موثرترین و قطعی ترین روش های درمان آرتروززانولگنستون فقرات

موثرترین و قطعی ترین روش های درمان آرتروز

درمان قطعی آرتروز چیست؟

درمان قطعی آرتروز تنها به کمک روش های مدیریت درد و علائم بیماری انجام می شود و به گونه ای می توان گفت روش درمان قطعی برای درمان این بیماری مفصلی وجود ندارد.

ورزش های مناسب آرتروز، کم کردن وزن، درمان های کم تهاجمی و ساده و در نهایت جراحی از جمله روش های درمان آرتروز هستند که خوشبختانه بسیاری از بیماران به کمک این روش ها به بهبودی کامل دست می یابند.

بیماری آرتروز یکی از شایع ترین بیماری های مفصلی است که گاهی با عنوانی همچون آرتریت، استئوآرتریت نیز معرفی می شود، آرتروز را به بیان ساده می توان اینگونه تعریف کرد که در طی آن غضروف های پوشاننده مفصل دچار تخریب شده و متلاشی می شود و همین عامل موجب بروز درد و تورم و اختلالات حرکتی در بیمار می شود.

همه ی مفصل های بدن در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارند اما شیوع آن بیشتر در زانوها، ران ها، ناحیه پایینی بدن و انگشتان پا بروز می کند. 

آرتروز زانو

عکس آرتروز زانو 

آرتروز چیست؟

مفاصل در بدن امکان حرکت را فراهم آورده و دو استخوان را به یکدیگر متصل می کند. در انتهای هر مفصل یک بافت همبند به نام غضروف قرار گرفته است؛ این بافت ها که همچون بالشتک هایی در میان استخوان ها قرار دارند سبب روان شدن حرکت استخوان ها نسبت به یکدیگر می شوند؛ در بیماری آرتروز همین بافت همبند یعنی غضروف ها دچار تخریب و متلاشی شدن می شوند.

علائم بیماری آتروز بسته به مفصلی که تحت تاثیر قرار دارد و نیز شدت بیماری آرتروز متغیر است. اما از رایج ترین علائم این بیماری که مهم ترین مشخصه آن نیز می باشد بروز درد و خشکی در ناحیه مفصل آسیب دیده است.

اینگونه دردها صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و یک دوره استراحت طولانی تشدید می یابد. محدود شدن دامنه حرکتی، شنیدن صداهایی در هنگام خم و راست کردن مفصل از جمله مهم  ترین علائم این بیماری شایع مفصلی است که برای درمان قطعی آرتروز باید ابتلا به درمان این علائم پرداخت.

امکان ابتلا به آرتروز، در تمامیه مفصل های بدن وجود دارد اما شیوع آن در برخی مفصل ها بیشتر سایرین است؛ که این مفصل ها شامل:

مفصل زانو

یکی از شایع ترین نواحی که در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارد؛ مفصل زانو است که در این نوع بیماری، بیمار در هنگام خم و راست شدن زانو دچار ساییدگی و خراشیدگی می شود. آرتروز زانو با دردهای شدید در ناحیه زانو برخوردار است که این درد با گذشت زمان بر شدت آن افزوده می شود.

حتما مطالعه کنید :

اگر دوست دارید با آرتروز زانو بیشتر آشنا شوید حتما روی لینک کلیک کنید.

مفصل ران و لگن

آرتروز لگن یا ساییدگی مفصل ران بیماری است که در طی آن غضروف قرار گرفته در میان مفصل ها، نازک و خراب شده و به دنبال آن استخوان های اطراف لگن دچار تخریب و سایش می شود.

مفصل انگشتان دست

در این بیماری غضروف مفصل به تدریج ساییده می شود و استخوان های انگشتان در تماس با یکدیگر قرار می گیرند. در صورتی که فردی به عارضه آرتروز انگشتان مبتلا شود انجام بسیاری از فعالیت ها را برای بیماری مشکل می کند.

مفصل ستون فقرات

به فرسایش غضروف مفصل های ستون فقرات، آرتروز ستون فقرات می گویند. افزایش سن، آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد و نامناسب یا فرسودگی و سائیدگی طبیعی منجر به بروز آرتریت یا آرتروز ستون فقرات می‌شود. درمیان بیماری های ستون فقرات آرتروز گردن یکی از شایع ترین مشکلات ستون فقرات است که می تواند باعث بروز دردهای دردناکی در ناحیه  گردن و پشتی ستون فقرات شود.

علائم آرتروز گردن

علائم و نشانه های آرتروز گردن

انواع آرتروز

پزشک و جراح ارتوپد برای پیدا کردن قطعی ترین و بهترین روش درمان آرتروز ، ابتلا به تشخیص نوع آرتروز می پردازد. بیماری آرتروز که یکی از اصلی ترین دلایل ناتوانی جسمی در افراد مسن و برخی جوانان است؛ به انواع مختلفی تقسیم می شود. با اینکه بیش از صد نوع  بیماری آرتروز وجود دارد اما به طور کلی این بیماری به انواع مختلفی همچون:

آرتروز اولیه

در بروز این بیماری بیشتر فاکتورهای ژنتیکی نقش اساسی دارند و غالبا در افراد بالای 40سال دیده می شود. افزایش سن و ساییده شدن غضروف ها اصلی ترین علت بروز این بیماری می باشد و به همین دلیل شیوع آن بیشتر در مفصل هایی که تحت فشار و آسیب دیدگی قرار دارد رخ می دهد.

آرتروز ثانویه

دلیل ساییدگی مفصل در این نوع آرتروز به دلیل روند طبیعی بدن و افزایش سن نیست و این عارضه بیشتر به دلیل بیماری هایی همچون شکستگی، روماتیسم و عفونت در مفصل ها رخ می دهد. شیوع این نوع آرتروز بیشتر در نواحی ستون مهره ها، گردن و کمر می باشد و درمان قطعی این نوع آرتروز با کنترل عامل بوجود آورنده ساییدگی انجام می شود.

آرتروز استئوآرتریت

آرتروز استئوآرتریت یا آرتروز دژنراتیو یکی از شایع ترین انواع بیماری آرتروز است که در آن به دنبال ساییدگی غضروف، استخوان ها نیز ساییده می شوند. زمانی که غضروف ها از بین می روند استخوان ها به روی یکدیگر مالیده می شوند که همین عامل موجب بروز درد و ورم و سفتی در ناحیه آرتروز می شود.

آرتروز شانه

آرتروز التهابی شانه

آرتروز التهابی

با اینکه بیماری آرتروز را به عنوان بیماری التهاب مفصل ها در نظر می گیرند اما این عبارت تنها برای بخشی از بیماران باید بکار برده شود؛ این نوع آرتروز که به عنوان آرتریت روماتوئید یا روماتیسم یاد می شود یک نوع بیماری خود ایمنی است که و در پی آن بدن به بافت های سالم خود حمله می کند.

آرتروز عفونی

در این نوع آرتروز یک نوع عفونت نظیر باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و قارچ ها  باعث بروز درد و تورم در مفصل بیمار می شود همچنین این نوع عفونت می تواند از دیگر نواحی بدن شروع شده به مفصل شما گسترش یابد. از شایع ترین علائم این نوع آتروز درد و ناراحتی همراه با تب و لرز است. پزشک ارتوپد برای درمان قطعی این نوع آرتروز در ابتدا باید علائم عفونی را از بین ببرد تا آرتروز درمان شود.

آرتروز متابولیک

آرتروز متابولیک یا نقرس یک نوع آرتروز ناشی از انباشته شن بلورهای ادرار یا اسید اوریک در داخل مفصل است که علت اصلی بروز این نوع آرتروز بیشتر به دلیل رژیم غذایی نادرست، مصرف الکل و سابقه خانوادگی ابتلا به نقرس می باشد. بیماری نقرس بیشتر انگشتان پا را تحت تاثیر قرار می دهد اما با این وجود ممکن است دیگر مفصل ها و نواحی بدن را نیز تحت  تاثیر قرار دهد.

آرتروز انگشت دست

آرتروز انگشت دست

برای درمان قطعی آرتروز چه باید کرد؟

آرتروز جزو بیماری های پیشرونده است که با گذشت زمان ممکن است به یک معضل جدی تبدیل شود از این رو تشخیص و درمان به موقع این بیماری برای پیشگیری از بدتر شدن شرایط بیمار بسیار اهمیت دارد.

با اینک درمان قطعی برای آرتروز وجود ندارد و بیمار مبتلا به آن تا آخر عمر باید به مدیریت بیماری خود بپردازد. اما همین کاهش یافتن درد و علائم آرتروز موجب کند شدن روند پیشرفت آرتروز و کم شدن درد بیمار می شود. از جمله روش های درمان قطعی آرتروز که سبب کم شدن درد و علائم بیماری می شود می توان به:

مصرف دارو های تجویز شده توسط جراح ارتوپد

با اینکه تاکنون داروی خاصی برای درمان قطعی آرتروز کشف نشده است و تنها داروهای ضد درد و ضد التهاب جهت تسکین حال بیمار انجام می شود. اگر برای درمان هر نوع دردی به پیش پزشک بروید؛ پزشک برای کم شدن دردتان برای شما یکسری دارو تجویز می کند چیزی که در این خصوص بسیار اهمیت دارد؛ مصرف به موقع داروهای تجویز شده است.

پس توجه نماید داروها زمانی تاثیرگذاری موثری دارند که همانگونه که تجویز می شوند مصرف شوند. 

کم کردن وزن

افزایش وزن یا چاقی ارتباط نزدیکی با ابتلا به آرتروز دارد؛ زیرا همان طور که می دانید مفصل های بدن وزن بدن را تحمل می کنند از این رو هر چقدر وزن بدن بیشتر باشد؛ عملکرد صحیح مفصل دچار اختلال شده و مفصل ها به راحتی نمی توانند به حرکت در بیایند.

کم کردن وزن یکی از مهم ترین فاکتور در درمان قطعی آرتروز است که این روش در درمان قطعی آرتروز زانو نیز بسیاری موثر است و بیمار با کم کردن وزن می تواند تا چندین درصد درد و علائم خود را کاهش دهد.

درمان آرتروز با ورزش

درمان آرتروز در سالمندان با ورزش

انجام فعالیت های بدنی و ورزشی مخصوص آرتروز

برخی گمان می کنند ورزش دشمن آرتروز است و حرکات ورزشی سبب بدتر شدن این بیماری می شود؛ اما این کاملا باور غلطی است بهتر است بدانید ورزش کردن نه تنها برای آرتروز خطرناک نیست بلکه بسیار مفید و موثر نیز می باشد.

ورزش منظم در افراد مبتلا به آرتروز ضمن تقویت عضلات اطراف مفاصل، باعث کاهش فشار به مفاصل نیز می شود که در کاهش درد و بهبودی این بیماران نیز موثر است.

البته افراد مبتلا به آرتروز باید توجه داشته باشند قادر به انجام هر نوع ورزشی نیستند زیرا یکسری حرکت هستند که سبب بدتر شدن علائم و دردهای بیمار شده، از این رو بهتر است قبل از آغاز به کار کردن ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و برای انجام حرکت مخصوص آرتروز از یک متخصص فیزیوتراپ کمک بگیرد.

اصلاح شیوه زندگی

بیماران مبتلا به آتروز باید در انجام کارهای روزمره خود دقت بیشتری داشته باشند و برای اینکه به بهبودی کاملی دست یابند باید در کنار مصرف دارو و درمان های طبی، حتما به فکر اصلاح شیوه زندگی باشد. زیرا اغلب این افراد بیشتر به دلیل غلط بودن شیوه زندگی بیشتر به اختلال دچار شده اند. از جمله کارهای مفید برای اصلاح شیوه زندگی شامل:

 • داشتن رژیم غذایی سالم
 • داشتن خواب کافی
 • دوری کردن از استرس
 • توزان بودن کار و استراحت
 • کم کردن وزن بدن
 • اصلاح شیوه صحیح نشستن
 • داشتن برنامه منظم ورزشی
 • استفاده از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی

درمان آرتروز با جراحی

درمان آرتروز با جراحی

درمان قطعی آرتروز با جراحی

همان طور که اشاره شد اصلی ترین هدف درمان قطعی آرتروز کاهش درد و برگشت کارایی و فعالیت زانو است. عموما برای درمان آرتروز از روش های غیر جراحی استفاده می شود و تنها زمانی از روش جراحی برای درمان قطعی آرتروز زانو استفاده می شود که بیماری آرتروز به مراحل پیشرفته برسد و علائم بیماری به شدت زندگی و کار بیمار را تحت تاثیر قرار دهد.

در این صورت جراح ارتوپد با بهره گیری از روش هایی جراحی نظیر جراحی آرتروسکوپی، استئوتومی، جراحی تعویض مفصل به درمان این بیماری می پردازد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس