برای درمان درد زانو به چه متخصصی مراجعه کنیم؟زانو

برای درمان درد زانو به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

انتخاب دکتر و پزشک متخصص برای درمان درد زانو

بهترین پزشک و متخصص برای درمان درد زانو پزشکی است که به طور کامل با ساختار استخوان، مفصل و تمامیه اجزای زانو آشنا باشد تا بتواند هر سریعتر علت درد زانو را تشخیص دهد. پزشکان ارتوپد و فوق تخصصان زانو دو نمونه از بهترین پزشکی هستند که برای تشخیص و درمان درد زانو خود می توانید از آنها کمک بگیرید.

متخصص و جراح ارتوپد

جراح و متخصص ارتوپد پزشکی است که در تشخیص، درمان، پیشگیری و توان‌بخشی اختلالات، آسیب‌ها و بیماری‌های سیستم اسکلتی عضلانی آموزش دیده است. این متخصصین برای درمان ضایعات عضلانی، آسیب‌های ستون فقرات، آسیب‌های ورزشی، بیماری‌های دژنراتیو، عفونت‌ها، تومورها و اختلالات مادرزادی هم از روش جراحی و هم غیر جراحی در کنار هم استفاده می کنند.

از جمله روش هایی غیرجراحی که این متخصص از آن برای درمان زانو درد استفاده می کنند شامل: دارو درمانی، ورزش و سایر روش‌های توان‌بخشی و یا درمان‌های جایگزین  می باشد.

درصورتی‌که بیمار به درمان غیرجراحی پاسخ ندهد در این صورت از روش جراحی برای درمان درد زانو استفاده می کند.

فوق تخصص زانو

زانو یکی از آسیب پذیرترین بخش های بدن است که تشخیص و درمان مشکلات مربوط به آن نیاز به یک پزشک متخصص دارد. ف وق تخصص زانو پزشکی است که با دانشی کافی که در زمینه مشکلات زانو دارد به درمان مشکلات موجود در رباط ها، تاندون ها و عضلات می پردازد.

فوق تخصص زانو در واقع همان متخصص ارتوپدی است که به صورت تخصصی و با گذراندن دوره های جداگانه تخصص جراحی زانو به درمان مشکلات و آسیب های زانو می پردازد.

یک پزشک متخصص جراحی زانو برای دستیابی به این تخصص چنین مراحلی را گذرانده است:

- گذاراندن دوره هفت ساله پزشکی عمومی

- گذراندن دوره های چهار ساله تخصصی برای دریافت بورد تخصصی ارتوپدی 

- گذراندن دوره های دو الی سه ساله فوق تخصص زانو

فوق تخصص زانو که در برخی مواقع از آن با عنوان فوق تخصص جراحی زانو نیز یاد می شود؛ به دو طریق جراحی و غیرجراحی به درمان مشکلات مربوط به زانو می پردازد.

درمان درد زانو

تشخیص درد زانو توسط متخصص ارتوپد

درد زانو به چه دلایلی ایجاد می شود؟

درد زانو یکی از شایع ترین دلایل ناتوانی در بین بیماران در هنگام راه رفتن می باشد که متاسفانه امروزه روز به روز در حال افزایش می باشد. در سال‌های قبل، درد زانو فقط در افراد سالمند دیده می‌شد اما این روزها به گروه سنی خاصی محدود نمی‌شود و حتی در میان جوانان نیز شایع است.

از این رو بسیار اهمیت دارد برای پیدا کردن بهترین پزشک و دکتر برای درمان درد زانو ابتدا با علت درد خود آشنا شوید. از شایع ترین دلایل درد زانو می توان به:

آرتروز زانو

آرتروز یکی از شایع ترین دلایل درد شدید زانو است که روز به روز در حال پیشرفت است از این رو به عنوان یک بیماری مزمن و فرسایشی می شناسند. آرتروز زانو دارای انواع مختلفی است و سه نوع از شایع‌ترین انواع آرتروز زانو عبارتند از:

روماتیسم

 آرتروز پس از آسیب زانو

 آرتروز ناشی از سایش استخوان‌ها (استئوآرتریت)

 در صورت ابتلا به هر یک از انواع آرتروز زانو ، شما احساس خشکی در زانوی خود می‌کنید و زانوی شما متورم شده و ممکن است به همین خاطر خم کردن زانو برایتان مشکل باشد. برای درمان این نوع دردهای زانو می توانید به فوق تخصص زانو مراجعه نماید.

تشخیص درد زانو

درد زانو بدنبال آرتروز و ساییدگی زانو

پارگی رباط های زانو

چهار رباط اصلی در زانو وجود دارد که همانند طناب‌هایی بسیار قوی عمل می‌کنند و استخوان‌ها را در کنار یکدیگر نگه داشته و موجب ثابت ماندن زانو می‌شود.

یکی از مهم‌ترین رباط‌های زانو، رباط صلیبی است. رباط صلیبی قدامی زانو داخل مفصل زانو قرار دارد، که به‌صورت مورب از استخوان ران تا استخوان ساق متصل شده است.

از شایع‌ترین صدمات زانو می‌توان به «پارگی رباط صلیبی قدامی زانو» اشاره کرد. این آسیب معمولا موجب پارگی کامل رباط صلیبی می‌شود و یکی از شدیدترین آسیب‌های احتمالی‌ست که به زانو وارد می‌شود.

آسیب دیدگی رباط زانو بیشتر در افرادی که به ورزش های پرخطری همچون فوتبال و بسکتبال مشغولند؛ بیشتر دیده می شود.

آسیب دیدگی مینیسک های زانو

مینیسک یک تکه‌ی لاستیکی و انعطاف‌پذیر از غضروف است که لایه‌ی بین استخوان‌های موجود در زانو را فراهم می‌کند. در هر زانو دو مینیسک وجود دارد که با بخش مفصلی تشکیل دهنده‌ی اطراف آن سازگار هستند.

پارگی مینیسک زانو در ورزشکاران و افراد بالای 30سال ( به دلیل ضعیف شدن مینیسک با بالا رفتن سن) بیشتر رخ می دهد و از شایع ترین علائم پارگی مینیسک زانو می توان به :

درد، به ویژه هنگام لمس کردن زانو

ورم و تورم ناگهانی زانو

دشواری در حرکت دادن زانو یا محدود شدن دامنه حرکتی زانو

قفل کردن یا گرفتن زانو

خالی کردن زانو یا ناتوانی آن در نگه داشتن وزن بدن

پزشک متخصص زانو

معاینه جسمانی زانو برای تشخیص علت درد زانو

پزشک متخصص از چه روش هایی برای تشخیص و درمان درد زانو استفاده می کند؟

هم پزشک متخصص ارتوپد و هم فوق تخصص زانو از روش های متعددی برای تشخیص علت درد زانو استفاده می کنند که به رایج ترین آنها در این بخش اشاره می کنیم:

برررسی سابقه پزشکی بیمار

پزشک متخصص در اولین برخورد با بیمارش شروع به جمع آوری اطلاعاتی میکند که با کمک آنها بتواند علت بیماری را مشخص کند. اولین قدم صحبت کردن با بیمار است. به این مرحله بررسی سوابق پزشکی می گویند. از جمله سوالاتی که در این مرحله برای تشخیص درد زانو پرسیده می شود می توان به:

شدت درد زانوی شما چقدر است. آیا برای کاهش درد مجبور به مصرف داروی مسکن شده اید

درد زانو با چه کارهایی بیشتر و چه موقع کمتر میشود

آیا درد خودبخود شروع شد یا بعد از انجام فعالیتی

آیا درد ناگهان شروع شد یا بتدریج در عرض چند هفته

در کنار درد زانو به چه علائم دیگری دچار هستید

معاینه جسمانی بیمار

مرحله بعد از بررسی سوابق پزشکی بیمار، معاینه بیمار است. در این مرحله پزشک معالج با استفاده از حواس خود یعنی دیدن، شنیدن، لمس کردن و بوییدن اطلاعات دیگری را بدست میاورد.

در پایان این مرحله پزشک میتواند با کنار هم قرار دادن علائم و شکایت بیمار و بررسی خود سعی کند کشف کند چه بیماری میتواند این شکایات و علائم را ایجاد کند. گاهی اوقات همین اطلاعات برای فهمیدن علت بیماری کافی است.

ولی گاهی اوقات پزشک متخصص نمی توان بفهمد علت این مشکلات کدامیک از بیماری هاست. زیرا درد و بیماری های مختلفی هستند که می توانند باعث درد زانو شوند؛ از این رو پزشک، بیمار را به یک مرکز تصویربرداری ارجاع می دهد.

تصویربرداری از زانو

تصویربرداری برای تشخیص علت درد زانو توسط سه روش عکس برداری ام آر آی، سی تی اسکن و تصویربرداری به کمک اشعه ایکس انجام می شود.

روش های جراحی درد زانو

جراحی درد زانو

متخصص مربوطه از چه روش هایی برای درمان درد زانو استفاده می کند؟

متخصص ارتوپد، فوق تخصص زانو و یا هر دکتری که برای درمان درد زانو به آن مراجعه کرده اید از روش های مختلفی برای درمان درد زانو استفاده می کند که این روش را به دو دسته درمان های غیرجراحی زانو و درمان با جراحی زانو تقسیم می شوند:

درمان غیرجراحی زانو

دارو درمانی، فیزیوتراپی، تزریق مستقیم دارو به زانو، ورزش ها و تمرینات اصلاحی و... از جمله مهم ترین و رایج ترین روش های درمان درد زانو هستند که در موارد خفیف درد زانو از آن استفاده می شود.

جراحی زانو

در مواردی که علت درد زانو آرتروز شدید و حاد زانو ویا شکستگی های حاد زانو باشد که نتوان این اختلالات را  به کمک درمان های غیرجراحی بهبود بخشید در این صورت پزشک متخصص خصوصا فوق تخصصان زانو از روش های نوین جراحی زانو از جمله موارد زیر استفاده می نمایند:

جراحی تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

استئوتومی زانو

پیوند استخوان

بهترین اقدامی که شما می توانید برای درمان قطعی زانو درد شدید انجام بدید مراجعه به یک پزشک متخصص ارتوپدی می باشد . 

دکتر سید علیرضا امین جواهری، فوق تخصص زانو و لگن از زوریخ سوئیس، آگاه به دانش روز دنیا، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق شماره های زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره های تماس: 02171062462 - 09334131004 تلفن وقت دهی: 02171062300 - 02171062400 - 02171062500


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس