فوق تخصص زانو

فوق تخصص زانو کیست؟

فوق تخصص زانو در واقع همان متخصص ارتوپدی است که به صورت تخصصی و با گذاراندن دوره های جداگانه تخصص جراحی زانو به درمان مشکلات و آسیب های زانو می پردازد.

یک پزشک متخصص جراحی زانو برای دستیابی به این تخصص چنین مراحلی را گذرانده است:

- گذاراندن دوره هفت ساله پزشکی عمومی

- گذراندن دوره های چهار ساله تخصصی برای دریافت بورد تخصصی ارتوپدی

- گذراندن دوره های دو الی سه ساله فوق تخصص زانو

زانو یکی از آسیب پذیرترین بخش های بدن است که تشخیص و درمان مشکلات مربوط به آن نیاز به یک پزشک متخصص دارد. فوق تخصص زانو پزشکی است که با تمرکزی که در ناحیه زانو دارد به درمان مشکلات موجود در رباط ها، تاندون ها و عضلات می پردازد.

فوق تخصص زانو که در برخی مواقع از آن با عنوان فوق تخصص جراحی زانو نیز یاد می شود؛ به دو طریق جراحی و غیرجراحی به درمان مشکلات مربوط به زانو می پردازد.

در اغلب موارد جراحی برای درمان مشکلات زانو به عنوان آخرین راه انتخاب می شود. معمولا متخصص زانو قبل از جراحی با روش های غیرجراحی همچون دارودرمانی، ورزش درمانی، فیزیوتراپی به درمان این اختلالات می پردازد و تنها در مواقع ضروری دست به انجام جراحی زانو می زنند.

 فوق تخصص زانو

تشخیص مشکلات زانو توسط فوق تخصص زانو

وظایف فوق تخصص جراحی زانو

زانو درد یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بسیار از افراد جامعه را درگیر خود کرده است از این رو همه ما برای درمان و مقابله با مشکلات زانو، نیاز به یک پزشک متخصصی که داریم تا با آگاهی و تخصص کافی به درمان مشکلات شما بپردازد.

از این رو فوق تخصص زانو یکی از بهترین اشخاصی است که می تواند به شما در این زمینه کمک کند. اما بحثی که در اینجا مطرح می شود این است که برای درمان چه اختلالاتی می توان به این متخصصین مراجعه کرد.

در هنگام مواجه با چنین علائمی می توانید از فوق تخصص جراحی زانو کمک بگیرید:

- قرمزی و احساس داغی در زانو

- دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو

- لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی

- ناتوانی در دراز کردن زانو

- قفل شدن زانو و اختلال در خم و راست کردن زانو

- تورم و خشکی زانو

- تق تق یا صدا دادن زانو

- حساسیت به لمس کردن زانو

زیرا چنین علائمی خطرناک هستند و خبر از یک مشکل جدی در زانو را می دهند.

وظایف فوق تخصص زانو

بیماری ها و اختلالاتی که برای درمان می توان از فوق تخصص زانو کمک گرفت

همان طور که اشاره شد فوق تخصص زانو همان متخصص ارتوپد است که قادر است به تشخیص و درمان انواع اختلالات و مشکلات استخوان ها و مفصل ها بپردازد.

اما از آنجایی که فوق تخصص زانو به صورت تخصصی در زمینه مشکلات زانو تخصص دارد از این رو می تواند به درمان چنین مشکلات موجود در زانو بپردازد:

آرتروز زانو

آرتروز یا استئوآرتریت یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به مفصل زانو است که در پی آن غضروف قرار گرفته در مفصل زانو به تدریج تحلیل و فرسوده می شود.

شکستگی زانو

شکستگی زانو یکی از ناگوارترین اتفاقاتی است که به دلایل مختلفی از جمله تصادف، ورزش، افتادن از بلندی ایجاد می شود.

شکستگی زانو در نواحی مختلفی رخ می دهد اما شیوع این نوع شکستگی در استخوان کشکک بیشتر از سایر نقاط است.

علائم شکستگی زانو از تورم در محل آسیب دیدگی با تغییر شکل دادن رنگ و شکل زانو متغییر است. از این رو  انتخاب روش درمان به عوامل مختلفی همچون شدت بیماری، شرایط و سن فرد متفاوت می باشد و فوق تخصص زانو با توجه به علائم و میزان شدت آسیب دیدگی پس از بررسی های لازم اقدام به درمان می نماید.

دررفتگی زانو

دررفتگی زانو زمانی رخ می دهد که استخوان کشکک زانو از محل قرار گیری اصلی خود خارج شود. این عارضه در کنار درد زانو با گرفتگی ها و مشکلات زیادی در مفصل زانو همراه است که در صورت درمان نشدن ممکن است عوارض جبران ناپذیری را بر جای بگذارد.

درمان دردهای زانو

تشخیص و درمان مشکلات زانو توسط فوق تخصص زانو

بوریست زانو

به التهاب بورس های نزدیک مفصل زانو، بوریست می گویند. بورس ها کیسه های حاوی مایع هستند که اصطلاک میان استخوان ها،  تاندون و عضلات اطراف مفصل زانو را کاهش می دهند.

وارد شدن فشار مضاعف به زانو، وارد شدن ضربه مستقیم به زانو، عوارض ناشی از آرتروز زانو از شایع ترین دلایل بوریست زانو است که این عارضه با گرم شدن و خشکی در مفصل زانو همراه است.

پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی از شایع ترین آسیب های زانو در ورزشکاران است که بسیاری از افراد در ورزش های خاص را درگیر می کند. پارگی رباط صلیبی درجات و انواع مختلفی دارد که فوق تخصص زانو بر اساس نوع و درجه آن روش درمانی را انتخاب می کند.

پارگی مینیسک زانو

مینیسک ها، تیغه های غضروفی هستند که در بین دو استخوان ران و ساق پا قرار دارند. افزایش سن، وارد شدن فضار مضاعف به مینیسک در حین فعالیت های ورزشی از مهم ترین علت های بروز این نوع آسیب دیدگی می باشد.

فوق تخصص زانو در مراحل اولیه بیماری از روش های غیرجراحی برای درمان این عارضه استفاده می کند و در صورتی که این روش ها تاثیری در بهبودی حال بیمار نداشته باشد در این صورت ترمیم پارگی مینیسک زانو تنها به وسیله جراحی صورت می گیرد.

نرمی کشکک زانو

نرم شدن زانو یا کندرومالاسی عارضه ای است که در پی آن غضروف پشت کاسه زانو آسیب می بیند. این عارضه باعث تورم و درد شدید در زانو همراه است که بیشتر جوانان و ورزشکاران را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال در افراد بالای 40سال به ندرت اتفاق می افتد.

فوق تخصص زانو

خوش اخلاق بودن از مهم ترین ویژگی های یک فوق تخصص زانوی خوب

ویژگی بهترین فوق تخصص زانو

پیدا کردن یک پزشک متخصص خوب بسیار اهمیت دارد. البته شاید برخی حتی با دانستن ویژگی بهترین متخصص زانو اما همچنان در پیدا کردن آن مشکل داشته باشند. از این رو قبل از بررسی ویژگی بهترین  متخصص زانو ابتدا شما را با راه های پیدا کردن این متخصصین آشنا می کنم. تا شما به راحتی بتوانید بهترین فوق تخصص جراحی زانو را پیدا کنید:

 • کمک گرفتن از دوستان، بستگان و اشخاصی که توسط آن پزشک ویزیت شده اند
 • کمک گرفتن از اینترنت و سایت های معتبر که به معرفی پزشکان می پردازند
 • کمک گرفتن از پزشکان عمومی

در صورتی که به هر طریقی پزشک مورد نظر خود را پیدا کردید چنین ویژگی هایی را مدنظر بگیرید:

 • با ایمان و داشتن وجدان کاری
 • مهارت بالا در برقراری ارتباط
 • خوش اخلاق و خوش برخورد بودن
 • پیرو اصول اخلاقی و کاری
 • سابقه کاری بالا و با تجربه بودن فوق تخصص زانو
 • آشنا بودن با جدیدترین روش های جراحی زانو

فوق تخصص زانو

اقدامات پس از جراحی زانو توسط فوق تخصص جراحی زانو

فوق تخصص جراحی زانو از چه طریقی به تشخیص مشکلات زانو می پردازد؟

در گذشته مشکلات زانو بیشتر در افراد مسن و کسانی که پا به سن گذاشته بودند، شایع بود. اما متاسفانه در چندین سال اخیر به دلیل تغییر در شیوه زندگی این بیماری در بین جوانان نیز شیوع پیدا کرده و همین عامل موجب شده افراد زیادی به فوق تخصص جراحی زانو نیاز داشته باشند.

زمانی که به دلیل درد و مشکلی در زانو به پزشک ارتوپد مراجعه کنید این متخصصین برای تشخیص علت درد، به معاینه بالینی شما می پردازند. از جمله روش هایی تشخیص مشکلات زانو شامل:

1-پزشک متخصص زانو ممکن است که از شما بخواهد که زانو خود را بلند کرده یا حرکات ساده‌ای را انجام دهید تا دامنه‌ی حرکت زانوی شما را ارزیابی کند. این نوع معاینات می‌تواند به پزشک در شناسایی محل و علت بروز درد و جراحت احتمالی کمک کند.

2-آزمایش خون هم به پزشک کمک می‌کند تا بیماری‌ها یا عوارض احتمالی که ممکن است موجب درد زانو شده‌اند از جمله عفونت یا عارضه‌ای که موجب التهاب مفاصل شده‌ را تشخیص دهد.

3-تصویربرداری اشعه ایکس نیز می‌تواند به پزشک کمک کند تا شکستگی و دررفتگی استخوان زانو‌ را تشخیص دهد.

4-در دستگاه سونوگرافی از امواج فراصوت برای تصویربرداری از مفصل زانو استفاده می‌ شود تا فوق تخصص زانو از این طریق بتواند به مشکلات مفاصل، رباط‌ و تاندون‌ها دست یابد.

5-سی‌تی اسکن و ام‌آرآی از دیگر روش های تشخیص مشکلات زانو هستند که برای تصویربرداری‌های دقیق‌تری از بافت‌های نرم و استخوانی استفاده می شد تا مشکلات احتمالی آنها مشخص شود.

فوق تخصص زانو

تشخیص علت درد زانو توسط فوق تخصص زانو

فوق تخصص زانو از چه طریقی به درمان مشکلات زانو می پردازد؟

جراحی بخش کوچکی از کار فوق تخصص جراحی زانو است و به گونه ای می توان گفت جراحی آخرین مرحله درمان مشکلات زانو است و متخصص زانو پس از تشخیص علت درد زانو، بسته به نوع اختلال و علائم ایجاد شده برای بیمار از چنین روش هایی استفاده می کند:

دارو درمانی

در بسیاری از موارد، مصرف دارو می‌تواند به کاهش درد و التهاب مشکلات ایجاد شده کمک کند و با کاهش فرآیند پیشرفت بیماری حتی باعث توقف شرایط آن شود.

دارودرمانی یکی از مهم ترین بخش های درمانی مشکلات زانو است که فوق تخصص زانو با تجویز داروهایی از قبیل داروی ضدالتهاب، داروهای ضد درد، داروهای موضعی و ... به تسکین این درد می پردازد.

ورزش درمانی و حرکت اصلاحی

ورزش درمانی به تمرین‌های اختصاصی و برنامه‌ریزی شده‌ می گویند که برای اصلاح مشکلات مفصل انجام می‌گیرد و هدف آن بازگرداندن یک بیمار آسیب‌دیده به حالت کاملا عملکردی و بدون درد و نیز قادر ساختن فرد جهت ترمیم نواحی مصدوم در خانه می‌باشد.

فوق تخصص جراحی زانو، برای داشتن برنامه صحیح ورزشی شما را به یک متخصص فیزیوتراپی ارجاع می دهد و فیزیوتراپ با آموزش انواع حرکت کششی ورزشی به تقویت عضلات بدن می پردازد.

تزریق درمانی

کنترل دردهای مزمن زانو با مصرف دارو قابل انجام نیست از این رو در این شرایط پزشک متخصص برای تاثیرگذاری بهتر و سریعتر تزریق داروی های استروئیدی و یا پی آر پی را تجویز می کند که در این شرایط گزینه خوبی برای از بین بردن درد و کاهش التهاب است.

جراحی

در صورتی که درد زانو به قدری شدید باشد که زندگی روزمره بیمار را مختل کند و درد بیمار به کمک هیچ کدام از روش ها تسکین نیابد در این صورت جراح یا فوق تخصص جراحی زانو از روش های جراحی برای درمان بیماری استفاده می کند.

جراحی تعویض مفصل زانو و آرتروسکوپی از جمله مهم ترین روش های جراحی زانو هستند که توسط فوق تخصص زانو انجام می شود.

جراحی آرتروسکوپی زانو توسط فوق تخصص زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو توسط فوق تخصص جراحی زانو

انواع جراحی هایی که توسط فوق تخصص جراحی زانو صورت می گیرد؟

زانو درد یکی از شایع ترین مشکلاتی که در اثر آسیب دیدگی هر یک از ساختار های استخوانی، رباط ها و غضروف های زانو ایجاد می شود. در صورتی که درمان های ساده تر و غیرتهاجمی در درمان زانو درد موثر نباشد در این صورت فوق تخصص زانو روش جراحی را پیشنهاد می دهد.

دامنه عمل های جراحی که برای درمان زانو درد انجام می شود از جراحی آرتروسکوپی تا جراحی تعویض مفصل زانو متغییر است و جراح زانو بسته به شدت عارضه یکی از این جراحی ها انتخاب می کند.

از مهم ترین روش های جراحی که توسط فوق تخصص زانو انجام می شود. شامل:

جراحی با حداقل تهاجم زانو یا آرتروپلاستی

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی، یکی از شایع ترین جراحی های ارتوپدی است که با هدف برداشتن زانوی آسیب دیده، جایگزین کردن مفصل مصنوعی و به منظور تسکین درد، بهبود دامنه حرکتی و توانایی فرد در انجام حرکات روتین انجام می شود.

تفاوت این روش جراحی با روش های قدیمی در نحوه انجام آن است. بدین صورت که در روش های قدیمی، جهت انجام این جراحی، برشی طولانی و عمودی در مرکز زانو ایجاد می شود، اما امروزه به کمک این نوع روش جراحی برشی کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود. از این رو بیمار درد و التهاب کمتری را تجربه می کند.

فوق تخصص جراحی زانو از روش جراحی آرتروپلاستی برای درمان مشکلاتی از قبیل:

 • آرتروز و ساییدگی زانو
 • روماتیسم مفصلی
 • شکستگی زانو
 • عفونت مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل آسیب دیده زانو با مفصل مصنوعی

تعویض کامل مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو به دو صورت کامل یا جزئی انجام می شود. که در جراحی کامل مفصل زانو، همانطور که از نام آن پیداست، کل مفصل زانو با یک مفصل مصنوعی یا پروتز عوض می‌شود. از این روش جراحی در مواردی که چندین ناحیه از مفصل زانوی آسیب دیده باشد، استفاده می شود.

جراحی آرتروسکوپی

آرتروسکوپی زانو نوعی عمل جراحی است که در آن فوق تخصص زانو، از آن برای تشخیص و درمان مشکلات مربوط به مفصل زانو استفاده می کند. آرتروسکوپی برگرفته از دو واژه آرترو به معنای مفصل و اسکوپی به معنای دیدن است.

در طی این روش، فوق تخصص ارتوپد با ایجاد یک برش، یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ  وارد زانو می کند. پس از این مرحله پزشک می تواند از این طریق مشکلات مربوط به زانو را برطرف کرده و در صورت لزوم با استفاده از ابزار کوچک درون آرتروسکوپ، مسئله را تصحیح کند.

جراحی استئوتومی

استئوتومی به معنای برش زدن قسمتی از استخوان است که در پی آن فوق تخصص جراحی زانو استخوان بیمار را توسط عمل جراحی و به صورت کنترل شده برش می دهد.

این نوع جراحی زانو، زاویه استخوان را تغییر می دهد در نتیجه برروی عملکرد مفصل آن نیز تاثیر می گذارد.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس