آشنایی کامل با انواع عفونت های استخوان و مفصل و روش های درمانبیماری ها

آشنایی کامل با انواع عفونت های استخوان و مفصل و روش های درمان

پزشکان در شناسایی و درمان عفونت های استخوانی ، معروف به استئومیلیت ، و عفونت های مفصلی یا آرتروز سپتیک ، تخصص دارند. این عفونت ها اغلب پس از تروما یا یک عمل جراحی با ورود باکتری های ناقل بیماری به بدن شروع می شوند و از طریق جریان خون به استخوان ها و مفاصل گسترش می یابند. بدون درمان سریع ، عفونت های استخوان و مفصل می توانند به بیماری های طولانی مدت تبدیل شوند.

بسیاری از انواع باکتری ها می توانند باعث عفونت های استخوانی و مفصلی شوند ، از جمله استافیلوکوکوس اورئوس که به آن استاف ، انتروباکتر و استرپتوکوک نیز گفته می شود.

استئومیلیت

استئومیلیت اغلب هنگامی اتفاق می افتد که عفونت در جای دیگری از بدن مانند عفونت ادراری یا ذات الریه، از طریق خون به استخوان ها منتقل شود. گاهی اوقاتیک جراحی اخیر ، تزریق اطراف استخوان یا شکستگی باز - زمانی که استخوان از پوست خارج می شود - می تواند استخوان را در معرض باکتری ها قرار دهد و باعث استئومیلیت شود.

زخم باز روی استخوان نیز می تواند منجر به استئومیلیت شود. این وضعیت بیشتر در افرادی که دیابت و زخم پای دیابتی دارند شایع است. همچنین می تواند در افرادی که به نوروپاتی محیطی مبتلا هستند که در آن آسیب عصبی، تشخیص آسیب در اندام ها را دشوار می کند ، ایجاد شود.

در ابتدا ، استئومیلیت به سرعت ایجاد می شود و معمولاً با درد ، تب و سفتی همراه است. استئومیلیت مزمن به آرامی پیشرفت می کند و ممکن است نتیجه عفونت قبلی استخوان باشد. حتی با وجود مصرف چند دوره آنتی بیوتیک ، در صورت مقاومت باکتری های عامل عفونت نسبت به آنتی بیوتیک ها ، این بیماری ممکن است بازگردد. علائم استئومیلیت مزمن ممکن است شامل تب ، درد و قرمزی یا ترشح در محل عفونت باشد.

استئومیلیت در بزرگسالان بیشتر در مهره ها - استخوان های ستون فقرات - یا در بخشی از بدن که قبلاً برای شکستگی تحت عمل جراحی قرار گرفته یا تعویض مفصل شده است ایجاد می شود.

علائم مزمن مانند درد در محل آسیب یا جراحی، در بزرگسالان بیشتر است. آنها همچنین ممکن است حساسیت ، تورم ، گرما یا قرمزی را بر روی استخوان آسیب دیده تجربه کنند. افراد مبتلا به دیابت یا نوروپاتی محیطی ممکن است درد یا تب نداشته باشند ، اما ممکن است متوجه شوند که ناحیه ای از پوست آسیب دیده شان مانند زخم پا بهبود نمی یابد.

در کودکان ، استئومیلیت معمولاً استخوان های بلند پا و بالای بازوها از جمله استخوان ران و استخوان بازو را درگیر می کند. علائم آن ممکن است شامل تب ، لرز ، قرمزی در محل عفونت ، درد یا حساسیت بیش از حد استخوان آسیب دیده و مشکل در استفاده از اندام درگیر باشد. به عنوان مثال بیمار ممکن است به دلیل درد شدید در پاها در راه رفتن مشکل داشته باشند.

آرتروز سپتیک

آرتروز سپتیک به التهاب مفصل ناشی از عفونت باکتریایی یا قارچی گفته می شود. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که یک آسیب عمیق ، مانند زخم سوراخ شکل، در نزدیکی یا بالای مفصل رخ دهد و به باکتری اجازه دهد مستقیماً وارد مفصل شود. باکتری همچنین می تواند توسط جریان خون از یک مفصل عفونی اخیر یا بعد از جراحی منتقل شود.

این مشکل غالباً مفاصل نزدیک استخوانهای بلند پا و دست را تحت تأثیر قرار می دهد. این مفاصل شامل مفاصل ران ، زانو و مچ پا و نیز مفاصل شانه ، آرنج و مچ دست هستند. عفونت همچنین می تواند در ستون فقرات ، لگن و پاشنه ها ایجاد شود.

نوزادان و افراد مسن به دلیل آناتومی و خونرسانی به مفاصل، بیشتر در معرض آرتروز سپتیک هستند. مفصل ران و زانو بیشترین درگیری را در بزرگسالان داشته ، در حالی که در نوزادان شایعترین محل عفونت، مفصل ران است.

آرتروز سپتیک می تواند به سرعت باعث آسیب شدید در غضروف و استخوان مفصل شود. درمان سریع برای جلوگیری از آسیب دائمی مفصل بسیار مهم است.

علائم معمولاً شدید است و شامل تب ، قرمزی و تورم در مفصل و درد شدیدی است که با حرکت بدتر می شود. در نوزادان ، علائم ممکن است شامل تب ، عدم توانایی حرکت اندام با مفصل عفونی و گریه هنگام حرکت مفصل آلوده باشد. به عنوان مثال ، نوزاد مبتلا به آرتروز سپتیک مفصل ران ممکن است هنگام تعویض پوشک گریه کند.


منبع محتوا : nyulangone

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس