روش های درمان سفتی مفاصل در صبحبیماری ها

روش های درمان سفتی مفاصل در صبح

آیا صبح ها با مفاصل سفت که به سختی حرکت می کنند از خواب بیدار می شوید؟ داروهایی ممکن است به جلوگیری از سفتی مفاصل در صبح کمک کنند و روش های درمانی غیر دارویی نیز وجود دارند که می توانید از آنها برای شل کردن مفاصل سفت شده تان استفاده کرده و بتواتید روز خود را آغاز کنید.

آرتروز علت معمول است

سفتی صبحگاهی در آرتریت روماتوئید (RA) ، یک بیماری خود ایمنی که مفاصل شما را تحت تأثیر قرار می دهد ، معمول است. همچنین ممکن است علامتی برای سایر بیماری های مفصلی نیز باشد مانند:

 • استئوآرتریت (OA) ، هنگامی که غضروف هایی که انتهای استخوان های شما را پوشانده اند از بین می روند و استخوان ها به هم ساییده می شوند
 • آرتریت پسوریاتیک ، آرتریت التهابی که اغلب با پسوریازیس مرتبط است ، بیماری ای که باعث ایجاد پوستی قرمز ، لکه دار و پوسته پوسته می شود
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان ، یک بیماری التهابی است که می تواند باعث رشد استخوان های ستون فقرات در کنار هم شود

اگر OA دارید ، سفتی مفصل صبح معمولاً بعد از چند دقیقه متوقف می شود. سفتی صبح در اثر RA می تواند تا یک ساعت بیشتر طول بکشد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با با عفونت استخوان یا استئومیلیت

سفتی طولانی مدت صبح معمولاً به معنی التهاب است. در RA ، سیستم ایمنی بدن شما به سینوویوم ، بافت پوشاننده مفاصل شما حمله می کند و باعث التهاب می شود. این التهابی است که باعث علائم RA مانند مفاصل سفت و دردناک می شود.

دوره های طولانی تر از سفتی صبح ممکن است به معنی بالا بودن میزان التهاب یا فعال تر بودن بیماری شما باشد.

کدام مفاصل احساس سفتی می کنند؟

سفتی صبحگاهی اغلب روی مفاصل کوچک مانند مفاصل دست ، انگشتان ، مچ و انگشتان پا تأثیر می گذارد. ممکن است از خواب بیدار شوید و احساس کنید نمی توانید انگشتانتان را خم کرده یا مشت کنید. سفتی صبحگاهی همچنین می تواند در آرنج ، شانه ها ، گردن یا سایر مفاصل نیز ظاهر شود.

چگونه می توان سفت شدن مفاصل در صبح را مدیریت کرد

داروها می توانند علائم RA مانند سفتی مفاصل در صبح را کاهش دهند. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن به صورت بدون نسخه برای درمان درد و التهاب آرتریت در دسترس هستند. دوزهای قوی تر آنها فقط با نسخه پزشک عرضه می شوند.

سایر داروهای RA که پزشک ممکن است تجویز کند شامل موارد زیر است:

 • داروهای بیولوژیک مانند adalimumab ، etanercept و infliximab
 • هیدروکسی کلروکین
 • لفلونوماید
 • متوترکسات
 • استروئیدهایی مانند پردنیزون که معمولاً به عنوان یک دوره کوتاه برای درمان شعله ور شدن التهاب RA تجویز می شوند
 • سولفاسالازین

داروهای موضعی. این داروها از طریق پوست به بدن شما منتقل می شوند تا علائم آرتروز را درمان کنند. بسیاری از آنها بدون نسخه در دسترس هستند. داروهای موضعی قوی تر مانند NSAID ها با نسخه پزشک در دسترس هستند.

کرمها یا ژلهای موضعی را به اطراف مفاصل سفت مانند دستها ، انگشتان یا زانوها بمالید. ممکن است برای احساس آرامش لازم باشد چند بار در روز و به مدت چند هفته از برخی از آنها استفاده کنید.

داروهای موضعی شامل کپسایسین ساخته شده از فلفل تند قرمز ، و مواردی مانند منتول یا کافور است که باعث می شود پوست شما سرد یا گرم شود. سایر داروهای موضعی شامل سالیسیلات ها که همان مسکن آسپرین را در خود دارند و کرم های بی حس کننده مانند لیدوکائین هستند.

حتما مطالعه کنید: تشخیص و درمان شکستگی ران

گیاهان و مکمل ها. درمان های گیاهی مانند روغن ماهی ، گل مغربی ، گل گاوزبان ، یا روغن های توت سیاه ممکن است سفتی مفاصل ناشی از آرتروز را کاهش دهند. قبل از خرید و استفاده هرگونه مکمل دیگر با پزشک خود مشورت کنید.

کشش و ورزش. هر روز برای کشش مفاصل و انجام حرکات ورزشی ملایم وقت بگذارید. کشش روزانه به شل شدن مفاصل و بهبود دامنه حرکتی شما کمک می کند. به عنوان بخشی از برنامه عادی خود پیاده روی کنید ، دوچرخه سواری کنید یا برای شنا بروید. تای چی یکی دیگر از تمرینات ملایم است که باعث انعطاف پذیری مفاصل شما می شود.

هر روز صبح یک تمرین کششی ملایم را امتحان کنید تا سفتی مفصل را کاهش داده و بدن خود را برای روز آماده کنید. فیزیوتراپیست (PT) می تواند به شما کمک کند تمرینات خاصی را برای درمان و جلوگیری از سفتی مفصل یاد بگیرید.

گرما دادن. این روش های درمانی می توانند گردش خون را در مفاصل تقویت کنند ، که در نهایت می تواند سفتی را کاهش دهد:

 • دوش آب گرم بگیرید یا در وان غوطه ور شوید.
 • یک پد گرم کن یا کمپرس گرم را روی مفاصل خود بگذارید.
 • دست ها یا پاهای سفت o,n را در یک وان گرم موم پارافین فرو کنید.
 • یک حوله مرطوب و نرم را در مایکروویو خود به مدت 20 ثانیه گرم کنید و آن را به دور مفاصل سفت خود بپیچید.

برنامه خود را تغییر دهید. اگر سفتی مفصل کار در صبح را برایتان سخت می کند ، ببینید آیا کارفرمای شما می تواند ساعات کاری شما را تغییر دهد یا خیر. در هنگام شعله ور شدن علائم ممکن است به مدتی مرخصی نیز نیاز داشته باشید.

استرس خود را کنترل کنید. استرس می تواند علائمی مانند سفتی صبح را بدتر کند. برای کاهش استرس و کنترل آن ، روشهایی مانند تنفس عمیق ، تمرینات آرامش ، یوگا ، مدیتیشن یا تصاویر هدفمند را امتحان کنید.


منبع محتوا : webmd

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس