آیا راهی برای درمان درد زانو وجود دارد؟زانو

آیا راهی برای درمان درد زانو وجود دارد؟

چگونه از شر دردهای زانو خلاص شویم؟

زانو درد یکی از شایع ترین دردهای مفصلی است که در هر سن و جنسی شایع است. عوامل مختلفی در بروز این نوع دردها دخیل هستند اما از مهم ترین دلایل آن می توان به آسیب دیدگی زانو، وارد شدن فشار بیش از حد به زانو، آرتروز، کمبود کلسیم اشاره کرد.

درمان درد زانو بستگی به علت بوجود آورنده آن دارد؛ برای مثال ممکن است یک نوع زانو درد با کمی استراحت، استفاده از داروهای مسکن خفیف تسکین بیابد و یا یک نوع زانو درد دیگر همچون آرتروز حاد  به هیچ یک روش های غیرجراحی جواب ندهد و تنها بوسیله جراحی بتوان از این نوع دردها خلاص شد.

ما در این بخش سعی داریم شما را با انواع روش های درمان درد زانو آشنا کنیم:

درد زانو در جوانان

علت درد زانو در جوانان

درمان درد زانو با روش های خانگی و محافظه کارانه

زمانی که شما برای درمان درد زانو به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ در وهله اول پزشک به شما توصیه می کند برای چندین روز استراحت کنید و از وارد کردن فشار به زانو خودداری کنید. در این دوران شما می توانید برای کاهش درد خود از داروهای مسکن و ضد دردی که پزشک برایتان تجویز کرده است استفاده کنید.

همچنین استفاده از کمپرس آب گرم و سرد نیز می تواند در کاهش درد شما بسیار موثر واقع شود ( اما توجه نماید در هنگان استفاده از کمپرس آب و سرد حتما نظر پزشک خود را جویا شوید زیرا هر یک از این کمپرس ها برای دردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند)

در کنار تمام  این کارها باید وزن خود را نیز پایین بیاورید؛ تا زمانی که اضافه وزن دارید هیچ یک از روش ها تاثیری در کاهش درد شما نخواهد داشت.

در اغلب موارد بیشتر زانو درد ها با این روش های خانگی و غیرتهاجمی تسکین می یابند و نیاز به اقدامات درمانی خاصی نیست.

درمان خانگی درد زانو

درمان خانگی درد زانو

درمان درد زانو با دارو درمانی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و داروهای مسکن ضد درد تاثیر بسیار خوبی در درمان درد زانو دارند. بعضی از این موارد لازم است در مطب پزشک تجویز شود، اما بعضی از آنها در منزل، چه با نسخه و چه بدون نسخه قابل استفاده هستند.

داروهای و مکمل های موضعی که به شکل کرم، پماد، اسپری و محلول های ضددرد در محل مفصل زانو استفاده می شوند تا حدودی عوارض کمتری دارند و در صورتی که عوارضی مانند حساسیت پوستی و قرمزی را ایجاد ننمایند گزینه های مناسب تری هستند. از این دسته مواردی مانند سالیسیلات ها، منتول، عصاره های گیاهان رزماری، فلفل و... را می توان نام برد.

یکی دیگر از درمان های درد و التهابات زانو تزریق دارو و ترکیبات درمانی به صورت مستقیم در مفصل می باشد. در این راستا داروها و ترکیبات مختلفی کاندیدای تزریق به داخل مفصل هستند که از این جمله می توان به داروهای بی حسی موضعی، داروهای استروییدی، مایع مفصلی از سایر مفاصل، تزریق پلاسمای خود فرد بیمار، هیالورونیک اسید و سایر روان سازهای مفصلی اشاره کرد.

علاوه بر داروهای مسکن یکسری مکمل ها نیز برای بیمار تجویز می شوند که از مهم ترین آنها می توان به مکمل کلسیم اشاره کرد؛ در بسياري از موارد درد مفصل به علت کمبود کلسيم است.

 با کاهش پيدا کردن ميزان کلسيم، استخوان ضعيف مي شود. بنابراين لازم است برنامه غذايي غني از کلسيم و مکمل های کلسیم را مصرف کنید تا درد شما کاهش یابد و از ابتلا به پوکی استخوان نیز پیشگیری کنید.

درمان درد زانو با ورزش

درمان درد زانو با توانبخشی و ورزش

درمان درد زانو با ورزش

شاید برخی با خود فکر کنند چطور با وجود درد زانو می توان به ورزش پرداخت اما ورزش یکی از بهترین روش های درمان درد زانو است که با انجام آن می توان تا حد زیادی از این درد خلاص شد.

یکی از مهم ترین اثرات که ورزش‌ در درمان درد زانو دارد این است که درد زانو را تسریع کرده و از بروز مجدد زانودرد جلوگیری میکنند.

چندین نمونه حرکت ورزشی برای درمان درد زانو می توان به:

تمرین شماره یک:

دراز بکشید و پای راست را صاف و پای چپ را خم کنید. یکی از پاها را مستقیم بالا ببرید؛ سپس پا را به‌آرامی پایین بیاورید. این حرکت را در 3 ست 10 تایی انجام دهید و سپس پاها را عوض کنید.

تمرین شماره دو:

بایستید و به‌اندازه‌ی طول بازو از دیوار فاصله بگیرید. پای راست را در پشت پای چپ بگذارید. درحالی‌که جهت حمایت از بدن دست را بر روی دیوار گذاشته‌اید، زانوی چپ را به‌آرامی به سمت جلو خم کنید،

پای راست را صاف نگه‌دارید پاشنه‌ی پای راست را روی زمین بگذارید و زانوی پای چپ را جلوتر از کف پای چپتان قرار دهید. این وضع را حدود 30 ثانیه حفظ کنید. پا را عوض کنید و همان حرکات را مجدداً تکرار کنید.

درمان درد زانو

تمرین مخصوص درد زانو

تمرین شماره سه:

این تمرین یک حرکت فوق العاده برای زانو درد است که شما را از شر درد زانو خلاص می کند. برای انجام این تمرین به‌آرامی با پای چپ به بالای اولین پلکان بروید در این حالت شما کاملاً روی پای چپ ایستاده‌اید و پای راست شما روی زمین قرار ندارد.

یک ثانیه در این حالت بمانید سپس تنها با پای راست از پلکان پایین بیایید، در این حالت دیگر هیچ وزنی روی پای چپ وجود ندارد. این حرکت را 6 بار تکرار کنید. در صورت لزوم، بین پلکان استراحت کوتاهی کنید.

تمرین چهارم

روی زمین دراز بنشینید و پای راست خود را به سمت جلو به‌صورت مستقیم دراز کنید و یک حوله‌ی رول شده را در زیر زانو قرار دهید. درحالی‌که عضلات ران خود را منقبض کرده‌اید زانو را بر روی حوله رو به پایین فشار دهید. این وضعیت را حدود 5 ثانیه حفظ و سپس عضلات را شل کنید. این حرکت را در 3 سری 10 تایی تکرار کنید و سپس پاها را عوض کنید.

تمرین پنجم

پشت یک صندلی محکم یا ابزارهای محافظتی محکم دیگر مثل پشت مبل و… بایستید و کتابی را زیر پاهای خود بگذارید، همچنین می توانید این حرکت را روی پله ها انجام دهید و دست خود را به نرده ها بگیرید و پاشنه شما از لبه پله آویزان باشد.

به آرامی پاشنه های پای خود را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید، سپس آنها را بجای نخست برگردانید. این حرکت را در سه نوبت 10 تا 15 مرتبه ای انجام دهی

جراحی تعویض مفصل زانو

درمان درد های حاد زانو با جراحی تعویض مفصل

درمان درد زانو با جراحی

در اغلب موارد حدود نود درصد بیماران مبتلا به زانو درد با روش های درمانی بدون جراحی بهبود می یابند و نیاز به جراحی پیدا نمی کنند و تنها ده درصد از بیمارانی که به وسیله درمان های غیرجراحی بهبود نیافته اند و درد شدید را در مفصل خود احساس می کنند باید تحت جراحی قرار بگیرند.

از جمله بیماری هایی که درد زانو می شود و برای درمان آن حتما باید از روش جراحی استفاده نمود می توان به:

آرتروز حاد زانو

روماتیسم مفصلی

سیاه شدن سر استخوان زانو یا نکروز زانو

دفرمیتی زانو

شکستگی زانو

آسیب های حاد زانو به دنبال ورزش

جراحی تعویض زانو، آرتروسکوپی دو نمونه از رایج ترین روش های جراحی است که برای مشکلات زانو می توانند مفید باشند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس