علت درد ساق پا هنگام خواب چیست؟ و چگونه درمان می شود؟ساق پا

علت درد ساق پا هنگام خواب چیست؟ و چگونه درمان می شود؟

درد ساق پا نشانه چیست ؟

ساق پا معمولا عضوی آرام و بدون مشکل می باشد. اما در صورت گرفتگی و درد بسیار آزاردهنده بوده و باعث ناراحتی بسیار بیمار نیز خواهد شد. انجام فعالیت های ورزشی تکراری و طولانی مدت، بالا و پایین رفتن مداوم از نردبان و یا پیچ خوردن ناگهانی پا در حین ورزش نیز باعث کشیدگی رباط ها و تاندون ها شده و منجر به بروز درد در ناحیه ساق پای فرد می شود.

همان طور که گفتیم درد ساق پا ارتباطی با کهولت سن ندارد. بلکه در اکثر موارد ناشی از نارسایی سرخرگ های بدن می باشد. ماهیچه های ساق پا به مقدار زیادی خون احتیاج دارند و در صورت عدم خونرسانی کافی به این قسمت از پا، عضلات دچار گرفتگی شده و فرد احساس درد می کند.

همچنین درد ساق پا در هنگام استراحت ناشی از نارسایی موجود در سیاهرگ ها می باشد. به این صورت که خون قادر به خروج از عضله نمی باشد و این تجمع باعث درد در ساق پای فرد می شود. این عارضه خطر چندانی ندارد. اما در صورت شدید بودن این تجمع خون ممکن است تبدیل به لخته شده و احتمال حرکت آن به سمت قلب و ریه نیز افزایش پیدا کند که می تواند برای فرد بسیار خطرساز باشد.

نارسایی سرخرگی شیوع بیشتری دارد و اغلب با لنگیدن دائمی فرد همراه می باشد.

این درد خیلی سریع و ناگهانی آغاز شده و آرام می شود. درد ساق پا در اکثر موارد پس از انجام فعالیت های بدنی بروز می کند. یعنی هنگامی که عضلات به خون بیشتری احتیاج دارند ناگهان خونرسانی به آن ها متوقف می شود. اما پس از چند دقیقه استراحت و رسیدن خون کافی به عضلات این درد تسکین پیدا می کند. در صورت نارسایی شدید سرخرگی، فرد درهنگام استراحت نیز احساس درد می کند.

درد ساق پا در هنگام خواب

گرفتگی و درد ساق پا در هنگام خواب

علت درد ساق پا هنگام خواب

وقتی که نیمه شب و هنگام خواب عضلات پای شما درد می گیرد در واقع نوعی احساس فلج شدن به انسان دست می دهد. در چنین شرایطی آگاهی از این درد و گرفتگی شبانه و روش های تسکین درد و رسیدن به آرامش از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

گرفتگی های شبانه یا انقباض عضلات ساق پا معمولا در اثر خستگی عضلات و مشکلات عصبی بروز می کنند و به حدی دردناک هستند که می توانند فرد را از خواب بیدار کرده و معمولا هنگامی رخ می دهند که فرد در طول روز فعالیت و تحرک چندانی نداشته است.

گرفتگی های شبانه اغلب در قسمت ساق پا رخ می دهند. اما می توانند در قسمت پنجه پا و ران ها نیز بروز کنند. گرفتگی عضلات ساق پا در اکثر افراد اتفاق می افتد و معمولا بی خطر است. اما در سالمندان بالای 60 سال شیوع بیشتری دارد و ممکن است ناشی از وجود برخی بیماری های زمینه ای یا اختلالات جسمی و فیزیکی بدن فرد باشد.

مصرف برخی داروها مانند آهن تزریقی، استروژن ها و ناپروکسن ها نیز در گرفتگی های شبانه عضلات پا دخیل هستند.

گرفتگی و درد عضلات ساق پا در هنگام خواب ممکن است با سندروم پای بی قرار اشتباه گرفته شود. در صورتی که تنها شباهت این دو عارضه این است که هر دو در شب و هنگام خوابیدن بروز می کنند. در ادامه به بررسی تفاوت این دو می پردازیم :

- سندروم پای بی قرار در اکثر موارد شبیه حس درد یا احساسی خزنده در پاها می باشد و فرد احساس گرفتگی در عضلات پای خود نمی کند.

- در سندروم پاهای بی قرار درد پا با حرکت دادن پا تسکین پیدا می کند. در صورتی که در گرفتگی ساق پا این گونه نیست و فرد باید به جای حرکت دادن پای خود حرکات کششی پا را انجام دهد.

- در صورت ابتلا به عارضه سندروم پاهای بی قرار فرد احساس می کند که می خواهد پای خود را حرکت دهد. اما در گرفتگی عضلات فرد سعی می کند که از هر نوع حرکتی پرهیز کند.

درد ساق پا در هنگام خواب در زنان باردار

درمان درد ساق پا در هنگام خواب

دلایل گرفتگی عضلات ساق پا هنگام خواب

دلایل گرفتگی عضلات ساق پا هنوز به روشنی مشخص نشده است و محققان و پزشکان به دلیلی قطعی دست نیافته اند. اما مسائلی که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم در بروز این عارضه و تشدید آن تاثیر گذار هستند :

- نشستن به مدت طولانی و بیش از حد

- نشستن به مدت طولانی و در وضعیتی نامناسب

- تحمیل بیش از حد فشار به عضلات پا

- ایستادن های طولانی مدت و کار کردن روی سطوح بتنی و سفت

- خستگی عضلات ساق پا

علاوه بر عوامل فیزیکی بدن برخی شرایط پزشکی نیز می تواند در گرفتگی عضلات ساق پا در هنگام خواب دخیل باشد :

- نخوردن آب کافی و در نتیجه کمبود آب بدن

- ابتلا به بیماری پارکینسون ( لرزش بدن در هنگام استراحت )

- ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی

- اختلالات کبدی

- بیماری استئوآرتریت

- تنگی کانال نخاعی

- مصرف بی رویه مشروبات الکی و استعمال دخانیات

- دوران بارداری

- اختلالات موجود در آناتومی بدن مانند کف پای صاف

- پرکاری یا کم کاری تیروئید

- نارسایی مزمن کلیه ها

- اختلالات عصبی عضلانی

- ابتلا به بیماری های غددی و اختلال غده های درون ریز مانند بیماری دیابت

- استفاده از داروهای ادرار آور، استاتین ها ( داروی کنترل کلسترول خون ) و بتا آگونیست ها ( داروهای درمان آسم )

یخ درمانی درد ساق پا

یخ درمانی درد ساق پا

در زمان گرفتگی عضلات ساق پا چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

گرفتگی عضلات ساق پا درهنگام خواب احساس ناتوانی و فلج شدن در فرد ایجاد می کند. بنابراین سعی کنید با حفظ آرامش و رعایت نکات زیر به تسکین درد ساق پای خود کمک کنید.

- در هنگام بروز درد ساق پا در شب از تختخواب بیرون آمده و مدتی راه بروید. همچنین پاهای خود را تکان دهید تا گردش خون شما نیز افزایش پیدا کند.

- روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و سپس آن ها را از ناحیه مچ خم کرده و انگشتان خود را نیز به سمت بالا بکشید و سعی کنید در پاهای خود حداکثر کشش ممکن را ایجاد کنید.

- عضلات ساق پای خود را به آرامی ماساژ داده و از حرکات دورانی برای ماساژ استفاده کنید.

- توجه داشته باشید ملحفه و پتوهایی را که هنگام خواب استفاده می کنید باید به اندازه کافی راحت باشد تا باعث انقباض عضلات ساق پای شما در حین خواب نشود.

بیشتر بخوانید:

5نمونه از شگفت انگیزترین علت های درد ساق پا!

 

روش های درمانی و پیشگیری از گرفتگی عضلات ساق پا

روش درمان گرفتگی عضلات ساق پا به علت اصلی بروز آن بستگی دارد. به طور مثال اگر دلیل آن کم آبی بدن باشد فرد با نوشیدن مایعات کافی در طول روز می تواند این عارضه را بهبود بخشد. روش های دیگر درمان درد ساق پا هنگام خواب شامل موارد زیر می باشد :

- پیاده روی آرام و منظم داشته باشید و در صورت درد نیز می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.

- - پرهیز از کشیدن سیگار و استعمال هر نوع دخانیات

- استحمام گرم قبل از خواب باعث آرامش و کاهش سفتی عضلات بدن می شود و در نتیجه گرفتگی عضلانی نیز اتفاق نمی افتد.

- استفاده از پتوی برقی یا قرار دادن حوله گرم روی ناحیه ساق پا جهت تسکین درد ساق پا و گرفتگی عضلات

- پوشیدن جوراب های واریس نیز در کاهش درد ساق پا بسیار موثرمی باشد. این جوراب ها باعث می شوند گردش خون کافی به عضلات رسیده و درد نیز تسکین یابد.

- استفاده از کفش هایی مناسب و راحت درهنگام پیاده روی و راه رفتن و پرهیز از پوشیدن کفش های پاشنه بلند

- انجام تمرینات کششی سبک پیش از خواب

- انجام فعالیت های آبی مانند شنا جهت تقویت عضلات ساق پا

- کمبود برخی مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم نیز در گرفتگی عضلات ساق پا موثر است. بنابراین سعی کنید این مواد معدنی را از طریق مصرف مواد غذایی تامین کنید.

درد ساق پا در زنان باردار

علت درد ساق پا در زنان باردار

 

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم ؟

در برخی افراد گرفتگی عضلات ساق پا فقط در هنگام خواب بروز می کند و موجب ناراحتی فرد می شود. اما در بعضی افراد حتی در هنگام استراحت نیز این درد وجود دارد و ممکن است فعالیت های روزانه فرد را نیز مختل کند که در این صورت نیاز به درمان پزشکی می باشد. در صورت مشاهده موارد زیر لازم است به پزشک ارتوپد مراجعه نمایید.

- در صورتی که گرفتگی عضلات شدید و دائمی باشد و باعث اختلال درعملکرد روزانه فرد شود و انجام کارهای عادی او را نیز با مشکل مواجه کند.

- ضعف و تضعیف عضلات پا همراه با گرفتگی آن ها

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس