت زانو درد ناگهانی که از آن بی خبرید

شایع ترین علت زانو درد ناگهانی که از آن بی خبرید

علت زانو درد ناگهانی در جوانان چیست؟

مفصل زانو از جمله بزرگترین مفاصل بدن است که وظایف متعددی بر عهده دارد؛ خم و راست شدن و تحمل وزن بدن دو نقش مهم مفصل زانو می باشد که در صورت درست استفاده نکردن از زانو می تواند این وظایف دچار اختلال شود و فرد به دردها و ناراحتی های متفاوتی دچار گردد.

علت زانو درد ناگهانی بسته به سن افراد متفاوت است از این رو ما در این مقاله سعی داریم دلایل درد ناگهانی زانو در سنین و افراد مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

 در ابتدا به بررسی علت زانو درد ناگهانی در جوانان می پردازیم؛ با اینکه امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی و بی تحرک شدن افراد احتمال ابتلا به افراد دردهای مفصلی از جمله زانو شیوع پیدا کرده است اما این نوع درد ها در جوانان کمی غیر طبیعی و در برخی موارد خطرناک است. از جمله مهم ترین دلایل زانو درد ناگهانی در جوانان می توان به:

درد ناگهانی و شدید زانو

شناسایی علت درد ناگهانی و شدید زانو

آسیب دیدن زانو در حین آسیب های ورزشی

یکی از اصلی ترین علت های زانودرد ناگهانی در جوانان، آسیب دیدن زانو در حین حوادث ورزشی است. مفصل زانو از جمله بخش های مهم بدن است به شدت در معرض آسیب دیدگی قرار دارد. با اینکه ورزش کردن برای بدن و سلامتی ماهیچه بسیار مهم است اما در مقابل آن درست ورزش نکردن و انجام حرکت ورزشی سنگین می تواند آسیب جدی به مفصل زانو وارد کند.

البته بغیر از حوادث ورزشی، تصادفات زانندگی و زمین خوردن از دیگر عواملی هستند که زانو دردهای ناگهانی و شدید را برای فرد به همراه دارند.

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو یکی از رایج ترین دلایل درد مزمن زانو در جوانان است که به صورت کاملا ناگهانی و به یکباره ظاهر می شود؛ در این بیماری غضروف پوشاننده سطح کشکک زانو نرم می شود. این عارضه بیشتر در جوانانی که به ورزش های سخت مشغولند؛ رخ می دهد.

آرتریت روماتوئید زانو

آرتریت روماتوئید جوانان یک بیماری التهابی است که منجر به سفتی و درد شدید در مفصل می شود. این عارضه منجر به آسیب دیدگی دائمی مفصل و بروز مشکلاتی در ارتباط با رشد آن شده است.

 ‏بیماری آرتریت جوانان یک اختلال خود ایمنی است و به این معنا است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌ها و اعضای بدن حمله می‌کند که در این اختلال مفاصل را هدف قرار می‌‌دهد.

کشیدگی و پارگی رباط صلیبی

رباط ها از نوارهای کوتاه و در حین حال محکم از جنس بافت پیوندی فیبروز ساخته شده که ارتباط میان استخوان ها با یکدیگر در اطراف مفصل فراهم می کند. کشیدگی و پارگی رباط های صلیبی در جوانان زمانی موجب بروز دردهای ناگهانی در زانو می شود که یکی از رباط های دچار آسیب شود.

از علت پارگی رباط صلیبی زانو میتوان به وارد شدن آسیب به رباط زانو از طریق تغییر جهت سریع با یک پا اشاره کرد.

زانو درد در سالمندان

علت زانو درد در سالمندان

علت زانو درد ناگهانی در سالمندان چیست؟

با بالا رفتن سن مشکلات و بیماری های متعددی برای یک فرد ایجاد می شود؛ زانو درد یکی از شایع ترین مشکلاتی که بسیاری از افراد مسن را درگیر خود کرده است.

زانو درد در این سن به دلایل مختلفی بروز می کند اما اینکه چرا یکسری از افراد به یکباره به این درد دچار می شوند عموما به این دلایل می باشد:

آرتروز یا ساییدگی مفصل زانو

آرتروز زانو از شایع ترین بیماری های مفصلی در سالمندان است که درصد قابل توجهی از مراجعه کننندگان به مطب های پزشکان ارتوپد را به خود اختصاص می دهد. آرتروز در مراحل ابتدایی هیچ نشانه و علامتی ندارند و با گذشت زمان درد ها و ناراحتی ناشی از این عارضه ظاهر می شود.

سالمندان مبتلا به آرتروز علاوه بر زانو درد ناگهانی به خشکی و سفتی شدید در مفصل دچار می شوند.

بورسیت زانو

بورس ها کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که همچون بالش عمل کرده و به اصطکاک بین استخوان، عضلات و بافت های اطراف آن کمک می کنند. بیماری بورسیت زانو زمانی آغاز می شود که بورس ها تحریک شده و ملتهب شوند.

بورسیت زانو معمولا به دنبال حوادثی همچون وارد شدن فشار بیش از حد به زانو، بروز عفونت باکتریایی در بورس ها و.. ایجاد شده و موجب زانو درد ناگهانی می گردد.

ضعیف شدن عضلات اطراف مفصل زانو

به چهار عضله ای که در جلوی ران قرار دارند؛ عضلات چهار سر ران می گویند. در اغلب موارد عضلات چهار سر ران، با بالا رفتن سن ضعیف می شوند و همین موضوع موجب وارد شدن فشار بیشتر به زانو و بروز دردهای ناگهانی در زانو شود.

جابه جایی استخوان زانو

این نوع آسیب ها به دلیل وارد شدن ضربه مستقیم به پا ایجاد می شود. این نوع زانو دردهای ناگهانی باید کاملا جدی گرفته شوند و به صورت اورژانسی تحت درمان قرار بگیرند؛ زیرا این عارضه علاوه بر اینکه استخوان ها را در معرض شکستگی و دررفتگی شدید قرار می دهد بلکه ممکن است اعصاب و عروق را نیز درگیر کند.

جابه جایی استخوان بیشتر در سالمندانی که به اضافه وزن مبتلاند اتفاق می افتد.

آسیب دیدگی مینیسک زانو

مینیسک قطعه غضروفی است که بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد. مینیسک با افزایش سن ضعیف می‌شود، به همین دلیل پارگی منیسک در افراد بالای 30 سال شیوع بیشتری دارد. درد ناگهانی زانو به ویژه در هنگام لمس کردن زانو، ورم، قفل کردن زانو، دشواری در حرکت در آوردن زانو از مهم ترین علائم آسیب دیدگی مینیسک زانو می باشد.

علت درد زانو  در زنان

علت و درمان درد زانو در زنان

علت زانو درد ناگهانی در زنان چیست؟

متاسفانه زنان به دلیل ساختار بدنی و ویژگی منحصرفرد عضلات و استخوان ها بدن بیشتر از مردان به دردهای مفصلی از جمله زانو درد دچار می شوند. علاوه بر این ساختار، هورمون ها بخش مهمی از کارکرد بدن زنان می باشند که آنها را در برابر انواع آسیب ها ضعیف می کند.

همچنین درد زانو در دوران بارداری یک امر شایع در زنان است که اصلی ترین علت آن اضافه وزن است که مادر در این مرحله از زندگی خود بدست می آورد. علاوه بر آن، مفاصل بدن زنان با آغاز روند بارداری نرمتر از قبل شده و خود را برای تولد نوزاد آماده می کند و همه این عوامل دست به دست هم می دهد تا موجب شود یک خانم در دوران بارداری به زانو درد ناگهانی دچار شود.

از مهم ترین علت زانو درد ناگهانی در زنان می توان به:

اضافه وزن

زانو درد در زنان یکی از شایع ترین عوارض چافی و اضافه وزن است. مسلما با افزایش تدریجی وزن بدن فشار بیشتری به زانوها وارد می شود و همین عامل منجر به بروز دردهای ناگهانی در زانو می شود. این دردها با بالا رفتن وزن شدیدتر خواهد شد.

بالا رفتن سن و یائسگی

یائسگی یک فرآیند طبیعی است که معمولا در سنین حدود 50 ـ 48 سالگی اتفاق می‌افتد. سلامت استخوان ها و مفاصل بدن ارتباط نزدیکی با هورمون استروژن دارد. در دوران یائسگی سطح هورمون استروژن کاهش پیدا می‌‌کند و در این شرایط بیمار به زانودردها و دیگر دردهای مفصلی دچار می شود که قبلا آن را تجربه نکرده بود.

آرتروز زانو

جنسیت خانم، یائسگی، ضعف بودن عضلات و ماهیچه سه فاکتور مهم در بروز آرتروز زانو است که احتمال ابتلا به آرتروز در خانم ها تا چندین برابر افزایش می دهد به همین جهت خانم ها بیشتر و زودتر از آقایون به این اختلال دچار می شوند.

البته بغیر از این عوامل بیماری ها و اختلالاتی دیگری هستند که موجب بروز زانو درد ناگهانی در زنان می شود. این بیماری ها شامل:

آسیب دیدگی مینیسک زانو

پوکی استخوان

آسیب دیدگی و نرمی کشکک زانو

زانو دردهای خطرناک

تشخیص زانو دردهای خطرناک

چه زمانی زانو درد ناگهانی خطرناک است؟

به طور قطع تا زمانی که به پزشک ارتوپد مراجعه نکنید؛ نمی توان تعیین کردن علت زانو درد ناگهانی شما چیست؟ چون این درد با توجه به عوامل مختلفی همچون سن، وضعیت سلامتی و عامل بوجود آورده آن متفاوت است.

در صورتی که دردهای ناگهانی زانو شما پس از چندین روز تا چندین هفته طول بکشد و با درمان های خانگی همچون استراحت کردن، استفاده از زانوبند، دارو درمانی و .. تسکین نیابد در این صورت ممکن است دچار مشکلات جدی تری شده باشد.

زانو دردهای ناگهانی در صورتی که با چنین علائمی همراه باشد؛ باید خیلی جدی گرفته شوند:

قرمزی، تورم و احساس گرمای ناگهانی در مفصل زانو

حساس بودن به لمس در هنگام فشار دادن و لمس کردن زانو

دردی که بیش از چندین هفته ادامه داشته باشد

دردی که با تورم همراه باشد

زانو شما قفل شده و دیگر نتوانید به درستی آن را صاف کنید

احساس ناپایداری و ضعف شدید در زانوی خود دارد

علاوه بر درد، صداهای غیر طبیعی همچون تق تق از زانوی خود می شنوید.

در هنگام راه رفتن به شدت دچار مشکل شده اید

قادر نیستید وزن خود را بر روی زانو بیاندازید

زانوی شما دچار بدشکلی و ناهنجاری شده است

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس