بوریسیت یپتیک چیست ؟زانو

بوریسیت یپتیک چیست ؟

وقتی یک بورسا (کیسه کوچک حاوی مایع) آلوده شود ، به آن بورسیت سپتیک می گویند. بورسیت سپتیک به طور معمول بر بورس های واقع در مفاصل زانو و آرنج تأثیر می گذارد. برخلاف بورسیت آسپتیک (غیر عفونی) ، بورسیت سپتیک یک بیماری پزشکی بالقوه جدی است و توصیه می شود سریع به پزشک مراجعه کنید.

اگر بورسا آلوده باشد ، فرد علائم معمول بورسیت ، به ویژه تورم و حساسیت مفصل را تجربه می کند ، همچنین:

بوریسیت یپتیک

بورسیت ستیک می تواند در صورت ورود باکتری از طریق پوست یا زخم باز رخ دهد.

 • پوستی که در هنگام لمس گرم است. دمای پوست روی بورس ملتهب ممکن است نسبت به جاهای دیگر گرم تر باشد.
 • قرمزی پوست. ممکن است پوست روی بورس ملتهب قرمز باشد.
 • تب. تب بالا و / یا لرز (علاوه بر علائم دیگر بورسیت) می تواند نشانه بورسیت سپتیک باشد. یک مطالعه گزارش داد که تا 77٪ از افراد مبتلا به بورسیت سپتیک تب داشتند.
  احساس کلی بیمار بودن. ممکن است فرد احساس ناراحتی یا "بیماری" کند.

این علائم ممکن است حتی در بورسیت آسپتیک (غیر عفونی باشد) نیز ظاهر شود. به همین دلیل ، تمایز بین بورسیت آسپتیک و بورسیت سپتیک می تواند چالش برانگیز باشد.

در صورت وجود تردید در عفونت بورس با پزشک مشورت کنید.

بورسا و بورسیت سپتیک

بورس ها کیسه های کوچک ، نازک و لغزنده ای هستند که با مایع روان کننده پر شده اند. آنها در نزدیکی مفاصل بدن قرار دارند و به کاهش اصطکاک بین استخوان و بافت های نرم کمک می کنند. به عنوان مثال ، در قسمت پاشنه پا ، بورس رتروسکالانس به عنوان یک بالشتک روان کننده بین استخوان کالکانئوس و تاندون آشیل عمل می کند.

بورسیت سپتیک به احتمال زیاد در بورسی که در زیر پوست قرار دارد اتفاق می افتد مانند بورس پریپاتلار در ناحیه زانو و بورس الکرانون در نوک آرنج. این بورس ها را بورس های سطحی می گویند.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با نکروز آواسکولار (AVN) یا نکروز استخوان

چگونه میکروارگانیسم ها بورس را آلوده می کنند

هنگامی که باکتری ها یا سایر میکروارگانیسم های بدن وارد کیسه بورس شده و تکثیر می شوند ، بورس می تواند عفونی شود. میکروارگانیسم ممکن است از موارد زیر ایجاد شوند:

بیرون بدن. میکروارگانیسم ها می توانند از طریق برش ، خراش ، سوراخ ، گزش یا سایر روش ها وارد بورس شوند. بعضی اوقات عفونت بدون وجود نقطه ورود واضح روی پوست اتفاق می افتد.
افرادی که از این طریق مستعد ابتلا به بورسیت سپتیک باشند کسانی هستند که زمان زیادی را روی زانو و آرنج خود می گذرانند ، مانند لوله کش ، نجار ، روحانیون و ورزشکاران.
داخل بدن. اگرچه خیلی شایع نیست ، اما ورود میکروارگانیسم های عفونی از سایر نقاط بدن به بورس امکان پذیر است. به عنوان مثال ، ممکن است باکتری های ایجاد کننده آرتروز سپتیک یا سل ، بورس را آلوده کنند.
در بعضی موارد ، سوراخ شدن توسط سوزن در اثر آسپیراسیون (تخلیه بورس متورم) یا تزریق کورتیکواستروئید برای درمان بورسیت آسپتیک می تواند باعث ایجاد بورسیت سپتیک شود.

مشکلات پزشکی مرتبط با بورسیت سپتیک

افرادی که انواع خاصی از آرتروز التهابی یا سیستم ایمنی ضعیف دارند (ه عنوان به دلیل داروها) احتمال بیشتری دارد که دچار بورسیت سپتیک شوند. به عنوان مثال ، موارد زیر می تواند خطر ابتلا به بورسیت سپتیک را افزایش دهد:

 • دیابت ، به ویژه اگر به خوبی کنترل نشده باشد
 • بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
 • اعتیاد به الکل
 • آرتریت التهابی ، از جمله آرتریت روماتوئید
 • آرتریت رسوب کریستالی ، از جمله نقرس و نقرس کاذب(که با نام رسوب پیروفسفات کلسیم یا CPPD نیز شناخته می شود)
 • داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند ، مانند کورتیکواستروئیدها

افرادی که دارای سرکوب سیستم ایمنی قابل توجه هستند ، برای درمان چالش بیشتری دارند و بهبود آنها طولانی تر است

تشخیص بورسیت سپتیک

پزشک یا سایر متخصصین پزشکی با گرفتن شرح حال از بیمار و انجام معاینه فیزیکی ، فرایند تشخیص را آغاز می کنند. پزشک همچنین ممکن است با استفاده از سوزن و سرنگ مایعات را از بورس آسیب دیده خارج کند (آسپیراسیون سوزنی).

خارج کردن مایع از بورس می تواند فشار را کاهش دهد و بیمار را راحت تر کند. همچنین یک نمونه مایع را فراهم می کند که با استفاده از تست های آزمایشگاهی مانند زیر قابل آزمایش است:

 • شمارش سلول های خونی. تعداد زیادی از گلبول های سفید خون در مایع سینوویال بورس نشانگر عفونت است.
 • آزمایش سطح گلوکز. سطح گلوکز که به طور قابل توجهی پایین تر از حد طبیعی است ، ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.
 • تجزیه و تحلیل کریستال. وجود کریستالها در مایع بورس نشانگر نقرس یا نقرس کاذب است.
 • لکه گرمی. برای تعیین وجود باکتریهای عفونی خاص از یک تست آزمایشگاهی به نام لکه گرم استفاده می شود.

حتی در صورت ابتلا به بورس ممکن است یک یا چند مورد از این آزمایش ها منفی باشند. به عنوان مثال ، همه باکتریهای مشکل ساز را نمی توان با یک لکه گرم تشخیص داد ، بنابراین حتی اگر آزمایش منفی باشد ، بورسیت سپتیک را نمی توان به طور کامل رد کرد.

ممکن است برای کمک به تشخیص یا رد سایر موارد پزشکی ، مانند آرتریت روماتوئید و نقرس ، از تستهای آزمایشگاهی اضافی روی مایع بورسی یا خون بیمار استفاده شود. این مشکلات می توانند باعث درد و تورم مفصل شوند و همچنین خطر ابتلا به بورسیت سپتیک را افزایش دهند.


منبع محتوا : arthritis-health

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس