انواع آسیب های زانو و راه های درمان آنزانو

انواع آسیب های زانو و راه های درمان آن

شایع ترین آسیب های زانو چیست؟

زانو یک مفصل پیچیده و تحمل کننده وزن بدن است که عضوی ضروری برای تحرک بوده، از این رو نسبت به صدمات و جراحات بسیار آسیب پذیر می باشد.

درد زانو یکی از شایع‌ترین علل مراجعه مردم به پزشکان است. بجز درد مشکلاتی مانند خشکی و محدودیت حرکتی، تورم، قفل شدن، خالی شدن، تغییر شکل و یا آسیب‌های خارجی به مفصل زانو می‌توانند بیمار را دچار ناراحی بکند. که آسیب‌های زانو از شایع ترین علت این نوع دردها می باشند.

از شایع ترین آسیب های زانو می توان به:

شکستگی زانو

شکستگی زانو آسیبی نادر اما بسیار جدی است که معمولا به علت وارد شدن نیروی فیزیکی با انرژی بالا ایجاد می شود و در اغلب موارد تصادفات رانندگی منجر به آن می شوند.

این آسیب دیدگی معمولا با علائمی همچون تورم شدید زانو، تغییر شکل پیدا کردن زانو همراه است و در صوتی که آسیبی به عروق و اعصاب زانو وارد شود بیمار به اختلالات حسی و حرکتی و عدم لمس نبض در پا دچار می شود.

آسیب دیدگی رباط های زانو

رباط ها نوارهای کوتاه ساخته شده از بافت پیوندی فیبروز سخت هستند که ارتباط استخوان ها با یکدیگر را در اطراف مفصل فراهم می کنند. نقش اصلی رباط ها در بدن انسان محدود کردن دامنه حرکتی یک مفصل و جلوگیری از حرکت های خاص آن است. در حقیقت رباط ها امکان حرکت موثر مفصل زانو را به شکل لولا فراهم می کنند و به این ترتیب حرکت مناسب استخوان ران (فیمور) روی استخوان های ساق پا (تیبیا و فیبولا) امکان پذیر می شود.

آسیب دیدگی رباط زانو زمانی اتفاق می افتد که یکی از رباط ها دچار آسیب دیدگی شود. آسیب دیدگی رباط معمولاً باعث درد و ناپایداری مفصل زانو می شود که با احساس خالی کردن زانو همراه است.

مقدار درد و ناپایداری رباط زانو بستگی به میزان آسیب دیدگی یا کشیدگی و پارگی آن دارد. در شرایط که این مشکل خفیف باشد رباط ممکن است دچار کشیدگی شود، اما این کشیدگی باعث پارگی تاندون زانو و رباط نمی شود

آسیب های زانو

شایع ترین انواع آسیب های زانو

بورسیت زانو

به التهاب بورس های  اطراف کشکک زانو بورسیت می گویند. بورس ها کیسه های کوچک و ژله مانندی هستند که عمدتا در اطراف مفاصل قرار داشته و وظیفه آنها تسهیل حرکت تاندون ها بر روی استخوان مجاور است. بورسیت از علل شایع بروز درد مفصلی است و معمولا بر اثر فعالیت های شدید بدنی و ورزشی ایجاد می شود.

بورسیت زانو با علائمی از قبیل درد، تورم و حساسیت به لمس مشخص می شود و عموما در آسیب های ورزشی رخ می دهد.

پیچ خوردگی زانو

پیچ خوردگی زانو یکی از آسیب های شایع، مخصوصا در افراد ورزشکار و فوتبالیست هاست که در آن رباط ها آسیب می بیند. معمولا پیچ خوردن مفصل زانو با عارضه ی کشیدگی منیسک زانو اشتباه گرفته می شود. در واقع در پیچ خوردگی زانو آسیب به رباط های این مفصل وارد می شود ولی در کشیدگی مفصل تنها عضلات زانو آسیب می بینند.

از جمله علائم و نشانه های شایع پیچ خوردگی مفصل زانو می توان به دو مورد بسیار مهم، درد و التهاب زانو اشاره کرد.

دررفتگی و جابه جایی کشکک زانو

یکی از شایع ترین آسیب دیدگی زانو که ممکن است برای دختران و زنان جوان پیش بیاید انحراف یا جابه جایی کشکک زانو است؛ در این عارضه کاسه زانو از جای خود بیرون زده شده و مجددا به جای خود برمی‌گردد. از جمله دلایل بروز این نوع آسیب دیدگی زانو در خانم‌ها ضعیف بودن بافت ماهیچه‌ای به همراه ضعف بافت‌های ارتباط دهنده ماهیچه‌ هاست.

همچنین گفته می شود شیوع ابتلا به چنین عارضه ای در افرادی با مشکلاتی نظیر پای پرانتزی، عقب زدگی زانو، پیچ خوردگی استخوان پا و... بیشتر است.

جابجایی کشکک زانو باعث ایجاد زانودرد شدید و بدشکلی در مفصل زانو می‌گردد.در این جابجایی، کشکک زانو همیشه به سمت خارج مفصل تغییرمحل می‌دهد. درد و ورم زانو شایع‌ترین علامت انحراف کشکک زانوست.

پارگی مینیسک زانو

در زانو، بخش‌هایی از بافت غضروفی وجود دارند که یکی از این بافت ها مانند ضد شوک در مفصل عمل می‌کنند، این بخش‌ها، مینیسک نامیده می‌شوند. مینیسک در زانو چند وظیفه مهم دارد. در ابتدا، باعث پایداری زانو در حرکت به جهات مختلف می‌شود و آن را در زمان خم شدن و غیره یاری می‌کند. پس از آن هم باعث کاهش شدت ضربات داخلی وارد شده به استخوان‌های ساق و ران خواهد شد.

پارگی مینیسک بر اثر حرکت یا ضربه ناگهانی و همینطور کهولت سن رخ می دهد؛ البته در جوانان نیز بر اثر انجام فعالیت های سنگین ورزشی این مشکل مشاهده می شود.

آسیب های زانو

انواع آسیب های زانو

تشخیص آسیب های زانو

تشخیص دقیق مشکل آسیب زانو نخستین گام برای تسکین درد و رهایی از این عارضه است، چنانچه ناراحتی زانو به درستی تشخیص داده شود؛ انتخاب روش درمانی نیز به درستی انجام میشود. از جمله روهاش تشخیص آسیب های زانو می توان به:

معاینه بالینی بیمار

معاینه بالینی دقیق و کامل برای تشخیص دقیق ضروری است. پزشک حین معاینه ارزیابی می‌کند که آیا زانو واقعاً منشأ اصلی درد است یا خیر. زانودرد گاهی اوقات درد ارجاعی از دیگر نقاط بدن است و منشأ آن مشکلاتی مانند آسیب‌دیدگی مفصل ران است.

رادیوگرافی

رادیوگرافی یک روش تصویربرداری ساده است که در آن پرتوی اشعه ایکس (نوعی تابش الکترومغناطیسی) از زانو رد می‌شود تا تصویری دوبعدی را از استخوان‌های تشکیل دهنده‌ی مفصل زانو به دست بدهد.

سی تی اسکن از زانو

سی تی اسکن آزمایشی غیرتهاجمی است که از طریق ترکیب تجهیزات رادیوگرافی با رایانه‌های پیچیده، تصاویر متعددی را از زانو به دست می‌دهد. رایانه تصاویر مجزا را با هم ترکیب می‌کند تا نمایی سه بعدی از زانو به دست بیاید. چون سی تی اسکن بافت‌های نرمی مانند رباط و عضله را واضح‌تر از رادیوگرافی معمولی نشان می‌دهد، این روش برای تشخیص مشکلات خاص زانو، مانند پارگی مینیسک زانو مفیدتر است.

ام آر آی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی

این روش تصویربرداری یک روش موثر برای تشخیص آسیب‌دیدگی‌های غضروف، تاندون، رباط و مینیسک و همچنین ناحیه‌های متورم به شمار می‌آید که در آن  آهن‌ربایی قوی به یک رایانه متصل می‌شود تا از این طریق تصویری سیاه و سفید با سایه‌های خاکستری از زانو به دست بیاید

آسیب های ورزشی زانو

انواع آسیب های ورزشی زانو

درمان آسیب دیدگی زانو

پزشک با توجه به علت و ماهیت آسیب دیدگی و بررسی شرایط بیمار بهترین روش درمانی برای درمان آسیب دیدگی زانو انتخاب می کند. این روش ها شامل:

درمان های خانگی

برای درمان فوری و اولیه آسیب دیدگی زانو لازم است مراحل پنج‌گانه زیر را دنبال کنید:

محافظت: پس از آسیب دیدن زانو لازم است از آن در برابر صدمات بیشتر محافظت کنید. این کار ممکن است شامل آتل بندی زانو یا استفاده از بریس برای بی حرکت کردن زانو و یا استفاده از عصا برای برداشتن فشار وزن از روی زانو باشد.

استراحت: از هرگونه فعالیت شدیدی که شرایط زانو را بدتر می‌کند خودداری کنید تا زانو بتواند بهبود یابد.

یخ: به طور منظم هر چند ساعت یک بار به مدت 10-15 دقیقه روی زانوی آسیب دیده خود یخ بگذارید. این کار به کاهش تورم و درد کمک می‌کند..

فشرده سازی: استفاده از بانداژ فشرده سازی به حمایت از زانو و کاهش تورم کمک می‌کند.

ارتفاع: بالا قرار دادن زانو، در حالت ایده آل در ارتفاعی بالاتر از سطح قلب، به کاهش تورم کمک می‌کند.

درمان آسیب های زانو

تشخیص و درمان آسیب های زانو

دارو درمانی

هدف از تجویز دارو برای درمان آسیب های زانو، تسکین دردهای ناشی از آن است که داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن از مهم ترین داروها برای درمان این مشکل ها می باشد. در صورتی که درد قابل تحمل نباشد داروهای قوی تر تجویز می گردد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی با کنترل درد و ورم، ترمیم استحکام زانو و دامنه حرکتی زانوی شما، نقش مهمی در درمان آسیب دیدگی  ایفا می‌کنند.

فیزیوتراپیست حرکات ورزشی مخصوصی را برای حفظ استحکام شما در طول بهبودی طراحی می‌کند و به ترمیم دامنه حرکتی زانو کمک می‌کند. به شما یک برنامه ورزشی خانگی ارائه می‌شود که مخصوص وضعیت شما است.

هدف از درمان های فیزیوتراپی بازگشت بیماربه نقطه ای است که بتواند فعالیت های خود را به صورت طبیعی وبدون ایجاد هیچ گونه مشکلی انجام دهد

جراحی

چنانچه آسیب دیدگی زانو با درمان‌های غیرجراحی بهبود نیابد، پزشک بسته به نوع آسیب دیدگی یکی از روش های جراحی را توصیه می‌کند. جراحی آرتروسکوپی، جراحی تعویض مفصل زانو و جراحی استئوتومی از رایج ترین روش های جراحی برای درمان آسیب دیدگی زانو هستند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس