چرا در پیاده روی ساق پاها درد می گیرد ؟ساق پا

چرا در پیاده روی ساق پاها درد می گیرد ؟

تاثیر پیاده روی در درمان آرتروز زانو ثابت شده است.اما در صورتی که در هنگام پیاده روی پس از گذشت مدت زمانی در حدود 5 دقیقه ماهیچه های ساق پایتان درد گرفت و احساس گرفتگی در قسمت ساق پای خود داشتید و یا دچار لنگش متناوب پاهای خود در حین پیاده روی می شوید این عوارض ناشی از نرسیدن خون کافی به پاهای شماست.

عضلات پا هنگام پیاده روی به مقدارزیادی خون نیاز دارند و اگر در حین پیاده روی سرخرگ هایی که خون را به پاها می رسانند دچارگرفتگی شوند دیگر قادر به رساندن خون کافی به پاها نیستند و در نتیجه این رویداد ماهیچه های ساق پا دچار آسیب دیدگی شده و فرد هنگام پیاده روی یا راه رفتن در این ناحیه احساس درد می کند.

درد ساق پا هنگام پیاده روی 

علت درد ساق پا هنگام پیاده روی

روش های بهبود درد ساق پا هنگام پیاده روی

- یکی از روش های درمانی بهبود درد ساق پا این است که تا زمانی که ساق پایتان درد بگیرد پیاده روی کنید. سپس کمی استراحت کرده تا درد تسکین پیدا کند و مجدد پیاده روی را از سر بگیرید و توجه داشته باشید که جهت بهبودی درد ساق پای خود هنگام پیاده روی باید از تغذیه سالم و مفید برخوردار باشید و مصرف چربی را نیز به حداقل برسانید. زیرا چربی از عوامل اصلی در عارضه مسدود شدن رگ های بدن می باشد. در صورت بالا بودن کلسترول بدن گاهی پزشک متخصص دارو نیز تجویز می کند.

  • بیشتر بخوانید:

  تاثیر پیاده روی در درمان آرتروز زانو

- به صورت برنامه ریزی شده و منظم پیاده روی را تا 6 هفته ادامه دهید و خواهید دید که پس از 6 هفته دیگر احساس درد نمی کنید و حتی می توانید مدت زمان پیاده روی خود را نیز افزایش دهید. اگر چنانچه پس از گذشت 6 هفته درد ساق پا همچنان وجود دارد و باعث ناراحتی فرد در حین پیاده روی می شود احتمالا فرد دچار گرفتگی سرخرگ ها در سایر قسمت های بدن خود می باشد. به همین خاطر ضروری است پیش از شروع پیاده روی به پزشک مراجعه کرده و از سلامتی جسمانی خود مطمئن شوید.

- توجه داشته باشید که درد ساق پا یک عارضه شایع در میان افراد از جمله نوجوانان و ورزشکاران می باشد و حتی ممکن است سالمندان را نیزبه دلایل مختلفی درگیر کند. علت اصلی درد ساق پا در ورزشکاران این می باشد که فرد پیش از آغاز ورزش و فعالیت های بدنی، بدن خود را به اندازه کافی گرم نمی کند و در صورت آماده نبودن بدن نیز عضلات به سهولت دچار گرفتگی شده و فرد در حین فعالیت احساس درد می کند.

- متخصصین ارتوپد نیز توصیه می کنند که جهت سلامتی عضلات بدن خود، قبل از ورزش و پس از آن به آرامی حرکات کششی را انجام داده و به تدریج فعالیت بدنی خود را متوقف کنید.انجام حرکات کششی پا و ساق پا علاوه بر محافظت از بدن و پیشگیری از صدمات و آسیب های وارده به آن، ریسک ابتلا به آسیب های کمر را نیز کاهش می دهد.

یکی از تمرینات تقویتی عضلات ساق پا به این صورت انجام می شود که روی زمین بنشینید و یکی از پاهای خود را در حالت کشیده قرار دهید. کف پای دیگر خود را روی سطح داخلی ساق پا کشیده و کمی به سمت جلو خم شوید و انگشتان پای کشیده خود را نیز به سمت بالا نگه داشته و با دست خود آن را لمس کنید.

درد ساق پا بعد از پیاده روی

علل درد ساق پا در هنگام پیاده روی و روش های جلوگیری از آن

علت درد ساق پا پس از هربار پیاده روی

برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که درد ساق پا در هنگام پیاده روی به دلیل کمبود کلسیم بدن می باشد. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و همان طور که توضیح داده شد عامل اصلی درد ساق پا پس از ورزش و فعالیت های بدنی گرم نکردن بدن به طور صحیح و کافی می باشد. به این معنی که فرد پیش از آغاز فعالیت به حد کافی تمرینات کششی انجام نمی دهد و به صورت یک باره ورزش را شروع می کند.

  • بیشتر بخوانید:

 5علت شایع درد ناگهانی ساق پا

بنابراین ضروری است پیش از آغاز هر گونه فعالیت بدنی، بدن خود را به مدت 5-6 دقیقه گرم کرده تا برای ورزش آماده شود. گرم کردن بدن ممکن است شامل انجام حرکات کششی یا پیاده روی باشد و پس از آن می توانید ورزش اصلی خود را شروع کنید. توجه به این نکته نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که گرم کردن تنها شامل آغاز فعالیت های بدنی نیست، بلکه در پایان ورزش نیز نباید تمرین را به یکباره متوقف کرد و باید چند دقیقه آرام پیاده روی کرده و حرکات کششی نرم انجام دهید تا بدن شما به تدریج سرد شود و پس از آن تحرک خود را متوقف کنید.

علاوه بر رعایت این موارد همیشه سعی کنید ورزش را از حرکات کم و سبک شروع کنید و به تدریج در روزهای آینده به تحرک و شدت خود تمرینات بیفزایید. اگر فرد همان روزهای اول و بدون آمادگی قبلی به انجام فعالیت های بدنی شدید روی بیاورد حتما دچار بدن درد می شود. به این دلیل که تجمع اسید لاکتیک در بدن و پارگی های ریزی که ممکن است در عضلات ساق پا رخ دهد فرد را مبتلا به درد ساق پا خواهد کرد.

طبق مطالبی که عنوان کردیم کمبود کلسیم ارتباطی با ورزش و درد ساق پا ندارد. ممکن است افرادی که مبتلا به کمبود کلسیم در بدن خود هستند با علائمی مانند گزگز و مورمور شدن دور دهان خود و دردهای مفصلی در قسمت های مختلف بدن حتی در هنگام استراحت نیز رو به رو شوند اما این علائم کافی نبوده و جهت تشخیص دقیق کمبود کلسیم در افراد باید از آن ها تست سنجش تراکم استخوان به عمل آید.

علاوه بر درد ساق پا که ممکن است در ران ها و لگن فرد نیز بروز کند، عوارض دیگری نیز ممکن است در هنگا م پیاده روی متوجه فرد شود و گاهی این علائم می تواند نشانه یک مشکل جدی در بدن باشد. پیاده روی بدون تردید یکی از ورزش هایی است که برای همه افراد مناسب می باشد و تقریبا همه می توانند آن را انجام دهند. طبق تحقیقات صورت گرفته، پیاده روی می تواند باعث سلامت قلب شود و همچنین در کاهش وزن و کاهش استرس نیز بسیار موثر می باشد. پیاده روی به دلیل آن که فشار زیادی به بدن وارد نمی آورد برای افراد چاق نیز بسیار مناسب بوده و در کاهش وزن آن ها نیز تاثیر گذار می باشد.

اما با وجود تمام این مزایا پیاده روی همیشه یک ورزش بدون آسیب و درد نمی باشد و ممکن است آسیب های ناشی از آن به گونه ای باشد که فرد آن را نادیده بگیرد و توجهی به آن نداشته باشد. درصورتی که این آسیب ها ممکن است علامت یک بیماری جدی در بدن باشد. بنابراین نباید آن را نادیده گرفت و باید نسبت به بررسی  و درمان آن توسط متخصص ارتوپد اقدام کرد.

درد مچ پا هنگام پیاده روی

آسیب دیدن پاشنه پا یکی از علل ایجاد  در ساق پا در هنگام پیاده روی

- درد شست پا

درد شست پا در حین پیاده روی ممکن است ناشی از پینه پا باشد. پینه ها معمولا به دلیل عدم تعادل استخوان در انگشت بزرگ یا کوچک پا است که باعث درد و تورم در این ناحیه می شود وهمچنین در صورت پوشیدن کفش های تنگ و بدون پاشنه دارای قوس کم نیز پینه ها افزایش یافته و منجر به درد شدیدی در انگشت شست پا می شود. جهت کاهش درد می توانید از کمپرس یخ روی ناحیه دردناک استفاده کنید. در موارد شدیدتر نیز ممکن است نیاز به به عمل جراحی و فیزیوتراپی باشد.

- درد پاشنه پا

درهنگام راه رفتن پاشنه پا اولین عضو بدن است که با زمین برخورد می کند و ایجاد هر گونه آسیب دیدگی در قسمت پاشنه پا راه رفتن فرد را مختل یا غیر ممکن می کند. این درد ناشی از التهاب بافتی محکم است که پاشنه پا را به پنجه وصل می کند و به نام فاشیای پلانتار شناخته می شود. بی توجهی به درد پاشنه پا می تواند منجر به عواقب جدی در فرد شود. به طوری که فرد دیگر نتواند پیاده روی کند. بنابراین با مشاهده کوچک ترین علائم در پاشنه پای خود فورا به متخصص ارتوپد مراجعه کرده و روش های درمانی را پیگیری نمایید.

- درد پایین کمر

اگر درهنگام پیاده روی کمر درد دارید احتمالا مشکل شما موضعی بوده و وضعیت نامناسب ستون فقرات شما باعث بروز این درد شده است. همچنین درد ممکن است ناشی از پارگی عضلات پشتی باشد که در این صورت حتما باید ورزش را متوقف کنید.

درد زانو در هنگام پیاده روی

درد زانو در هنگام پیاده روی

- درد زانو

اگر زانوی شما در حین پیاده روی هر بار که قدم بر می دارید دچار لرزش می شود ممکن است شما مبتلا به تاندونیت آشیل ( التهاب تاندون آشیل ) باشید.

- درد لگن

بورسیت نیز ازعوامل شایع درد لگن در هنگام پیاده روی می باشد. بورسیت به معنی التهاب بورس روی تروکانتر بزرگ بوده و موجب درد درقسمت خارجی لگن می شود.

جهت کاهش این عوارض کافی است پیاده روی خود را کاهش داده و ورزش هایی نظیر دوچرخه سواری و شنا را جایگزین آن کنید تا زمانی که درد شما بهبود پیدا کند و از بین برود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس