جراحی آرتروسکوپی زانو چیست؟ و چگونه انجام می شود؟زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو چیست؟ و چگونه انجام می شود؟

آرتروسکوپی زانو چیست؟

آرتروسکوپی برگرفته از دو واژه آرترو به معنای مفصل  و اسکوپی به معنای دوربین کوچک است؛ دوربین بکار رفته در جراحی آرتروسکوپی، آرتروسکوپ نام دارد که این دستگاه یکی از مجهز ترین و پیشرفته ترین دستگاه های جراحی ارتوپدی است که با فرستادن این دستگاه به دورن مفصل زانو جراح اقدام به جراحی می کند.

به گونه ای میتوان گفته می شود این جراحی یکی از متداول ترین جراحی که علاوه بر درمان در تشخیص آسیب های زانو نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دكتر سيد عليرضا امين جواهري  ، جراح و متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحي زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید ، براي كسب اطلاعات بيشتر و معاينه حضوري ،  از راه های زیر با دکتر جواهری ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس:   71062400 /  09334131004   و  کانال  اینستاگرام

آرتروسکوپی زانو یکی از کم تهاجمی ترین اعمال جراحی ارتوپدی است. در عمل جراحی آرتروسکوپی زانو, 2 تا 3 سوراخ چند میلیمتری روی زانو ایجاد می شود و عمل جراحی با کمترین میزان درد و خونریزی انجام می شود. خطر ایجاد عفونت و دیگر عوارض پس از عمل آرتروسکوپی زانو نسبت به جراحی باز بسیار پایین تراست.

جراحی آرتروسکوپی توسط دکتر امین جواهری

از روش جراحی آرتروسکوپی در چه مواردی استفاده می شود؟

زانو یک مفصل پیچیده و فعال است از این رو بیشتر از سایر مفاصل در معرض آسیب دیدگی قرار دارد. آرتروسکوپی به جراح ارتوپد و فوق تخصص زانو اجازه می‌دهد که داخل زانو را دیده و تشخیص دهد که مشکل زانو تا چه حد جدی است، عمل جراحی زانو را برنامه‌ریزی کرده، عارضه زانو را ببیند و درمان کند.

آرتروسکوپی زانو معمولا برای موارد زیر استفاده می شود:

    - اصلاح یا برداشتن غضروف پاره شده مینیسک (مینیسک بافت محکم ولی نسبتا نرمی است که مانند یک   بالشت در فضای بین استخوان‌های زانو قرار گرفته است. برای ترمیم یا برداشتن مینیسک باید عمل جراحی انجام شود.)

  -  ترمیم و  بازسازی رباط صلیبی قدامی زانو

   -  پیرایش (ترمیم) تکه های پاره شده غضروف مفصلی

   -  برداشتن تکه های شل شده از روی استخوان یا غضروف

    - عفونت مفصل زانو

    -  برداشتن بافت سینوویال ملتهب شده

- درمان جابجایی کشکک زانو

 - درمان شکستگی های داخلی مفصلی زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو چگونه انجام می شود؟

قبل از جراحی پزشک توصیه های لازم را برای آماده شدن برای جراحی به بیمار می کند. شما باید هر گونه داروها یا مکملی که مصرف می کنید را به جراح خود بگوید ( برای مثال در صورتی که داروی های ضد انعقاد هچون آسپرین مصرف می کنید شاید لازم باشد از مصرف چنین داروهایی به مدت یک هفته قبل از عمل خودداری کنید)

از شش تا دوازده ساعت پیش از جراحی نباید چیزی بخورید یا بیاشامید. در برخی موارد ممکن است پزشک برای دردی که پس از عمل تجربه میکنید مسکن تجویز نماید.

پزشک ابتدا با یکی از روشهای بی حسی موضعی (تنها زانو را بی حس میکند)، بی حسی منطقه ای (از کمر به پایین بی حس میشود) یا بیهوشی عمومی شما را آرام میکند تا در حین عمل دردی نداشته باشید.

جراح چند برش کوچک در زانو ایجاد میکند. آب نمک استریل به زانو پمپ میشود تا زانو را باز و منبسط کند. با این کار راحت تر میتوان وضعیت مفصل و ساختارهای داخل زانو را دید. آرتروسکوپ وارد یکی از برشها میشود و جراح با استفاده از دوربین متصل به آن، وضعیت داخل زانو را بررسی میکند. جراح میتواند تصاویر حاصل شده از دوربین را بر روی نمایشگر مشاهده نماید.

هنگامی که جراح مشکل را پیدا کرد، ابزارهای کوچکی از طریق برشها برای اصلاح مشکل وارد میکند. پس از جراحی محلول آب نمک از مفصل تخلیه شده و زخم با بخیه بسته میشود.

این عمل جراحی زیاد تهاجمی نیست. بیشتر بیماران ظرف کمتر از یک ساعت ریکاوری میشوند. احتمالا همان روز مرخص شوند و به منزل برگردند. باید با قرار دادن قطعات یخ داخل دستمال، بر روی پانسمان پا به کاهش تورم کمک کنید.

مراقبت های بعد از جراحی آرتروسکوپی

اقدامات و مراقبت های لازم بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

با این که عمل آرتروسکوپی عملی بدون خطر برای درمان آسیب دیدگی‌های زانو است اما برخی خطرات احتمالی بیماران را تهدید می‌کند که باید نسبت به آن آگاه و هوشیار باشید و با اقدامات و مراقبت های لازم از بدتر شدن شرایط پیشگیری کنید:

اطراف زانو پانسمان شده است و پزشك زمان تعویض پانسمان و اینكه بیمار چه موقع می تواند دوش بگیرد را تعیین می كند.

زخم و پانسمان را باید خشک و تمیز نگه داشت و پانسمان را طبق دستور پزشک تعویض کرد.

بعد از آرتروسكوپی باید تا مدتی از عصای زیر بغل استفاده شود و بیش از مقداری که پزشک مجاز دانسته است وزن بر روی پای آسیب دیده تحمیل نشود.

یكی از مهمترین قسمت های بازپروری بعد از جراحی آرتروسكوپی تقویت عضلات اطراف زانو و بدست آوردن دامنه حركات زانو با استفاده از برنامه تمرینی منظم است . انجام تمرین‌های تقویتی ، افزایش دامنه حرکت و تمرین‌های عضله‌های چهار سر ران و همسترینگ باید زیر نظر فیزیوتراپ انجام شود.

استفاده از داروهای مسکن برای کاهش درد بعد از عمل و داروهایی مانند آسپرین برای كاهش احتمال لخته شدن خون ضروری است.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس