علائم و دلایل آب آوردن زانو و راه های درمان آنزانو

علائم و دلایل آب آوردن زانو و راه های درمان آن

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو یک مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود. آب آوردن زانو را می توان با روش های کم تهاجمی همچون ورزش درمانی و فیزیوتراپی درمان کرد.

به صورت طبیعی مقدار کمی مایع در داخل مفصل زانو وجود دارد که این مایع باعث بهتر کار کردن مفصل زانو شده و از وارد شدن آسیب و ساییدگی انتهای استخوان جلوگیری می کند زمانی که زانو در معرض آسیب ها و صدمات همچون آرتروز زانو ، عفونت و ضربات قرار بگیرد بدن در برابر این آسیب ها، ترشح مایع اضافی را در اطراف مفصل زانو را افزایش می دهد؛ در این صورت گفته می شود زانو آب آورده است.

در صورتی که آب آوردن زانو یا تجمع مایع اضافی در مفصل زانو به موقع تحت درمان قرار نگیرد؛ باعث ناتوانی و آسیب دیدگی جدی مفصل می گردد. آب آوردن زانو را چگونه درمان کنیم؟ این سوالی است که بسیاری از بیماران مبتلا به افوژن از متخصص یا جراح ارتوپد خود سوال می کنند که ما نیز در این مقاله به بررسی راههای درمان این عارضه پرداخته ایم.

ورم یا آب آوردن زانو

علائم و نشانه های آب آوردن زانو 

آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟

مفصل زانو برای اینکه از آسیب ها و صدمات احتمالی مصون بماند درون یک غشای به نام کپسول قرار گرفته است. در اطراف این کپسول مقدار بسیار محدودی از مایع قرار دارد که این مایع نقش محافظت از زانو را برعهده دارد.

آب آوردن زانو بیماری مربوط به تجمع مایع اضافی در اطراف مفصل است و به دلیل مشکلات و بیماری هایی همچون:

 • ضربات وارده به زانو
 • عفونت زانو
 • آرتروز زانو
 • اضافه وزن
 • پارگی مفصل زانو
 • نقرس
 • انواع تومور

مقایسه پای سالم با زانوی آب آورده

عکس سمت راس پای سالم و عکس سمت زانوی ورم کرده یا آب آورده

می باشد. آب آوردن زانو در صورتی که یک زانو را درگیر کند و به موقع درمان شود؛ خطرناک نیست. توجه به علائم افوژن یا آب آوردن زانو بسیار اهمیت دارد. از جمله علائم این بیماری شامل:

 • تورم و قرمزی پوست اطراف زانو
 • سفتی و خشکی مفصل زانو
 • اختلال در راه رفتن و خم و راست کردن زانو
 • درد گرفتن زانو در هنگام لمس کردن زانو

شیوع آب آوردن یا ورم زانو در میان سالمندان بیشتر سایرین است و زمانی خطرناک می شود که با چنین علائمی همراه باشد.

-این مایع اضافی باعث ایجاد عفونت شود در این حالت سبب تورم بیش از حد و آسیب دیدگی مفصل زانو می شود.

-مایع موجود در زانو می‌تواند باعث آسیب دیدن ماهیچه‌های زانو شود. این آسیب‌دیدگی، ماهیچه‌ها را ضعیف می‌کند و موجب تحلیل رفتن آنها می‌شود.

باقی ماندن مایعات اضافی در زانو باعث به وجود آمدن کیست هایی  در ناحیه پشت زانو می‌شود که به این کیست ها کیست بیکر می گویند. کیست بیکر عموما متورم و دردناک است اما در بیشتر مواقع می توان به کمک کیسه و کمپرس یخ بهبود بخشید. اگر وضعیت کیست وخیم باشد، نیاز به خارج کردن مایع از آن به وجود خواهد آمد.

درمان آب آوردن زانو با یخ

درمان آب آوردن زانو با کمپرس یخ

درمان بدون جراحی آب آوردن زانو

روش های درمان آب آوردن زانو به عوامل مختلفی همچون سن بیمار، شدت بیماری و علائم بیماری بستگی دارد. بهترین و سریعتر راه برای درمان آب آوردن زانو، مراجعه زود هنگام به متخصص و جراح ارتوپد است.

زمانی که برای درمان این عارضه به جراح ارتوپد مراجعه کنید؛ جراح ارتوپد پس از تشخیص علت این عارضه در ابتدا سعی می کند با اقدامات درمانی ساده و کم تهاجمی بیماری شما را درمان کنید. از جمله روش های خانگی برای درمان آب آوردن زانو شامل:

استراحت کردن

اگرچه تحرک و تقویت زانو مهم است، اما بیماری آب آوردن زانو جزو بیماری هایی است که فعالیت و تحرک داشتن علائم بیماری را بدتر می کند. زانویی که دچار آب آوردگی شده است نیاز به استراحت دارد تا فرآیند ترمیم و بازسازی خود را آغاز کند. البته توجه نمایید از استراحت بیش از حد خوداری کنید. برای جریان یافتن خون در زانو و تسکین درد می توانید هر چند دقیقه یکبار زانوها را بالا بگیرید.

گذاشتن یخ در زانو

هدف از قرار دادن یخ در ناحیه زانو به منظور کاهش تورم و التهاب موضع آسیب دیده صورت می گیرد. برای تسکین سریعتر درد بهتر است ماساژ یخ را انجام دهید بدین صورت که یخ‌ها را به طور مکرر جابجا کنید و اجازه ندهید که در یک نقطه بنشینند.

البته توجه نماید از گذاشتن طولانی مدت یخ روی ناحیه آسیب دیده خودداری کنید؛ از آنجا که یخ رگ‌های خونی را محدود می‌کند، می‌تواند جریان خون به ناحیه آسیب دیده را کاهش داده و روند بهبود را کندتر کند.

مصرف داروهای ضد التهاب و ضد درد

جراح ارتوپد برای کم کردن درد و علائم بیماری، برای بیمار یک سری داروهای ضد درد و ضد تورم تجویز می نماید که همین داروها تا حد زیادی درد بیمار را تسکین می بخشد. همچنین در مورادی که علت آب آوردن زانو، عفونت در زانو باشد در این صورت ممکن است پزشک برای شما یکسری داروهای آنتی بیوتیک تجویز کند.

همچون پیشنهاد می شود در تمام طول درمان خود از بریس یا زانوبند های مخصوص استفاده کنید تا هنگام باز و بسته شدن زانو، دچار آسیب دیدگی نشوید.

درمان آب آوردن زانو با ورزش

ورزش یکی از بهترین راهها در درمان و کم کردن دردهای حاصل از آب آوردن زانو است؛ البته نه هر ورزشی، نباید بدون هیچ اطلاع و آموزشی ورزش را آغاز کنید.

نوع حرکت ورزشی مخصوص زانو و اینکه می توانید برای درمان آب آوردن زانو از ورزش استفاده کنید یا نه؛ اینها همه بستگی به نظر پزشک و جراح ارتوپد دارد. نوع حرکات ورزشی بسته به عواملی همچون شدت بیماری، شرایط بدنی بیمار، سن بیمار و علت بیماری آب آوردن زانو متفاوت است و جراح ارتوپد با بررسی تمام این عوامل بهترین حرکات ورزشی را برای درمان دردها و علائم بیمار به شما پیشنهاد می دهد.

درمان آب آوردن زانو با خارج کردن مایع اضافی

درمان آوردن زانو با تزریق پی آر پی

جراحی و سایر روش های درمان آب آوردن زانو

در اغلب موراد عارضه آب آوردن زانو با درمان های ساده و کم تهاجمی تسکین می یابد اما در مورادی که تورم زانو بسیار شدید باشد به گونه ای که فرد به راحتی راه برود و به فعالیت های روزمره خود بپردازد در این صورت پزشک جراح ارتوپد روش جراحی را توصیه می کند از جمله روش های جراحی برای درمان آب آوردن زانو شامل:

جراحی آرتروسکوپی

جراحی آرتروسکوپی که توسط یک دستگاه مجهز به دروبین به نام آرتروسکوپ صورت می گیرد یک روش جراحی کم تهاجمی است که در درمان انوع اختلالات زانو بکار می رود. جراحی آرتروسکو پی که به منظور اصلاح آسیب دیدگی زانو و برطرف کردن دردها و علائم بیماری صورت می گیرد بدین صورت انجام می گردد:

جراح مایع کدر داخل مفصل را از طریق دوربین آتروسکوپی خارج کرده و از همین راه یک مایع شفاف و زلال جایگزین آن کرده تا داخل مفصل بهتر دیده شود دلیل دیگر انجام این کار، افزایش حجم داخل مفصل است تا بدین ترتیب اجزای مفصل بیشتر از هم فاصله گرفته و بهتر دیده شوند و فضا برای حرکت کردن آرتروسکوپ در مفصل نیز مهیا شود. پزشک ارتوپد می تواند بسیاری از قسمت های داخل مفصل را از طریق آرتروسکوپ ببیند و مشکلات آن را تشخیص دهد.

جراحی تعویض مفصل زانو

در مواقعی که به علت آب آوردن زانو این مفصل تخریب شده است، دردهای شدیدی در آن ایجاد میشود که ممکن است فرد را حتی از فعالیت های ساده ای نظیر بالا رفتن از پله و یا راه رفتن دور کند.

درد حتی ممکن است در هنگام نشستن و خوابیدن هم وجود داشته باشد. اگر استفاده از دارو، تغییر سطح فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از عصا هم نتواند کمکی به کاهش مشکلات بیمار بکند معمولاً آخرین اقدام تعویض مفصل زانو است.

جراح ارتوپد غضروف ها و استخوان های آسیب دیده شما را برمیدارد و ایمپلنت های پلاستیکی و فلزی را جایگزین آن میکند تا توازن و عملکرد را به زانو های شما برگرداند.

درمان آب آوردن زانو با جراحی آرتروسکوپی

جراحی آرتروسکوپی برای درمان قطعی آب آوردن زانو

در این مرحله نیز پزشک ابتدا سعی می کند قبل از جراحی از روش های کم تر تهاجمی برای درمان درد و علائم بیماری استفاده کند. که این روش ها شامل:

تزریق کورتیکواستروئید

داروهای کورتیکواستروئید از دسته داروهای کورتونی هستند که جزو داروهای ضد التهاب بسیار قوی می باشند و با تزریق آن به مفصل زانو از درد و التهاب پیشگیری می کنند. تزریق کورتیکواسترئید در مفصل زانو حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود تا مشکلی ایجاد نشود.

پی آر پی

پی آر پی یا پلاسمای غنی شده یک روش موثر در درمان تورم زانو است که در این روش، پزشک پس از گرفتن خون از بیمار، مجدد همان خون را به وی تزریق می کند. با تزریق مجدد خون به درون بدن باعث افزایش پلاکت خون شده و از این طریق مفصل زانو شروع به ترمیم شدن می کند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس