نحوه بهبودی و نشانه های جوش خوردن استخوان شکستهاستخوان

نحوه بهبودی و نشانه های جوش خوردن استخوان شکسته

وقتی استخوان شما می شکند ، ممکن است فکر کنید دیگر هیچوقت نمی توانید کارهایتان را همچون گذشته به صورت عادی انجام دهید . خوشبختانه ، در اکثر موارد ، شکستگی استخوان در عرض چند ماه بهبود می یابد - در این مدت ممکن است چند نشانه از جوش خوردن استخوان خود را مشاهده کنید.

روند ترمیم استخوان شکسته یک دوره چند مرحله ای است که به محض شکستن استخوان شروع می شود. ابتدا برای رساندن سلولهایی که برای ترمیم استخوان ضروری هستند ، خون به ناحیه جاری می شود. این امر همچنین به عنوان محافظی برای استخوان عمل می کند.

حدود یک هفته پس از شکستن استخوان ، یک کالوس (پینه) در ناحیه شکستگی ایجاد می شود. کالوس نوعی بافت استخوانی غنی از کلاژن است که در ابتدا نرم است اما با گذشت زمان سفت می شود.

هفته های بعد از شکستگی ، با حرکت استئوبلاست ها (سلول های جدید استخوان ساز)، استخوان جدید شروع به تشکیل و جایگزینی کالوس می کند. استخوان جدید تا جایی رشد می کند که کاملاً جای کالوس را بگیرد.

در عرض چند ماه پس از شکستگی ، بافت استخوانی کاملاً جدیدی برای ترمیم شکستگی خواهید داشت. پس از این اتفاق، شکستن استخوان دقیقاً در همان نقطه تقریباً غیرممکن خواهد بود زیرا استخوان در آن نقطه ضخیم تر و قویتر از قسمت های اطراف استخوان خواهد بود.

آنچه در حین بهبودی و جوش خوردن استخوان تجربه می کنید

مراحل زیر همان چیزی است که شما در طی ترمیم استخوان شکسته خود طی خواهید کرد:

درد کاهش می یابد

هنگامی که تازه استخوان تان می شکند ، ممکن است درد شدید داشته باشید - به ویژه هنگامی که عضو آسیب دیده را حرکت داده یا تصمیم به حرکت آن می گیرید. این درد ممکن است یک درد تیز و خنجری باشد. اگر فشار به آن وارد شود درد بدتر نیز می شود.

با بهبود استخوان ، این درد کاهش می یابد. اگر اطراف ناحیه را گچ گرفته باشید ، احتمالاً دیگر تقریبا هیچ دردی را احساس نخواهید کرد زیرا استخوان ثابت شده است.

دامنه حرکت افزایش می یابد

شما ممکن است در ابتدا محدوده حرکت بسیار محدودی در محل شکستگی داشته باشید. به تدریج دامنه حرکتی خود را دوباره به دست می آورید و این نشانه آن است که استخوان شکسته شما در حال جوش خوردن است.

تورم کم می شود.
پس از شکستن استخوان به دلیل هجوم خون به ناحیه شکستگی، تورم ایجاد می شود. با این حال ، با ایجاد کالوس ، تورم در محل شکستگی کاهش می یابد.

کاهش کبودی

کبودی همیشه با شکستگی استخوان اتفاق نمی افتد. با این حال ، اگر کبودی داشته باشید ، این کبودی با گذشت زمان تغییر رنگ داده و کمرنگ می شود. بدن شما خون را به آرامی جذب می کند ، به همین دلیل رنگ کبودی تغییر می کند.

اهمیت درمان شکستگی استخوان در اسرع وقت بسیار بالاست و مراقبت های فوری ارتوپدی برای تشخیص و درمان سریع شما مورد نیاز است است.

اگر سوالی دارید یا می خواهید با دکتر امین جواهری قرار ملاقات بگذارید ، امروز با ما تماس بگیرید. ما مشتاقانه منتظر هستیم که شریک مراقبت های بهداشتی شما باشیم!


منبع محتوا : movementortho
سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس