انتخاب بهترین دکتر برای جراحی تعویض مفصل زانوزانو

انتخاب بهترین دکتر برای جراحی تعویض مفصل زانو

چه متخصصان و جراحانی جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند؟

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو، جراحی برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل زانو می باشد. در این عمل، غضروف آسیب دیده مفصل زانو خارج شده با یک مفصل مصنوعی از جنس فلز و پلیمر پلاستیک جایگیزین می شود.

جراحی تعویض مفصل زانو توسط فوق تخصصان زانو یا همان جراحان زانو انجام می شود. فوق تخصص زانو همان متخصص ارتوپدی که علاوه بر اینکه در زمینه تشخیص و درمان مشکلات مربوط به سیستم حرکتی، مفاصل، عضلات و بافت های موجود در اندام حرکتی و استخوانی تخصص دارد با گذراندن دوره های تخصصی جراحی زانو به این تخصص دست یافته اند.

جراح زانو زمانی اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو می کند که  مفصل زانو به طور کامل تخریب شده باشد. تا بدین وسیله بتواند بخش های تخریب شده غضروف در بخش انتهایی بالایی ساق و بخش انتهایی استخوان ران را به طور کامل بردارد .

خوشبختانه به کمک این جراحی، درد های بیمار در ناحیه زانو به طور کامل از بین رفته و زانو به شکل طبیعی خود باز خواهد گشت.

جراح تعویض مفصل زانو

عمل جراحی زانو توسط جراح یا فوق تخصص زانو

ویژگی های بهترین دکتر برای تعویض مفصل زانو

زانو یکی از بخش‌های بدن است که به شدت در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارد؛ از این رو در خیلی از موارد ما را مجبور می کند به جستجوی بهترین جراح تعویض مفصل زانو باشیم.

برای اینکه راحتر تر بتوانیم یک جراح خوب و کاربلد را پیدا کنیم ابتدا باید با ویژگی های یک جراح خوب آشنا شویم:

از تخصص و مهارت کافی برخوردار باشد

بهترین جراح تعویض مفصل زانو پزشکی است که از تخصص و مهارت کافی در زمینه جراحی تعویض مفصل برخوردار باشد و با جدید ترین روش های جراحی تعویض مفصل یعنی جراحی تعویض مفصل به صورت قدامی آشنا باشد.

گذراندن دوره های تخصصی جراحی تعویض مفصل

گذراندن دوره های تخصصی در دانشگاه معتبر، از جمله ویژگی هایی هستند که سبب می شود از توان علمی یک پزشک متخصص ارتوپد آگاه شد و با اطمینان جراحی تعویض مفصل را به دستان این پزشکان سپرد.

وظایف جراح تعویض مفصل زانو

ویژگی های یک جراح تعویض مفصل زانو خوب

خوش برخورد و ارتباط گرفتن با بیمار

پس از بررسی توان علمی و تخصص های یک جراح زانو، باید ویژگی های اخلاقی یک پزشک را نیز در نظر گرفت. خوش اخلاق بودن و ارتباط گرفتن با بیمار به همان اندازه بار علمی پزشک اهمیت دارد زیرا بیماران با یک پزشک خوب حس همدری دارند و راحتتر می توانند بیماری خود را برای آن پزشک توضیح دهند. از ویژگی های اخلاقی یک جراح تعویض مفصل خوب میتوان به خوش اخلاق بودن و روابط عمومی بالا اشاره کرد.

قدرت تشخیص بالا

 داشتن قدرت تصمیم گیری و تشخیص بالا، از  دیگر ویژگی های یک جراح تعویض مفصل خوب است؛ زیرا در صورتی که تشخیص به درستی صورت نگیرد مطمئنا روش درمانی نیز به درستی انتخاب نمی شود و بیمار با مشکلات بیشتری همراه است.

تنها سلامت و منعفت بیمار را در نظر بگیرد

از آنجایی عمل جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی در نظر گرفته می شود از این رو یک جراح  زانو خوب کسی است که از جراحی به عنوان آخرین مرحله از درمان و در موارد ضروری استفاده نماید و برای منفعت خود، بیمار را به انجام جراحی بی جا مجبور نکند.

شاید با خود فکر کنید چگونه می شود یک جراح تعویض مفصل خوب و با چنین ویژگی هایی را پیدا کرد اما اصلا جای هیچ نگرانی نیست، امروزه با پیشرفتی که در زمینه اینترنت ایجاد شده، شما راحت می توانید با کمی جستجو در گوگل و سایت های معتبر بهترین متخصص جراحی تعویض مفصل زانو را پیدا کنید.

یکی دیگر از راه های پیدا کردن یک متخصص خوب، پرسیدن از بیماران که توسط آن پزشک ویزیت شده اند از این رو پیشنهاد می شود از افراد مختلف در مورد پزشک سوال کنید و از نتیجه درمان و جراحی آگاهی داشته باشید.

جراحی تعویض مفصل زانو

کاربرد جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو به چه منظوری و چگونه انجام می شود؟

هرچند جراحی تعویض مفصل زانو یکی از جراحی‌های پرکاربرد است، اما برای تمامی ‌افراد مناسب نیست. از این جراحی در چنین مواردی استفاده می شود:

آرتروز زانو

استئوآرتریت زانو

آرتریت روماتوئید

روماتیسم مفصلی

شکستگی استخوان اطراف زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

نحوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو

نحوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو

در جراحی تعویض مفصل زانو پزشک متخصص در ابتدا یک شکاف پوستی در جلوی مفصل زانو ایجاد کرده و بعد از کنار زدن پوست و بافت های زیر پوستی استخوان کشکک را نیز کنار زده تا به استخوان های ران و درشت نی دست یابد

پزشک در آغاز کار با استفاده از اره برقی مخصوص در قسمت پایینی استخوان ران برش هایی را ایجاد میکند که در نتیجه این عمل غضروف های مفصلی این ناحیه کاملا برداشته شده و بخش انتهای پایینی استخوان ران آماده دریافت مفصل مصنوعی می شود.

در این مرحله پزشک یک قطعه فلزی را با استفاده از سیمان استخوانی به ناحیه برش داده شده می چسباند. در بخش بالایی استخوان درشت نی هم به همین ترتیب عمل میشود.

پزشک برشی در بالای استخوان می دهد و قطعه فلزی مفصل مصنوعی را با استفاده از سیمان استخوانی به بالای استخوان درشت نی می چسباند و در پایان زانوی جدید را محکم میکند.

وقتی مفصل مصنوعی به خوبی سر جای خود قرار بگیرد و تمام عضله ها و رباط های آن به نحو احسن کار کند پزشک برش را بخیه می زند و پس از اتمام جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود و معمولا پس از یک تا سه ساعت به بخش عمومی انتقال می یابد. 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس