جراحی غضروف زانوزانو

جراحی غضروف زانو

آسیب غضروف زانو چیست؟

زانو مفصل بین استخوان ران و بالای استخوان درشت نی است. سطوح مفصلی با یک لایه نازک غضروف با ضخامت 1 تا 2 میلی متر پوشانده شده است که به استخوان ها اجازه می دهد تا به آرامی روی یکدیگر بلغزند، اصطکاک را کاهش داده و فشار بر استخوان را جذب می کند. منیسک ها بالشتک های کوچکی به شکل C بین غضروف ران و استخوان درشت نی هستند که باعث بهبود تماس می شوند و به عنوان جاذب ضربه عمل می کنند. رباط ها نوارهایی با الاستیسیتی متفاوت هستند که به حفظ ثبات زانو کمک می کنند (شکل 1 و 2).

آسیب غضروف می تواند به دنبال ضربه ، صدمات مکرر جزئی یا به دلیل نقص در رشد رخ دهد. غضروف آسیب دیده به تنهایی یا همراه با یک تکه کوچک استخوان زیرین از موقعیت طبیعی خود خارج می شود (شکل 3 و 4). این حالت می تواند باعث ایجاد یک تکه اضافی شده یا قطعه ای را تشکیل دهد که می تواند در اطراف مفصل حرکت کند. ناحیه غضروف آسیب دیده می تواند از نظر اندازه و عمق متفاوت باشد.

آسیب غضروف می تواند باعث درد ، قفل شدن ، تورم و گاهی ضعف مفصل شود ، بنابراین راه رفتن و سایر فعالیت ها را محدود می کند. آسیب رباط یا منیسک می تواند با این علائم مرتبط باشد و در آن تاثیر داشته باشد.

آسیب غضروفچرا جراحی؟

ظرفیت غضروف برای ترمیم و بازسازی خود بسیار محدود است. یک نقص غضروفی خود به خود ترمیم نمی شود ، یک ضایعه که تا حدی جدا شده، خود به خود بهبود نمی یابد و یک تکه آزاد می تواند بین مفصل گیر کرده ، به غضروف سالم آسیب برساند و در نهایت منجر به خراب شدن آن شود.
یک ضایعه کوچک در ابتدا قابل درمان است. در صورت وجود فلپ یا تکه دارای علائم ، یا آسیب بزرگ در غضروف ، جراحی پیشنهاد می شود. هدف از عمل بازگرداندن سطح لغزشی یکنواخت برای تسکین درد ، قفل شدن و تورم و امکان بازگشت به راه رفتن و فعالیت های عادی است ، بنابراین از زوال پیشرونده مفصل جلوگیری می کند.

جراحی غضروف چیست؟

جراحی غضروف مربوط به ضایعات موضعی است. هدف آن اتصال مجدد یا خارج کردن بافتی است که به طور جزئی یا کامل جدا شده است. همچنین ناحیه آسیب دیده را با پیوند غضروف یا تحریک ترمیم غضروف درمان می کنند.

تکنیک میکروفرکچردر صورت ضایعه عمیق و وسیع به شکل فلپ استخوانی یا قطعه ی داخل مفصلی ، روش اتصال مجدد را می توان در نظر گرفت تا بهبودی امکان پذیر باشد. قطعه پس از جابجایی به محل اصلی خود ، توسط یک پیچ ثابت می شود تا بازسازی همگن سطح غضروف را امکان پذیر کند (شکل 5). در مورد ضایعه کم عمق ، شانس بهبود حداقل است. ضایعه بریده می شود و لبه ها اصلاح می شوند (شکل 6).
اگر نقص غضروف کوچک و سطحی باشد ، هیچ کار دیگری انجام نمی شود.

عمق زخم غضروفدر صورت وجود نقص غضروفی گسترده تر ، دو روش برای ترمیم نقص با توجه به موقعیت و وسعت آن امکان پذیر است:

تکنیک میکرو فرکچر (شکستگی میکرونی) شامل تحریک استخوان با استفاده از یک ابزار نوک تیز برای ایجاد سطح ناهموار است (شکل 7). این کار باعث خونریزی موضعی می شود و بازسازی و ترمیم غضروف را تحریک می کند (شکل 8).

تکنیک موزائیک پلاستی شامل جایگزینی ناحیه معیوب با پیوندهای استئوکندری است که از ناحیه کم فشار زانو گرفته می شود. برای این منظور ، یک یا چند شاخه استئوکندری ، عموماً از اطراف استخوان ران ، با استفاده از یک ابزار مخصوص برداشته می شود (شکل 9). استخوان معیوب برای دریافت پیوند آماده می شود. سپس پیوندهای استئوکندری مانند موزاییک در کنار هم قرار می گیرند تا سطح لغزشی یکنواختی ایجاد شود (شکل 10).

تکنیک موزاییک پلاستیجراحی غضروف به صورت آرتروسکوپی یا با ایجاد برشی در جلوی زانو انجام می شود. آرتروسکوپی شامل ایجاد دو برش کوچک 5 میلی متری در جلوی زانو است. یک آرتروسکوپ یا دوربین کوچک از طریق یکی از برش ها برای مشاهده مفصل و به ویژه غضروف آسیب دیده وارد می شود. ابزارهای کوچک از طریق برش دیگر برای انجام عمل جراحی وارد می شوند.

جراحی آرتروسکوپی اغلب برای اتصال مجدد غضروف و همچنین تکنیک شکستگی میکرونی استفاده می شود. این عمل حدود نیم ساعت طول می کشد و 1 یا 2 روز بستری در بیمارستان نیاز دارد. تکنیک موزاییک پلاستی اغلب نیاز به برش در جلوی زانو دارد. این عمل حدود یک ساعت طول می کشد و 3 یا 4 روز بستری در بیمارستان مورد نیاز است.
این عمل تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود. متخصص بیهوشی شما بهترین نوع بیهوشی را با توجه به وضعیت سلامتی شما انتخاب می کند.

پس از عمل ، برش ها با یک پانسمان استریل پوشانده می شوند ، که به مدت 10 روز در محل باقی می ماند. درد در طول دوره بعد از عمل بسیار دقیق مدیریت و کنترل می شود و درمان بر اساس آن تنظیم می شود.

توانبخشی بعد از عمل و بازگشت به فعالیت

بعد از عمل، توانبخشی را با فیزیوتراپیست خود آغاز خواهید کرد. هدف حفظ انعطاف پذیری زانو و توده عضلانی است.
در صورت اتصال مجدد یا موزاییک پلاستی ، تا 6 هفته از عصا استفاده می کنید که به شما کمک می کند حرکت کنید تا وزن زیادی روی زانو وارد نشود.
بسته به شغلتان می توانید رانندگی و بازگشت به کار را در ماه دوم انجام دهید. کارهای اداری را می توان زودتر هم شروع کرد. به طور کلی می توانید فعالیت های ورزشی ملایم مانند دوچرخه سواری و شنا را بعد از ماه سوم از سر بگیرید.
در مورد روش میکروفرکچر ، دوره بدون تحمل وزن 3 هفته است. بسته به شغلتان می توانید رانندگی و بازگشت به کار را در ماه اول انجام دهید. کارهای اداری را می توان زودتر هم شروع کرد. به طور کلی می توانید فعالیت های ورزشی ملایم مانند دوچرخه سواری و شنا را می توانید بعد از ماه دوم از سر بگیرید.

از هر تکنیکی که استفاده شود ، لازم است 4 تا 6 ماه قبل از بازگشت کامل به تمام فعالیت های ورزشی منتظر بمانید.

خطرات و عوارض آن چیست؟

 • علاوه بر خطرات ناشی از هرگونه عمل جراحی و بیهوشی ، برخی از خطرات خاص این جراحی عبارتند از:
 • اگر توانبخشی بعد از عمل به درستی انجام نشود ، سفتی مفصل ایجاد می شود.
 • تشدید واکنشهای التهابی که گاهی اوقات مربوط به آلگودیستروفی است. با این حال ، درمان های جدیدی وجود دارد که می تواند به راحتی این عارضه نادر را مدیریت کند.
 • ممکن است در اطراف ناحیه جراحی به دلیل خونریزی هماتوم ابجاد شود. با توجه به میزان خونریزی ، ممکن است نیاز به تخلیه آن باشد.
 • بروز عفونت ، اگرچه نادر است (خطر کمتر از 1%) ، اما یک عارضه جدی است و ممکن است نیاز به تجدید جراحی و دوره ای از آنتی بیوتیک ها داشته باشد.
 • لخته های کوچک خون می توانند تشکیل شده ، رگ های پا را مسدود کرده و منجر به فلبیت شوند ، که برای چندین هفته به درمان ضد انعقاد نیاز دارد.
 • حرکت گرافت یا جابجایی قطعه غضروف فیکس شده می تواند رخ دهد که نیاز به جراحی مجدد دارد.

این فهرست کامل نیست. جراح شما می تواند توضیحات اضافی را در اختیار شما قرار دهد و مزایا ، معایب و خطرات هر مورد خاص را با شما در میان بگذارد.

نتیجه مورد انتظار جراحی چیست؟

به هر روشی که انجام شود ، قفل شدن ، تورم و بی ثباتی پس از عمل به سرعت از بین می رود.

بهبود قطعات استئوکندرال فیکس شده از 75 تا 90 درصد متغیر است. ضایعات تروماتیک شانس بیشتری برای ترمیم دارند.
در تکنیک میکرو شکستگی ، بهبود عملکرد و وضعیت غضروف در حدود 80 است.

در موزاییک پلاستی ، در حدود 15% از موارد، کمی ناراحتی در اطراف محل برداشت مشاهده می شود. با این وجود ، نتایج بسیار دلگرم کننده است زیرا تقریباً در %90 مواردی که ضایعه روی استخوان ران قرار دارد ،  85% مواردی که در ناحیه درشت نی و 80% مواردی که در استخوان پاتلا قرار دارد، نتایج خوبی حاصل می شود .
 


منبع محتوا : orthopaedic-surgery-paris

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس