آب آوردن زانو را جدی بگیرید!زانو

آب آوردن زانو را جدی بگیرید!

آب آوردن زانو چیست؟

آب آوردن زانو یا افیوژن زمانی رخ می دهد که مایع سینوویال یا مایع زلاله ای بیش از حد در مفصل زانو تجمع یابد زمانی که چنین حالی پیش بیاید مفصل زانو متورم و بزرگتر از حالت طبیعی شده و معمولا دردناک می شود.

در تمام مفاصل بدن، مقدار مشخصی از مایع وجود دارد که بستر مناسبی برای حرکت هموار و بدون ناراحتی استخوان را فراهم می کند. اما در برخی مواقع به دلیل ضربات وارده شده به زانو یا بیماری خاصی همچون روماتیسم، این مایع به مقدار بیشتر از حالت طبیعی ترشح می شود که در این صورت به اصطلاح عمومی گفته می شود زانو آب آورده است.

تشخیص و درمان به موقع عارضه آب آوردن زانو بسیار اهمیت دارد زیرا در صورت تاخیر در درمان می توانید چنین خطراتی را برای فرد به وجود بیاورد:

تحلیل رفتن ماهیچه های زانو

مایع موجود در زانو می‌تواند باعث آسیب دیدن ماهیچه‌های زانو شود. این آسیب‌دیدگی، ماهیچه‌ها را ضعیف می‌کند و موجب تحلیل رفتن آنها می‌شود.

بروز عارضه کیست بیکر

وجود مایع اضافی در زانو باعث به وجود آمدن کیست بیکر در ناحیه پشت زانو می‌شود. اگر وضعیت کیست وخیم باشد، نیاز به خارج کردن تهاجمی مایع از آن به وجود خواهد آمد.

آب آوردن زانو

آب آوردن زانو یا افیوژن چیست؟

علائم آب آوردن زانو

از مهم ترین علائم آب آوردن زانو می توان به چنین مواردی اشاره کرد:

زانو درد

این علامت تنها در برخی از بیماران مشاهده می شود به گونه ای که برخی بیماران از درد شدید رنج می برند و در برخی دیگر هیچ ناراحتی مشاهده نمی شود.

سفت و خشک شدن زانو

زمانی که آب اضافه در مفصل زانو جمع شود؛ امکان باز و بسته شدن زانو سخت می شود. به همین جهت اغلب بیماران در کنار درد و تورم زانو دچار خشکی زانو نیز می شوند.

متورم و ورم کردن زانو

جمع شدن آب اضافه در زانو باعث پُف کردن و متورم شدن این ناحیه می‌شود؛ به‌خصوص اگر زانوی آب‌آورده را با زانوی طبیعی مقایسه کنید، این موضوع مشهودتر و محسوس‌تر هم خواهد بود.

علائم و نشانه  های آب آوردن زانو

علائم و نشانه های آب آوردن زانو

علت آب آوردن زانو چیست؟

عوامل مختلفی در بروز این عارضه زانو دخیل هستند؛ برخی از این عامل موجب بروز مشکلات موقتی می شوند و صرفا با استراحت برطرف می شوند اما در برخی دیگر برای رفع این مشکل نیاز به جراحی خواهید پیدا کرد که از مهم ترین آنها می توان به:

جراحت یا آسیب دیدن زانو

مصدومیت و جراحات مفصل یکی از شایع ترین عوامل آب آوردن زانو یا افیوژن است. از جمله شایع ترین جراحاتی که باعث تجمع آب در زانو می شود می توان به:

پارگی رباط صلیبی زانو

وارد شدن فشار بیش از حد به زانو

آسیب دیدن زانو در حین حوادث رانندگی یا ورزشی

شکستگی استخوان

آب آوردن زانو بدنبال آرتروز

آب آوردن زانو بدنبال ساییدگی و آرتروز زانو

بیماری آرتروز

آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت دو نمونه از شایع ترین انواع آرتروز هستند که موجب تجمع آب اضافی در زانو می شود؛ زیرا هر دوی این بیمار ها موجب تحلیل و از بین رفتن تدریجی مفصل زانو شده و همین عوامل موجب می شود.

 مفصل زانو در طی یک واکنش طبیعی برای جلوگیری از تخریب زانو مقدار مایع مفصلی را افزایش دهد که نتیجه چنین چیزی افیوژن یا آب آوردن زانو است.

علاوه بر آرتروز مشکلات و بیماری هایی دیگری نیز در آب آوردن زانو دخیل هستند که از مهم ترین آنها می توان به:

عفونت مفصل زانو

نقرس

انواع کیست

تومور

روماتیسم مفصلی

اضافه وزن

وزن زیاد هم به بافت و مفصل زانو فشار وارد می‌کند و موجب تجمع آب در این قسمت بدن می‌شود. چاقی خطر ابتلا به آرتروز را هم افزایش می‌دهد.

تسکین دردهای آب آوردن زانو با یخ درمانی

تسکین دردهای ناشی از آب آوردن زانو با گذاشتن یخ در محل آسیب دیدگی

راه های درمان آب آوردن زانو

آب آوردن زانو می‌تواند نشانه آسیب جدی به زانو باشد. از طرفی ادامه پیدا کردن این حالت به مدت طولانی می‌تواند منجر به آسیب بافت مفصل، زوال غضروف و نرم شدن استخوان شود بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده علائم آب آوردن زانو حتما به یک پزشک ارتوپد مراجعه نماید.

در صورتی که آب آوردن زانو به دلیل عواملی هچون ضرب دیدگی و آسیب دیدگی زانو ایجاد شود می توان به کمک چنین روش های درمانی از این دردها خلاص شد:

درمان خانگی آب آوردن زانو

یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان آب آوردن زانو، درمان های خانگی است؛ از جمله روش های خانگی برای درمان آب آوردن زانو شامل:

1- شما می توانید در هنگام مواجه با آسیب دیدگی و تورم زانو، استراحت کنید. استراحت باعث می‌شود فشار از روی منطقه آسیب دیده رفع شده و از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری شود.

2- خنک کردن ناحیه آسیب دیده می‌تواند واکنش التهابی و درد را کاهش دهد؛ گذاشتن یخ در محل آسیب دیدگی باعث کاهش گرما شده و التهاب را متوقف می‌کند.

3- استفاده از باند کشی برای بستن محل آسیب دیده و افزایش فشار خارج سلولی کمک می‌کند تا فشار در فضای بینابینی سلولی به شکل مصنوعی افزایش یافته و از فشار داخل سلول بالاتر رود.

4- اگر در ناحیه‌ای از بدن مایع اضافی جمع شود، محل آسیب دیده را بالاتر قرار دهید، مایع اضافه به سمت اندام‌های داخلی که وظیفه تصفیه خون و بازیافت مواد قابل استفاده مجدد و دفع مواد زائد در بدن را به عهده دارند ، منتقل می شود.

درمان آب آوردن زانو با فیزیوتراپی

یک متخصص فیزیوتراپی ابتدا سعی می‌کند به علت اصلی آب آوردن زانو پی ببرد. این تشخیص به او کمک می‌کند تا برنامه درمانی ورزشی مخصوص بیمار را به نحوی تنظیم کند که به کاهش تجمع مایع اضافه در زانو کمک کند.

تخلیه آب زانو

اگر تجمع مایع در اطراف مفصل زانو خیلی حاد و ناتوان کننده باشد ، پزشک ممکن است با استفاده از یک سرنگ مایع اضافی اطراف مفصل زانو را تخلیه کند. این روش اگرچه صرفا علائم را برطرف کرده و درمانی برای اصل مشکل نیست، اما موقتا می‌تواند باعث تسکین ناراحتی‌های ناشی از آب آوردن زانو شود.

تخلیه مایع اضافی از زانو

تخلیه مایع اضافی از زانو در افراد مبتلا به آب آوردن زانو

راه های پیشگیری از آب آوردن زانو

بالا رفتن سن، مشغول بودن به برخی ورزش ها همچون فوتبال و بسکتبال، داشتن اضافه وزن و چاقی و مبتلا بودن به آرتروز و ساییدگی زانو از جمله عوامل خطر ساز هستند که احتمال ابتلا به آب آوردن زانو را تا چندین برابر افزایش می دهند. با این وجود پیشگیری از این بیماری کاری دور از تصور نیست و با رعایت توصیه های زیر می توانید از آب آوردن زانو پیشگیری کنید.

عضلات اطراف زانو و مفصل ران را تقویت کنید؛ داشتن عضلات قوی به خوبی از مفصل زانو حمایت می کند و از آسیب دیدن آن جلوگیری می کند.

حتما فکری به حال اضافه وزن و چاقی خود باشید؛ شما می توانید برای کاهش وزن خود به ورزش بپردازید البته توجه نماید ورزشی را انتخاب کنید که فشار زیادی را به مفصل وارد نکند.

اگر دچار یک بیماری مزمن مفصلی مثل استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و یا نقرس هستید، به طور منظم نزد پزشک بروید تا وضعیت شما را بررسی کند.

از انجام حرکات چرخشی و پرشی شدید خودداری کنید و روی سطوح ناصاف ندوید. به تمرینات و ورزش‌هایی بپردازید که برای زانوها نسبتاً آسان هستند،


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس