از کجا بفهمیم پا پرانتزی هستیمزانو

از کجا بفهمیم پا پرانتزی هستیم

پای پرانتزی چیست و چه عوارضی دارد؟

ژنو واروم یا زانوی پرانتزی اختلال در مفصل زانو است که در آن زانو ها از هم فاصله زیادی می گیرند؛ زانوی پرانتزی در کودکان زیر 2 سال بخشی از رشد نرمال و طبیعی آن‌ها است.ممکن است تا 18ماهگی متوجه بدتر شدن قوس شوید. با این حال، خمیدگی زانو به تدریج در حدود 18 ماهگی شروع به بهبود پیدا می کند.

اغلب نوزادان به دلیل نحوه قرارگیری آن‌ها در رحم، با زانوهای پرانتزی شکل بدنیا می‌آیند. این وضعیت در حقیقت تا سن 18 ماهگی افزایش می‌یابد و سپس با رشد کودک، زانوها صاف می‌شوند.

زانوی پرانتزی ممکن است به دلیل راشیتیسم، بیماری بلانت، ضربه، شکستگی که به طورکامل بهبود نیافته، و ناهنجاری‌های ژنتیکی در رشد استخوان، ایجاد شود. اگر زانوی پرانتزی بخشی از رشد طبیعی و نرمال یا در اثر آسیب نباشد، علامت یک بیماری بوده یا به خودی خود یک بیماری محسوب می‌شود

زانوی پرانتزی باعث می شود برخی عضلات اطراف خصوصا عضلاتی که در خارج ران قرار دارند؛ کوتاه و سفت می شوند. همچنین در برخی مواقع ممکن است کشکک زانو به سمت خارج منحرف شود و چنین شرایطی مشکلات و عوارش زیر را بوجود بیاورد:

آسیب دیدن غضروف های زانو

آسیب دیدگی های مینیسک زانو

ناپایداری و ضعیف شدن زانو

تشخیص سریع پای پرانتزی بسیار مهم است؛ زیرا تشخیص سریعتر می تواند باعث درمان زودتر این عارضه و پیشگیری از بروز عوارضی که به آن اشاره شد؛ گردد. از این رو شما را به خواندن این مقاله دعوت می نمایم تا هر سریعتر بفهمید پا پرانتزی هستید یا نه

پای پرانتزی

تفاوت وضعیت ها پاها در فرد سالم و فرد مبتلا به پای پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی با شناسایی علائم و نشانه ها

زانوها به طور طبیعی زمانی که ایستاده اید و قوزک پاها را به هم می چسبانده اید 5-7 درجه به داخل منحرف شده اند. اگر درجه انحراف زانوها به سمت داخل بیش از این باشد، نشان دهنده زانوی پرانتزی یا ژنوواروم است. حالا شما به راحتی می توانید این وضعیت را در پای خود مشاهده کنید. می توانید در خانه به چنین کارهایی بپردازید:

به صورت طاقباز روی کمر خود دراز بکشید. هر دو پا را در حالت آزاد، کنار هم قرار داده تا بتوانید فاصله دو کندیل داخلی ران ها را اندازه گیری کنید.

البته تشخیص زانوی پرانتزی بدین صورت زمانی میسر است که این تغییرشکل آن قدر زیاد شده باشد که زانوها از یکدیگر فاصله بگیرند. اما در غیر اینصورت تشخیص زانوی پرانتزی از زانوی سالم سخت است.

همچنین شما برای تشخیص پای پرانتزی بودن خود می توانید از یک فرد دیگر کمک بگیرید برای این کار باید از فرد مورد نظر بخواهیم تا در حالت ایستاده قوزک پاها را به هم بچسباند به نحوی که کشکک­های زانو به سمت جلو باشد، سپس فاصله بین دو زانو را اندازه­ گیری می­کنیم، در این حالت عضلات ران فرد بایستی کاملا شل و بدون انقباض باشد. در افراد مبتلا فاصله بین دو زانو از هم زیاد بوده و بین دو پا حالتی شبیه به کمان مشاهده می شود.

تشخیص پای پرانتزی توسط پزشک فوق تخصص زانو

کسی که از زانوی پرانتزی رنج می برد این را بداند با گذشت سال ها و با بدتر شدن وضعیت، عوارض زیادی در کمین او خواهد بود؛ پس تشخیص هر چه سریعتر این بیماری به نفع خود خواهد بود و از بدتر شدن شرایط پیشگیری می کند.

همان طور که اشاره شد تشخیص پای پرانتزی آن هم از طریق بررسی وضعیت پاها، تنها در شرایط حاد بیماری پای پرانتزی امکان پذیر خواهد بود در غیر این صورت نمی توان به درستی آن را تشخیص داد.

پس در این صورت بهترین راه تشخیص پای پرانتزی، مراجعه به پزشک متخصص است. پزشک متخصص ارتوپد و فوق تخصص زانو از جمله بهترین متخصصانی هستند که برای تشخیص و درمان پای پرانتزی می توانید از آنها کمک بگیرید.

پزشک متخصص ارتوپد یا فوق تخصص زانو برای تشخیص پای پرانتزی در افراد از چنین روش هایی استفاده می کند:

تشخیص پای پرانتزی در کودکان

تشخیص پای پرانتزی در کودکان با معاینه جسمانی زانو ها و پاها

معاینه و بررسی وضعیت پاها و زانو ها

در زمان مراجعه به پزشک، پزشک چگونگی راه رفتن بیمار را یادداشت و میزان زاویه پا را بررسی کرده تا بدین وسیله وجود یا عدم وجود فشار جانبی را مشاهده نماید. معاینه جسمانی زانو در تمام زوایا و در تمامی قسمت های زانو بررسی می شود؛ پزشک زانو را به تمام قسمت ها می چرخاند تابه میزان چرخش مفصل پی ببرد. علاوه بر معاینه زانو، کل ستون فقرات و لگن بیمار مورد بررسی قرار می گیرد.

تشخیص با استفاده از تکنولوژی های جدید تصویربرداری

تصویربرداری اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی سه نمونه از رایج  ترین روش های تصویربرداری هستند که برای تشخیص پای پرانتزی از آنها استفاده می شود. به کمک تصویربرداری اشعه ایکس می توان به چنین مواردی دست پیدا کرد:

1- اشعه ایکس به پزشک کمک می کند که بفهمد ناهنجاری در استخوان درشت نی وجود دارد یا در استخوان ران.

2- تعیین اندازه زاویه پای پرانتزی و اینکه ناهنجاری در کدام قسمت های استخوان قرار دارد.

از روش های تصویربرداری سی تی اسکن و ام آر آی در وضعیت های نگران کننده و حاد پای پرانتزی استفاده می شود.

تشخیص پای پرانتزی با ام آر آی

تشخیص پای پرانتزی با روش های تصویربرداری

تشخیص پای پرانتزی با آزمایش

در صورتی که پزشک تشخیص دهد علت پای پرانتزی، وجود یکسری بیماری ها باشد؛ در این صورت برای تشخیص علت آن یکسری آزمایش ها را تجویز می کند. آزمایش ژنتیک، آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش تراکم سنجی استخوان از جمله رایج ترین آزمایشاتی هستند که برای تشخیص پای پرانتزی مورد استفاده قرار می گیرند.

اهمیت تشخیص به موقع پای پرانتزی

ما باید هر چه سریعتر متوجه بفهمیم پاهای ما پرانتزی هستید یا خیر بسیار اهمیت دارد؛  زیرا تشخیص سریعتر می تواند باعث درمان زودتر این عارضه شود. تشخیص به موقع زانوی پرانتزی به دلایل زیر اهمیت دارد:

  • با افزایش سن و کاهش انعطاف دستگاه اسکلتی بدن، درمان این بیماری سختتر و طولانی تر می شود.
  • عدم تشخیص به موقع این عارضه می تواند بر ساختار پاها و زانو تاثیر بگذارد.
  • شدت درجه پای پرانتزی از خفیف تا شدید متغییر است. عدم درمان به موقع می تواند به شدت پرانتزی بودن پاها اضافه کند.

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس