پوکی استخوان : چرا زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند؟استخوانبیماری ها

پوکی استخوان : چرا زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند؟

پوکی استخوان نوعی بیماری استخوانی است که باعث نازک شدن و ضعیف شدن استخوان ها در طول زمان و در نهایت باعث شکستگی آنها می شود. این بیمارب هم مردان و هم زنان را درگیر می کند. از هر دو زن بالای 50 سال یک نفر و از هر چهار مرد نیز یک نفر در طول زندگی خود دچار شکستگی مربوط به پوکی استخوان خواهد شد. همچنین 2 میلیون مرد به پوکی استخوان مبتلا هستند.

با این حال تخمین زده می شود که 80 درصد از 10 میلیون آمریکایی مبتلا به پوکی استخوان، زن هستند. زنان استخوانهای کوچکتر و سبک تری نسبت به مردان دارند. این امر باعث می شود که زنان بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار بگیرند زیرا جرم کمتری وجود دارد و یائسگی تأثیر بیشتری بر استخوان های آنها دارد. بعلاوه ، بعد از یائسگی بدن استروژن و پروژسترون کمتری تولید می کند - دو هورمون رایج زنانه که به استحکام استخوان ها کمک می کند. کمبود استروژن نیز می تواند باعث از دست رفتن استخوان در زنان جوان شود. این تفاوت ها به این معنی است که زنان نسبت به مردان سریعتر دچار از بین رفتن استخوان می شوند. یائسگی زودرس می تواند باعث از بین رفتن زودرس استخوان و بیماری در سنین قبل از 65 سالگی شود. زنان در طی پنج سال پس از یائسگی بیش از 30٪ از توده استخوانی خود را از دست می دهند.

زنان برای مبارزه با پوکی استخوان چه کاری می توانند انجام دهند؟ این کار با درک استخوان های انسان شروع می شود.

استخوان ها و نحوه عملکرد آنها

استخوان به طور مداوم در بدن ساخته می شود ، خرد می شود و دوباره ساخته می شود. از آنجا که بدن مواد مغذی مانند کلسیم ، ویتامین D و پتاسیم را هضم می کند ، باعث ایجاد توده استخوانی می شود. ورزش هایی مانند پیاده روی یا دویدن نیز به تقویت استخوان ها کمک می کنند.

تقویت استخوان ها به طور معمول تا اواسط 30 سالگی افراد ادامه می یابد. سپس استخوان ها شروع به از دست دادن تراکم می کنند. مواد معدنی سخت موجود در استخوان با بافت تو خالی همانند شانه عسل جایگزین می شوند. استخوان ها سبک تر و شکننده تر می شوند و هنگام سقوط یا تصادف راحت تر می شکنند.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با عواملی که باعث پوکی استخوان می شوند

عوامل خطر

فراتر از جنسیت ، عوامل خطر پوکی استخوان عبارتند از:

 • یائسگی زودرس
 • نژاد سفید ، آسیایی
 • سیگار کشیدن
 • استخوان بندب ظریف
 • استفاده از استروئید
 • استفاده از داروهای سرطان پستان
 • سن
 • شکستگی قبل از بزرگسالی
 • سابقه شکستگی مفصل ران در والدین
 • کمبود ویتامین D

در آمریکایی های بالای 50 سال ، پوکی استخوان بیشتر در زنان اروپایی یا آسیایی تبار دیده می شود. تقریباً نیمی از آنها دارای سطح تراکم استخوان کم هستند که به آن استئوپنی نیز گفته می شود. زنان آسیایی کمترین تراکم استخوان را دارند اما کمتر از زنان سفیدپوست یا اسپانیایی تبار دچار شکستگی استخوان می شوند.

در زنان جوان ، بی اشتهایی ، پرخوری و عدم پریود می تواند با گذشت زمان احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. این مورد در مورد ورزشکارانی که به دلیل فعالیت زیاد ممکن است اختلالات خوردن یا وزن بدن کمی داشته باشند هم معمول است.

علاوه بر این ، فعالیت بدنی ناکافی (ورزش های تحمل وزن) ، سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از حد الکل ریسک شما را افزایش می دهد.

چگونه می توانم از پوکی استخوان جلوگیری کنم؟

همه بزرگسالان باید قدم هایی برای تقویت استخوان های خود بردارند. بدون توجه به سن، شما می توانید از همین حالا شروع کنید. این کار را با آغاز عادت های زندگی خود شروع کنید.

 • سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • مصرف الکل را محدود کنید.
 • از یک رژیم غذایی سالم و غنی از کلسیم و ویتامین D استفاده کنید. ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است. آن را در ماهی قزل آلا پخته شده، محصولات لبنی و سبزیجات از جمله کلم بروکلی و کلم پیچ پیدا خواهید کرد.
 • حداقل 30 دقیقه در روز فعالیت بدنی تحمل وزن داشته باشید. آهسته دویدن ، کوهنوردی و پیاده روی فعالیت های خوبی برای تقویت استخوان ها هستند. رقص ، یوگا و تای چی همچنین می توانند در هنگام بهبود تعادل ، سطح تراکم شما را افزایش دهند.
 • بیرون و زیر آفتاب بروید. آفتاب می تواند به بدن شما کمک کند که ویتامین D را که برای جذب کلسیم ضروری است ، پردازش کند. در فضای باز ورزش کنید و سود مضاعفی کسب کنید!
 • اگر بیش از 50 سال دارید یا بعد از یائسگی هستید ، سطح ویتامین D و کلسیم خود را توسط تخصصین درمانی بررسی کنید.

حتما مطالعه کنید : 11 نکته برای بهبود سلامت استخوان

سخن نهایی

از اینجا کجا میروید؟ صبر نکنید تا مچ دست یا پایتان را بشکنید تا متوجه شوید پوکی استخوان دارید.

در طی معاینات منظم توسط متخصصین درمانی ، از آنها بپرسید که آیا در معرض خطر هستید یا خیر؟ پزشک شما می تواند برای ارزیابی همه عوامل خطر به شما کمک کند.

بهترین روش برای بررسی میزان تراکم استخوان ، آزمایش اشعه ایکس مواد معدنی استخوان است. به طور کلی اگر شرایط زیر را داشته باشید ، پزشک به شما توصیه می کند که اولین آزمایش غربالگری تراکم استخوان خود را انجام دهید:

 • در سن 65 سالگی یا بیشتر هستید و یا در اوایل یائسگی بدون جایگزینی استروژن می باشید.
 • بعد از 50 سالگی شکستگی استخوان داشته باشید.
 • عوامل خطر دیگری مانند سابقه خانوادگی ، سابقه سیگار کشیدن ، مصرف زیاد الکل ، مصرف فعلی استروئیدها ، درمان با آرمیدکس برای سرطان پستان و یا استخوان بندی ضعیفی داشته باشید.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد فواصل مناسب غربالگری پس از اولین غربالگری تراکم استخوان ، صحبت کنید.


منبع محتوا : aurorahealthcare

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس