دکتر سید علیرضا امین جواهری

دکتر سید علیرضا امین جواهری

متخصص زانو و ران

همه چیز در مورد نرمی غضروف زانو

همه چیز در مورد نرمی غضروف زانو

نرمی غضروف زانو

نرمی غضروف زانو نوعی بیماری است که در نتیجه آن غضروف زیر استخوان کشکک ( استخوان کاسه زانو ) نرم شده و در برخی افراد باعث تورم مفصل زانو نیز می شود. به بیماری نرمی غضروف کشکک زانو یا کندرومالاسی نیز گفته می شود. در کندرومالاسی غضروف زیر استخوان کشکک ( پاتلا ) به طور غیر عادی شروع به نرم شدن می کند که این اتفاق منجر به زانو درد در قسمت جلوی مفصل زانو، تورم و صدا دادن مفصل زانو در حین حرکت می شود.

 نرمی غضروف در جوانان ورزشکار به دلیل انجام حرکات ورزشی شیوع بیشتری دارد و در زنان بیش از مردان اتفاق می افتد. در افراد بزرگسال نیز ممکن است این عارضه به دلیل کهولت سن بروز کند. این بیماری برخی مواقع با سندروم زانوی دونده اشتباه گرفته می شود.

نرمی غضروف زانو شایع ترین علت زانو درد است که گاهی بر اثر حرکت نامناسب کشکک روی مفصل زانو، حرکت نامناسب زانو در حین فعالیت های ورزشی و یا بر اثر ضربه به وجود می آید.

نرمی غضروف زانو

عکس نرمی غضروف زانو

عوامل نرمی غضروف کشکک زانو

انواع آسیب ها و صدمات وارده بر مفصل زانو موجب نرمی غضروف می شوند. نرمی کشکک زانو اغلب ناشی از آسیب دیدگی زانو، کار کشیدن بیش از حد از زانو و عدم هم ترازی ماهیچه ها واستخوان های اطراف مفصل زانو است. برخی از دلایل نرمی غضروف زانو شامل موارد زیر می باشد :

- وارد شدن ضربه به زانو یا جراحات وارده به زانو در اثر سوانح

- شکستگی یا دررفتن کشکک زانو

- عدم تعادل بین ماهیچه های اطراف زانو ( تضعیف برخی عضله ها نسبت به عضلات دیگر )

- کار کشیدن بیش از حد از زانو. به عنوان مثال خم کردن یا چرخاندن مکرر مفصل زانو هنگام فعالیت های ورزشی

- عدم هم ترازی عضله ها و استخوان های اطراف مفصل زانو

- پارگی یا آسیب دیدگی مینیسک زانو

- بیماری استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید

- عفونت داخلی مفصل زانو

- خونریزی داخل زانو

- تزریق مکرر داروهای استروئیدی داخل زانو

نرمی غضروف کشکک زانو در میان جوانان بیش از گروه های سنی دیگر رایج است. در ورزشکاران دومیدانی، اسکی بازان، فوتبالیست ها، دوچرخه سواران و ... به دلیل فشار زیادی که به زانوهای خود وارد می کنند ریسک ابتلا به بیماری کندرومالاسی در آن ها بیش از سایرین می باشد.

علاوه بر ورزشکاران افرادی که قالی بافی می کنند، کاشی کاران و کارگران سازندگان کف ساختمان  نیز به دلیل زانو زدن های طولانی ممکن است به این بیماری دچار شوند.

نرمی غضروف زانو

نرمی و آسیب دیدگی غضروف

درجه بندی نرمی کشکک زانو

- در کندورمالاسی درجه یک علاوه بر نرمی کشکک مقدار جزئی تورم نیز وجود دارد.

- در کندرومالاسی درجه دو نرمی کشکک زانو به همراه ترک خوردگی مشاهده می شود.

- در نرمی کشکک درجه سوم ترک خوردگی کشکک به میزان کمی به استخوان زیر غضروف نیز رسیده است.

- در کندرومالاسی درجه چهار نیز غضروف زیر استخوان کشکک به طور کامل از بین رفته است.

علائم نرمی غضروف زانو 

علائم و دردهای ناشی از غضروف زانو

علائم نرمی کشکک زانو

- زانو درد در قسمت جلوی زانو که هنگام نشستن، خم کردن زانو، دو زانو نشستن، دویدن و پایین رفتن از پله ها نیز شدیدتر می شود.

- ناپایداری و خالی کردن ناگهانی زانو به طوری که فرد احساس می کند زانوی او تحمل وزن او را ندارد و گویی مفصل زانو از جای خود دررفته است.

- برخی مواقع فرد احساس می کند چیزی درون مفصل زانوی او گیر کرده است

- صدا دادن مفصل زانو هنگام حرکت یا احساس ساییدگی زیر کشکک زانو نیز از دیگر علائم نرمی کشکک زانو می باشد.

- بیماری کندرومالاسی یا نرمی کشکک زانو ممکن است منجر به تورم زانو شود.

- زانو درد پس از نشستن های طولانی مدت یا هنگام برخاستن و احساس سفتی در مفصل زانو

- تورم جلوی مفصل زانو که ناشی از ورم کردن کشکک می باشد.

- کاهش دامنه حرکتی بیمار و ناراحتی هنگام حرکت کشکک زانو

دردهای ناشی از غضروف زانو

درد ناشی از نرمی غضروف کشکک زانو

تشخیص نرمی غضروف کشکک زانو

معمولا افراد پس از احساس درد در مفصل زانوی خود به پزشک مراجعه می کنند و پزشک نیز با معاینه کامل پای بیمار و فشار دادن قسمت های مختلف زانوی او و همچنین حرکت و چرخاندن زانو به تمام جهات و مشاهده حالات بیمار، بیماری او را تشخیص داده و سایر عوارض احتمالی که دارای علائم مشابه هستند را رد می کند.

همچنین پزشک جهت تشخیص دقیق تر و یافتن علت زانو درد بیمار از طریق عکسبرداری اقدام می کند :

- رادیوگرافی اشعه ایکس

- سی تی اسکن

- ام آر آی

روش های درمان غیر جراحی نرمی کشکک زانو

پزشک پس از تشخیص علت نرمی کشکک زانو ویا کندرومالاسی ادام به درمان آن می کند.پزشک درابتدا از روش های غیر جراحی جهت بهبود درد بیمار بهره می گیرد که شامل موارد زیر هستند :

- داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا استامینوفن جهت تسکین درد بیمار تجویز می شود. همچنین استفاده از پمادها و مشمع های ضد درد نیز در کاهش درد زانوی بیمار موثر است.

- استراحت کافی و استفاده از کمپرس یخ و بالا قرار دادن پا کمی بالاتر از سطح قلب، در کم کردن درد و سایرعلائم نرمی کشکک موثر هستند.

مفصل زانو برای ترمیم به زمان کافی نیازدارد. بنابراین جهت بهبودی خود شتاب زده عمل نکنید و از انجام فعالیت هایی که باعث تشدید درد و اعمال فشار روی زانوی شما می شود خودداری کنید. زیرا ممکن است علاوه بر نرمی کشکک، زانوی شما دچار آسیب دیگری نیز بشود و این اتفاق روند درمان را کندتر خواهد کرد.

به طور مثال فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن و وزنه برداری فشار زیادی به زانو وارد می کند و باعث درد زانو می شود. حتی اگر پیاده روی آرام هم باعث فشار و ناراحتی شما می شود باید سعی کنید قدم های خود را کوتاه تر بردارید و تا زمان تعیین شده توسط پزشک فعالیت های ورزشی را آغاز نکنید.

کمپرس یخ را نیز به مدت چند روز پس از حادثه روی زانوی خود قرار دهید و دقت کنید که یخ را مستقیم روی زانوی خود نگذارید. زیرا باعث سوختگی زانوی شما می شود.

- فشار موضعی روی مفصل زانو نیز از درد و تورم آن می کاهد. برای این منظور پزشک یک بانداژ فشاری پلاستیکی دور زانوی بیمار قرار می دهد. توجه داشته باشید که بانداژ بیش از حد سفت نباشد. همچنین پس از بهبودی ضروری است که از زانو بند طبی استفاده کنید تا از مفاصل زانوی شما محافظت شود و از اعمال فشار روی کاسه زانو نیز جلوگیری به عمل آید.

علاوه بر این بستن نوار زیر کاسه زانو نیز در کاهش درد و برطرف کردن فشار از روی زانو موثر می باشد. استفاده از این نوارها ساده است و فیزیوتراپ نحوه استفاده از آن را به بیمار آموزش خواهد داد.

درمان نرمی کشکک زانو با ورزش

درمان نرمی غضروف زانو با ورزش

- انجام تمرینات ورزشی

حرکات ورزشی و برنامه های توانبخشی توسط پزشک یا فیزیوتراپ به بیمار ارائه می شود که این تمرینات باعث استحکام و تقویت عضلات اطراف مفصل زانو شده و به بهبود علائم نرمی کشکک زانو کمک می کند.

ماساژ درمانی نیز بسیار موثر است و باعث افزایش انعطاف پذیری و نرم شدن بافت های داخل زانو می شود.

علاوه بر این تمرینات سعی کنید دویدن خود را نیز محدود کرده و بیشتر به شنا و دوچرخه سواری بپردازید.

جهت دویدن و پیاده روی نیز از کفش های مناسب با کفی های طبی استفاده کنید و از دویدن روی سطوح سخت نیز اجتناب کنید تا فشار کمتری به زانوی شما وارد شود. زیرا اعمال فشار بیش از حد به زانو باعث تشدید علائم کندرومالاسی می شود. تاکید می شود که پیش ازآغاز فعالیت حتما به روش صحیح بدن خود را گرم کرده و به یکباره شروع به حرکات شدید ورزشی نکنید.

- لیزر درمانی

لیزر درمانی زانو در تسکین و کاهش بسیاری از دردها ناشی از بیماری های تخریبی مانند نرمی کشکک زانو بسیار موثر می باشد.

در این روش درمانی افزایش جریان خون ناحیه آسیب دیده، باعث می شود درد کاهش یابد.

لیزر درمانی یک روش غیرجراحی و کم تهاجم است که به کاهش درد بیماران و افزایش دامنه حرکتی آن ها بدون نیاز به مصرف دارو و جراحی کمک می کند. از این روش علاوه بر درمان نرمی کشکک زانو جهت درمان پوکی استخوان و سایر بیماری های تخریبی نیز استفاده می شود.

درمان نرمی غضروف زانو با لیزر

درمان نرمی غضروف زانو با لیزردرمانی

- فیزیوتراپی

هدف از انجام فیزیوتراپی برای درمان نرمی کشکک زانو، تقویت عضلات چهار سر ران و عضلات همسترینگ می باشد که باعث استحکام و تعادل ماهیچه های زانو نیز می شود.

تعادل عضلانی مانع از عدم هم ترازی زانو و در نتیجه بروز علائم کندرومالاسی کشکک می شود. همچنین انجام ورزش هایی نظیر شنا و دوچرخه ثابت نیز در جهت کاهش علائم این بیماری تاثیر گذار هستند.

  • بیشتر بخوانید:

 علت درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

درمان نرمی کشکک زانو به روش جراحی

در صورتی که سایر روش های غیر جراحی در درمان بیماری کندرومالاسی موثر نباشد پزشک از طریق جراحی آرتروسکوپی اقدام به درمان بیمار می کند.

به این صورت که ممکن است رباط های سفت و خشک اطراف کشکک را برداشته تا کشکک و استخوان هموار شوند. همچنین ممکن است با تراشیدن غضروف، آن را هموار کند. در غیر این صورت چنانچه روش های فوق موثر نباشد پزشک اقدام به حذف اجباری کشکک زانو می کند. البته زانو عملکرد خود را از دست نمی دهد.


دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس